Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bosch PIE631FB1E - Podłączenie płyty indukcyjnej

cain16 14 Lis 2017 21:43 1965 21
  • #1 14 Lis 2017 21:43
    cain16
    Poziom 3  

Witam,

mam problem z wyborem płyty indukcyjnej. Jestem na etapie kompletowania sprzętu do kuchni. Firma zaproponowała mi indukcję Bosch pie631fb1e (przeglądałem poprzednie tematy nt tej płyty, ale chyba nie do końca dotyczył one mojego problemu).
    Aktualnie mam poprowadzone następujące kable - 5x4mm2 od licznika na korytarzu, następnie w mieszkaniu od rozdzielni idzie kabel 3x4mm2 do miejsca gdzie ma znajdować się płyta indukcyjna. Niestety za późno zacząłem się interesować tematem elektryki (zaufałem ekipie) i teraz obudziłem się z ręką w nocniku. Z tego co czytałem kabel do indukcji powinien być minimum 4x2.5mm2 lub 5x2.5mm2 . Do mieszkania podłączona jest moc przyłączeniowa 12.8 kw. Wymiana kabla na właściwy niestety nie wchodzi w rachubę - za duże koszty wymiany a jestem na końcu remontu i wiadomo jak jest z kaską ;)
    Moje pytanie do Was Koledzy jest takie: czy na tym kablu jaki aktualnie mam podciągnięty jestem w stanie zasilić tę płytę aby ta chodziła na pełnej mocy 7.4 kw, a jeżeli tak, to będę wdzięczny za wytłumaczenie na jakiej zasadzie wtedy ona by działała.
    Poniżej zamieszczam schematy montażu z innych tematów (mam nadzieje, że właściwe dla tej płyty)

Bosch PIE631FB1E - Podłączenie płyty indukcyjnej

Wybaczcie, jeżeli popełniłem gdzieś jakiś błąd w opisie - jak pewnie zauważyliście jestem laikiem w tym temacie ;)

Pozdrawiam i z góry dzięki za pomoc!

0 21
  • Pomocny post
    #2 14 Lis 2017 22:04
    polaklbn
    Poziom 23  

Piszesz w dziale dla początkujących, więc napisz nam jeszcze jaki jest układ Twojej instalacji. TNC czy TNCS. To bardzo istotne w tym przypadku i od tego należy rozpocząć dyskusję, gdyż ta płyta wykonana jest w 1 klasie ochronności.

0
  • #3 14 Lis 2017 22:43
    cain16
    Poziom 3  

polaklbn napisał:
    Piszesz w dziale dla początkujących, więc napisz nam jeszcze jaki jest układ Twojej instalacji. TNC czy TNCS. To bardzo istotne w tym przypadku i od tego należy rozpocząć dyskusję, gdyż ta płyta wykonana jest w 1 klasie ochronności.

Przykro mi, ale nie mam pojęcia - mieszkanie znajduje się w bloku z 75 roku, instalacja na klatce była wymieniana nie tak dawno (3 fazy) . Mieszkanie kupiłem z zamontowaną starą instalacją (kable aluminiowe). Wymienione kable w całym mieszkaniu są miedziane-trójżyłowe o różnej średnicy. Na tę chwilę mam podciągnięte same kable do rozdzielni. Niedługo miał się pojawić elektryk żeby je poukładać w rozdzielni i zrobić pomiary.

Moglibyśmy założyć oba warianty?

0
  • Pomocny post
    #4 14 Lis 2017 22:52
    polaklbn
    Poziom 23  

Więc On musi mieć na uwadze, aby rozdzielić PEN na PE i N i odpowiednio przyłączyć płytę. Tylko tyle można Ci pomóc. Generalnie płyta nie będzie pracować z pełną mocą, gdyż potrzebuje do tego dwóch faz.

Co do dwóch wariantów:
    Do TNC nie można Ci jej podłączyć, gdyż żyła o przekroju 4mm2 nie spełnia wymagań określonych dla przewodu PEN.

Moja nieopatrzność jest taka, że WLZ wskazuje na TNCS (tylko wskazuje). Do tej płyty powinien być ułożony przewód 4 żyłowy.

0
  • #5 14 Lis 2017 23:17
    cain16
    Poziom 3  

na pewno jest rozdzielony na PE i N. Co do podłączenia płyty - czy konieczne jest podłączenie kabla zerowego? Do mieszkania jest podłączona siła. W związku z czym warunki poza kablami są spełnione. Gdyby tak "przefarbować" kabel zerowy na fazę? Mielibyśmy podłączone dwa kable z fazą i jeden z uziemieniem. Wtedy teoretycznie można by doprowadzić do płyty odpowiednie napięcie?

0
  • #6 15 Lis 2017 08:52
    lukiiiii
    Poziom 26  

Bez zerowego płyta pójdzie z dymem. Płyta nie korzysta równocześnie z dwóch faz. To jakby 2 urządzenia 1 fazowe w jednej obudowie.
    Czy w pobliżu nie da się "pożyczyć" kabla PE ? ( tego żółto-zielonego)

Jest jeszcze możliwość podłączenia pod 1 fazę, ale wtedy przydział mocy na jednej fazie musi być minimum 7,4kW czyli bezpiecznik przedlicznikowy min 32A a najlepiej 40A. A z tego co kolega napisał to pewnie przedlicznikowe są 16A lub 20A? Zgadza się?

0
  • Pomocny post
    #7 15 Lis 2017 09:17
    mar_uda
    Poziom 21  

lukiiiii napisał:
    Czy w pobliżu nie da się "pożyczyć" kabla PE ? ( tego żółto-zielonego)
    Co to w ogóle za dziadowanie? Nie ma takiej opcji, żeby skądś "pożyczać" najważniejszą żyłę w instalacji. Ona ma być w przewodzie zasilającym płytę.

lukiiiii napisał:
    Jest jeszcze możliwość podłączenia pod 1 fazę, ale wtedy przydział mocy na jednej fazie musi być minimum 7,4kW czyli bezpiecznik przedlicznikowy 32A (40A). A z tego co kolega napisał to pewnie przedlicznikowe są 16A? Zgadza się?
    I to wszystko chciałby kolega przepuścić przez przewód 3x4mm²?

No niestety, ale mleko się wylało. Albo wymiana przewodu, albo płyta nigdy nie osiągnie pełnej mocy.

0
  • Pomocny post
    #8 15 Lis 2017 09:18
    CYRUS2
    Poziom 37  

cain16 napisał:
    Moje pytanie do Was Koledzy jest takie: czy na tym kablu jaki aktualnie mam podciągnięty jestem w stanie zasilić tę płytę aby ta chodziła na pełnej mocy 7.4 kw,
    Jak to rozwiążecie - decyzję musi podjąć elektryk.
    Na forum mogą być tylko odpowiedzi POZYTYWNE zgodne z obowiąizujajcymi obecnie zasadami.

0
  • Pomocny post
    #9 15 Lis 2017 13:14
    118460
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #10 15 Lis 2017 13:46
    CYRUS2
    Poziom 37  

WojcikW napisał:
    Czy instalacja na to pozwoli? Za mało informacji. Jakie jest zabezpieczenie przedlicznikowe?
    Nie ma więcej niż 25A na fazę.
    Nie jest aż tak żle - przy 3 fazach.
    Jedną fazę przeznaczy tylko na indukcję.
    Na potrzeby mieszkania 5.7kW non- stop lub 7kW na krótko w zupełności wystarczy.
    Nawet 5,7kW nie wykorzysta.
    Indukcję zasila 3x4mm2.

0
  • Pomocny post
    #11 15 Lis 2017 13:48
    lukiiiii
    Poziom 26  

Strona 16 instrukcji, ustawienie c7 "Funkcja Power Management. Ograniczenie całkowitej mocy płyty grzewczej"
    Ustawiasz tyle mocy ile masz na jednej fazie i wytrzyma to przewód 3x4mm² i "dziadujesz" do kolejnego remontu :)

0
  • Pomocny post
    #12 15 Lis 2017 13:49
    maniek171992
    Poziom 11  

Jedyną opcja to podłączenie płyty do sieci jednofazowej. Należało by połączyć ze sobą dwa przewody aby zwiększyć przekrój żyły L1, pozostałe dwie żyły wykorzystać jako Pe, N. Taka konfiguracja przewodu wytrzyma maksymalny pobór, który rzadko kiedy będzie tak wysoki. Oczywiście wiąże się to z wizytą fachowca który odpowiednio zmodyfikuje rozdzielnie w celu zwiększenia zabezpieczenia oraz odpowiedniego rozplanowania reszty obwodów w celu równomiernego poboru prądu ze wszystkich faz. Następnie konieczny będzie pomiar wykonanego punktu zasilającego płytę oraz prawidłowe podłączenia . Oczywiście jest to propozycja którą i tak musi przeanalizować specjalista na miejscu, po oględzinach czy jest to wykonalne.
    Najlepszym rozwiązaniem, może i koniecznym było by położenie nowego WLZ 5x4 mm,

0
  • Pomocny post
    #13 15 Lis 2017 14:16
    lukiiiii
    Poziom 26  

maniek171992 napisał:
    Należało by połączyć ze sobą dwa przewody aby zwiększyć przekrój żyły L1, pozostałe dwie żyły wykorzystać jako Pe, N

Rozumiemy, że to odnośnie odcinka od puszki gdzie kończy się 3x4 do płyty? To czemu też nie połączyć N jak jest to na rysunku nr 2? W innym przypadku zaczyna brakować żył w 3x4mm2 :)

maniek171992 napisał:
    koniecznym było by położenie nowego WLZ 5x4 mm,

5x2,5mm też da radę, ale im wincyj miedzi to też dobrze.

Można też luzem dać 1x4mm2 PE, ale to dziadowanie jak podsumował mnie kolega pare odpowiedzi wyżej :)

0
  • Pomocny post
    #14 15 Lis 2017 15:10
    maniek171992
    Poziom 11  

lukiiiii napisał:

Rozumiemy, że to odnośnie odcinka od puszki gdzie kończy się 3x4 do płyty? To czemu też nie połączyć N jak jest to na rysunku nr 2? W innym przypadku zaczyna brakować żył w 3x4mm2 :)

Sorki źle spojrzałem na opis przewodu w temacie , miałem na myśli przewód 4x4 mm

lukiiiii napisał:

Można też luzem dać 1x4mm2 PE, ale to dziadowanie jak podsumował mnie kolega pare odpowiedzi wyżej :)

Racja puszczenie takiego przewodu mija się z celem, jak już montować nowy przewód to tylko pięciożyłowy .

0
  • Pomocny post
    #15 15 Lis 2017 15:19
    CYRUS2
    Poziom 37  

lukiiiii napisał:
    Ustawiasz tyle mocy ile masz na jednej fazie i wytrzyma to przewód 3x4mm² i "dziadujesz" do kolejnego remontu :)
    Nie opowiadaj głupstw autorowi.
    To mieszkanie - nie restauracja.
    5,7kW nie wykorzysta.
    Może wykorzystać nawet 7kW na krótko.

0
  • Pomocny post
    #16 15 Lis 2017 16:04
    lukiiiii
    Poziom 26  

Słowa klucz - święta, inna osoba lub grupa osób obsługujących płytę.

Płyta jest na 7kW i tyle w bezpieczny sposób trzeba do niej dostarczyć. Jeśli tyle się nie da, producent przewidział kaganiec i należy z niego skorzystać.

0
  • #17 15 Lis 2017 19:25
    cain16
    Poziom 3  

Dzięki za wszystkie odpowiedz i porady. Skończy się najprawdopodobniej na tym, że jednak pociągniemy nowy kabel z tym, że będzie to 5x2.5mm2 z uwagi na brak miejsca na grubszy w rozdzielni.

Pytanie trywialne i pewnie często omawiane: czy taki kabel wystarczy na normalne użytkowanie (uwzględniając gotowanie w święta na wszystkich palnikach na raz)?

0
  • Pomocny post
    #18 15 Lis 2017 20:13
    jann111
    Poziom 31  

Jeśli długość obwodu nie jest jakaś porażająca to taki przewód będzie ok. 

0
  • #19 15 Lis 2017 21:37
    cain16
    Poziom 3  

10,5-12m od rozdzielni to odległość porażająca? ;)

0
  • #20 15 Lis 2017 21:40
    maniek171992
    Poziom 11  

cain16 napisał:

Pytanie trywialne i pewnie często omawiane: czy taki kabel wystarczy na normalne użytkowanie (uwzględniając gotowanie w święta na wszystkich palnikach na raz)?

Tak taki przekrój w zupełności wystarczy, jest to standardowy rodzaj przewodu stosowany na budowach do przyłacza trójfazowego w kuchniach.

Dodano po 2 [minuty]:

jann111 napisał:
    Jeśli długość obwodu nie jest jakaś porażająca to taki przewód będzie ok. 

W domku jednorodzinym ciężko było by przekroczyć długość przewodu aby wystąpily w nim takie straty żeby jego przekrój był niewystarczający.

1
  • #21 15 Lis 2017 21:49
    jann111
    Poziom 31  

Tak to w mieszkaniówce przeciętnie wychodzi. Ważne też aby obwód był stosownie zabezpieczony. Stosownie do sposobu ułożenia a na koniec sprawdzenie warunku SWZ.

0
  • #22 15 Lis 2017 22:46
    CYRUS2
    Poziom 37  

lukiiiii napisał:
    Płyta jest na 7kW i tyle w bezpieczny sposób trzeba do niej dostarczyć.
    Nieprawda - trzeba tyle dostarczyć, ile zamierza się wykorzystać.
    Nie wciskaj kolego teorii, że samochodem trzeba jeździć maksymalną prędkością.
    Nie każ demagogicznie komuś kuć ścian.
    cain16 napisał:
    Czy taki kabel wystarczy na normalne użytkowanie (uwzględniając gotowanie w święta na wszystkich palnikach na raz)?
    3x4 i jedna faza spokojnie wystarczy.
    Indukcja to niej jest gaz. Nie ta sprawność.
    Bardzo szybko i wydajnie grzeje.
    Dlatego pełna moc jest wykorzystywana na krótko.
    Pełna – wcale nie oznacza 100% tego co płyta może dać.
    cain16 napisał:
    Pytanie trywialne i pewnie często omawiane
    Omawiane – ale nie twój przypadek.
    Typowe hasło – mam jedną fazę na indukcję i inne odbiorniki.
    Kolega może przeznaczyć całą jedną fazę tylko na płytę indukcyjną.

1