Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Osuszacz powietrza Delonghi DEM 10 Nie załącza sprężarka.

14 Lis 2017 20:33 1899 4
 • Poziom 4  
  Witam serdecznie. Mam do naprawy osuszacz powietrza Delonghi DEM 10. Zasada działania tej maszyny jest dość prosta. Układ sterujący ma dwa przekaźniki jeden do wentylatora i drugi do sprężarki, podłączone jest też do niego czujnik temperatury, czujnik wilgotności oraz czujnik napełnienia zbiornika, który jest też czujnikiem braku zbiornika. Po przekręceniu pokrętła od zera do połowy zakresu urządzenie pracuje uwzględniając czujnik wilgotności natomiast od połowy do końca pomija go i pracuje w trybie ciągłym i w tym stanie wyłączyć się może tylko gdy temperatura spadnie poniżej zera lub gdy zbiornik wody się napełni.

  Sytuacja ma się następująco. Wentylator pracował ale sprężarka nie chciała się załączyć. Sprężarka na pewno sprawna, podłączona na krótko pracuje idealnie. Gdy rozebrałem urządzenie przypadkiem dotknąłem układem sterującym do miedzianej rurki na chłodnicy i spowodowałem zwarcie. Na pewno jedną nóżką którą poszło zwarcie była jedna z nóżek cewki przekaźnika od sprężarki. W tym stanie doszedł jeszcze jeden problem bo układ załącza wentylator tylko na chwilę (na kilka sekund) i wyłącza się. Diody natomiast świecą się normalnie, czujnik wyjęcia/napełnienia zbiornika, również reaguje i mruga lampka.

  Robiłem pomiar zasilania cewek przekaźników i wychodziły dziwne napięcia. Cewki wymagają prawdopodobnie 24V (co rozumiem z opisu przekaźników LRD-S-124DMT) natomiast przy pomiarze raz jest 24V za chwilę 27V a jeszcze za chwilę 30V ale nigdy mniej niż 24V. W każdym razie obydwa przekaźniki dostawały napięcie ale ten od sprężarki się nie załączał.

  Można kupić cały układ sterujący za około 260zł, taniej nie znalazłem. Niestety za drogo, przydałoby się go naprawić. Jako, że jestem początkujący w elektronice prosiłbym o pomoc jak dla amatora.

  Poniżej załączam zdjęcia:
  Osuszacz powietrza Delonghi DEM 10 Nie załącza sprężarka.Zepsuty os... zdj05.jpg Download (2.24 MB) Osuszacz powietrza Delonghi DEM 10 Nie załącza sprężarka.Zepsuty os... zdj04.jpg Download (1.89 MB) Osuszacz powietrza Delonghi DEM 10 Nie załącza sprężarka.Zepsuty os... zdj02.jpg Download (2.96 MB) Osuszacz powietrza Delonghi DEM 10 Nie załącza sprężarka.Zepsuty os... zdj01.jpg Download (3.06 MB) Osuszacz powietrza Delonghi DEM 10 Nie załącza sprężarka.Zepsuty os... zdj03.jpg Download (1.7 MB)
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 11  
  Sprawdź elementy półprzewodnikowe (diody, tranzystory) pomierz rezystory, obejrzyj ścieżki.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 4  
  Witam.
  Po małych pomiarach stwierdziłem, że wymienię żółte kondensatory. Duży 1µF odpowiada za sprężarkę, natomiast mały 0.01µF pewnie za wentylator. Prosiłbym o pomoc w dobraniu obydwu kondensatorów np. z TME, chyba lepiej dać już teraz 400V, a nie jak było w oryginale 250V.
  Osuszacz powietrza Delonghi DEM 10 Nie załącza sprężarka.
 • Poziom 4  
  Ostatecznie naprawiłem osuszacz. Wyrzuciłem z niego całą elektronikę (nowa płytka sterująca kosztuję około 300zł i trzeba ją sprowadzać z Francji czy Włoch i może znowu podziała dwa lata). Zrobiłem sterowanie elektromechaniczne oparte na przekaźniku R-15 oraz dwóch przekaźnikach R2. R-15 odpowiada za sprężarkę oraz wentylator a dwa R-2 za sygnalizację. Praktycznie wszystkie funkcje osuszacza zostały zachowane łącznie z sygnalizacją napełnienia zbiornika oraz czujnikiem wilgotności powietrza. Wydałem około 120zł na części i myślę że rozwiązanie jest o wiele bardziej niezawodne, a jak przekaźnik padnie to tylko wyciągamy z gniazda stary i wkładamy nowy. Naprawa opłacalna ponieważ nowy taki osuszacz kosztuje 900-1200zł. Co ciekawe za swój płaciłem 360zł, pewnie dlatego był taki tani bo z tego co pamiętam był powystawowy. Zapamiętajcie wszyscy, to moja lekcja na dziś "powystawowy" oznacza po prostu "POSERWISOWY" Miałem kilka takich rzeczy, każda już jest dawno wyrzucona albo naprawiana.
  Poniżej zdjęcia z naprawy.
  Osuszacz powietrza Delonghi DEM 10 Nie załącza sprężarka. Osuszacz powietrza Delonghi DEM 10 Nie załącza sprężarka. Osuszacz powietrza Delonghi DEM 10 Nie załącza sprężarka.