Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- budowa rozdrabniacza gałęzi z silnikiem od kosiarki

13 Lis 2017 19:40 1764 10
  • Poziom 2  
    Witam wszystkich.
    Chciałbym wykonać rozdrabniacz do gałęzi podobny do tego:
    https://youtu.be/h8EuNcpJ9Jo
    Chcę wykorzystać silnik Briggs&Stratton 5,0 hp od kosiarki. Czy ktoś może podpowiedzieć jak dużą średnicę tarczy przyjąć ( zakładam 2 noże tnące ) i czy odpalę silnik z podłączoną na stałe tarczą ( czy nie trzeba sprzęgła )? Czy tarcza będąc w poziomie napędzana wałkiem od np.: "trajzegi" powinna mieć łożysko oporowe?
    Z góry dziękuję za podpowiedzi
  • Poziom 38  
    edler.sandomierz napisał:
    czy odpalę silnik z podłączoną na stałe tarczą

No jak dasz radę tak szybko pociągnąć linką żeby uzyskać obroty potrzebne do rozruchu to tak :D
    Ale moim zdaniem to tak jakbyś próbował ruszać samochodem z piątki, chyba linka nie podoła zadaniu :D
  • Poziom 27  
    Bez przesady... Jaki opór stawi tarcza bez obciążenia? Agregaty też są na stałe sprzężone z wałem i uruchamia się je bez problemu. W kosiarce też masz nóż i to nie małej wielkości. Co do samej średnicy tarczy to się nie wypowiem, ale... Rozdrabniacze elektryczne mają moc ok 2kW. Ale tu raczej trzeba patrzeć na moment obrotowy... Myślę że 200mm, max 250mm średnicy tarczy przy takim silniku.
  • Poziom 32  
    tomjed napisał:
    są na stałe sprzężone z wałem i uruchamia się je bez problemu. W kosiarce też masz nóż i to nie małej wielkości.

W kosiarce to raczej jest niedozwolone odpalanie silnika bez zamontowanego noża, nóż tam spełnia rolę koła zamachowego i "stabilizatora" równych, stabilnych obrotów silnika. Bez noża odpalenie kosiarki może skończyć się uszkodzeniem silnika lub "nabyciem" kontuzji ręki która ciągnie sznurek i silnik "odbije" w drugą stronę z powodu zbyt słabego pociągnięcia za właśnie ten sznurek.
  • Poziom 26  
    edler.sandomierz napisał:
    czy odpalę silnik z podłączoną na stałe tarczą ( czy nie trzeba sprzęgła )?

Myślę, że jeśli nie dasz bóg wie jakiego przełożenia zwiększającego obroty to odpalisz.
    Nie jestem jednak pewien czy silnik wytrzyma pracę przy czymś takim. Tym bardziej, że to brigs..
  • Poziom 27  
    wojtek1234321 napisał:
    nóż tam spełnia rolę koła zamachowego i "stabilizatora" równych, stabilnych obrotów silnika

Serio..? To mnie zaskoczył kolega. Ale te silniki są wykorzystywane do agregatów, czy tez myjek ciśnieniowych. Jesteś pewien?
  • Poziom 32  
    Nie wiem dokładnie jaki masz ten silnik, ale skoro nie wierzysz to poszukaj w tematach na Elektrodzie (było o tym pisane nie raz), lub spróbuj odpalić zwykłą kosiarkę spalinową bez zamontowanego noża to się przekonasz "naocznie" jak łatwo ją odpalić bez noża.
  • Poziom 27  
    Ja nie mam silnika. Widziałem tylko, że takie silniki z wałem pionowym stosowane są również do agregatów i myjek ciśnieniowych. Co nie zmienia faktu, że nie pracują one w obu przypadkach bez obciążenia...