Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Oscyloskop DT516A - wybuch lampy osc

djbully 08 Aug 2005 21:31 1718 7
    djbully
    Level 20  
    czy to normalna rzecz?? mam oscyloskop dt 516a
    rozsadziło mi lampę przy wyłączonym napięciu stał nie używany przez 2 tygodnie chociaz lampa ta była na skraju nędzy luminofor gasł przez pól minuty
    żarówka rtęciowa
    Level 37  
    Najprawdopodobniej było pęknięcie w lampie.
    djbully
    Level 20  
    i tyle lat wytrzymała?
    rubens
    VIP Meritorious for electroda.pl
    -ja stawiam na coś innego
    Lampa w tym oscyloskopie jest mocowana dosyć niefrasobliwie.
    Jeśli nie ma na cokole podkładek gumowych i dodatkowo została żle skręcona ( zablokowana ) w uchwycie to pod wpływem temperatury i naprężeń mogła sie uszkodzić.

Skoro się uszkodziła to to mógł być powód.
    Dlaczego teraz - zbieg okoliczności.
    Stanbi
    Level 9  
    Chciałbym zapytać jak zachowywała się poświata w oscyloskopie w momencie zakupu, czy gasła szybko a teraz powoli?
    Bo mam ten sam problem z poświatą w moim. nie wiem jak było od nowości ale teraz gdy go nabyłem za śmieszną cenę
    poświata wygląda następująco; linia podstawy czasu i przebiegi zsynchronizowane świecą jasno w kolorze jasno niebieskim
    natomiast przebiegi płynące lub poruszanie linią góra - dół daje poświatę w kolorze zielonym znikającą po upływie kilku do kilkunastu sekund
    W instrukcji wyczytałem, że lampy B13S52 były produkowane z luminoforem P31 średnio długą poświatą oraz P7 długą poświatą widocznie taki mi się trafił.
    Więc czas gaśnięcia poświaty nie jest objawem zużycia lampy natomiast słaba jasność szybkich przebiegów oraz pogorszona wyraźnie ostrość tak. (mimo prawidłowych napięć na elektrodach)
    Mam sentyment do tych oscyloskopów mam też Kr7203 i OS710 lubię je naprawiać bo jak to się mówi mają duszę i są całkowicie zbudowane z polskich części co jest obecnie dla nas wielką chlubą
    RitterX
    Level 39  
    Na wewnętrznej ściance lampy, zwykle blisko cokołu jest getter, szarosrebrna palma odpowiedzialna za wychwyt tlenu. Gdy zrobi się biała oznacza to, że lampa straciła szczelność. Gdy traci szczelność to także spada emisja do anody a tym samym poświata.
    Lampa z długą poświatą jest lampą na całej powierzchini ekranu z jednakową poświatą. Dlatego zmienny czas poświaty może sygnalizować inne problemy np. związane ze zmianą napięcia anodowego w funkcji położenia przebiegu. Przyczyną może być wysilona do granic przetwornica WN. W amatorskich oscyloskopach na nieco mniejszych gabarytowo lampach celowo nieco obniżano napięcie anodowe by tym samym podnieść czułość płytek odchylających a to przekładało się na zastosowanie mniej wydajnych prądowo wzmacniaczy końcowych odchylania czyli wystarczyły tańsze tranzystory o mniejszym Ic. W tym przypadku płacono za czulsze płytki i niższe napięcie zasilania większą plamką. Dlatego przy anomaliach z wyświetlaniem przebiegów zawsze warto zwrócić uwagę na to czy wielkość palmki zmienia się znacznie w funkcji położenia na ekranie? Zmiany mogą być podyktowane nadchodzącą awarią a nie oszczędnościową konstrukcją oscyloskopu.
    Odbierany przez nas efekt poświaty jest pochodną wielkości i jasności plamki.
    Stanbi
    Level 9  
    Chcę wyjaśnić, że u mnie wszystkie napięcia są idealnie w normie , wielkość plamki jest mała j jednakowa na całym obszarze ekranu.
    Przebiegi są rysowane ostro na niebiesko jednakże po wyłączeniu lub przy przebiegach niestabilnych poświata trwa długo i jest ładnego zielonego koloru.
    Jest to praktyczne przy oglądaniu przebiegów na niskich współczynnikach czasu gdzie na drugim oscyloskopie KR-7203 już tego obejrzeć nie mogę.
    Może to jest inna lampa niż B13S52 jednakże nie chcę tego sprawdzać bo oscyloskop jest leciwy i zdarzają się oberwania nóżek na cokole.
    RitterX
    Level 39  
    I nie dłub w nim jak działa. Opisujemy zwykle rozwiązania jak również alternatywy postępowania. Sam decydujesz co i jak chcesz zrobić? Widocznie masz lampę z długą poświatą "pamięcią" i to często się przydaje. Jeżeli nie ma deformacji plamki, widoczny brak utraty czułości, napięcia polaryzacji lampy są dobre to nie ma sensu drążyć problemów gdzie ich nie ma. W kość zapewne dostaniesz jak naprawdę się popsuje :) .