Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Osuszacz powietrza Delonghi DEM 10 Nie załącza sprężarka.

vigone1 14 Lis 2017 20:33 921 3
  • #1 14 Lis 2017 20:33
    vigone1
    Poziom 4  

Witam serdecznie. Mam do naprawy osuszacz powietrza Delonghi DEM 10. Zasada działania tej maszyny jest dość prosta. Układ sterujący ma dwa przekaźniki jeden do wentylatora i drugi do sprężarki, podłączone jest też do niego czujnik temperatury, czujnik wilgotności oraz czujnik napełnienia zbiornika, który jest też czujnikiem braku zbiornika. Po przekręceniu pokrętła od zera do połowy zakresu urządzenie pracuje uwzględniając czujnik wilgotności natomiast od połowy do końca pomija go i pracuje w trybie ciągłym i w tym stanie wyłączyć się może tylko gdy temperatura spadnie poniżej zera lub gdy zbiornik wody się napełni.

Sytuacja ma się następująco. Wentylator pracował ale sprężarka nie chciała się załączyć. Sprężarka na pewno sprawna, podłączona na krótko pracuje idealnie. Gdy rozebrałem urządzenie przypadkiem dotknąłem układem sterującym do miedzianej rurki na chłodnicy i spowodowałem zwarcie. Na pewno jedną nóżką którą poszło zwarcie była jedna z nóżek cewki przekaźnika od sprężarki. W tym stanie doszedł jeszcze jeden problem bo układ załącza wentylator tylko na chwilę (na kilka sekund) i wyłącza się. Diody natomiast świecą się normalnie, czujnik wyjęcia/napełnienia zbiornika, również reaguje i mruga lampka.

Robiłem pomiar zasilania cewek przekaźników i wychodziły dziwne napięcia. Cewki wymagają prawdopodobnie 24V (co rozumiem z opisu przekaźników LRD-S-124DMT) natomiast przy pomiarze raz jest 24V za chwilę 27V a jeszcze za chwilę 30V ale nigdy mniej niż 24V. W każdym razie obydwa przekaźniki dostawały napięcie ale ten od sprężarki się nie załączał.

Można kupić cały układ sterujący za około 260zł, taniej nie znalazłem. Niestety za drogo, przydałoby się go naprawić. Jako, że jestem początkujący w elektronice prosiłbym o pomoc jak dla amatora.

Poniżej załączam zdjęcia:

0 3
  • #2 14 Lis 2017 21:23
    Tazma
    Poziom 11  

Sprawdź elementy półprzewodnikowe (diody, tranzystory) pomierz rezystory, obejrzyj ścieżki.

0
  • #3 17 Lis 2017 23:04
    vigone1
    Poziom 4  

Witam.
    Po małych pomiarach stwierdziłem, że wymienię żółte kondensatory. Duży 1µF odpowiada za sprężarkę, natomiast mały 0.01µF pewnie za wentylator. Prosiłbym o pomoc w dobraniu obydwu kondensatorów np. z TME, chyba lepiej dać już teraz 400V, a nie jak było w oryginale 250V.
    Osuszacz powietrza Delonghi DEM 10 Nie załącza sprężarka.

0