Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Versa 10 powiadomienia z t2

szamski 13 Lis 2017 18:12 339 19
  • #1 13 Lis 2017 18:12
    szamski
    Poziom 3  

Witajcie,
    Mam Verse 10 podłączoną do modułu ethm 1plus i gprs t2 , problem jest następujący-z modułu t2 przychodzą powiadomienia-usterka,brak usterki, usterka, brak usterki i to ciągiem, średnio raz na dzień, w pamięci zdarzeń aplikacji versa control nie jest nic odnotowane, instalator mój zdalnie łączył się dloudx i w pamięci centrali nie ma zapisanych żadnych zdarzeń...W satelu mówią, że najlepiej być przy tym jak mam naruszenie w t2(łatwo mówić jak alarm jest 200 km ode mnie), instalator mówi, że ustawi wszystko tak, że jak wywali usterkę, to póki się nie przejrzy to będzie się świeciła pomarańczowa dioda...

• Pomocny post
    #2 13 Lis 2017 20:05
    dariusz.bembenek
    Specjalista - Alarmy Stacjonarne

Trochę to zabrzmi ironicznie, ale.. coś w Twoim systemie jest nie tak jak być powinno. I tyle. A dlaczego? Bo jak to niektórzy piszą tutaj, nie jesteśmy wróżkami.
    Moduł wysyła takie SMS'y bo albo:
    - został dobrze skonfigurowany i faktycznie występuje problem, o którym moduł słusznie informuje
    - został błędnie skonfigurowany (instalator popełnił błąd świadomie lub nie)
    - zepsuł się

Jedynie wgląd w konfigurację może podpowiedzieć, skąd się biorą te SMS'y. Dobrze by było widzieć konfigurację wyjść centrali, do których został podłączony moduł GSM. Dodatkowo dobrze by było mieć konfigurację wejść modułu GSM oraz treści SMS. Bez tego to możemy sobie tak gdybać, ale...

Jeżeli do GPRS-T2, do jego złącza AC został podłączony odczep z uzwojenia wtórnego transformatora i badana jest obecność napięcia sieciowego, to może tu jest problem i są zaniki napięcia?
    To, że w centrali nie ma takiej informacji to wynika z tego, że to info zapisywane jest z pewnym konfigurowalnym opóźnieniem. Może być tak, że to "przygasanie" napięcia jest na tyle krótkie, że GPRS wyśle SMS'a, ale centrala tego braku nie zdąży odnotować w pamięci zdarzeń (bo za krótki okres braku).
    Sugeruję spytać swojego instalatora czy podejmował taką konfigurację i czy właśnie takie treści SMS dotyczyły usterki AC (plik konfiguracyjny mam nadzieję, że ma zapisany na kompie - chodzi o GPRS-T2).

Jeżeli powyższe okaże się nietrafione, to:
    Czy te SMS'y przychodzą w towarzystwie jakiegoś zdarzenia w centrali? Np. załączenie czuwania (zdalne/lokalne)? Może to testy? A sms'y zostały źle wpisane w powiadomieniu?
    Proszę zasugerować swojemu instalatorowi, żeby zajrzał nie tylko do VERSY przez ETHM-1 Plus, ale też do GPRS-T2. Jest taka zdalna możliwość przez GPRS, o ile sobie instalator takie coś włączył podczas konfiguracji modułu na miejscu. A jak sobie nie włączył, to lipa.

• #3 13 Lis 2017 21:24
    szamski
    Poziom 3  

Witam,
    Oczywiście nie oczekuję, że ktoś mi będzie wróżył z szklanej kuli :) Problem jest taki, że system od 4 lat nie wygenerował praktycznie żadnej fałszywki, usterki, wszystko było do tej pory perfect. Chciałbym udzielić więcej informacji i mam świadomość, że jest to bardzo wybrakowany opis, lecz jestem 200km od instalacji... ale dziękuję za sugestie bo właśnie o to mi chodziło. Czy można to połączyć z zdarzeniami w centrali, raczej nie zauważyłem takiej zależności, czy są to testy, nie bo jest oddzielny sms na to. Instalator zalatany do końca roku, podobnie mówił jak napisałeś, tylko bez wizyty się(mistyczne wróżenie z kuli) nie obędzie a ja przy okazji poszerzyłem ciut ciut swoją wiedzę.
    Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam

• #4 15 Lis 2017 00:21
    szamski
    Poziom 3  

Sabotaż wej.31 czyli obudowa? Co z takim fantem zrobić?

• #5 15 Lis 2017 00:25
    marek216

Poziom 43  

szamski napisał:
    Sabotaż wej.31 czyli obudowa? Co z takim fantem zrobić?

Zamknąć?

• #6 15 Lis 2017 00:30
    szamski
    Poziom 3  

Uśmiałam się marek☺ oczywiście jak będę na miejscu to zamknę(choć zamknięta jest, może coś nie styka), pytałem się zapobiegawczo, bo myślałem, że pod tym ,,hasłem'' kryje się coś innego.Pozdrawiam

• #7 15 Lis 2017 01:18
    bhtom
    Poziom 36  

Witam,

szamski napisał:
    Problem jest taki, że system od 4 lat nie wygenerował praktycznie żadnej fałszywki, usterki, wszystko było do tej pory perfect.

Ciekaw jestem, czy faktycznie system działa i wykryje intruza kiedy trzeba... skoro...

szamski napisał:
    (łatwo mówić jak alarm jest 200 km ode mnie)

i...

szamski napisał:
    Sabotaż wej.31 czyli obudowa?

szamski napisał:
    (choć zamknięta jest, może coś nie styka)

Oby nie było tak, że ktoś sobie już tą obudowę otworzył...
    Zapytaj swojego Instalatora co podłączył pod wejście 31, czy tylko sabotaż obudowy.

I jeszcze jedno...

szamski napisał:
    system od 4 lat

Może warto pomyśleć o wymianie akumulatora, jeśli nie był jeszcze wymieniany?

Pozdrawiam.

• #8 15 Lis 2017 01:34
    szamski
    Poziom 3  

Rozumiem twoje wątpliwości, lecz system działa jak należy, robię raz na 2 miesiące testy czujek, moduł ethm jest na miejscu więc wszelkie awarie mam w aplikacji, wej 31 zaczęło wywalać 2 miesiące po wizycie instalatora, nikt nie otworzył, bo od tygodnia moi rodzice są na miejscu☺ Ale czujność trzeba utrzymywać

• #10 15 Lis 2017 06:00
    marek216

Poziom 43  

bhtom napisał:
    Rozumiem, że wyzwolenie wejścia 31 wyzwoliło również głośny alarm na sygnalizatorach, czy tak?

Pewnie niekoniecznie, bo często ustawia tak że nie ma głośnego sabotażu przy rozbrojonym systemie. Fakt, najczęściej takie ustawienie ma miejsce na obiektach publicznych. Nie wyobrażam sobie szpitala czy urzędu z zawsze głośnym sabotażem. Kolejna sprawa taki obiekt koniecznie musi mieć komunikację stanu do AO lub na telefon właściciela obiektu.

szamski napisał:
    Rozumiem twoje wątpliwości, lecz system działa jak należy, robię raz na 2 miesiące testy czujek,

Daleko tej opcji do faktycznego testu systemu.

• #11 15 Lis 2017 07:08
    reweriko

Poziom 24  

Może ten sabotaż powoduje w/w usterkę...(zależy od ustawień)
    Zablokuj dla sprawdzenia wejscie 31..
    :-)

• #12 15 Lis 2017 07:11
    marek216

Poziom 43  

reweriko napisał:

Za takie pomysły powinni wieszać ze stosowną informacją.
    Wymień switch, sprawdź zaciski, itd.
    Dla sprawdzenia to sobie można ew. w drodze wyjątku czujkę blokować, a nie centralę :!:

• #13 15 Lis 2017 07:16
    reweriko

Poziom 24  

marek216 napisał:
    reweriko napisał:

Wymień switch:

Gość pisze jest 200 km od obiekty .....
    Czyli co czujnik można zablowować dla sprawdzenia a sabotażu w centrali nie ? skoro i tak już jest.
    Poniosło cie kolego...

• #14 15 Lis 2017 07:47
    suworow
    Admin Zabezpieczenia Stacjonarne

A ja ponowię pytanie @dariusz.bembenek o plik konfiguracyjny modułu T2. Z niego dowiemy się jakim zdarzeniom lub wejściom został przypisany enigmatyczny komunikat ' usterka". który owszem może, ale nie musi być wyzwalany z wyjść centrali.
    pozdrawiam

ps. T2 na własnym zasilaniu czy z centrali?

• #15 15 Lis 2017 07:47
    marek216

Poziom 43  

reweriko napisał:
    Czyli co czujnik można zablowować dla sprawdzenia a sabotażu w centrali nie ? skoro i tak już jest.

No logika. Jak zablokuje czujnik to reszta systemu działa i pilnuje. Jak zablokuje sabotaż centrali i ktoś się do niej jakoś dostanie to on już żadnej informacji nie dostanie. Dostrzegamy różnicę? Pomijam że napisałem:
    Cytat:
    Dla sprawdzenia to sobie można ew. w drodze wyjątku

• #16 15 Lis 2017 07:50
    szamski
    Poziom 3  

Marek216-sabotaż na rozbrojonym alarmie jest cichy, dostaje tylko informacje z aplikacji,powiem żeby ktoś tam dzisiaj zajrzał do obudowy, a jest ona na poddaszu i praktycznie niedostępna dla niepowołanych osób a na dodatek załączam bez czasu na wejście/wyjście, dodatkowo niezależnie od alarmu jest monitoring i syrena pożarowa załączona smsem☺ złotych gór nie ma, jedyne co może mi zagrozić to wsiowe głupki.Pozdrawiam

• #17 15 Lis 2017 08:03
    marek216

Poziom 43  

szamski napisał:
    Marek216-sabotaż na rozbrojonym alarmie jest cichy,

I też tak obstawiałem :)
    szamski napisał:
    powiem żeby ktoś tam dzisiaj zajrzał do obudowy

Jak już ktoś to otworzy to niech przynajmniej odegnie "jęzor", warto również sprawdzić zaciski.

• #18 16 Lis 2017 19:03
    reweriko

Poziom 24  

marek216 napisał:
    reweriko napisał:

No logika. Jak zablokuje czujnik to reszta systemu działa i pilnuje. Jak zablokuje sabotaż centrali i ktoś się do niej jakoś dostanie to on już żadnej informacji nie dostanie. Dostrzegamy różnicę? Pomijam że napisałem:
    Cytat:
    Dla sprawdzenia to sobie można ew. w drodze wyjątku

Wprawdzie to nie miejsce na polemikę nie na temat ale nie mogę zostawić tego bez słowa.
    Po pierwsze.
    Nie wiadomo do tej pory co powoduje usterkę... więc zlokalizowanie jej jest priorytetem. Moja sugestia jak kolega nie raczył zauważyć polegała na zablokowaniu linii sabotażu DLA SPRAWDZENIA (czyt. do czasu aż wyeliminuje się powiązanie linii sabotażu z istniejącą awarią) Tym bardziej że linia sabotażu jest i tak już "naruszona".
    Po drugie .
    Temat Twojej logiki... czego pilnuje cała reszta czujek ? centrali alarmowej też ? jesteś pewien ?
    Sabotaż obudowy centrali ochroni ją przed czym ? skoro jest cichy ? i niesprawny.

Wygląda na to że system kwalifikuje się do porządnego przeglądu.

• #19 16 Lis 2017 19:09
    marek216

Poziom 43  

reweriko napisał:

Wygląda na to że system kwalifikuje się do porządnego przeglądu.

Tu pełna zgoda.
    Jednak jak się dowiedzieliśmy wcześniej, jednak jest opcja żeby ktoś sprawdził stan centrali.
    szamski napisał:
    powiem żeby ktoś tam dzisiaj zajrzał do obudowy,

• #20 16 Lis 2017 21:14
    szamski
    Poziom 3  

Witajcie,
    Problem rozwiązany, kazałem bratu otworzyć drzwiczki od obudowy i ponownie je zamknąć i od tego momentu cisza i spokój.
    Wszystkim zaangażowanym w rozwiązanie problemu☺ dziękuję.
    Pozdrawiam

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson