Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć wiele drukarek z dwoma komputerami gdy nie ma dostępu do sieci?

robert15ryba 15 Lis 2017 08:53 390 13
  • #1 15 Lis 2017 08:53
    robert15ryba
    Poziom 9  

Witam,
    mam pytanie co zrobić gdy chcę podłączyć:

2 laptopy

do

2 drukarek laserowych,
    2 drukarek termicznych i
    2 inne użądlenia też z USB.

Wszystko było ok i działało pod listwą USB gdy był jeden komputer. Teraz są dwa. Nie mam tradycyjnego rutera a jakiś zminimalizowany ruter na kartę sieci komórkowej, takie pudełeczko 3x5x1cm tylko z wejściem do ładowania i jednym przyciskiem on/off. Działa dobrze i szybko ale to chyba się nie nada do pomocy [ma do tego limity transferu].

Kolejnym problemem jest to, że komputery działają naprzemiennie/czasem jednocześnie w innych częściach biura więc nie da się podłączyć wszystkiego pod jeden laptop tak jak czytałem u innych bo w momencie wyłączenia kolejny przestaje mieć możliwość druku.

Czytałem też coś o serwerze druku, no ale tam pisali o jednej drukarce a nie o 4+ inne urządzenia.

Co zrobić by nie przełączać ciągle kabli?
    Dzięki z góry za wszelką pomoc

• #2 15 Lis 2017 09:57
    eres100
    Poziom 2  

Powiem szczerze, że na początku nie zrozumiałem twojego pytania. No bo komputery bez sieci nie maja prawa dzielić urządzeń bo nie mają żadnego połączenia ;-) Użyłem jednak wyobraźni i założyłem, że biuro to duży pokój, a twój router to najprawdopodobniej router WiFi, więc tak naprawdę to sieć masz bo większość laptopów ma karty WiFi. Aby można było współdzielić drukarki należy te urządzenia udostępnić a następnie zainstalować jako drukarki sieciowe na 2 laptopie.
    Ale piszesz też, że problemem jest ich praca naprzemiennie. Są też inne sposoby rozwiązania tego problemu, ale najprostsza i najszybsza metoda to pozostawienie tych urządzeń w hubie USB (listwie?) i przełączanie samej końcówki tej listwy USB do 2 przedłużaczy USB dla każdego laptopa oddzielnie. Jeżeli kabel ma być długi, tzn. powyżej 5metrów polecam użyć tzw. ActiveUSB czyli kabla ze wzmacniaczem sygnału.
    Można też listwę USB podłączyć do przełącznika mechanicznego lub programowego - swojego czasu miałem taki na 4 drukarki podpięte po Centronics. Oczywiście pozostaje też sprzętowy serwer wydruku lub rozwiązanie na bazie np. Pi lub jakimś starym niepotrzebnym komputerze ;-)
    edit:
    zobacz też takie rozwiązanie - wprawdzie 2x USB, ale może inne będzie miało 4 porty.
    https://www.olx.pl/oferta/ibm-netvista-8363-terminal-serwer-CID99-ID3x7UW.html#10d3dd320b

• Pomocny post
    #3 15 Lis 2017 10:15
    marving
    Poziom 14  

Jeśli jednak nie masz routera wifi to drukarki podłącz do jednego komputera a między dwoma komputerami puść kabel LAN i stwórz między nimi sieć - nadaj sztywne adresy IP.

• Pomocny post
    #4 15 Lis 2017 10:29
    m.jastrzebski
    Poziom 35  

robert15ryba napisał:
    Witam,
    mam pytanie co zrobić gdy chcę podłączyć:

2 laptopy

do

2 drukarek laserowych,
    2 drukarek termicznych i
    2 inne użądlenia też z USB.

Wszystko było ok i działało pod listwą USB gdy był jeden komputer. Teraz są dwa. Nie mam tradycyjnego rutera a jakiś zminimalizowany ruter na kartę sieci komórkowej, takie pudełeczko 3x5x1cm tylko z wejściem do ładowania i jednym przyciskiem on/off. Działa dobrze i szybko ale to chyba się nie nada do pomocy [ma do tego limity transferu].

Kolejnym problemem jest to, że komputery działają naprzemiennie/czasem jednocześnie w innych częściach biura więc nie da się podłączyć wszystkiego pod jeden laptop tak jak czytałem u innych bo w momencie wyłączenia kolejny przestaje mieć możliwość druku.

Czytałem też coś o serwerze druku, no ale tam pisali o jednej drukarce a nie o 4+ inne urządzenia.

Co zrobić by nie przełączać ciągle kabli?
    Dzięki z góry za wszelką pomoc

Zrób sobie serwer wydruku. Ze starego komputera za 100PLN. Z raspberry PI za 200PLN. Sprawdź też w specyfikacji czy kóraś drukarka nie ma przypadkiem WiFi na pokładzie albo połączenia kablowego. Twoje pudełeczko na krte SIM ma WiFi, a transfer po WiFi nie bedzie Ci limitu transfery z karty zjadał przecież.

• #5 15 Lis 2017 10:55
    robert15ryba
    Poziom 9  

eres100 napisał:
    ]Powiem szczerze, że na początku nie zrozumiałem twojego pytania. No bo komputery bez sieci nie maja prawa dzielić urządzeń bo nie mają żadnego połączenia Użyłem jednak wyobraźni i założyłem, że biuro to duży pokój, a twój router to najprawdopodobniej router WiFi, więc tak naprawdę to sieć masz bo większość laptopów ma karty WiFi. Aby można było współdzielić drukarki należy te urządzenia udostępnić a następnie zainstalować jako drukarki sieciowe na 2 laptopie.
    Ale piszesz też, że problemem jest ich praca naprzemiennie.

Dzięki za odpowiedź.
    Tak, biuro to duży pokój, i kolejne tak, router to ruter WiFi - dokładniej to Mobile WiFi Router. Jeżeli chodzi o podłączenie sieci i przesyłanie przez to urządzenie to nie wiem czy nie będzie mi to zjadało ograniczonego transferu danych.

I fakt zazwyczaj laptopy działają w różnych czasach. [więc odpada]

eres100 napisał:
    Są też inne sposoby rozwiązania tego problemu, ale najprostsza i najszybsza metoda to pozostawienie tych urządzeń w hubie USB (listwie?) i przełączanie samej końcówki tej listwy USB do 2 przedłużaczy USB dla każdego laptopa oddzielnie.

Maszt tu na myśli przełączanie przedłużaczy gdy chce się drukować, czyli fizyczne przepinanie kabli do huba USB? W tym momencie to tak wygląda, kupiłem nawet rozdzielacz, czyli kabel typu Y 1 male 2 female [problem taki że za każdym razem jeden z kabli przewodzi tylko prąd a nie dane] - nie znalazłem tego typu kabla by obie końcówki przesyłały dane.

Wygląda to tak:
    Laptop+ przedłużacz USB [3m] + [tu był kabel typu Y no ale nie działa na 2 laptopy] + Hub USB + kable na wszystkie drukarki itd

z drugiego laptopa to samo a łączyć miał to ten kabel Y a teraz po prostu przełączam kabelki.

Chyba że piszesz o innej końcówce?

eres100 napisał:
    Można też listwę USB podłączyć do przełącznika mechanicznego lub programowego - swojego czasu miałem taki na 4 drukarki podpięte po Centronics. Oczywiście pozostaje też sprzętowy serwer wydruku lub rozwiązanie na bazie np. Pi lub jakimś starym niepotrzebnym komputerze

Ta część to już dla mnie abstrakcja trochę, nie wiele zrozumiałem.
    Ale wydanie jakiś tam pieniędzy wchodzi w gre i nie będzie dużą przeszkodą. Oczywiście w ramach rozsądku.

marving napisał:
    Jeśli jednak nie masz routera wifi to drukarki podłącz do jednego komputera a między dwoma komputerami puść kabel LAN i stwórz między nimi sieć - nadaj sztywne adresy IP.

Ale czy to nie równa się z tym samym że jak 'główny' laptop nie działa to drugi nie może drukować?

• Pomocny post
    #7 15 Lis 2017 11:15
    marving
    Poziom 14  

marving napisał:

Ale czy to nie równa się z tym samym że jak 'główny' laptop nie działa to drugi nie może drukować?[/quote]

Tak, "główny"musi być tylko włączony ale nie musi być zalogowany.

• Pomocny post
    #9 15 Lis 2017 11:33
    marving
    Poziom 14  

m.jastrzebski napisał:

"Zdzisiek, nie drukuj teraz, bo ja drukuje."

:lol: :spoko:

• #10 15 Lis 2017 12:47
    robert15ryba
    Poziom 9  

Dzięki wielkie.
    Teoretycznie te rozwiązanie z laptopem jest dobre. Jednak laptop za 100 czy 200 w każdej chwili może paść, tym bardziej jak będzie nonstop chodził, nie wspomnę że taki laptop to jednak dodatkowe 40-70W które w ciągu roku zje tyle ile kosztuję różnica za dobry rozdzielacz/przełączacz o którym wspominaliście.

Ja o rozdzielaczach [swatchach] nie wiedziałem. Teraz już wiem :) dzięki

Co myślicie o tym?
    http://allegro.pl/przelacznik-switch-usb2-0-usb-2xpc-aten-us221a-i6778473618.html

z tym że ja bym chciał podpiąć USB huba a potem drukarki... mam nadzieję że będzie działało.
    hmm??

• Pomocny post
    #11 15 Lis 2017 12:55
    m.jastrzebski
    Poziom 35  

robert15ryba napisał:
    Dzięki wielkie.
    Teoretycznie te rozwiązanie z laptopem jest dobre. Jednak laptop za 100 czy 200 w każdej chwili może paść, tym bardziej jak będzie nonstop chodził, nie wspomnę że taki laptop to jednak dodatkowe 40-70W które w ciągu roku zje tyle ile kosztuję różnica za dobry rozdzielacz/przełączacz o którym wspominaliście.

Ja o rozdzielaczach [swatchach] nie wiedziałem. Teraz już wiem :) dzięki

Co myślicie o tym?
    http://allegro.pl/przelacznik-switch-usb2-0-usb-2xpc-aten-us221a-i6778473618.html

z tym że ja bym chciał podpiąć USB huba a potem drukarki... mam nadzieję że będzie działało.
    hmm??

Rozdzielacz USB ma tą wadę, że może drukować tylko jedna osoba. Potem trza przełączyć i dopiero może drukować druga osoba. Ja bym se wyrwał włosy z głowy.
    Robisz pstryk i nagle podłączasz do komutera 6 urzadzen USB, windowsy muszą zrobić swoje czary-mary ze sterownikami. Jak to bedzie działać zawsze i płynnie to ja jestem królowa angielska.

Proponowałem II rozwiązanie, czyli zamiast starego kopmutera który może paść i żre prąd, mini kopmuterek Raspberry PI, który ma pewnie ze 4 porty USB. Kosztuje ze 150-200PLN jest wielkości karty kredytowej żre pewnie ze 2W. Acz niebalnalna konfiguracja bo to bylby jakas wersja linuxa. Ale na pewno są tutoriale do tego w necie. Ale raz ktoś Ci to skonfiguruje, włączysz schowasz za drukarki i zapomnisz.

Twój wybór. Ja bym się z rozdzielaczem przy 6 urzadzeniach nie pchał bo go prędzej czy później przez okno wyrzucisz.

• Pomocny post
    #12 15 Lis 2017 13:04
    drobok
    Poziom 24  

Za te 100zł kupisz router z usb ;P Laptop się nie kalkuluje, tylko i wyłącznie malina albo router.

• #14 22 Lis 2017 19:10
    robert15ryba
    Poziom 9  

Witajcie,
    dzięki wielkie za tyle różnych pomysłów. Problem dziś rozwiązałem - naprowadziliście mnie na to bo nie wiedziałem o czymś takim jak Switch USB.

Zamówiłem Switcha ATEN US221A za ok. 135 zł
    podłączyłem go za pomocą kabli USB A to B - [jeden w zestawie + jeden dokupiłem za ok. 7zł] do 2 laptopów i zainstalowałem oprogramowanie ze strony producenta.
    Urządzenie podłączyłem do Hub USB a ten łączy 4 drukarki i 2 inne urządzenia.

I działa :)

Zmiana podłączenia komputera następuje poprzez kliknięcie przycisku na switchu lub co bardziej wygodne poprzez kliknięcie na komputerze w ikonkę koło zegara i wybranie opcji pierwszej z brzegu. Cały proces trwa 5-10 sekund

Jeszcze raz dzięki :)

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo