Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

President Harry II classic - Słaby zasięg w połączeniu z anteną Ohio

Bart921 14 Lis 2017 04:14 645 38
  • #1 14 Lis 2017 04:14
    Bart921
    Poziom 6  

Witam! jestem nowy w CB. Kupiłem używane radyjko jak w temacie i jestem, delikatnie mówiąc, negatywnie zaskoczony małym zasięgiem. Radyjko generalnie działa. Jestem w stanie wyraźnie porozmawiać z kimś oddalonym o... około 2km. Dalej nie idzie już zrozumieć. Mam wrażenie, że sam jestem dobrze słyszany- często po komunikacie pojawia się na chwilę szum- jakby ktoś nadawał, jednak nie jestem w stanie rozróżnić słów. Zdaję sobie sprawę, że ta antena(President Ohio, 85cm, podstawa magnetyczna) nie jest wysokich lotów, ale bez przesady... 2km to odrobinę za mało. Poprzedni właściciel raczej jej nie przycinał, końcówka bata jest ładnie zakończona(bez śladu po kombinerkach).

Antena jest przyczepiona na środku dachu, przewód od podstawy do radia ma ok. 4m.

Set zestroiłem sobie chińskim reflektometrem. SWR wynosi odpowiednio:

1 dla #40
    1.1 dla #20
    1.3 dla #1

nie udało mi się wyśrodkować dla 20(już bardziej nie da się wyciągnąć bata), ale chyba i tak jest bardzo dobrze.

Moc nadawania zmierzona tymże urządzeniem oscyluje w okolicach 3W.

Czytałem sporo o zmorze tych radyjek, jaką jest filtr 455. Radyjko rozebrałem, filtr na wyjściu ma 1.09V(zdaje się, że w porządku- a nawet odrobinkę za dużo). Mierzyłem zwykłym tanim miernikiem ustawionym na DC, względem masy.

Zasięg sprawdzałem w Warszawie, jak i na przedmieściach. Wychodzi podobnie. W czym może być problem?

Dodam, że jeżeli ktoś jest bliżej niż 2km, jakość jest świetna. Zarówno mojego odbioru, jak i nadawania(czysto i wyraźnie). Bez problemu mogę zrozumieć głos, nie ma szumu w tle.

Czytałem, że ponoć w praktyce ta antena jest w stanie dać chociaż 6km zasięgu.

• #2 15 Lis 2017 01:18
    gumisie
    Poziom 32  

Bart921 napisał:

Witam.
    To nie "sarkazm". Masz kilka prostych rozwiązań celem sprawdzenia przyczyny. I tak np. Na czas testów: podmienić CB_radio lub antenę.
    Pozdrawiam.

• #3 15 Lis 2017 01:43
    Bart921
    Poziom 6  

Kolego, to nie sarkazm. Ale gdybym miał środki, to zdecydowanie kupiłbym nowe i znacznie lepsze radio.

Po prostu nikt z moich znajomych nie ma takiego sprzętu. Jedyne co mi zostaje to miernik uniwersalny i ten cały reflektometr.

Antenę też zresztą rozkręcałem i sprawdzałem połączenia. Wczoraj nawet rozlutowałem końcówkę i skróciłem kabel o ok 1m. Stroić nie było trzeba, wynik praktycznie identyczny. To pozwala mi sądzić, że sam osprzęt anteny jest w porządku.

• Pomocny post
    #4 15 Lis 2017 03:24
    gumisie
    Poziom 32  

Bart921 napisał:

Po prostu nikt z moich znajomych nie ma takiego sprzętu.
    Upsss. Pisząc:
    gumisie napisał:
    podmienić CB_radio
    Nie znaczy że to ma być ten sam model (President Harry II classic). Dotyczy to również anteny.
    Bart921 napisał:
    skróciłem kabel o ok 1m
    Pewnie naczytałeś się "fachowych" porad i z tond ten wniosek:
    Bart921 napisał:
    Stroić nie było trzeba, wynik praktycznie identyczny. To pozwala mi sądzić, że sam osprzęt anteny jest w porządku.

Pozdrawiam.

• #5 15 Lis 2017 04:50
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 41  

gumisie napisał:
    podmienić CB_radio lub antenę.
    Oczywiście, samochód, tudzież Operatora także ? :D @Bart921 Koleżko - nawet inne miejsce zamocowania anteny na samochodzie diametralnie zmienia jej charakterystyke promieniowania. Radio do serwisu celem dokonania pomiaru czułości odbiornika, charakterystykę anteny zaś można wyznaczyć prostym miernikiem pola W.CZ.

Bart921 napisał:
    W jakim miejscu jest zamocowana na karoserii, a w ogóle to co za samochod ? Osobowy, dostawczy ? Może i dac dwadziescia kilometrow zasiegu zamocowana na glowie Chrystusa w Swiebodzinie :D

• Pomocny post
    #6 15 Lis 2017 07:37
    Wawrzyniak1
    Poziom 10  

Jeśli, tak jak piszesz, antena jest ustawiona na środku dachu, to bardzo dobrze. Jest to najlepsze miejsce dla anteny. Antena o długości 85 cm, to kikut a nie antena. Jeśli masz taką możliwość, to postaw na próbę antenę o długości co najmniej 150 cm. Jeśli nadal nie zauważysz różnicy w zasięgu, to radio do dobrego serwisu na przegląd.

• #7 15 Lis 2017 12:35
    Bart921
    Poziom 6  

gumisie napisał:
    Bart921 napisał:

Po prostu nikt z moich znajomych nie ma takiego sprzętu.
    Upsss. Pisząc:
    gumisie napisał:
    podmienić CB_radio
    Nie znaczy że to ma być ten sam model (President Harry II classic). Dotyczy to również anteny.
    Bart921 napisał:
    skróciłem kabel o ok 1m
    Pewnie naczytałeś się "fachowych" porad i z tond ten wniosek:
    Bart921 napisał:
    Stroić nie było trzeba, wynik praktycznie identyczny. To pozwala mi sądzić, że sam osprzęt anteny jest w porządku.

Pozdrawiam.

Za chamstwo dziękuję. Zresztą ten post nie wnosi niczego do tematu. WIem, że to nie musi być ten sam model. Zaden z moich znajomych w ogóle NIE MA cb radia. Żadnego.

Kabla nie skróciłem dlatego, że naczytałem się fachowych porad, ale dlatego, że(sic!) był za długi? A fakt, że swr się nie zmienił - napisałem na zasadzie "By The Way".

Pozdrawiam

Dodano po 2 [minuty]:

Krzysztof Kamienski napisał:
    gumisie napisał:
    podmienić CB_radio lub antenę.
    Oczywiście, samochód, tudzież Operatora także ? :D @Bart921 Koleżko - nawet inne miejsce zamocowania anteny na samochodzie diametralnie zmienia jej charakterystyke promieniowania. Radio do serwisu celem dokonania pomiaru czułości odbiornika, charakterystykę anteny zaś można wyznaczyć prostym miernikiem pola W.CZ.

Bart921 napisał:
    W jakim miejscu jest zamocowana na karoserii, a w ogóle to co za samochod ? Osobowy, dostawczy ? Może i dac dwadziescia kilometrow zasiegu zamocowana na glowie Chrystusa w Swiebodzinie :D

Serwisów wszelkich niestety się obawiam gdyż wiem, jak działają. Szczególnie te w Warszawie...

Antena jest zamocowana na środku dachu, tak jak pisałem w pierwszym poście. Lepiej się niestety nie da. Była wcześniej trochę pod bokiem, ale SWR był gorszy. To Vectra B Sedan.

Dodano po 1 [minuty]:

Wawrzyniak1 napisał:
    Jeśli, tak jak piszesz, antena jest ustawiona na środku dachu, to bardzo dobrze. Jest to najlepsze miejsce dla anteny. Antena o długości 85 cm, to kikut a nie antena. Jeśli masz taką możliwość, to postaw na próbę antenę o długości co najmniej 150 cm. Jeśli nadal nie zauważysz różnicy w zasięgu, to radio do dobrego serwisu na przegląd.

Nie no myślę, że gdybym zmienił antenę na 1.5m to siłą rzeczy odbiór by się poprawił. Jeżeli tylko będę miał możliwość- sprawdzę to.

Ehh. Szkoda, że nie mam sprzętu ani wiedzy, żeby przewinąć cewkę i założyć dłuższy bat.. strasznie drogie te anteny są.
    Moderowany przez Olek II:

3.1.9. Nie ironizuj i nie bądź złośliwy w stosunku do drugiej strony dyskusji. Uszanuj odmienne zdanie oraz inne opinie na forum.

• #8 15 Lis 2017 12:47
    Wawrzyniak1
    Poziom 10  

Zapamiętaj sobie jedną zasadę. W przypadku pasma cb, czyli 27 MHz, im dłuższa antena, tym lepsza. Praw fizyki nie zmienisz.

• Pomocny post
    #9 15 Lis 2017 18:07
    Novile
    Poziom 31  

Bart921 napisał:
    Ehh. Szkoda, że nie mam sprzętu ani wiedzy, żeby przewinąć cewkę i założyć dłuższy bat.. strasznie drogie te anteny są.
    No i co by to dało??
    To jest całkiem fajna antena, nic jej nie jest skoro tak dobrze się stroi
    Bart921 napisał:
    1 dla #40
    1.1 dla #20
    1.3 dla #1

Bart921 napisał:
    Moc nadawania zmierzona tymże urządzeniem oscyluje w okolicach 3W.
    Tu jest nieprawidłowo, trzeba sprawdzić na sztucznym obciążeniu, jak wyjdzie tak samo to będzie dziwne.
    Poza tym uważam, że ktoś cię wykolegował na tym radiu. Albo radio jest grzebane, albo ktoś pokręcił filtrami i to nie tylko odbiornika stąd taki zasięg i moc. I proszę niech mi nikt tu nie pisze o braku związku mocy nadawczej z odbiorem. Bo to nie ma związku bezpośredniego ale ma związek z idiotą co chcąc "polepszyć radio" kręci czym się da w radiu.
    Ale najbardziej mnie dziwi to
    Bart921 napisał:
    Ale gdybym miał środki, to zdecydowanie kupiłbym nowe i znacznie lepsze radio
    A na mandaty masz środki? A za tego szrotopresidenta pewno wybuliłeś ponad 2 stówy?Ja mogę ci na wczoraj radio przysłać za mniej niż 150zł i będzie ono spokojnie na 10km z tej anteny twojej szło jak "przecinak". Używane radia są czasem lepsze od nowych tylko trzeba wiedzieć od kogo kupić. Bo zwyczajny laik nie sprzedaje dobrego radia, tylko takie co mu się "sypie". Dobre używki to się kupuje od ludzi co wiedzą co w radiu jest a nie żyją ze sprzedaży CB. Pocieszę cię, ja kupiłem takich "dobrych , sprawnych" radyjek tez już kilka, potem się okazywało co jest w nich po otwarciu.
    Załatw sobie sztuczne obciążenie 50Ohm i sprawdzić ile mocy to radio da. Ale na początek sobie radio musisz nawet na chwilę inne podłączyć. Ja uważam iz masz antenkę w porządku.Te 85cm to nie jest wcale tak tragicznie. Ja mam NO NAME długości 60cm, sam ją stroiłem i ciąłem.Szwagrowi ta antena jako nowa spaliła w radiu transformator modulacyjny i jeszcze trochę innych podzespołów. Ja ją tak sobie dopasowałem, że osiągi mam bez problemu 10km a nawet więcej(do bazy). Fakt mieszkam w terenie górzystym ale i tak jest ta moja antena na poziomie Hustlera ic-100 pod względem zasięgu bo porównywaliśmy ją z tego samego miejsca z dwu podobnych aut na jednym moja NO NAME a na drugim Hustler IC-100 NOWY i zestrojony na 1.0. Zasięgi identyczne .

• #10 15 Lis 2017 18:23
    Bart921
    Poziom 6  

Novile napisał:
    Tu jest nieprawidłowo, trzeba sprawdzić na sztucznym obciążeniu, jak wyjdzie tak samo to będzie dziwne.

Co jest dziwnego w tej mocy? Panowie, odrobinę mniej pogardy proszę.

• #11 15 Lis 2017 18:33
    Novile
    Poziom 31  

Jak to co dziwnego? Takie radio nie może mieć mniej nośnej jak 4W!Przeważnie ma nawet więcej.

Bart921 napisał:
    Panowie, odrobinę mniej pogardy proszę.
    Nie wiem gdzie wyczuwasz pogardę z mojej strony. Nic takiego nie ma tu miejsca.

• #12 15 Lis 2017 18:34
    Bart921
    Poziom 6  

Novile napisał:
    Poza tym uważam, że ktoś cię wykolegował na tym radiu. Albo radio jest grzebane, albo ktoś pokręcił filtrami i to nie tylko odbiornika stąd taki zasięg i moc. I proszę niech mi nikt tu nie pisze o braku związku mocy nadawczej z odbiorem. Bo to nie ma związku bezpośredniego ale ma związek z idiotą co chcąc "polepszyć radio" kręci czym się da w radiu.

Radio miało założoną plombę "Mikar" zanim je rozebrałem.

• #13 15 Lis 2017 19:32
    gumisie
    Poziom 32  

Bart921 napisał:
    Radio miało założoną plombę "Mikar" zanim je rozebrałem.
    Przecież to nie świadczy o sprawności sprzętu tym bardziej o ile został odkupiony.
    @Bart921, oczekujesz pomocy więc proszę nie dopatrywać się "drugiego dna" w naszych poradach. Przeczytaj wpis w Twoim postem #7.
    Pozdrawiam

• #14 15 Lis 2017 20:33
    Wawrzyniak1
    Poziom 10  

Popieram kolegę gumisie. Zbyt wiele pretensji i postawy roszczeniowej we wpisach autora tematu. Koledzy starają się pomóc, a Ty zachowujesz się, jak obrażona panienka. Trochę więcej pokory i własnej inicjatywy. Tutaj nie ma wróżek.

• #15 15 Lis 2017 20:41
    Bart921
    Poziom 6  

Przyjmuję z pokorą Wasze rady, Panowie. Po prostu jestem zielony. Plomba serwisu świadczy przynajmniej o tym, że sam poprzedni właściciel w nim nie grzebał. Sprawdziłem radio na Sirio ML 145, problem jest ten sam. 2-3km i słychać bardzo wyraźnie, a potem koniec. Bardzo często słychać sam szum, jakby ktoś odpowiadał(wskaźnik pokazuje 2-3 kreski). Ale nie słychać słów. SWR na tym sirio udało mi się wyciągnąć na poziom 1.2 dla #19.

Wolałbym jednak naprawić to radio, zamiast kupować kolejne.

• #16 15 Lis 2017 20:59
    Novile
    Poziom 31  

Pokaż nam to twoje radio z przodu na zdjęciu jak jest ustawiasz.

• Pomocny post
    #17 15 Lis 2017 21:06
    Wawrzyniak1
    Poziom 10  

Jeśli na Sirio ML 145 masz tak kiepski wynik, to obstawiam rozregulowane ARW. Bez specjalistycznego sprzętu i odpowiedniej wiedzy, nic nie zdziałasz. Sugeruję przegląd radia w dobrym serwisie, np. Sinad Częstochowa.

• #18 15 Lis 2017 21:10
    Bart921
    Poziom 6  

Novile napisał:
    Pokaż nam to twoje radio z przodu na zdjęciu jak jest ustawiasz.

To zależy od miejsca i pory dnia. RF praktycznie zawsze rozkręcone na max, a SQ jak nie ma zakłóceń jest na godzinie 9. Przy silniejszych zakłóceniach przestawiam na 12,

Dodano po 33 [sekundy]:

Wawrzyniak1 napisał:
    Jeśli na Sirio ML 145 masz tak kiepski wynik, to obstawiam rozregulowane ARW. Bez specjalistycznego sprzętu i odpowiedniej wiedzy, nic nie zdziałasz. Sugeruję przegląd radia w dobrym serwisie, np. Sinad Częstochowa.

Jak poważna i jak droga to rzecz?

• #19 15 Lis 2017 21:33
    Wawrzyniak1
    Poziom 10  

Najlepiej zadzwonić i zapytać.
    https://sinadsc.pl/kontakt

Moderowany przez Olek II:

3.1.10. Nie reklamuj stron internetowych lub usług w jakiejkolwiek formie.
    Za kolejny taki wpis, będzie ostrzeżenie.

• #20 15 Lis 2017 21:49
    gumisie
    Poziom 32  

Bart921 napisał:
    Przyjmuję z pokorą Wasze rady, Panowie. Po prostu jestem zielony
    Doceniamy.
    Bart921 napisał:
    Serwisów wszelkich niestety się obawiam gdyż wiem, jak działają. Szczególnie te w Warszawie...
    Może nie tak do końca. Znam osobiście kilku chłopaków z "wawy". Znam również "pateraków" z małej wiochy którzy biorą niemałą kasę za zdewastowanie sprzętu.
    Pozdrawiam.

• #21 15 Lis 2017 21:56
    Novile
    Poziom 31  

Bart921 napisał:
    Jak poważna i jak droga to rzecz?
    Obstawiam, że droższa od tego radia. Dlatego to radio radzę sprzedać a kupić porządny sprzęt na lata. I wystrzegać się Chińskiego SMD, bo to jest pewny problem w ciągu 2-3 lat. Szukać sprzętu przewlekanego.
    Czegoś na klasycznych zwykłych tranzystorach i scalakach. Radia na syntezie a nie na procesorze. Na procesorze to jest dobry komputer a radio ma gadać i być proste i niezawodne.A jak ktoś kupuje zabawkę , kolorową wielofunkcyjną jeszcze cuchnącą tanią farbą z Szanghaju to jak tylko farba wyschnie to zabawka się rozleci.

• #23 15 Lis 2017 22:11
    gumisie
    Poziom 32  

@Bart921, Wybacz moje kolejne może i dziwne pytanie: CB_radio przełączone jest na PL?

• #24 15 Lis 2017 22:27
    Bart921
    Poziom 6  

gumisie napisał:
    @Bart921, Wybacz moje kolejne może i dziwne pytanie: CB_radio przełączone jest na PL?

Nie ma problemu, rozumiem całkowicie :) oczywiście, na pl.

• #25 15 Lis 2017 22:48
    Novile
    Poziom 31  

Bart921 napisał:
    Gośc od "maka" jest oddalony o ok 5km w linii prostej.
    Chłopie czego Ty wymagasz? Jaja sobie z nas robisz czy co??Odbierasz faceta 5km dalej na Santiago 9 czyli prawie pełna skala i jeszcze marudzisz? Przecież to jest doskonały wynik. Jest brak szumu, ale to jest SQ zaciągnięty u ciebie i dlatego nie szumi. To kogoś z 10km będzie odbierał nie na 9S ale na 3-4S na pewno. No ja tu nic nie widzę do narzekania. Jak twoja Ohio pracuje podobnie to jest bardzo dobrze. Wiesz na czym polega kontakt radiowy? Na tym Ze dwóch korespondentów może ze sobą wymienić informacje za pomocą fal radiowych. I czasem jest to na 0S czyli bez wskazań ale kontakt jest możliwy bo modulacja leci. Nie musi to być na pełną skalę, może być jedna,dwie, trzy diody. Ważne aby kontakt był możliwy. Ty pokazałeś, że jest możliwy na 5km. Zapnij swoją Ohio i próbuj.To co odbierasz w duuużym stopniu zależy od tego jaką antenę ma korespondent NIE TY. Twoje nadawanie zależy w dużym stopniu od twojej anteny.

• #26 15 Lis 2017 23:16
    Bart921
    Poziom 6  

Nie robię sobie jaj, tylko nigdy wcześniej nie używałem cb. Sądziłem, że kiedy mowa o 15 czy 20km zasięgu, to da się w pełni kogoś zrozumieć z tego dystansu, bez powtarzania....

• #27 16 Lis 2017 00:07
    Novile
    Poziom 31  

Owszem da się zrozumieć ale bez SQ, w szumach i jak się ma radio w miarę trzymające częstotliwość. Poza tym najlepiej jest testować zasięg mobila z bazą bo bazę zawsze dobrze słychać a jak na bzie mobil przestaje być słyszalny tzn. ze taki ma zasięg. Musisz więcej prób zrobić , za szybko chyba napisałeś ten temat.

• Pomocny post
    #28 16 Lis 2017 07:56
    Wawrzyniak1
    Poziom 10  

Tak jak kolega Novile napisał. Nie wymagaj zbyt wiele od sprzętu cb tej klasy, które posiadasz. Jeśli chcesz pobawić się w DX-y, czyli dalekie łączności, to powinieneś zaopatrzyć się w radio z modulacją SSB. Dobre radia tego typu, to np. Jackson, Lincoln, Alan 87 i wiele innych.
    Podobno w Warszawie, wielu ludzi gada na kanale 37 w modulacji FM. Spróbuj tam zawołać, albo wejdź na tę stronę: http://www.cbradio.waw.pl/

• #29 16 Lis 2017 11:21
    Bart921
    Poziom 6  

No dobrze, a co z mocą wyjściowa? Końcówka mocy jest trefna? Pisałeś, że to trochę zbyt mało.. Na sirio wskazówka wychyla się odrobinę dalej, gdzieś do 3.5W(ciezko określić, bo nieliniowa skala)

• #30 16 Lis 2017 11:37
    Rafal.M.
    Poziom 8  

Novile napisał:
    Jak to co dziwnego? Takie radio nie może mieć mniej nośnej jak 4W!Przeważnie ma nawet więcej.

Akurat różnica pomiędzy 2,3,a 4 waty nie będzie miała znaczenia. Każdy orientujący się, zna prostą zasadę - 1s więcej, to 4 x więcej mocy od wyjściowych 4 wat.

Osobiście uważam, że jak na Warszawę, przy wszechobecnych tablicach LED z reklamami, w co drugiej chałupie oświetleniu LED, i kupie przetwornic do laptopów itp, zasięg na tej antenie i tym radiu to i tak rewelacja. Dla porównania mam potwierdzone łączności z ręczniaka Alan 37 i oryginalnej anteny helikalnej 25 cm, z dachu bloku, z miejscowością Garwolin. Jest jedno "ale", było to w 1997 roku, gdzie o LED-ach na 230 V i przetwornicach, niewiele się słyszało. Teraz dokoła same "siewniki" wiec bez długiego bata i selektywnego radia, nie ma co spodziewać się cudów.
    Recz druga:

PRESIDENT OHIO
    Funkcjonalność:
    Zasięg odbioru maksymalnie do 11 kilometrów w dobrych warunkach
    Możliwość pochylenia anteny np. przed wjazdem do garażu
    Stonowany wygląd

Zysk deklarowany przez producenta: +3 dBi
    Moc: 150W PEP
    Impedancja 50 Ohm
    Długość: 85 cm

Przy zysku +3 dBi o ile takowy ta antena posiada, ODBIÓR faktycznie może być możliwy do 11 km, o ile korespondent z drugiej strony, nie ma fidera zakończonego widelcem Piszczałki z filmu Przyjaciel wesołego diabła. Czemu odbiór wielkimi literami? Bo to nie to samo, co nadawanie. Sprawdzić z bazą. To najlepszy sposób na test owej kombinacji sprzętowej.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME