Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ MOC3041 - sterowanie dwoma tyrystorami

kamil94goldman 15 Lis 2017 00:29 327 11
  • #1 15 Lis 2017 00:29
    kamil94goldman
    Poziom 3  

Witam,

Mam pytanie o układ przedstawiony na poniższym schemacie. Potrzebuje zrobić sterowanie dwoma tyrystorami podłączonymi przeciwsobnie, z sterowaniem kąta opóźnienia załączenia, z obciążeniem rezystancyjnym. Układ MOC3041 (oraz podobne) moją detekcje przejścia przez zero, co chyba wyklucza je do sterowania kątem opóźnienia załączenia.

1. Czy np. stosując układ MOC3021 można również sterować nim dwa tyrystory, tak jak na rysunku poniżej? (nigdzie w ich dokumentacji nie jest to opisane)

2. Zastanawia mnie trochę zasada działania takiego układu. Żeby załączyć tyrystor musi popłynąć prąd między bramką a katodą o wartości powyżej prądu załączenia, znajdujący się w obszarze charakterystyk pewnych załączeń tyrystora. Lecz za bardzo nie wiem skąd mam wiedzieć jaki prąd wówczas popłynie? W dokumentacji są tylko sugerowane wartości rezystorów R1, R2.

• Pomocny post
    #2 15 Lis 2017 07:11
    JasnyKris
    Poziom 19  

Witam.

Zamiast dwoch tyrystorow polaczonych przeciwsobnie nie prosciej byloby zastosowac jednego triaka...?

1. Czy to uklad MOC304x (z detekcja zera) czy MOC302x (bez detekcji zera) sterowanie jest identyczne, rozni sie jedynie przelaczaniem zewnetrznego triaka w dowolnej chwili lub kiedy sinusoida zbliza sie do 0V.

2. Kazdy tyrystor ma podany w dokumentacji prad zalaczenia (przelaczenia), wiec to stad dobierasz konkretny prad i rzucasz pod to rezystory. Takie raczej standardowe wartosci to ok. 10...25mA.

Co dokladnie chcesz zasilac tym ukladem?

• Pomocny post
    #3 15 Lis 2017 09:09
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Zamiast dwoch tyrystorow polaczonych przeciwsobnie nie prosciej byloby zastosowac jednego triaka...?
    Prościej nie zawsze znaczy lepiej, układ z dwoma tyrystorami stosuje sie w warunkach w których triaki mają problemy z poprawnym działaniem - duże obciążenia indukcyjne i zakłócenia o wysokim du/dt.
    Cytat:

2. Kazdy tyrystor ma podany w dokumentacji prad zalaczenia (przelaczenia), wiec to stad dobierasz konkretny prad i rzucasz pod to rezystory. Takie raczej standardowe wartosci to ok. 10...25mA.
    Ten sposób prowadzi do nikąd bo jakie przyjmiesz napięcie do obciczeń? Przypominam że chwila włączenia ma sie zmieniać.

Cytat:
    2. Zastanawia mnie trochę zasada działania takiego układu. Żeby załączyć tyrystor musi popłynąć prąd między bramką a katodą o wartości powyżej prądu załączenia, znajdujący się w obszarze charakterystyk pewnych załączeń tyrystora. Lecz za bardzo nie wiem skąd mam wiedzieć jaki prąd wówczas popłynie? W dokumentacji są tylko sugerowane wartości rezystorów R1, R2.
    Dobiera się rezystory jak najmniejsze, byle nie przekroczyć prądu maksymalnego optotriaka i bramki przy napięciu szczytowym sinusoidy, dzięki temu przy bardzo małych lub bardzo dużych kątach załączenia kiedy napiecie chwilowe jest niskie będzie szansa na to że układ sie załączy - można policzyc od jakiego napięcia układ będzie działał.

• #4 15 Lis 2017 12:15
    kamil94goldman
    Poziom 3  

Witam,

Czyli przy dodatniej pół fali i załączonym optotriaku, prąd popłynie tak jak zaznaczyłem na rysunku kolorem czerwonym. Wynikało by z tego, że rezystorem ograniczającym prąd, jest tylko ten rezystor 180 ohm (no i obciążenie), zaznaczony kolorem niebieskim.
    W takim razie po co są te rezystory R1 i R2, zaznaczone kolorem żółtym?

• Pomocny post
    #5 15 Lis 2017 20:24
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Wynikało by z tego, że rezystorem ograniczającym prąd, jest tylko ten rezystor 180 ohm (no i obciążenie), zaznaczony kolorem niebieskim.
    Tak.
    Policzony dla napięcia 115V (wartość szczytowa 160V) daje 0,9A (1A katalogowe maksimum)

Cytat:
    W takim razie po co są te rezystory R1 i R2, zaznaczone kolorem żółtym?
    Bocznikują bramki, przez co zmniejszają czułość tyrystorów na włączenie w wyniku dużego du/dt.

• #6 15 Lis 2017 23:38
    kamil94goldman
    Poziom 3  

Mam jeszcze takie pytanie, na początku chciałem zrobić sterownik grzałki, lecz po przeczytaniu większej ilości literatury, chciałbym zrobić sterownik mocy jednofazowego silnika indukcyjnego (np. wykorzystał bym jakiś mikser lub inne urządzenie gospodarstwa domowego)

1. Zastanawia mnie, z jakim obciążeniem ma się wtedy do czynienia? jest to obciążenie RL czy RLE? Obciążenie RLE były by chyba wtedy gdyby ten silnik produkował jakąś energie, więc chyba jest to obciążenie RL?

2. W silniku jednofazowym indukcyjnym, moment elektromagnetyczny powstaje za pomocą wytworzenia pola wirowego, a do rozruchu potrzebne jest dodatkowe uzwojenie, gdyż z jednym uzwojeniem, moment rozruchowy = 0. Lecz zastanawia mnie jedna sprawa: otóż czy przy prądzie impulsowym, sterownika mocy silnika jednofazowego, powstanie wirujące pole magnetyczne? Czy silnik będzie pracował poprawnie?

• #7 16 Lis 2017 09:41
    komatssu
    Poziom 28  

W mikserach itp. sprzętach AGD najczęściej stosowane są silniki szczotkowe szeregowe, więc taki regulator jak najbardziej będzie działał poprawnie.
    Zaś do regulacji obrotów silników indukcyjnych powinno stosować się falowniki.

• #8 16 Lis 2017 14:58
    kamil94goldman
    Poziom 3  

No tak, ale można sterownikiem mocy sterować prędkością silnika indukcyjnego jedno gazowego? Myślałem że w sprzęcie domowym najczęściej są stosowane silniki indukcyjne jednofazowe.

• Pomocny post
    #9 16 Lis 2017 18:56
    jarek_lnx
    Poziom 43  

kamil94goldman napisał:
    No tak, ale można sterownikiem mocy sterować prędkością silnika indukcyjnego jedno gazowego? Myślałem że w sprzęcie domowym najczęściej są stosowane silniki indukcyjne jednofazowe.
    Niertóre silniki indukcyjne współpracują z regulatorami fazowymi jako tako inne nie. W takim rozwiązaniu bardzo spada moment, więc wentylator daje sie regulować, ale np szlifierka stołowa już nie bardzo, bez obciążenia bardzo powoli sie rozpędza prawie do nominalnych obrotów, a po obciążeniu łatwo sie zatrzymuje.
    Silniki szeregowe są częściej stosowane w AGD i dają sie poprawnie sterować taką metodą.

• #10 16 Lis 2017 21:51
    kamil94goldman
    Poziom 3  

Może trochę głupie pytanie, ale jeżeli w sprzęcie AGD stosowane są szeregowe silniki prądu stałego, to rozumiem, że są one zasilane poprzez prostownik diodowy?

Czyli w sumie to można by wykonać prostownik tyrystorowy, zamiast sterownika tyrystorowego?

• #11 17 Lis 2017 19:21
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Może trochę głupie pytanie, ale jeżeli w sprzęcie AGD stosowane są szeregowe silniki prądu stałego, to rozumiem, że są one zasilane poprzez prostownik diodowy?
    Nie prądu stałego, a uniwersalne, kiedy zmienia sie biegunowość napięcia to jednocześnie zamieniają sie bieguny w wirniku i stojanie i silnik kręci sie w tą samą stronę, taki silnik pracuje poprawnie na DC i AC.

Spotyka sie schematy z prostownikiem albo tyrystor + prostownik mostkowy, albo taki jak poniżej układ pozwala zmieniać kierunek obrótów bez przełączania, dzięki temu że kąty załączania triaka są niesymetryczne a jedno z uzwojeń jest zasilanie pradem wyprostowanym
    http://www.next.gr/circuits/TRIAC-DIAC-REVERSING-SERVO-CONTROL-l53789.html
    Układu nie testowałem w praktyce, gdzieś w sieci był jeszcze podobny układ z potencjometrem który pozwalał regulować od max w jednym kierunku przez zero do max w drugim kierunku.

• #12 18 Lis 2017 16:31
    kamil94goldman
    Poziom 3  

Witam,

Poniżej przedstawiłem schemat sterownika mocy, którego sterowanie chcę zrealizować za pomocą mikrokontrolera XMEGA

1. Załączanie dwóch przeciwsobnie połączonych tyrystorów odbywa się za pomocą układu optotriaka MOC3021, z pinu mikrokontrolera.
    2. Separacje galwaniczną wykrycia przejścia przez zero, chcę zrealizować za pomocą małego transformatora sieciowego 230V/5,5V.
    3. Układ detekcji przejścia przez zero, chcę wykonać za pomocą wewnętrznego komparatora mikrokontrolera XMEGA (czas przełączania około 30 ns), który jest podłączony do dzielnika napięcia, po stronie wtórnej transformatora.
    4. Obsługę programową zamierzam zrealizować:
    Przejście przez zero, napięcia sieciowego będzie powodowało zmianę stanu logicznego wyjścia komparatora, za pomocą przerwań od zbocza narastającego i opadającego w procedurze obsługi przerwania, będzie zerowany licznik timera, który zacznie zliczać od zera. Za pomocą przerwania compare match, czyli od zrównania się rejestru zliczającego licznika oraz rejestru, z którym jest porównywany, będzie załączany układ tyrystorów. Tak więc, za pomocą rejestru porównującego, będzie ustawiany kąt opóźnienia załączenia tyrystorów.

Czy taki sposób wykonania układu, programu jest poprawny?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME