Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konduktancja drenu tranzystora jfet typu P

13 Lis 2017 22:36 1638 5
  • Poziom 4  
    Cześć,

Jestem w technikum i próbuję zrobić sprawozdanie z elementów półprzewodnikowych. Czy mógłby ktoś skorygować mój tok rozumowania, ponieważ obawiam się, że troszkę namieszałem?

Mam problem z wyliczeniem konduktancji tranzystora typu JFET z kanałem typu P. W załączniku wrzucam graf tego co mam do tej pory. Dysponowałem tylko charakterystyką wyjściową. Na jej podstawie wyznaczyłem charakterystykę przejściową, wybierając sobie dowolną wartość z obszaru nasycenia tranzystora. Wybrałem Uds= -10V. Następnie wykreśliłem charakterystykę przejściową (czyli Id w funkcji Ugs dla Uds=const).
    Teraz chcę wyliczyć konduktancję wzajemną. Wiem, że wzór to Gm= delta Id/ delta Ugs dla stałej wartości Uds. A więc dla charakterystyki przejściowej odczytuję wartości i podstawiam do wzoru. I tutaj mam wartość. W moim przypadku będzie to wartość ujemna, prawda?

Próbując wyliczyć konduktancję drenu, wartości mam brać z charakterystyki wyjściowej? Wiem, że ją wyliczam dla Ugs = const, a wzór to Gd= delta Id / delta Uds.
    A więc zgodnie z moim rysunkiem mam 3 takie wartości (dla Ugs=0V, 5V oraz 10V)? I wartości biorę również z obszaru nasycenia, czyli gdzie linie charakterystyk są "równoległe"? Przykładowo oznaczyłem to różową elipsą, tylko że ona może być krótsza, lub dłuższa. Podpowie mi ktoś jak ją dobrać?
    Mam jeszcze jedno pytanie- jak obliczyć, gdzie jest obszar nasycenia, a gdzie nienasycenia? Myślałem, że wystarczy nałożyć charakterystykę przejściową na wyjściową i mam określone to, ale z tego co widać na moim rysunku ich się nie da nałożyć.
    Wytłumaczy mi ktoś ewentualnie błędy w rozumowaniu (oraz pomoże mi z konduktancją drenu oraz obszarami)?

• Poziom 4  
    Próbuję, samemu to ogarnąć, ale niestety przekopanie Internetu w poszukiwaniu pomocy w rozwiązaniu problemu utwierdza mnie w przekonaniu, że konduktancje nie mogą być ujemne. A mi niestety wychodzi wartość ujemna.

Owszem są rozwiązania, dla JFETów typu N. I takie umiem rozwiązać. Ale problem pojawia się przy JFETcie typu P.
    Na poniższej fotografii są umieszczone obliczenia wraz z zaznaczeniem skąd czerpię wartości.

Czy ktoś wie, co robię źle?
  • Poziom 38  
    Witam,
    moim zdaniem w przypadku gm jest to sprawa konwencji: jeżeli uznajesz, że prąd drenu jest "coraz bardziej ujemny" również napięcie bramka - źródło powinno być "coraz bardziej ujemne", generalnie konwencja jest taka, że dla tranzystorów z kanałem p wszystko jest odwrotnie w stosunku do tranzystorów z kanałem n, prądy ujemne, napięcia ujemne.
    W przypadku gd zamieniłeś dzielną z dzielnikiem i pomyliłeś znak ΔId, również jest ujemny, w sumie widać to na wykresie, na tym odcinku prosta ma dodatni współczynnik kierunkowy.
    Jeżeli charakterystykę przejściową narysujesz w tej samej konwencji co wyjściową, wykres również będzie w trzeciej ćwiartce i będzie dobrze.

Pozdrawiam
  • Poziom 4  
    Racja. W Gd zamieniłem dzielną i dzielnik. Tutaj się już wszystko zgadza.

A jeśli mowa o charakterystyce przejściowej to mówiąc tak po ludzku wystarczy obrócić ją w poziomie, czyli sztucznie dodaję sobie minus dla wartości Ugs w obliczeniach (bo normalnie są one dodatnie). Dobrze rozumiem?
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    AdamekAdamus napisał:
    A jeśli mowa o charakterystyce przejściowej to mówiąc tak po ludzku wystarczy obrócić ją w poziomie

Tak jak na ostatnim "prawym" wykresie, oznacz jeszcze napięcia jako ujemne: - 10 V, - 5 V, itd.
    AdamekAdamus napisał:
    czyli sztucznie dodaję sobie minus dla wartości Ugs w obliczeniach (bo normalnie są one dodatnie). Dobrze rozumiem?

Trudno powiedzieć czy sztucznie, jest to kwestia pewnej umowy. Rzuć okiem na dane katalogowe tranzystora z kanałem n i tranzystora z kanałem p, zauważysz że Vgs, Vds, Id są dla "n" dodatnie a dla "p" ujemne, ktoś kiedyś wymyślił taką konwencję żeby zasygnalizować, że dla tranzystorów "n" oraz "p" napięcia mają odwrotną polaryzację a prąd płynie w przeciwnych kierunkach. Równie dobrze mogliby kiedyś wymyślić, że dla "n" jest minus a dla "p" plus, ale jest jak jest, raczej nie jest wskazane wymyślanie własnej odwrotnej konwencji.
  • Poziom 4  
    Dzięki wielkie za pomoc. Nie wpadłem na pomysł, aby szukać w notach katalogowych. Głowiłem się cały czas, czemu nie wszystko wygląda tak jak teoria. Jeszcze raz wielkie dzięki Panowie