Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Arduino UNO. Poidełko dla kotka z dozownikiem witamin

Marek LUB 13 Nov 2017 07:23 756 1
    Marek LUB
    Level 11  
    Mam kłopot, zrobiłem na podstawie wcześniejszych porad dozownik witamin dla kotka. Dozownik uruchamia się stale gdy kotek stoi na deseczce. Nie umiem pozbyć się pętli, którą pobrałem z jakiegoś gotowca internetowego. Czy mogę prosić w imieniu kotka o pomoc, aby dozownik działał tylko raz w ustalonym przedziale czasowym? Teraz pytanie ode mnie. Gdzie należy szukać informacji nt działania timerów i liczników do mojej płytki Arduino Uno? Funkcje, które znalazłem nie chcą się kompilować z moją płytką.

Oto program:
    Code: c
    Log in, to see the code

Może to wydawać się trywialne ale nie dla mnie i mojego pupila, w którego zainwestowałem już kilkadziesiąt złotych kupując płytkę i oprzyrządowanie.

krzysiek_krm wrote:
    Witam,
    może na przykład tak:

Log in, to see the code

Program jest napisany nieco metodą "łoma i siekiery", ze względu na użycie nieszczęsnej funkcji "delay", która blokuje wszystko inne na czas swojego trwania, ale w tej aplikacji może wystarczyć.
    Chyba nie powinieneś używać pinu 13, jest tam podłączona dioda, która miga "sama z siebie" w różnych sytuacjach, w szczególności podczas rozruchu i ładowania programu.
    Może powinieneś użyć dwóch czujników ("deseczek"), pierwszy otwiera furtkę, drugi zamyka furtkę i uruchamia dozownik, dalej mówiąc szczerze nie wiem.
    Może zainwestuj jeszcze nieco w moduł RTC, który będzie uaktywniał całą maszynerię tylko w ustalonych godzinach.
    W ogóle to opisz ten algorytm normalnym "ludzkim językiem", będziemy się tu pojawiali i coś wykombinujemy.

P.S. może załóż nowy temat, będzie to chyba bardziej sensowne.

Pozdrawiam

Dziękuję za chęć niesienia pomocy. Arduino UNO poznałem w ubiegłą środę gdy nadeszła paczka z towarem. 3 ostatnie wieczory zaznajamiałem się z ideą platformy, stąd teraz moje pytania. Oczywiście zmienię wyjście 13 na inne.
    Algorytm :

- kotek staje koło miski
    - następuje dozowanie witamin
    - spożywanie pokarmu
    - szturchnięcie kotka w celu odwrócenia uwagi od miski
    - zamkniecie dostępu do miski
    - przygotowanie układu do następnego cyklu

Czasy trwania poszczególnych operacji traktuję umownie ponieważ to jest prototyp zmontowany na stole. Mechanizmy wykonawcze pozyskałem ze starego urządzenia więc kod programu muszę dostosować do posiadanych mechanizmów.
    Kotek będzie rósł zatem będę musiał wydłużać czas pobierania pokarmu. Do tego celu planuję użyć dwóch przycisków zwiększających bądź zmniejszających czas jedzenia.
    Razem z płytką Arduino Uno i płytką prototypową z przewodami łączeniowymi kupiłem Moduł shield LCD ARDUINO z przyciskami i dodatkowo wyświetlacz Nokia 5110.
    PS. Zaaplikowałem zaproponowane zmiany w kodzie i układ rozpoczął normalną pracę! Dzięki!
    Cdn.
    Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
    Marek LUB
    Level 11  
    To znowu my. Kotki już są dwa.
    http://files.tinypic.pl/i/00947/8jfgghcvvq1v.jpg
    Poidełko przechodzi unowocześnienie, będzie załączane również z panela LCD.
    Log in, to see the code

Nie potrafię wpisać danych do zmiany wielkości czasu oczekiwania przyciskami nakładki Shield KeyPad 16 "Góra, Dół, Lewy, Prawy". Czy mógłbym prosić o wskazówki jak to zrobić?