Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odzysk ciepła ze spalin do wody.

14 Lis 2017 20:03 3036 12
 • Poziom 12  
  Mam pytanie.
  Czy rura czarna 2mm nadaje się do zrobienia wkładu wodnego na komin? Chciałbym samemu wykonać turbo dym, rura fi150 50cm a na to druga rura fi200, między nimi będzie przepływać woda. Jednak nie wiem jak z wytrzymałością, bo za niecałe 150zł robię sobie samemu taki turbodym, który normalnie u producenta kosztuje 700zł ale jest wykonany z blachy kotłowej 4mm.
  Ktoś może doradzić?
  Odzysk ciepła ze spalin do wody.
 • Poziom 42  
  Czarna też wytrzyma, ale na pewno znacznie krócej niż kotłowa, lub kwasoodporna. Ile, tego nie da się zgadnąć, ale jeden sezon na pewno.
 • Poziom 12  
  Biorą na siebie bezpośrednio ciepło ze spalin. Pomiędzy nimi są odstępy a trzeba się liczyć z tym, że co roku trzeba to ściągnąć i porządnie wyszorować z nagaru.
 • Poziom 39  
  Tomasz Downacki napisał:
  Pomiędzy nimi są odstępy a trzeba się liczyć z tym, że co roku trzeba to ściągnąć i porządnie wyszorować z nagaru.


  Tego nie będzie dało się wyczyścić.
  Poza tym może się zapchać tak, że komin nie będzie drożny.
  Myślę, że nie jest to opłacalne.
 • Poziom 32  
  roman 18 napisał:
  witajcie, Kolego ,ten turbo dym ma rację bytu jeżeli jest to komin od pieca w którym pali się peletem .Jeżeli zrobisz to na zwykłym śmiciuchu nie dasz rady utrzymać tego w czystości,zarośnie spieczoną sadzą. pozdrawiam.


  Dokładnie tak będzie. Od lat użytkuję wężownicę w kominie i od tego czasu pilnuje nawet gatunku drewna jakim palę. Przy jesionie i grabie niemal nie zarasta ale gdy raz wziąłem wiąz... Oczywiście zawsze pilnuję by spalanie odbywało sie prawidłowo, z dobrym dostepem powietrza. W przypadku wększości kotłów zasypowych bezwzględnie należałoby pilnować by były rozpalane od góry.

  Te rurki na sztorc sa niepotrzebne, będzie z nimi więcej problemów niż pożytku. Pewnym ominięciem problemu zarastania może być takie wstawienie urządzenia do odzysku ciepła by w czasie rozpalania/podsypywania dało się je ominąć szybrem. Najłatwiej to uzyskać w piecokominkach ale inne źródła też pewnie da sie przystosować.
 • Poziom 32  
  Schładzanie spalin zawsze może wywołać niespodziewane problemy. Nawet zbyt zimny komin wystarczy by jako-tako spalany węgiel lub drewno doprowadził do natychmiastowego zarośnięcia sadzą. Niedawno znajomy żalił sie, że po kilku latach używania kominka z płaszczem wodnym komin zaczął mu się kruszyć. Po prostu spaliny były tak chłodne, że para wodna zaczęłą się w nim skraplać. To wystarczy by w czasie mrozów popękała cegła. Gdyby używał drewna suchego jak pieprz może nie miałby tych problemów ale kto ma dosyć miejsca na 2 letnie sezonowanie 12-16 m3 (zużycie 6-8 m3 rocznie)?

  Najlepszym rozwiazaniem wielu tego typu problemów jest patent wykorzystywany w piecokominkach. Jest tam szyber odprowadzajacy spaliny wprost do komina w czasie rozpalania lub podrzucania nowej porcji drewna. Gdy dobrze się rozpali kieruje on spaliny w dół, do dodatkowego obiegu gdzie spokojnie można zamontować urządzenie do wychwytu ciepła - spaliny będą na tyle suche i czyste by uniknąć większości kłopotów związanych z ich schodzeniem. Jedyne na co trzeba uważać to zachowanie wystarczajacego ciagu, ale za to odpowiada górna część komina rozgrzana podczas rozpalania, jak sie nie wychłodzi to cug będzie.
 • Poziom 32  
  Możesz podrzucić jakiś schemat lub istniejący na rynku urządzenie/model takiego rozwiązania. Ile czasu trzeba czekać pomiędzy dołożeniem nowych kłód drewna i otwarciem obiegu z dodatkowym odbiorem ciepła ?
 • Poziom 32  
  Do stosowania odzysku ciepla ze spalin najlepszy jest piecokominek z pionowymi kanałami jak na drugim rysunku z wiki:

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Piecokominek

  Jeżeli szyber zamontuje się jak na tym rysunku to podczas rozpalania ustawia się go w pionie. Wtedy spaliny lecą wprost do komina, ja czekam aż pojawi się ustabilizowany płomień co oznacza czyste spalanie. Wtedy szyber ustawia sie poziomo i spaliny idą w dół, a nastepnie w górę przez masę akumulacyjną do komina. I właśnie ten odcinek masy akumulacyjnej jest idealny do wstawienia urządzeń do wychwytu ciepła ze spalin gdyż w żaden sposób nie zakłuca naturalnej cyrkulacji. Nawet mocno schłodzone spaliny nie mają innego wyjścia jak ucieczka przez komin, a jak ten jest odpowiednio rozgrzany to trzyma dobry cug. Czasami jest tak dobrze, że gdy w kominku jest bardzo dużo żaru, a podrzucana porcja mała to nie ruszam szybra. Prawidłowe spalanie drewna z czystymi spalinami pojawia się wtedy po kilku sekundach więc osadzanie sadzy będzie niezauważalne.