Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vitodens 100W z termostatem ST620RF - podłączenie sterowania pompy obiegowej ?

15 Lis 2017 12:37 2475 6
 • Poziom 13  
  W mojej kotłowni zamierzam dodać sprzęgło hydrauliczne oraz pompę obiegową (obecnie mam układ bez sprzęgła i pompy - schemat i opis tutaj).

  Pytanie jak podłączyć zasilanie pompy obiegowej - do termostatu czy do kotła - aby pompa obiegowa załączała się tylko wtedy, kiedy kocioł grzeje CO ? Czy kocioł ma złącze elektryczne właśnie do zewnętrznej pompy obiegowej CO? Załączam schemat kotła Vitodens 100W ale nie bardzo widzę czy jest możliwość podłączenia zewnętrznej pompy obiegowej?

  Vitodens 100W z termostatem ST620RF - podłączenie sterowania pompy obiegowej ? Vitodens 100W z termostatem ST620RF - podłączenie sterowania pompy obiegowej ? Vitodens 100W z termostatem ST620RF - podłączenie sterowania pompy obiegowej ? Vitodens 100W z termostatem ST620RF - podłączenie sterowania pompy obiegowej ?
 • Poziom 20  
  Po co Ci sprzęgło jak nie masz instalacji mieszanej? Pompa kotłowa powinna wystarczyć
 • Poziom 13  
  No właśnie układ jest duży (przerobiona stara instalacja centralnego ogrzewania z piecem węglowym), rury mają średnice od 2 cali do 1/2 cala, zakamieniałe, w efekcie wszystkie grzejniki są ciepłe tylko na górze a doły grzejników są zimne. Analizując temat kilka osób powiedziało, że to może być kwestia zbyt słabego obiegu wody i żeby zainstalować sprzęgło hydrauliczne i za sprzęgłem pompę obiegową oczywiście.
 • Poziom 20  
  Problemem może nie być zbyt słaba pompa, tylko brak regulacji hydraulicznej. Czy do wszystkich grzejników dociera woda, czy może któreś grzeją lepiej, inne słabiej? Poza tym nie musi cały grzejnik być ciepły. Czy obecnie pomieszczenia się dogrzewają?
  Przydałby się schemat instalacji (w całości z grzejnikami, ilość grzejników, czy są zawory termostatyczne).
 • Poziom 13  
  Część grzeje lepiej, 4 nowo dodane na końcu instalacji (taka odnoga już na pex 16 mm) grzeją bardzo słabo, ale każdy grzeje, w tych pomieszczeniach jest zbyt zimno.
  Nawet pierwszy grzejnik na rurze od kotła CO nie dogrzewa dołem, a góra jest gorąca. Dodam, że grzejniki nowe, wymienione z termostatami.
 • Poziom 20  
  Instalacja wymaga regulacji hydraulicznej. Jeżeli zawory termostatyczne są z nastawą wstępną, to nimi musisz przydławić przepływ na tych grzejnikach, do których prowadzą grubsze rury, a większy przepływ musisz ustawić na tych najbardziej oddalonych od kotła, gdzie prowadzą najcieńsze rury. Jeżeli zawory nie mają nastaw wstępnych, to spróbuj to zrobić na zaworach powrotnych.
 • Poziom 18  
  Witaj

  1. Jak duża jest ta instalacja? tzn. ile i jakiej wielkości grzejniki - porównam sobie wtedy z wydajnością pompy
  2. Czy do nowego kotła została zachowana prawidłowa kolejność podłączenia przewodu zasilającego/powrotnego?
  3. Czy w pomieszczeniach jest rzeczywiście za zimno? - sprawdzić wpięcie jak w p.2
  4. Czy pompa została odpowietrzona?