Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uniden PRO 520XL SMD na IRF520 - Nie nadaje, tylko świeci TX, odbiera

13 Lis 2017 18:59 1506 14
  • Poziom 33  
    Witam koledzy.

Pojawiam się dziś z nowym bardzo ciekawym tematem.
    Dostałem do naprawy radio Uniden PRO 520XL, który nie nadaje.
    I co mnie zaskoczyło? Otóż to , że to radio ma w końcówce mocy IRF520!
    Radio jest na tej gorszej PCB, bo jest to płyta Uniden 2011 czyli FULL SMD.
    Ktoś to poprawiał po lutach widać. I teraz jestem w "kropce", bo nie wiem (jeszcze nie wiem, bo właśnie próbuję się skontaktować z właścicielem), czy ktoś na "wariata" zamontował tego IRF-a ( a na to nie wygląda bo jego luty są dość stare), czy też ktoś dobrze wiedział co robi i celowo użył taniego , dostępnego tranzystora FET zamiast fabrycznego 2SC2078, którego dziś niepodobna kupić sprawnego.
    Na początek wymontowałem IRF-a i zmierzyłem jest dobry.
    Sprawdziłem napięcia na kolektorach PA oraz dirvera( driverem jest C2314) i napięcia są na zasilaniu.Sprawdziłem sondą sterowanie na bazach PA oraz drivera jest 1,75V podczas nadawania. Czyli niby wszystko gra ale nie gra.
    Zamontowałem zwykłą końcówkę 2SC2078 pewną, driver jest dobry. Radio nie nadaje na niej. Teraz nie wiem co jest nie tak. Czy ktoś coś przerobił pod tego IRF-a? Co trzeba w radiu przerobić aby wkładając ten tranzystor w miejsce 2SC2078 radio prawidłowo pracowało? Sieci pisze, że ten IRF nie będzie pracował w tym radiu ale jest kilku ludzi co twierdzi inaczej!!
    Z tego co mierzę nie mam rezystancji małej przy połączeniu emiter PA do bazy PA, czyli coś jest inaczej bo w klasycznym układzie Unidena PRO 520xl jest to ok.20-30Ω. Wygląda jak by ktoś zmienił rezystor ze zdjęcia ten zanzaczony na czerwono, dlatego mam pytanie o jego wartość tych co mają moŻliwość ją zmierzyć ile on ma w tym radiu?

Następna sprawa, mam taki element i nie wiem(chyba to rezystor ale może być dławik) , jest on podłączony jak na zdjęciu na czerwono
    Wygląda on tak (paski brązowy, brązowy, czarny , złoty)
    Opis wskazuje na 11Ω a ten przy pomiarze ma 8.5kΩ

Nie wiem do czego on jest.W jednych wersjach jest w innych nie ma go.
    Jeżeli modyfikacja jest dobrze wykonana to chyba wiecie co to będzie za hit??
    Tych IRF520 czy nawet lepszych IRF510 jest do zaje... nia wszędzie.I one są za grosze. jak to będzie pracować to Wam skopiuję to radio co jest tylko inne i można to montować. Każdym UPS-ie jest po 5-6 takich MOSFET-ów!I wtedy Chińczycy będą mogli sobie te swoje malowanki wsadzić w d....ę !

Dlatego pomagajcie koledzy bo jest okazja się wreszcie jakoś poratować.Te IRF-y koledzy od dawna wstawiają w te większe radia z SSB. I to podobno nieźle pracuje.
    Oto moje radio od środka (zdjęcia w wysokiej rozdzielczości!)

Uniden PRO 520XL SMD na IRF520 - Nie nadaje, tylko świeci TX, odbieraUniden PRO 520XL SMD na IRF520 - Nie nadaje, tylko świeci TX, odbieraUniden PRO 520XL SMD na IRF520 - Nie nadaje, tylko świeci TX, odbieraUniden PRO 520XL SMD na IRF520 - Nie nadaje, tylko świeci TX, odbieraUniden PRO 520XL SMD na IRF520 - Nie nadaje, tylko świeci TX, odbiera

Zapraszam do udziału w temacie oraz rad.

P.S. Już wiemy co to za element ten niebieski z fotki powyżej. Dzięki koledze "gumisie" na PW. Jest to rezystor o wartości 11kΩ , więc te 8kΩ może być OK.
    Po prostu źle podliczyłem paski, jest ich 5 a nie 4 i mają kolory brązowy- brązowy- czarny- czerwony-złoty.
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Witam.
    Szanowni forumowicze, czyżby kol.Novile byłby jedynym posiadaczem tego modelu CB_radia. Nie uwierzę aby producent wyprodukował tylko jedną sztukę. Cóż to za problem odkręcić cztery śrubki i odczytać typ PCB. Skoro byłby zgodny, odczytać symbol tranzystora, zrobić jakieś zdjęcie i następnie zamieścić w tym temacie.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 33  
    Na obecną chwilę jestem w gorszej sytuacji niż na początku.
    Udało się postawić moc w tym radiu. Uszkodzona ale niedopalona dioda D204.
    Nośna jest mocna ale totalnie brak modulacji!
    Podstawiłem nowy TDA2003( ale wiedziałem że to nic nie da) efekt nadal ten sam.
    Po prostu brak sygnału na wejściu na TDA2003 podczas nadawania. Podłączałem się pod wyjście samego TDA2003 z głośnikiem i nie ma mojego modulowania podczas TX.
    Gdzieś ten sygnał nie dochodzi do modulatora. Na pinie modulacyjnym jest napięcie ponad 4V.
    Radio jest w SMD i bardzo popaprane lutami bo ktoś "poprawił zimne luty". :(
    Ma ktoś jakieś pomysły? Bo ja już mam dość.
  • Poziom 14  
    Witam

Czy ten sam TDA2003 pracuje jako wzmacniacz mocy m.cz. podczas odbioru? Czy jest odbiór? Jeśli tak, to należałoby przejrzeć cały tor mikrofonowy przed TDA. Czy wkładka mikrofonowa dostaje zasilanie podczas TX? Czy w ogóle kabel mikrofonu jest sprawny? Może ktoś wcześniej próbował naprawiać tor mikrofonu i gdzieś nie ma połączeń.
  • Poziom 33  
    Tak ten TDA2003 pracuje jako modulator oraz jako wzmacniacz m.cz. Wkładka jest dobra , przy funkcji PA radio śmiga jak trzeba. Odbiór jest bardzo dobry.Podmieniałem TDA2003. Kabel mikrofonu jest sprawny, podstawiałem drugi mikrofon serwisowy i jest ten sam efekt.
    Próbowałem szukać po torze mikrofonu ale gubię się po ścieżkach których nie widać!Jest gęsto i dużo elementów. Generalnie wszystko co sprawdziłem było sprawne.
  • Poziom 14  
    Skoro na PA jest sygnał m.cz. na wyjściu TDA2003 to trzeba sprawdzić oscyloskopem sygnał m.cz. podczas TX (a także jak wspomniałem czy nie ginie zasilanie wkładki podczas TX). A jak się ma trafo modulatora i dioda za nim? gdzie ginie sygnał m.cz.?
  • Poziom 33  
    Sygnał m.cz. nie ginie.Po prostu sygnał ze stopnia wzmacniacza modulacji nie dochodzi do modulatora na jego wejście.Nie znam toru i nie mogę go zlokalizować, tu nie ma chyba wzmacniacza modulacji scalonego tylko będzie to na tranzystorach tylko nie wiem na których i jak.Sygnał z władki nie ginie, sprawdziłem przy TX jest sygnał mikrofonu.Poza tym jak by wkładka padała to na PA by nie było nic. trafo jest sprawne i dioda też zmieniona na sprawną. Nośna jest.
  • Poziom 14  
    Z tym ginięciem sygnału chodziło mi o to, że powinien on iść (w skrócie, bez schematu) od wkładki mikrofonowej do wzmacniacza (tak jak w trybie PA) TDA2003 -> do trafa modulatora -> diody za trafem modulatora -> na kolektory drivera i tranzystora końcowego RF. Stąd moje pytanie gdzie już nie można go zaobserwować. Wyniki takiej obserwacji (np. oscyloskopem lub słuchawką) pozwoli znaleźć przyczynę.

Jeżeli brak schematu to najlepiej przy nieznanym sprzęcie rozrysować sobie kawałek i przeanalizować. Modulator jest raczej zrealizowany jak w bliźniaczych radiach (modulacja z zastosowaniem transformatora) więc przy wprawie w naprawach nawet nie potrzeba tej części schematu od wzmacniacza m.cz. aż do tranzystorów końcowych.

A może układ ALC coś blokuje? Może na chwilę go rozłączyć. Miałem tak ostatnio w innym radiu...
  • Poziom 33  
    Zatem skoro tak to sygnału brak na wejściu na TDA2003 W TX , podłączałem głośnik przed trafem modulacyjnym do TDA2003 odpinając wcześniej trafo. Brak mojego głosu na wejściu do TDA2003.Oczywiście na wyjściu też go brak. Ale jak stukam igłą na wejście to słychać stukanie na nośnej na osłuchu. Zatem nie ma sygnału na wejściu do TDA2003.

Dodano po 1 [minuty]:

Tylko gdzie tu jest ALC w tym "maku" SMD?Nie widzę co jest co tutaj.Potrafisz wskazać na zdjęciu co rozpiąć. Ja podejrzewam przebicie do masy i sygnał jest tracony do masy po drodze, tylko nie umiem znaleźć w którym miejscu...
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Właśnie na końcu ALC (na wejściu wzmacniacza m.cz.) jest tranzystor zwierajacy sygnał m.cz. do masy :) Zerknę na zdjęcie płyty i spróbuję rozpoznać który to.

Ze zdjęć nie widzę za badzo. Załączam wycinek schematu Alana 100. Wejście do ALC jest połączone bezpośrednio do wyjścia modulatora (za diodą). W tego typu modulatorach w większości przypadków tak to jest zrealizowane.

• Poziom 33  
    No jest tranzystor na wejściu TDA2003 jest to Q12 zaznaczam go na zdjęciu.
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Ten tranzystor jest obok TDA ale nie jestem przekonany że to ten. Raczej ALC szukałbym w prawym górnym rogu płyty(na zdjęciu tam gdzie dużo diod).
    Nie wiem jakie pomiary zrobiłeś w trybie TX (przed TDA2003). Wzmacniacz mikrofonowy jest (na zdjęciu) poniżej wzmacniacza mocy m.cz. (na dwóch tranzystorach Q206, Q207). Jeżeli ALC zablokowało wzmacniacz mocy m.cz. to przynajmniej wokół wzmacniacza mikrofonowego coś powinno być widać (słychać).
  • Poziom 33  
    I za te rady masz u mnie od razu plusa. Wiesz dlaczego?Bo tego nie wiedziałem. Słuchaj a widzisz puste miejsce powyżej napisy Q206? Zaraz na rezystorem, tam był kondensator ale ktoś go uszkodził i go tam nie ma. Może to on jest tak istotny? Ja myślałem że to tylko filtracyjny jest ale skoro to jest wzmacniacz mikrofonowy to ten kondensator może mieć kluczowe znaczenie.Co sądzisz, bo widzę ze masz pojęcie o tym. Zaraz nad rezystorem 295.
    Wiesz o którym piszę?
    Pitergsm, dzięki za rady :please: i proszę o dalsze pomysły.Jutro się odezwę bo już pora spać.Jutro do roboty.Pozdrawiam.
  • Poziom 14  
    Tak, widzę że brakuje elementu. Mam w pracy płytę od bliźniaczego Unidena. Jutro na nią spojrzę i powiem co tam powinno być a także przyjrzę się temu wzmacniaczowi bliżej. Dzisiaj starałem się podpowiadać nie mając schematu ani płyty pod ręką.
  • Poziom 33  
    Witam.
    Ponieważ poza dwoma kolegami nikogo nie zainteresował temat, to nie będziemy go kontynuować. Radio wędruje na szrot, bo trafił się kupiec na wyświetlacz i blachy.
    Nie ma sensu tego naprawiać skoro tym gratem można dwa inne radia uratować.
    Nie będzie gotowca na adaptację IRF-a, bo jak widzę nikogo to nie interesuje poza mną, "gumisiem" i Pitergsm. A taka była okazja temat rozgryźć!
    Dziękuję za udział w temacie, koledzy otrzymują "łapkę" za pomoc oraz prywatnie coś tam.
    Pozdrawiam.Novile