Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Scania 94 6x2 ABS 1997r. - Nieskuteczne hamulce.

pawelwoj90 14 Lis 2017 21:22 501 6
  • #1 14 Lis 2017 21:22
    pawelwoj90
    Poziom 5  

Witam. Mam problem ze Scania 94 6x2 z ABS. Po naprawie części mechanicznej hamulców tj grzechotki, bębny, okładziny itd Scania dalej nie hamuje tak jak powinna. Postanowiłem się przyjrzeć pneumatyce. Ciśnienie na wejściu do głównego zaworu hamulca wynosi 8,5. Na siłownikach hamulcowych osi tylnej jest 4,5. Po drodze jest jeszcze rozgałęzienie (pod akumulatorami), na którym jest złącze pomiarowe i tez tam jest 4,5, więc domniemam, że problem jest jeszcze przed zaworem przekaźnikowym osi tylnej (zawór przekaźnikowy zmieniany w ostatnim czasie na nowy z powodu pęknięcia i ubytku powietrza). Stawiałem na źle działający zawór hamulca przy pedale hamulca, lecz podmieniałem już dwa (używane niestety) i sytuacja się nie zmieniała. Myślałem również o zaworze redukującym ciśnienie hamowania w zależności od obciążenia, lecz nie znalazłem go w tym samochodzie (zdziwiło mnie że nie ma takiego zaworu lecz nie widać śladów przeróbek). Do zaworu przekaźnikowego osi tylnej sterowanie jest bezpośrednio z zaworu przy pedale. Znalazłem w internecie - plik w załączniku - informację, że różnica pomiędzy pomiarami, które zrobiłem nie powinna być większa niż 1 bar, a u mnie jest zdecydowanie więcej. Czy wskazuje to zdecydowanie na główny zawór hamulcowy przy pedale hamulca? Ile powinno wynosić cisnienie na siłownikach hamulcowych? Czy zawór hamulcowy mając na wejściu 8,5 bara powinien miec na wyjsciu przy maksymalnie wcisnietym pedale 8,5? Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Dodano po 15 [minuty]:

0 6
  • #2 15 Lis 2017 10:35
    saron22
    Specjalista - Samochody Ciężarowe

Czy to auto jest na poduszkach czy na resorach??

0
  • #3 15 Lis 2017 15:10
    pawelwoj90
    Poziom 5  

Przod resor. Naped i wleczona poduszki.

0
  • #4 15 Lis 2017 15:54
    saron22

W takim razie przed zaworem przekaźnikowym tylnej osi jest jeszcze pneumatyczny korektor siły hamowania. Powinien on być zamontowany w okolicach mostu napędowego. W górnym schowku nad przednią szybą po stronie pasażera powinien być umieszczony wykres zmiany ciśnienia w siłownikach w zależności od obciążenia czyli ciśnienia w poduszkach. I to najprawdopodobniej w tym zaworze tkwi problem.

0
  • #5 15 Lis 2017 16:18
    pawelwoj90
    Poziom 5  

Dziekuje za zainteresowanie. Problem w tym ze takiego zaworu brak. W ciagniku siodlowym na hamulcach bebnowych znalazlem go od razu bez problemu a w tej solowce go nie ma. Nie ma tez naklejki o ktorej mowisz. Do zaworu przekaznikowego przewod idzie z zaworu przy pedale humulca a w tamtym ciagniku siodlowym tak jak mowisz idzie jeszcze przez zawor regulujacy cisnienie w zaleznosci od obciazenia. No i w ciagniku siodlowym do silownikow dochodzi 7 bar o hakulce sa skuteczne. Wiem ze moze problem wydaje sie latwy ale moze w calej tej latwosci sie pogubilem a zwracam uwage na nieodpowiednie rzeczy
    Caly czas po glowie mi chodzi ten glowny zawor przy pedale ale zeby na trzech sztukach akurat to samo bylo. Fakt zw uzywane wiec przy pechu moznaby trafix na uszkodzone. Pozdrawiam.

0
  • #6 15 Lis 2017 16:34
    saron22

Daj nr VIN to zobaczymy jakie zawory powinny być tam zamontowane.

0
  • #7 15 Lis 2017 20:23
    pawelwoj90
    Poziom 5  

1231610. W Scania Multi są trzy schematy dla tego zaworu. U mnie pasowałby chyba Zawór Przekaznikowy Oś tylna 6x2A.

Dodano po 2 [minuty]:

Tak są u mnie rozmieszczone przewody jak tam. Symbol przewodu pneumatycznego wchodzący w sterowanie to BK - idzie on pod akumulatory do rozdzielacza(na nim jest 4,5), a następnie przez złącza przechodzi do zaworu hamulcowego przy pedale. Jeżeli się myle to proszę o wyprowadzenie mnie z błędu, bardzo by mi to pomogło.

Dodano po 3 [godziny] 16 [minuty]:

1
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo