Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Arduino Mega + BT+zasilanie Li-pol

Avros 14 Lis 2017 23:16 171 4
  • #1 14 Lis 2017 23:16
    Avros
    Poziom 5  

Cześć mam problem z płytką arduino mega. Otóż zasilam ją poprzez wejście Vin podając napięcie 11,7V które daje mi ogniwo Li-Pol. Mierząc napięcie a wyjściu 5V z płytki okazuje się, że to napięcie nie jest wcale równe 5V tylko 7,7V, co ciekawe na wyjściu 3,3V z płytki jest prawidłowe napięcie czyli 3,3V. Testując na generatorze labolatoryjnym zauważyłem że przy podaniu ok 9V rzeczywiście jest te 5V na wyjściu z odpowiedniego pinu.

Zasilając arudino przez zasilacz albo przez kabel USB jest tyle co powinno czyli 5V. Nie wiem kompletnie skąd takie rozbieżności...

Kolejne pytane tyczy się modułu bluetooth, konkretnie model Moduł Bluetooth 2.1 XM-15B. Użyłem go do projektu sterowania silnikami krokowymi poprzez gotowy moduł firmy pololu oparty na układzie DRV8825. Kiedy user poda odpowiedni znak na terminalu, na przykład z telefonu kierunek obrotu silników powinien się zmienić. No i owszem dzieje się tak ale tylko gdy arduino jest zasilane przez USB a silniki z ogniwa li-pol. Gdy cały układ zasilany jest z ogniwa li-pol bluetooth nie reaguje, da się nawiązać połączenie ale już nie ma reakcji zwrotnej.
    Poniżej kod programu:

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki, tudzież sugestie rozwiązania problemu :). Z góry dzięki

• #2 16 Lis 2017 13:11
    ElectronicRideTV
    Poziom 10  

Co do zasilania to posiadasz klona Arduino MEGA2560? Napięcie z pakietu Li-Pol (prawdopodobnie 3S?) podłączasz do gniazda DC czy VIN na płytce, w sumie to to samo, ponieważ one są połączone i są wyprowadzone do stabilizatora AMS1117 5V. Pomierz miernikiem jakie napięcie dostaje stabilizator i jakie daje, bo to ewidentnie wina stabilizatora. Wyjście 3,3V jest realizowane z drugiego stabilizatora, zmniejszane już z 5V układu. Jednak stabilizatory te powinny działać spokojnie do 12V i dawać 12V na wyjście. Powiedz czy po podłączeniu zasilania 9V lub większego stabilizator się grzeje?
    Napięcie 7V jest niebezpieczne dla Megi gdy działa na takim zasilaniu przez dłuższy czas, dlatego zachowaj ostrożność.
    Co do modułu BT to sterujesz silnikami krokowymi, które wymagają większego zasilenia przez jaki stepstik?
    Spróbuj wgrać w mege program blink lub coś podobnego i sprawdź czy się wykonuje po podłączeniu zasilania z Li-Pol. Tak jak wcześniej napięcie 7V może namieszać w medze, dlatego sprawdź to.

• #3 16 Lis 2017 20:14
    Avros
    Poziom 5  

Posiadam oryginalne Arduino Mega 2560 Rev3. Tak pakiet to 3S, daje w sumie na wyjściu 11,7V, którymi zasilam płytkę poprzez Vin. W dokumentacji wyczytałem, że napięcie rekomendowane do zasilania wynosi 6-12V, więc wszystko powinno grać.
    Na wyjściu 3,3V zawsze jest tyle ile powinno być. Bez znaczenia jest sposób zasilania, zasilanie z pakietu daje takie samo napięcie na wyjściu co zasilanie przez USB. Jak wyżej napisałem, na wyjściu 5V panuje dziwna systuacja.

Zasilając wyżej wymienionymi 11,7V na wyjściu jest jakieś 7,7V, zasilając przez wejście USB 4,8V. A sterując napięciem doprowadzonym na Vin ( generator laboratoryjny) doszedłem do wniosku że równe 5V da się osiągnąć gdy podamy na Vin 9V. Nie sprawdzałem czy stabilizator na płytce się nagrzewa. Po tych testach dochodzę do wniosku że tak po prostu jest zaprojektowany ten układ stabilizujący napięcie.

Co się tyczy silników krokowych i modułu Bluetooth to z pewnością nie jest wina driverów. One działają w 100% tak jak powinny. To mikrokontroler nie realizuje "ifa" który powinien zmienić stan logiczny podany na odpowiedni pin DIR, w ogóle ten blok programu się nie wykonuje. Sam moduł też jest sparowany z urządzeniem (telefon), dioda zaczyna się świecić sygnalizując nawiązanie połączenia. Każdy inny program działa bezproblemowo ( w tym blink)

• #4 16 Lis 2017 20:58
    ElectronicRideTV
    Poziom 10  

Czyli potwierdzasz to co napisałem wyżej, że program się nie wykonuje po podłączeniu zasilania z Li-Pol-a... Zmierz napięcie na tym pakiecie bo naładowany pakiet daje 12,6V do 13V więc stabilizator może szfankować, choć powinien pracować normalnie czyli stabilizować na 5V a nie na 7V. Bo tak jak wspomniałem napięcie na wyjściu ze stabilizatora (czyli 7V) jest nieprawidłowe i nim zasilana jest mega, która się zawiesza przez to złe zasilanie, wgl. nie działa prawidłowo.
    Podsumowując jest to dziwne zachowanie stabilizatora - diagnoza
    Rozwiązanie problemu - wymiana na nowy?

• #5 16 Lis 2017 22:14
    Avros
    Poziom 5  

Napięcie na pakiecie wynosi 11.7V, nie więcej, nie mniej. Mam wylutować stabilizator SMD z płytki arduino ? Trochę radykalne rozwiązanie.

Program się wykonuje, silniki się kręcą, robot jedzie do przodu. Tylko nie działa ten blok wykonujący odpowiedź na podanie znaku przez usera, czyli moduł bluetooth.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME