Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Grundfos UPM3 , zamontowany w IMMERGAS VICTRIX ZEUS SUPERIOR, nie pompuje wody?

mrcin26 13 Nov 2017 00:02 2442 4
    mrcin26
    Level 10  
    cześć

mam piec VICTRIX ZEUS SUPERIOR 26 2 ERP. Był odłączony od prądu przez okres kilku miesięcy (nikt jeszcze w domu nie mieszka). Po takim dłuższym zastoju, piec się włącza, ładnie podgrzewa wode , ale ta ciepła woda nie leci do kaloryferów. Kaloryfery odpowietrzone, więc domyślam się że nie działa pompka? Na pompce podane jest że producent to Grundfos , a model to UPM3 15-70 GIM. Pompka wydaje dość ciche "stuki", "cyki" tak co 1.3 - 1.4 sek. Co to może być? poczytałem i znalazłem informację że czasami w pompkach Grundfosa blokuje się wirnik, i wtedy należy : odkręcić "korek" od odpowietrznika pomki, znajdujący się w jej górnej obudowie, a następnie wciskając śrubkę widoczną w środkowej części pompki, wykonać lekki obrót śrubki aby rozruszać wirnik.

Trochę się boję wykonać tę procedurę(w instrukcji podane że należy to zrobć delikatnie), żeby czegoś nie popsuć lub rozregulować. Czy na podst opisu problemu możecie stwierdzić że procedura odblokowania wirnika pomoże? Czy coś można wtedy zepsuć w pompce lub piecu? Jesli procedura jest bezpieczna, to czy kręcić przy piecu włączonym do zasilania? ile obrotów śrubki /o jaki kąt ją przekręcić? czy już po zakręceniu śrubką, gdy pompka mam nadzieje ruszy, "kapturek" pompy należy zakręcić do oporu? Ewentualnie moze macie inne pomysły dlaczego ciepła woda nie dostaje się do grzejnków i pompka wydaje dziwne dzwięki? Cos jeszcze trzeba odpowietrzyć - ? A te odgłosy nagrałem i zamieszczam je w załączniku ( po jakimś czasie , w nagraniu cykanie jest chwilowo zagłuszone - to moment jak piec podgrzewa wodę)

PS czarny zaworek dopuszczania wody do obiegu grzewczego jest ustawiony wzdłuż rurki na której został zamontowany - domyślam się że ta pozycja ozacza że przepływ jest "odkręcony"), ale na wszelki wypadek dla testu go przekręcałem prostopadle do rurki - nic to nie zmienia.

nadchodzą ujemne temperatury- muszę uruchomić ogrzewanie, pomocy:)
    dzięki!
    piracik
    Moderator of Heating systems
    To cykanie to przetwornica próbuje ruszyć wirnikiem ale ten jest zablokowany

Tutaj masz instrukcję ja ruszyć wirnikiem w tej pompie.
    Grundfos UPM3 , zamontowany w IMMERGAS VICTRIX ZEUS SUPERIOR, nie pompuje wody?
    mrcin26
    Level 10  
    piracik wrote:
    To cykanie to przetwornica próbuje ruszyć wirnikiem ale ten jest zablokowany

Grundfos UPM3 , zamontowany w IMMERGAS VICTRIX ZEUS SUPERIOR, nie pompuje wody?

dzięki za pierwszą podpowiedź, mam nadzieję że to dobry znak że to prawdopodobnie "tylko" zablokowanie ..?
    z tego co wiem to "na powrocie" instalacji nie mam założnego filtra -piec montował cyba autoryzowany serwis immergasa - więc to moim zdaniem dziwne że nie założyli tego filtra - w każdym razie wspominając o braku filtra, zmierzam do tego że może w okolice wirnika wpadł jakis syf i go blokuje?

dzięki też, za podesłanie instrukcji. jutro spóbuję zakręcić wirnikiem, dam na pewno znac jak rezultat
    piracik
    Moderator of Heating systems
    Raczej zablokowała się od tak po prostu. Po długim przestoju. Zdarza się losowo.

Weź średnio szeroki płaski wkrętak. Włóż w otwór jak na rysunku, dociśnij i przekręć kilka obrotów.
    mrcin26
    Level 10  
    serwisant przy przeglądzie rozruszał śrubokrętem, tak jak pisaliście, niestety nie naprawił tego w ramach gwarancji twierdzac że syf który tam wpadł powstał z mojej winy (??)