Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jednofazowy rejestrator energii elektrycznej

VAblog 15 Nov 2017 03:08 10404 34
Computer Controls
 • Jednofazowy rejestrator energii elektrycznej
  Witam,
  chciałbym przedstawić moją konstrukcję, którą wykonałem w ramach pracy inżynierskiej.

  Jednym z założeń były wartości napięcia zasilania i natężenia prądu obciążenia.
  Zgodnie z normą PN-EN 60038:2011 w Polsce są to sieci o napięciu nominalnym 230 V i częstotliwości 50 Hz. Norma dotycząca jakości energii elektrycznej PN-EN 50160:2010 dopuszcza odchylenie napięcia o ±10% wartości znamionowej. Aby istniała możliwość zarejestrowania napięcia wykraczającego poza omówiony zakres, urządzenie zaprojektowano do pracy przy zasilaniu o wartości od 195 V do 265 V (230 V ±15%). Wartość skuteczna natężenia prądu obciążenia nie powinna przekraczać 16 A.

  Kolejnymi założeniami były:
  - Rejestracja następujących wielkości: wartości skuteczne napięcia i natężenia prądu, częstotliwość napięcia zasilania, moc czynną, moc bierną, moc pozorną, współczynnik mocy oraz pobór energii czynnej i biernej.
  - Interwał rejestracji nastawny od 1 sekundy do 1 godziny z skokiem nastawy jednej sekundy.
  - Dodatkowe zasilanie bateryjne.
  - Bezpieczeństwo użytkowania.
  - Podział urządzenia na układy: układ pomiarowy oraz układ agregacji wyników pomiarów.

  Na poniższym rysunku przedstawiono schemat blokowy zbudowanego rejestratora.
  Jednofazowy rejestrator energii elektrycznej

  Sercem układu pomiarowego jest układ scalony MCP39F511, jako przetwornik do pomiaru napięcia wykorzystano dzielnik napięcia z współczynnikiem podziału 999, natomiast przetwornik do pomiaru prądu to rezystor pomiarowy o wartości 2 mΩ. Komunikacja z zastosowanym układem odbywa się przy pomocy interfejsu UART, a informacje przesyłane pomiędzy układem pomiarowym i układem agregacji pomiarów są poprzez izolator cyfrowy ADUM1401.

  Sercem układu agregacji wyników pomiarów jest mikrokontroler ATSAM4S8BA. Głównym powodem wyboru tego układu była chęć poznania obsługi karty pamięci SD z wykorzystaniem magistrali SDbus oraz fakt, że już wcześniej posiadałem programator do produktów Atmela.

  Interfejs użytkownika wykonano przy pomocy wyświetlacza alfanumerycznego OLED 2x12 i membranowej klawiatury. Membranową klawiaturę wykonano na laminacie o PCB o grubości 0,08 mm. Na poniższym rysunku przedstawiono laminat przed procesem trawienia.
  Jednofazowy rejestrator energii elektrycznej
  Klawiatura składa się z 3 warstw:
  - Obwodu drukowanego, z polami przycisków których dotknięcie elementem przewodzącym powoduje zwarcie do masy.
  - Warstwy dystansowej wykonanej z folii o grubości 0,4 mm z wyciętymi otworami na przyciski.
  Jednofazowy rejestrator energii elektrycznej

  - Oraz warstwy opisowej, zrobionej z zwykłej kartki papieru zalaminowanej od strony widocznej dla użytkownika.
  Do warstwy opisowej od dołu, nad polami przycisków przyklejone są fragmenty samoprzylepnej taśmy miedzianej, które zwierają pola przycisków.

  Podsumowując budowę klawiatury posiada ona ułożone warstwy zgodnie z poniższym rysunkiem, gdzie 1 - obwód drukowany, 2 - warstwa dystansowa, 3 - warstwa opisowa.

  Jednofazowy rejestrator energii elektrycznej

  Zdaję sobie sprawę że samodzielne wykonanie klawiatury membranowej nie jest idealnym rozwiązaniem i nie gwarantuje niezawodnej pracy na długie lata, ale na ten moment spełnia swoje zadanie jednocześnie idealnie pasując do zastosowanej obudowy.

  Sposób zasilania poszczególnych układów przedstawiono na poniższym schemacie blokowym.
  Jednofazowy rejestrator energii elektrycznej

  Główną przetwornicę obniżającą napięcie 230 VAC/ 12 VDC zbudowano w oparciu o układ VIPER16HD. Poszczególne elementy aplikacyjne dobrano w aplikacji eDesignSuite udostępnianej przez producenta.

  Do obniżenia napięcia dla układów scalonych w układzie pomiarowym zastosowano liniowy stabilizator napięcia o napięciu wyjściowym 3,3 V. Z napięcia 3,3 V wydzielono zasilanie dla elementów analogowych i zasilanie dla elementów cyfrowych łącząc ich masy w jednym punkcie.

  Do przeniesienia zasilania z części pomiarowej do części agregującej wyniki pomiarów zastosowano gotową izolowaną przetwornicę 12 VDC/12 VDC. Celowo wybrano napięcie wyjściowe przetwornicy 12 V, aby umożliwić w prosty sposób za pomocą diod Schottky’ego przełączanie pomiędzy zasilaniem podstawowym a awaryjnym zasilaniem składającym się z 6 ogniw (1,5 V) połączonych szeregowo.

  W układzie agregacji wyników pomiarów do obniżenia napięcia do poziomu akceptowalnego dla układów scalonych wykorzystano nieizolowaną przetwornicę DC/DC obniżającą napięcie o napięciu wyjściowym 3,3 V i napięciu wejściowym 4,5 V - 28 V . Podczas doboru przetwornicy między między innymi zwracano uwagę na dolną granicę napięcia wejściowego, gdyż niższa wartość tego parametru pozwala na rozładowanie ogniw do niższego poziomu.

  Na poniższych rysunkach przedstawiam schematy ideowe całego urządzenia.
  Jednofazowy rejestrator energii elektrycznejJednofazowy rejestrator energii elektrycznejJednofazowy rejestrator energii elektrycznejJednofazowy rejestrator energii elektrycznejJednofazowy rejestrator energii elektrycznej

  Obwody drukowane zaprojektowano z myślą o umieszczeniu w obudowie KM-103B.
  Jednofazowy rejestrator energii elektrycznejJednofazowy rejestrator energii elektrycznejJednofazowy rejestrator energii elektrycznejJednofazowy rejestrator energii elektrycznejJednofazowy rejestrator energii elektrycznejJednofazowy rejestrator energii elektrycznejJednofazowy rejestrator energii elektrycznej

  Podczas kalibracji i badania wykorzystano analizator jakości PQ-BOX 100. Przy założeniu że wartości wskazywane przez zastosowany analizator są wartościami prawdziwymi, dla następujących wielkości uzyskiwano wyniki:
  - wartość skuteczna napięcia, wartość skuteczna prądu, częstotliwość, moc czynna, moc pozorna, współczynnik mocy oraz pobór energii czynnej - uzyskiwano błędy względne poniżej 2%.
  - moc bierna - maksymalny błąd względny dla mocy biernej wyniósł 39,49%. Błąd rzędu przedstawionej wartości występował, gdy współczynnik mocy PF był bliski jedności (rezystancyjny charakter obciążenia). W momentach, gdy współczynnik mocy PF utrzymywał się w przedziale wartości od - 0,8 do 0,8 to maksymalny błąd względny dla mocy biernej wynosił poniżej 2%.
  - przykładowe wyniki pomiarów energii wraz z wyliczonymi błędami przedstawiono w poniższej tabeli.
  Jednofazowy rejestrator energii elektrycznej Tabela przedstawia wyniki po godzinnej rejestracji.

  Do rejestratora napisano również aplikację do prezentacji oraz prostej analizy uzyskanych wyników pomiarów. Aplikacja została napisana w Javie FX. W aplikacji przepływ danych wykonywany jest zgodnie z schematem blokowym.
  Jednofazowy rejestrator energii elektrycznej
  A okno z przykładowymi danymi prezentuje się w następujący sposób.
  Jednofazowy rejestrator energii elektrycznej

  Poniżej przedstawiono przykładowe pomiary wykonane zbudowanym urządzeniem.
  - cykl jednego prania, na wykresach szczególnie jest widoczny wpływ załączenia grzałki na napięcie zasilania
  Jednofazowy rejestrator energii elektrycznej

  - doba pracy lodówki
  Jednofazowy rejestrator energii elektrycznej

  - tygodniowa rejestracja napięcia i częstotliwości, rejestrator podłączony w punkcie jak najbliższym skrzynki rozdzielczej w obwodzie nieobciążonym odbiornikami (wartości 10-cio minutowe)

  Jednofazowy rejestrator energii elektrycznej

  Podsumowując założenia projektowe zostały spełnione, projekt umożliwia dalszy rozwój. Konstrukcja sprzętowo pozwala na pracę przy wartościach skutecznych napięć zasilania w przedziale 85 - 265 V, natomiast by pracować przy innych częstotliwościach niż 50 Hz oprogramowanie mikrokontrolera wymagałoby lekkiego rozszerzenia. W układzie pomiarowym znalazł się czujnik temperatury, który jest nieużywany, a mógł posłużyć do kompensacji temperaturowej wyników pomiarów. W planach również jest rozszerzenie aplikacji do prostej analizy wyników pomiarów o takie funkcjonalności jak automatyczny dobór uśredniania na podstawie ilości danych do wyświetlenia oraz funkcjonalności umożliwiającej obliczenia kosztów energii.

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  VAblog
  Level 8  
  Offline 
  VAblog wrote 25 posts with rating 40. Live in city Gdańsk. Been with us since 2017 year.
 • Computer Controls
 • #2
  504d
  Level 11  
  Bardzo ciekawy projekt i ładnie wykonany model :) Testowałem kiedyś układ MCP39F511 i układ ten dziwnie się zachowywał przy przeciążeniu (układ zmieniał wzmocnienie kanału prądowego przy przekroczeniu ok 90 % zakresu pomiaru prądu, powrót do poprzedniego wzmocnienia następował po zmniejszeniu prądu do ok 30% zakresu pomiarowego). Ostatecznie w podobnym mierniku zastosowałem układ ATM90E26. Proponuję również przemyśleć zastosowanie przekładnika prądowego zamiast rezystora pomiarowego.
 • #3
  VAblog
  Level 8  
  504d wrote:
  Bardzo ciekawy projekt i ładnie wykonany model :) Testowałem kiedyś układ MCP39F511 i układ ten dziwnie się zachowywał przy przeciążeniu (układ zmieniał wzmocnienie kanału prądowego przy przekroczeniu ok 90 % zakresu pomiaru prądu, powrót do poprzedniego wzmocnienia następował po zmniejszeniu prądu do ok 30% zakresu pomiarowego). Ostatecznie w podobnym mierniku zastosowałem układ ATM90E26. Proponuję również przemyśleć zastosowanie przekładnika prądowego zamiast rezystora pomiarowego.


  Dzięki ;)

  Ja tego problemu nie zaobserwowałem, ale też nigdy nie mierzyłem prądów na poziomie 90% zakresu. Założeniem było by móc dokonywać pomiaru prądu do 16 A, a przy zastosowanym wzmocnieniu x8 i założeniu że przebieg prądu będzie idealnie sinusoidalny, układ poradzi sobie z wartością ok 26 A, a nigdy nie wymuszałem prądów powyżej założonej wartości.

  Za to innym problemem jaki zaobserwowałem w tym układzie to błędy przy całkowaniu energii elektrycznej gdy ustawiona jest inna wartość parametru Accumulation Interval Parameter niż domyślna. Rozwiązanie jest banalne bo wystarczyło wymnażać wartości energii przez iloraz krotności_domyślnej i krotności_ustawionej. Ale jednak dojście do tego też wymagało czasu.
 • #4
  Anonymous
  Anonymous  
 • #5
  VAblog
  Level 8  
  R-MIK wrote:
  Możesz napisać cos więcej o wykonaniu klawiatury?


  Do opisu w pierwszym poście dodałem opis budowy klawiatury. Tutaj jeszcze dodam, że warstwa dystansowa to chyba jakaś folia budowlana zalaminowana z obu stron, co pozwoliło osiągnąć grubość 0,4 mm. Dodam również że wszystkie warstwy łączyłem dwustronną taśmą klejącą.

  Klawiatura działa, przyduszenia są słabo wyczuwalne, raczej przypomina to obsługę klawiatury dotykowej.
  Osobiście nie powtarzałbym już takiej konstrukcji, podchodząc drugi raz do projektu wykonałbym klawiaturę dotykową.

  I najprawdopodobniej będę miał okazję gdy dotychczasowe rozwiązanie ulegnie uszkodzeniu :), a nie oceniam rozwiązania na bardzo trwałe.
 • Computer Controls
 • #6
  Mkrasuski
  Level 21  
  Znakomity projekt. Szczerze gratuluję.

  Chciałbym odnieść się do kwestii zakłóceń EMI i ich potencjalnego wpływu na dokładność pomiaru. Na schematach są pewne elementy przeciwzakłóceniowe. Czy projekt był analizowany/badany pod tym kątem?
  Czy jako kondensator C1 zastosowany został kondensator w klasie X?
  Skoro zastosowane przyłącza we/wy (wtyk i gniazdo) udostępniają zacisk PE, czy nie lepiej byłoby zastosować bardziej skuteczną konfigurację kondensatorów/filtra np. X + 2*Y
  Czy było rozważone zastosowanie dodatkowego kondensatora przeciwzakłóceniowego pomiędzy PE i GND strony izolowanej?
  Czy rozważany był wpływ zastosowania zasilacza Viper i wnoszone przez niego zakłócenia na dokładność pomiaru bocznikiem? Może jednak lepiej byłoby zastosować klasyczny „capacitor dropper” do zasilania urządzenia?


  Jeszcze raz gratuluję i pozdrawiam

  MK
 • #7
  VAblog
  Level 8  
  Mkrasuski wrote:
  Znakomity projekt. Szczerze gratuluję.

  Dzięki :)
  Mkrasuski wrote:
  Chciałbym odnieść się do kwestii zakłóceń EMI i ich potencjalnego wpływu na dokładność pomiaru. Na schematach są pewne elementy przeciwzakłóceniowe. Czy projekt był analizowany/badany pod tym kątem?

  Nie analizowano/badano, to mój pierwszy taki projekt i nie mam doświadczenia z zagadnieniami EMI. Problem z zakłóceniami pojawiał się, urządzenie nie było odporne na zakłócenia emitowane przez inne odbiorniki (np. agregat lodówki, obciążenia o charakterze indukcyjnym). Problemy rzadko się zdarzały i objawiały się reakcją wciśnięcia przycisku na klawiaturze, a jeszcze rzadziej resetem mikrokontrolera. Z tego powodu dodano filtr typu PI (C50-L4-C15) przed izolowaną przetwornicą IC5 oraz diody zabezpieczające linie klawiatury. Rozwiązało to problemy do tego stopnia że w warunkach domowych nie udało mi się wywołać zakłócenia które spowodowałoby wcześniejsze objawy.
  Mkrasuski wrote:
  Czy jako kondensator C1 zastosowany został kondensator w klasie X?

  Tak kondensator C1 jest klasy X1
  Mkrasuski wrote:

  Skoro zastosowane przyłącza we/wy (wtyk i gniazdo) udostępniają zacisk PE, czy nie lepiej byłoby zastosować bardziej skuteczną konfigurację kondensatorów/filtra np. X + 2*Y
  Czy było rozważone zastosowanie dodatkowego kondensatora przeciwzakłóceniowego pomiędzy PE i GND strony izolowanej?

  Ciężko mi to stwierdzić, ponieważ doświadczenia nie mam z zabezpieczaniem układów, podejrzewam że są to bardzo dobre sugestie/rady. Na pewno w temat zabezpieczania układów przed zakłóceniami EMI się zagłębie bardziej i przedstawione sugestie przeanalizuję.
  Mkrasuski wrote:
  Czy rozważany był wpływ zastosowania zasilacza Viper i wnoszone przez niego zakłócenia na dokładność pomiaru bocznikiem? Może jednak lepiej byłoby zastosować klasyczny „capacitor dropper” do zasilania urządzenia?

  Podczas projektowania troszeczkę się bałem, że wydajność prądowa takiego rozwiązania będzie zbyt niska. Teraz już wiem, że zasilanie o wydajności ok 100 mA powinno wystarczyć.

  I jeszcze raz dzięki;)
 • #9
  VAblog
  Level 8  
  p.obelix wrote:
  Na wykresie pracy lodówki widać załączanie agregatu plus takie małe piki. To światło po otwarciu drzwi ?

  Zgadza się, dobrze to zinterpretowałeś;)
 • #12
  eurotips
  Level 39  
  A można prosić o zobrazowanie dobowe pracy lodówki z systemem No Frost ?
  Kiedyś przekopałem góry internetu i niczego nie znalazłem, być może nikt jeszcze takiego urządzenia nie popełnił przed Tobą. Łapka w górę.
 • #13
  Sareph
  Level 24  
  eurotips wrote:
  A można prosić o zobrazowanie dobowe pracy lodówki z systemem No Frost ?

  To ja tylko powiem, bo tez kiedyś byłem ciekawy. I wyszło, że lodówka jako taka ma cykle "całkowicie lodówkowe" (przynajmniej moja Beko). Co jakiś czas tylko ma jeden dłuższy cykl, około 1,5-2x dłuższy niż zwykle, podczas którego delikatnie rośnie temperatura wnętrza, i ot cała różnica w jednym takim dłuższym cyklu. A odstępy miedzy długimi cyklami wynoszą bodaj ze dwa tygodnie, czy coś koło tego, są długie w każdym razie.

  A tak normalnie, to wygląda mniej więcej tak:
  Jednofazowy rejestrator energii elektrycznejChoć to akurat zapis z całości mieszkania, ale lodówka akurat się wyróżnia. ;)
 • #14
  eurotips
  Level 39  
  No nie wiem może teraz to taki No Frost jakie czasy, moja kilkuletnia LG wyraźnie co kilka godzin włącza grzałkę 200W na godzinę i wyszło mi że tej grzałki producent nie ujmuje w tzw rocznym zapotrzebowaniu energii przy ocenie klasy energetycznej. Może ktoś potwierdzić moje obserwacje za pomocą prostego miernika mocy pobieranej za 30 zł z marketu ?
 • #15
  VAblog
  Level 8  
  eurotips wrote:
  A można prosić o zobrazowanie dobowe pracy lodówki z systemem No Frost ?

  Niestety nie za bardzo, nie posiadam takiej lodówki i nie za bardzo znam kogoś kto by miał.
  eurotips wrote:
  Kiedyś przekopałem góry internetu i niczego nie znalazłem, być może nikt jeszcze takiego urządzenia nie popełnił przed Tobą.

  Jako DIY pewnie nie, chociaż chyba na jakimś blogu kiedyś widziałem coś podobnego.
  Ale komercyjne urządzenie które dokonuje pomiaru i rejestruje na kartę SD jest (Energy Logger 4000), może nie za 30 zł ale jest. Tylko niestety ma taką wadę że dokonuje rejestracji z interwałem jednominutowym.
  Oczywiście pisałem o prostym i tanim urządzeniu, a nie profesjonalnych rejestratorach, bo takich jest wiele
 • #16
  TechEkspert
  Editor
  @VAblog podoba mi się ta konstrukcja, kiedyś można pomyśleć o wersji z dołączanymi przekładnikami oraz z pomiarem na 3 fazach.

  Mam pytanie dot. długoterminowej rejestracji częstotliwości napięcia sieciowego, kiedyś spróbowałem zrobić taki pomiar: Arduino+GPS pomiar częstotliwości sieci 50Hz. Codziennie w godzinach 21-22 pojawiał się wyraźny pik zmiany częstotliwości. Nie zauważyłem tego na wykresach jakie zamieściłeś. Teraz zastanawiam się czy mogło to być jakieś przejściowe zjawisko, czy też wkradły się u mnie jakieś lokalne czynniki. Czy mógłbyś sprawdzić czy wyniki pomiarów z rejestratora potwierdzają takie globalne zjawisko w KSE?
 • #17
  VAblog
  Level 8  
  TechEkspert wrote:
  Mam pytanie dot. długoterminowej rejestracji częstotliwości napięcia sieciowego, kiedyś spróbowałem zrobić taki pomiar: Arduino+GPS pomiar częstotliwości sieci 50Hz. Codziennie w godzinach 21-22 pojawiał się wyraźny pik zmiany częstotliwości. Nie zauważyłem tego na wykresach jakie zamieściłeś. Teraz zastanawiam się czy mogło to być jakieś przejściowe zjawisko, czy też wkradły się u mnie jakieś lokalne czynniki. Czy mógłbyś sprawdzić czy wyniki pomiarów z rejestratora potwierdzają takie globalne zjawisko w KSE?

  Całą godzinę trwał ten wzrost częstotliwości? Czy po prostu występował w tym przedziale? Jeżeli krótko trwał to na tych wykresach może być niewidoczny bo są to wartości 10-cio minutowe (uśrednione). Do jakich wartości częstotliwość wzrasta? Napięcia nie rejestrowałeś?

  Samą rejestrację tygodniową napięcia i częstotliwości przeprowadziłem przy interwale rejestracji 10-cio sekundowym, aby dane zmieścić na wykresie oraz przystosować do analizy zgodnie z normą PN-EN 50160 uśredniłem do wartości 10cio minutowych. Więc sprawdzę czy są widoczne jakieś zmiany na wartościach nieuśrednionych.

  Podejrzewam, że takie zjawiska to jednak lokalne zmiany. Akurat godziny 21-22 to często czas zamknięcia zakładów pracujących w systemach dwuzmianowych, spada zapotrzebowanie na energię elektryczną, a elektrownie muszą dokonywać regulację która też nie odbywa się natychmiastowo. Deficyt i nadmiar mocy w sieci wpływają na częstotliwość napięcia.

  Dodano po 4 [minuty]:

  TechEkspert wrote:
  : Arduino+GPS pomiar częstotliwości sieci 50Hz

  Teraz widzę, że w tym artykule to dużo lepiej opisałeś:)
 • #18
  TechEkspert
  Editor
  Napięcie ma charakter lokalny (mimo to widać pewne zależności tygodniowe wynikające z odbiorców danej stacji trafo). Głównie interesowała mnie częstotliwość, gdyż jest zsynchronizowana dla całego systemu. Ten wzrost był krótki i występował w godzinach 21-22. Jeden punkt na wykresie to wynik trwającego 1000s pomiaru. Czyli zjawisko trwa krócej niż 15-30min.
  Jednofazowy rejestrator energii elektrycznej
 • #19
  VAblog
  Level 8  
  TechEkspert wrote:
  Czy mógłbyś sprawdzić czy wyniki pomiarów z rejestratora potwierdzają takie globalne zjawisko w KSE?


  Na tą chwilę mogę przedstawić tylko poniższe zestawienie
  Jednofazowy rejestrator energii elektrycznej
 • #20
  TechEkspert
  Editor
  Widać pewną zależność, bardziej rozłożoną w czasie, coś jakby kształt zbliżony do sinusoidalnego.
  Czy można oszacować dokładność pomiaru częstotliwości?
 • #21
  VAblog
  Level 8  
  Wykonałem przykładowy pomiar porównujący wskazania zbudowanego urządzenia z analizatorem PQ-BOX 100, po którym możliwe jest określenie rzędu wielkości błędu pomiaru częstotliwości.
  Jednofazowy rejestrator energii elektrycznej
  Jak widać na wykresie wskazania PQ-BOXa mieściły się w przedziale od 49,96 d0 50,03 Hz, a zbudowane urządzenie dla tego zakresu dokonało pomiaru z błędem do 0,13% względem PQ-BOXa. Na wykresie również widać że kalibracja częstotliwości niestety mogła być przeprowadzona lepiej, co świadczy o możliwości poprawy pomiaru tego parametru. Dodatkowo wykres pokazuje przepaść pomiędzy rozdzielczością pomiaru częstotliwości obu mierników. Czułość dla pomiaru częstotliwości w zbudowanym urządzeniu wynosi 0.01 Hz. Dodać mogę że producent PQ-BOXa podaje dokładność pomiaru jako < 0,1% oraz spełnienie klasy pomiarowej A z normy PN-EN 61000-4-30.

  Przypuszczam (to tylko moje przypuszczenia), że dla skrajnych wartości częstotliwości 50,5 Hz i 49,5 Hz błąd nie powinien przekraczać 2%
 • #22
  SowerOfWind
  Level 17  
  Te wieczorne skoki częstotliwości związane są z odciążaniem systemu elektroenergetycznego. Gasną ostatnie światła w biurach, jeździ co raz mniej tramwajów i pracuje co raz mniej silników. Normalne zjawisko.

  Natomiast ja chciałbym wskazać na jeden bardzo często popełniany błąd na PCB z izolowanymi obszarami. Otóż izolowane płaszczyzny masy należy łączyć wysokonapięciowym rezystorem o rezystancji około 10MΩ i wysokonapięciowym kondensatorem o pojemności do kilkudziesięciu pF. W ten sposób można pozbyć się wielu uciążliwych zakłóceń.

  Pozdrawiam
 • #23
  max-bit
  Level 29  
  Dość fajnie to wyszło udostępnisz kod materiały do rozwoju czy na priv :)

  Dodano po 1 [minuty]:

  A jeszcze jedno fajnie było by dać większy wyświetlacz można by obserwować więcej danych np.
  Na raz data Moc Prąd napięcie (tj dowolnie modyfikowalne w /MENU ten to strasznie malutki :)

  Dodano po 3 [minuty]:

  A co częstotliwość będzie oczywiście pływać w zależności od obciążenia systemu.
  Nie pracuje w PSE więc nie wiem jakie tak mają zasady czy globalnie mają sumę herców utrzymywać i w jakim przedziale czasowym ?
 • #24
  VAblog
  Level 8  
  max-bit wrote:
  Dość fajnie to wyszło udostępnisz kod materiały do rozwoju czy na priv :)

  Na tą chwilę jedynie do urządzenia HEXa, a program do analizy raczej z źródłami bo zdaję sobie sprawę że JAVA jest całkowicie dekompilowana. Później dołączę do pierwszego postu.

  Dodano po 4 [minuty]:

  VAblog wrote:
  Nie pracuje w PSE więc nie wiem jakie tak mają zasady czy globalnie mają sumę herców utrzymywać i w jakim przedziale czasowym ?

  Sam nie pracuję w PSE. Ale podejrzewam że jeśli cała sieć jest zsynchronizowana to odchyłki w różnych miejscach byłyby tragiczne w skutkach. W sumie z chęcią bym zweryfikował pomiary wykonane w tym samym czasie z różnych zakątków Polski.

  Dodano po 3 [minuty]:

  max-bit wrote:
  A jeszcze jedno fajnie było by dać większy wyświetlacz można by obserwować więcej danych np.
  Na raz data Moc Prąd napięcie (tj dowolnie modyfikowalne w /MENU ten to strasznie malutki

  Do podstawowych rzeczy wystarcza, po rejestracji rosną możliwości przy analizie parametrów w napisanym programie.
 • #25
  max-bit
  Level 29  
  Może być hex :)
  Ale pomyśl nad rozbudową "powierzchni" wyświetlacza.
  No full wypas był by graficzny ba nawet dotykowy (bajer)
  Procek masz mocny wiec takie bajery ... są dostępne.

  Dodano po 1 [minuty]:

  PS Jak chcesz mieć z tego jakiś profit napisz do EP oni sa łasi na takie rzeczy a jakiś pieniążek wpaść może ... - luźna propozycja.
 • #26
  VAblog
  Level 8  
  max-bit wrote:
  Ale pomyśl nad rozbudową "powierzchni" wyświetlacza.
  No full wypas był by graficzny ba nawet dotykowy (bajer)
  Procek masz mocny wiec takie bajery ... są dostępne.

  Jak sam widzisz możliwości są. Czasami myślę nad rozbudową, ale też mam chęć zbudowania nowej konstrukcji (MCP39F511 - fajny układzik, ale też ma słabe punkty/ błędy). Zobaczę tylko czy czas na to pozwoli.

  max-bit wrote:
  PS Jak chcesz mieć z tego jakiś profit napisz do EP oni sa łasi na takie rzeczy a jakiś pieniążek wpaść może ... - luźna propozycja.

  Rozważałem to, zwłaszcza że jestem czytelnikiem EP i fajnie byłoby zobaczyć tam swoją konstrukcję..
  Międzyczasie zobaczyłem konkurs na elektrodzie, to zadecydowało o publikacji tutaj.
  A mam wątpliwości czy EP byłaby zainteresowana projektem opublikowanym już na dużym forum.
 • #28
  VAblog
  Level 8  
  SowerOfWind wrote:
  Natomiast ja chciałbym wskazać na jeden bardzo często popełniany błąd na PCB z izolowanymi obszarami. Otóż izolowane płaszczyzny masy należy łączyć wysokonapięciowym rezystorem o rezystancji około 10MΩ i wysokonapięciowym kondensatorem o pojemności do kilkudziesięciu pF. W ten sposób można pozbyć się wielu uciążliwych zakłóceń.


  Tu zapewne masz rację, już w samej nocie katalogowej od izolowanej przetwornicy ISH1212A znalazła się informacja:
  Jednofazowy rejestrator energii elektrycznej
  Dotyczy wersji na 24 V, ale pewnie jak najbardziej jest do zastosowania do pozostałych wersji.
  Chodziło Tobie o połączenie tych elementów szeregowo czy równolegle? Jakoś przez moje małe doświadczenie mam obawy co do takiego połączenia, niby dla składowej zmiennej o częstotliwości 50 Hz kondensator o pojemności 470 pF jest impedancją rzędu 6-7 MΩ. Stosując takie połączenie nie będę musiał stosować jakiejś dodatkowej ochrony z zastosowaniem przewodu ochronnego?

  Dodano po 1 [minuty]:

  max-bit wrote:
  To im nie przeszkadza :) przynajmniej do tej pory...

  W sumie to zapytam EP, fajnie by było opublikować..