Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dotykowa lampka nocna w 30 minut - TTP223

SylwekK 14 Lis 2017 22:46 17262 71
 • Dotykowa lampka nocna w 30 minut - TTP223
  Mówi się, że jeśli coś jest tak proste, że aż głupie i działa to nie jest głupie i tym cytatem chciałbym rozpocząć :)
  Do tej pory nie spotkałem się z takim rozwiązaniem, ale być może kiepsko szukałem... dobra, wcale nie szukałem tylko to samo wyszło z potrzeby chwili ;)
  Znowu prościutki projekt z serii tych usprawniających codzienne życie.
  Tytułowa lampka powstała, bo musiało coś świecić w sypialni. Po remoncie i przemalowaniu ścian żonie nie pasowały stare lampki do wystroju i chciała kupić podobne tylko w innym kolorze czemu się stanowczo sprzeciwiłem, bo stojąca lampka obok łóżka lubi spadać (co mi się nie raz przytrafiło) gdy się szuka wyłącznika i wybudza domowników. Powiedziałem, że coś wymyślę, a że poniewierał się gdzieś kawałek taśmy led to po wstępnej przymiarce i próbie światła okazało się, że bardzo ładnie z za zagłówka się po pokoju rozchodzi - dostałem zielone światło od połówki na dalsze działania :)
  Jako wyłącznik od razu przyszedł mi do głowy prościutki i bardzo tani moduł dotykowy na TTP223 skonfigurowany w tryb "toggle" (zwarta zworka "B"). Pytanie tylko z której strony umieścić włącznik... a może dwa zastosować? - tak by nakazywała logika... Postanowiłem w końcu zrobić próbkę aby włączać na całej szerokości łóżka. Znalazłem kawałek drutu nawojowego 1,1mm i przykleiłem zwykłą taśmą klejącą z tyłu łóżka około 2-3 cm nad taśmą LED i około 4cm od górnej krawędzi żeby przypadkowo nie załączać machnięciem ręki. Oczywiście wcześniej na stole z tym kawałkiem drutu podłączonym to modułu zrobiłem testy czy zadziała - zadziałało bez problemu. Problemy zaczęły się jak już wszystko było zamontowane. Duża czułość czujnika powodowała, że układ totalnie wariował - np. bez problemu się włączał, ale nie chciał wyłączyć, albo po włączeniu wystarczyło ręką machnąć albo głowę przesunąć i już układ szalał, a czasem po prostu samo się włączało lub wyłączało. Zaczynałem się niepokoić i przypomniałem sobie, że przecież TTP ma możliwość zmiany czułości. Po dolutowaniu kondensatora 22pF skończyły się wszelkie problemy :)

  Dotykowa lampka nocna w 30 minut - TTP223
  Układ zmontowałem na pająka w jakiejś malutkiej obudowie znalezionej w szpargałach. Właściwie ten "pająk" to tylko stabilizator LM7805 z kondensatorami, no może jeszcze maleńki mosfet IRLML2502 z rezystorem na bramce przylutowany bezpośrednio do modułu dotykowego. Zależało, żeby wszystkie sygnały wyprowadzić na złączach w celu szybkiego demontażu, bez używania lutownicy i pilnikowi poświęciłem tu trochę uwagi aby osadzić złącza i zalać ich później gorącym glutem. Zasilam to ze zwykłego gniazdkowego zasilacza 12V. Jeden taki już u mnie pracuje chyba od dwóch lat bez przerwy przy lampkach w kuchni więc mu wierzę :)

  Dotykowa lampka nocna w 30 minut - TTP223Dotykowa lampka nocna w 30 minut - TTP223

  Na filmie widać jak to się sprawuje w praktyce :)


  Link


  I najważniejsze - żonie się takie rozwiązanie podoba - nic nie widać w dzień, żadnych kabli, włączników, a działa! :)


  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
 • Mitronik
 • #3 15 Lis 2017 09:02
  lookashECL
  Poziom 14  

  Genialne...... Brawo kolego :-)

 • #4 15 Lis 2017 09:45
  yogi009
  Poziom 42  

  Pomysł może i ciekawy, tylko nie bardzo widzę tu filozofię DIY. Składanie chińskich modułów jakoś mi się tu nie mieści.

 • #5 15 Lis 2017 09:55
  walbe
  Poziom 14  

  Taki zwykły miedziany drut nawojowy z czasem będzie śniedział, i brzydko wyglądał, może też i czułość dotyku się zmienić. Ciekawe co czas pokaże :)
  Można by może, jakiś ładny płaskownik wykorzystać, niklowany, chromowany czy z nierdzewki.
  Generalnie fajny pomysł, spróbuję wykorzystać ten dotykowy moduł w oświetleniu pod szafkowym w kuchni.

 • #6 15 Lis 2017 10:11
  yogi009
  Poziom 42  

  walbe napisał:
  Taki zwykły miedziany drut nawojowy z czasem będzie śniedział, i brzydko wyglądał, może też i czułość dotyku się zmienić.


  Chyba, że to drut nawojowy pokryty lakierem :-)

 • #7 15 Lis 2017 10:18
  huluk
  Poziom 30  

  Skoro napisano na schemacie DNE... czyli emaliowany, autor nic nie wspominał o pozbywaniu się izolacji z niego...

 • #8 15 Lis 2017 10:18
  SylwekK
  Poziom 29  

  yogi009 napisał:
  Pomysł może i ciekawy, tylko nie bardzo widzę tu filozofię DIY. Składanie chińskich modułów jakoś mi się tu nie mieści.

  O, i na taki komentarz właśnie czekałem :) Oczywiście można się bawić w 2-3 tranzystory w darlingtonie, garść RC i jakiś przerzutnik T w cmos tylko po co??? W dzisiejszych czasach praktycznie wszystko można kupić w modułach, które ceną i funkcjonalnością, a niekiedy jakością przewyższają kilkukrotnie domową dłubaninę. Jeśli za moduł płacę 40-50 groszy to po co mi ta cała rzeźba w dobieranie elementów i strojenie układu? Do It Yourself czyli zrób to sam... zrobiłem lampkę, której prawdopodobnie nie kupisz w IKEI czy innym markecie (czy w ogóle gdzieś ktoś sprzedaje tego typu indywidualne rozwiązanie ??) Wydaje mi się, że to przeważnie sam pomysł jest więcej wart niż użyte elementy. Co by było gdyby nie wynaleziono koła...? :)
  P.S Wszyscy znajomi, którzy to zobaczyli chcą żeby im takie coś zmajstrować - aby patrzeć jak na rynku pojawi się alternatywa po tym artykule :D

  walbe napisał:
  Taki zwykły miedziany drut nawojowy z czasem będzie śniedział, i brzydko wyglądał, może też i czułość dotyku się zmienić. Ciekawe co czas pokaże

  Widać, że nie masz doświadczenia z drutem nawojowym w emalii :) Ojciec kiedyś przewijał silniki i zostało mu tego trochę. Ja odwinąłem z kłębka, który ma może ze 20 lat i ŻADNYCH śladów, o których piszesz. Odsyłam do fachowej literatury w tym temacie.

  walbe napisał:
  Można by może, jakiś ładny płaskownik wykorzystać, niklowany, chromowany czy z nierdzewki.

  Jak najbardziej dobry kierunek! Ja też o tym myślałem aby kawałek takiego paska blaszki przykleić na dwustronną taśmę, niestety pod ręką był tylko drut miedziany...
  Przypominam jednak, że czujnik jest kompletnie niewidoczny, bo jest schowany za łóżkiem :)

 • #9 15 Lis 2017 10:25
  spoli
  Poziom 15  

  Powiedz mi proszę jak sensor zachowuje się w przypadku zaniku (nawet bardzo chwilowego) napięcia zasilającego. Czy w takim przypadku nie dochodzi do ustalenia się przypadkowego stanu wyjścia Twojego przełącznika i wynikającego z niego świecenia, bądź nie, załączanych nim diod? Czy nie zdarzyło Ci się, że rozmowa telefoniczna w pobliżu czujnika nie wywiera wpływu na zmianę jego stanu, itp?
  Prostota tego układu jest wręcz genialna, podobnie jak zastosowany przez Ciebie sensor. Podobnie jest z ceną modułu - jest tak zachęcająca, że zmusza do zapomnienia o klasycznych przełącznikach. Masz zbudowany praktycznie działający model, więc podziel się Twoimi doświadczeniami wynikającymi z jego codziennej eksploatacji.

 • Mitronik
 • #10 15 Lis 2017 10:28
  zybex
  Pomocny dla użytkowników

  huluk napisał:
  Skoro napisano na schemacie DNE... czyli emaliowany, autor nic nie wspominał o pozbywaniu się izolacji z niego...

  Oczywiście, że lakier nie jest żadną przeszkodą. Sam sprawdzałem w domu dwa różne wyłączniki dotykowe (oryginalne) i działają bez problemu przez kartkę papieru. Lakier na drucie nawojowym jest o wiele cieńszy niż papier.
  Gdybym sam sobie coś takiego zrobić, to wykorzystałbym jako elektrodę dotykową np. taśmę samoprzylepną aluminiową.

 • #11 15 Lis 2017 10:29
  yogi009
  Poziom 42  

  SylwekK napisał:
  O, i na taki komentarz właśnie czekałem :) Oczywiście można się bawić w 2-3 tranzystory w darlingtonie, garść RC i jakiś przerzutnik T w cmos tylko po co?


  Przecież nie napisałem, że to jest g..., tylko że mnie osobiście nie mieści się w głowie nazywanie tego DIY. Nie jestem osamotniony w tych dylematach i chyba wolno mi mieć własne zdanie?

 • #12 15 Lis 2017 11:00
  SylwekK
  Poziom 29  

  yogi009 napisał:
  mnie osobiście nie mieści się w głowie nazywanie tego DIY

  Tylko o ten fragment mi chodziło :) Wiem, że wielu użytkowników forum stwierdzi podobnie, ale DIY to nie tylko rozbudowane projekty, a również ciekawe rozwiązania. Tak, że bez urazy kolego, nie zrozum mnie źle, bo naprawdę nic do Ciebie nie mam i jeśli tak to odebrałeś to przepraszam :)

  Dodano po 15 [minuty]:

  spoli napisał:
  Powiedz mi proszę jak sensor zachowuje się w przypadku zaniku (nawet bardzo chwilowego) napięcia zasilającego. Czy w takim przypadku nie dochodzi do ustalenia się przypadkowego stanu wyjścia Twojego przełącznika i wynikającego z niego świecenia, bądź nie, załączanych nim diod? Czy nie zdarzyło Ci się, że rozmowa telefoniczna w pobliżu czujnika nie wywiera wpływu na zmianę jego stanu, itp?


  Nie ma z nim żadnych problemów. Po zaniku napięcia wyjście ustawione jest na zero. Ważna uwaga - po włączeniu zasilania przez chwilę nie należy dotykać czujnika aby się skalibrował do otoczenia. Jeśli podczas włączania ręka będzie na czujniku to ręką już się go nie da przełączyć.
  Zbliżałem telefon podczas aktywnej rozmowy aby siało impulsami i również żadnych problemów.

 • #13 15 Lis 2017 11:11
  yogi009
  Poziom 42  

  SylwekK napisał:
  Wiem, że wielu użytkowników forum stwierdzi podobnie, ale DIY to nie tylko rozbudowane projekty, a również ciekawe rozwiązania.


  Na swoje prywatne potrzeby definiuję DIY jako układ, który stworzyłem, którego działanie znam w 100% i, który w związku z tym mogę spokojnie naprawić, jeżeli coś "padnie". Jest to tym bardziej aktualne w odniesieniu do chińskich produktów słynących z nieprzeciętnej jakości.

 • #14 15 Lis 2017 11:21
  huluk
  Poziom 30  

  Też skłaniam się ku temu, że DIY to stworzenie czegoś ciekawego, wyróżniającego się (w tym przypadku - lampka nocna z bardzo wygodnym sterowaniem, niedostępna w handlu detalicznym) gdzie autor wymyślił i opracował zasadę działania po czym wykonał samodzielnie projekt urządzenia i je zbudował - niekoniecznie z najprostszych możliwych elementów. Jakoś nikt się nie czepia ludzi budujących sterowniki logiczne, że korzystają z gotowych układów scalonych zamiast budować bramki i przerzutniki z pojedynczych tranzystorów.

 • #15 15 Lis 2017 12:21
  yogi009
  Poziom 42  

  huluk napisał:
  Jakoś nikt się nie czepia..."


  Jak można przeczytać wyżej, nikogo się nie czepiam. Napisałem tylko, że nie mieści się to w moim pojęciu DIY.

 • #16 15 Lis 2017 13:16
  george2002

  Poziom 19  

  Jak dla Mnie rewelacja, też kiedyś myślałem o takim czymś ale miałem dylemat ten sam co kolega czyli czy to zadziała z drutem czy czymś dłuższym i czy będzie stabilne, teraz mam potwierdzenie i będę się brał za zrobienie bo mam takich modulików chyba z 10 (wykorzystywane w urządzeniach jako klawiatura dotykowa w urządzeniach), a konkretniej chcę je podpiąć pod listwę aluminiową LED po szafkami w kuchni żeby ją dotykać i włączać/wyłączać :)

  PS
  Ja uważam że to jest jak najbardziej DIY i czepianie się że to nie na przerzutnikach czy nie ma PCB własnego itd to paranoja, teraz takie czasy że są moduły gotowe i też wiadomo że to boli że tak szybko i tanio da się coś zrobić samemu ale takie czasy, wystarczy spojrzeć na kampanie startupowe itd co tam mają za pomysły to czasem się człowiek może z wrażenia przekręcić że takie wynalazki nie potrzebne czy w ogóle niefunkcjonalne a jednak zbierają ponad 350% założonych pieniędzy na tych kampaniach, mi się czasem nóż w kieszeni otwiera kto na to daje te datki i po co bo nie powiem raz na jakiś czas jest tam coś wartego wsparcia ale ... no nic koniec offtopic w każdym bądź razie na pewno temat bardzo fajny i pomocny przynajmniej dla Mnie ob wiem że też powinno mi to zadziałać :)

  Pytanko czy ten modulik ma opcję czasową w sensie np dotykam i świeci określony czas ? bo tego nie wyczytałem a np microchipa AT42QT1012 ma pin TIME i tam da się autopower off włączyć :)

 • #17 15 Lis 2017 13:36
  SylwekK
  Poziom 29  

  Nie, moduł nie ma timera. W wolnej chwili jakiegoś attiny tam wcisnę i zwiększę troszkę możliwości lampki właśnie o łatwo programowalny timer i dimmer :)

 • #18 15 Lis 2017 13:50
  george2002

  Poziom 19  

  SylwekK napisał:
  Nie, moduł nie ma timera. W wolnej chwili jakiegoś attiny tam wcisnę i zwiększę troszkę możliwości lampki właśnie o łatwo programowalny timer i dimmer :)

  W sumie zapomniałem że mam takie coś :D
  Dotykowa lampka nocna w 30 minut - TTP223
  http://s.aliexpress.com/nA7bAjIr

  To zrobi to co chcemy za 2,50zl :D tylko muszę sprawdzić bo touch i dimmer jest jedyne co to nie wiem czy czasówkę ma ;)

 • #19 15 Lis 2017 15:31
  SylwekK
  Poziom 29  
 • #20 15 Lis 2017 16:50
  keseszel
  Poziom 26  

  A jak ma się Twój wyłącznik do załączania lamp zasilanych na 220V? Ja znalazłem układ na CD4017, zasilacz beztransformatorowy. Co inni sądzą o takim pomyśle?

 • #21 15 Lis 2017 16:57
  SylwekK
  Poziom 29  

  Nie sprawdzałem, ale problemów raczej nie widzę w przygotowaniu odpowiedniej aplikacji. Sterowanie 230V mam już za sobą w bardzo różnych konfiguracjach i wiem czego się można spodziewać.

 • #22 15 Lis 2017 22:14
  9452130
  Poziom 10  

  Zastanawiałem się niedawno nad czymś podobnym ale nie wiedziałem że to będzie tak proste w wykonaniu. Bardzo dobry pomysł.

 • #23 15 Lis 2017 22:52
  george2002

  Poziom 19  

  keseszel napisał:
  A jak ma się Twój wyłącznik do załączania lamp zasilanych na 220V? Ja znalazłem układ na CD4017, zasilacz beztransformatorowy. Co inni sądzą o takim pomyśle?

  Zamiast IRLML2502 dać przekaźnik SSR - np taki za 3,50zł:
  Dotykowa lampka nocna w 30 minut - TTP223
  https://www.aliexpress.com/item/5V-1-Channel-OMRON-SSR-High-Level-Solid-State-Relay-Module-250V-2A-For/32801494387.html

  Albo przekaźnik i będzie sterowanie 230VAC :)

 • #25 16 Lis 2017 01:20
  george2002

  Poziom 19  

  robig napisał:
  Pomysłowe, proste i fajne!

  George2002, Twój moduł nie ma timera, w datasheet kostki SGL8022W nic o takiej możliwości nie ma.


  Zgadza się, dzięki za info :)

 • #26 17 Lis 2017 08:15
  akytam
  Poziom 16  

  Czepianie się chińskich modułów mogę porównaćdo czepiania się: O! Kolega zrobił licznik do dziesięciu wykorzystując układ scalony a nie samodzielnie z tranzystorów,oporników..... Była era elimentów dyskretnych. I nasze DIY budowaliśmy BEZ układów scalonych. Obecnie mikroprocesor w konstrukcji DiY jest akceptowalny. No dobrze. Nie zawsze. Bo czasami pojawia się argument, że "armata na wróble". A teraz coraz częściej chińskie płyteczki 2cm x 2cm będziemy traktować jak elementy dyskretne do budowania naszych konstrukcji. I jest to proces nieodwracalny. A liczy się efektywność konstrukcji DIY. Tanio? Tak tanio w stosunku do skali skomplikowania. Szybko udało się osiąnąć zaspokojenie potrzeby? Tak. Tzn wymyślone, zmontowane, uruchomione, przetestowane, oddane małżonce do eksploatacji. To takie uwagi dotyczące filozofii DIY. I w świetle powyższego: Konstrukcja "NA TAK".

 • #27 17 Lis 2017 08:29
  huluk
  Poziom 30  

  Dodatkowo energooszczędność, powierzchnia / objętość urządzenia końcowego i jego ogólna ergonomia. Można cofnąć się nawet do czasów budowy logiki TTL na przekaźnikach lub lampach tylko wtedy też - czy urządzenie na przekaźnikach kupionych a nie zmontowanych z drutu, sprężynek, blaszek będzie DIY czy nie? Na lampach kupionych a nie stworzonych od podstaw - DIY czy nie? I tak dalej...

  Cytat:
  wymyślone, zmontowane, uruchomione, przetestowane, oddane małżonce do eksploatacji
  a nie kupione gotowe w sklepie i tylko włączone do prądu - wydaje mi się, że jak najbardziej wpasowuje się w kategorię Zrób To Sam.

 • #28 17 Lis 2017 09:27
  yogi009
  Poziom 42  

  akytam napisał:
  O! Kolega zrobił licznik do dziesięciu wykorzystując układ scalony a nie samodzielnie z tranzystorów,oporników...


  Tu chodzi o coś zupełnie innego. Niedługo będzie można kupić 10 klocków, z których poskładasz sobie wszystko. I to jest naturalny trend. Ale żeby to zaraz nazywać DIY... Nie przesadzajmy.

 • #29 17 Lis 2017 15:50
  2661034
  Użytkownik usunął konto