Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostownik, regulacja prądu ładowania nie działa

tiesto12 13 Lis 2017 10:28 501 14
  • #1 13 Lis 2017 10:28
    tiesto12
    Poziom 14  

Witam, zrobiłem układ regulacji + zabezpieczenia do prostownika z tej strony:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1528327.html
    Robię więc wszystko wedle instrukcji, ustawiłem progi ładowania i ponownego załączenia (13,4 do 14,5) na zasilaczu regulowanym.
    Dioda D3 gasła czyli wszystko w porządku, po wpięciu tyrystora BT152, zamontowaniu potencjometru do regulacji, podpinam pod akumulator, prostownik ładuje, dioda D3 gaśnie po osiągnięciu 14,5V, ale nie odłącza to ładowania. Poza tym nie działa regulacja potencjometrem, liczę na waszą pomoc bo już nie mam do tego sił. ;p
    PS. Prostownik w trybie auto, po przełączeniu na ręczny też nie działa regulacja potencj.

• #3 13 Lis 2017 21:08
    tiesto12
    Poziom 14  

Dzięki za odpowiedź, ale wydaje mi się że jest dobrze podłączony, przynajmniej według pinów, które były opisane na pcb.

• #4 13 Lis 2017 22:08
    mariusz999
    Poziom 13  

gumisie napisał:
    Witam.
    Nie sądzisz kolego że tyrystor BT152 ma inny układ wyprowadzeń. Masz źle podłączony tyrystor.
    Pozdrawiam.

Kolega gumisie ma 100% racji.
    Prostownik, regulacja prądu ładowania nie działa
    Co do kolegi pewności to niestety po porównaniu PCB ze schematem i wyprowadzeniami BT 152 jest tam błąd. Proszę porównać.
    Dla BT 152 kolejność jest następująca 1-katoda, 2-anoda, 3- bramka.

• #5 13 Lis 2017 22:39
    gumisie
    Poziom 32  

mariusz999 napisał:
    Kolega gumisie ma 100% racji.
    Nie, niestety nie mam racji. Pisząc mój post #2, podpierałem się schematem prostownika który swego czasu robiłem [tyrystor w gałęzi (+) prostownika].
    @mariusz999, na PCB jest błąd w stosunku do wyprowadzeń BT152, patrząc na zdjęcie nr.1 z załącznika kol.tiesto12, wynika że ten tyrystor ma podłączony prawidłowo. Problem z brakiem możliwości regulacji prądu może leżeć po stronie układu zastępczego diak (T4. T5).
    Pozdrawiam.

• #6 13 Lis 2017 23:20
    mariusz999
    Poziom 13  

gumisie napisał:
    @mariusz999, na PCB jest błąd w stosunku do wyprowadzeń BT152

Tym się zasugerowałem, faktycznie nie zwróciłem dokładnie uwagi na fot.1 na której widać poprawne połączenie.
    Tiesto na płytce masz element JP2. W jakim celu jest ta zworka której właściwie nie ma.

• #8 14 Lis 2017 01:16
    bearq
    Poziom 35  

Jestem osoba która tą płytkę zaprojektowała, co do wyprowadzeń tyrystora to są one poprawne, płytka jest przystosowana do przewodowego podłączenia tyrystora ze względu na większa możliwości chłodzenia stąd w przypadku jego podłączenia mamy pełną dowolność.

Na płytce powinny się znajdować dwa złącza których używamy do regulacji progu załączania i wyłączania ładowania według instrukcji. Oryginalnie należało przecinać ścieżkę.
    Dodam że płytka została wykonana w kilkunastu egzemplarzach i z żadną nie było problemu.

• #9 14 Lis 2017 03:42
    gumisie
    Poziom 32  

bearq napisał:
    Jestem osoba która tą płytkę zaprojektowała,
    Wielki "podziw i szacun" jak to mówi młodzież. W projekcie Twojej płytki, po jej przeanalizowaniu nie widzę żadnych błędów. Było by dobrze aby autor tematu zamieścił zdjęcie płytki którą wykonał (od strony druku).
    Pozdrawiam.

• #10 14 Lis 2017 08:24
    tiesto12
    Poziom 14  

mariusz999 napisał:
    gumisie napisał:
    @mariusz999, na PCB jest błąd w stosunku do wyprowadzeń BT152

Tym się zasugerowałem, faktycznie nie zwróciłem dokładnie uwagi na fot.1 na której widać poprawne połączenie.
    Tiesto na płytce masz element JP2. W jakim celu jest ta zworka której właściwie nie ma.

Tak jak wczesniej kolega wspomniał te zworki służa do regulacji aby prostownik wyłączył sie przy 14.4 V
    Dodaje zdjecie płytki od drugiej strony nie wyglada to może najlepiej ale płytka była zrobiona jakieś kilka miesięcy temu , w każdym razie nie ma nigdzie przerwanej scieżki.

• #11 14 Lis 2017 12:13
    mariusz999
    Poziom 13  

Wstaw zdjęcie na którym będzie widać dokładnie jak zamontowałeś tranzystory T5, T4, T1 lub sprawdź sam czy przez przypadek nie są obrócone.

• #12 14 Lis 2017 12:22
    bearq
    Poziom 35  

Dokładnie, podrzuć zdjęcia od strony tranzystorów T4, T5, T1. Zacznij od uruchomienia trybu ręcznego czyli regulacji prądu ładowania. Przy każdym teście obciążaj układ żarówką 12V,

• #13 20 Lis 2017 19:14
    tiesto12
    Poziom 14  

Sorry że tyle to trwało nie dąłem rady wcześniej podsyłam dokładniejsze zdjęcia jutro postaram sie jeszcze raz sprawdzić czy elementy są dobrze wlutowane , chyba że wam uda się szybciej wychwycicć pomyłke.
    Prostownik, regulacja prądu ładowania nie działaProstownik, regulacja prądu ładowania nie działaProstownik, regulacja prądu ładowania nie działaProstownik, regulacja prądu ładowania nie działaProstownik, regulacja prądu ładowania nie działa

• #14 20 Lis 2017 21:19
    mariusz999
    Poziom 13  

Ze zdjęć wynika iż wszystko w porządku, płytka do schematu też pasuje. Sprawdzałeś tranzystory przed montażem? Widok przewodów do przełącznika też pasuje. Więc któryś z tranzystorów raczej będzie uszkodzony.

• #15 20 Lis 2017 22:48
    bearq
    Poziom 35  

Zacznij od uruchomienia prostownika w trybie ręcznym, podłącz jakieś obciążenie na wyjściu i sprawdz co się dzieje kręcąc potencjometrem.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson