Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gaz - liczba Wobbego do ustawienia pieca.

15 Lis 2017 15:16 1761 3
  • Poziom 36  
    Trochę sie pogubiłem czytając o:

dolną liczbę Wobbego, gdy za wartość kaloryczną przyjmuje się jego wartość opałową;
    górną liczbę Wobbego, gdy za wartość kaloryczną przyjmuje się jego ciepło spalania.

Na rachunku PINIG mam podany wsp. konwersji 11,542 kWh/m3

Poniżej Wyniki analiz jakosci gazu na terenie działania Wielkopolskiej Spółki Gazownictwa.

Liczba Wobbego wyższa niż ciepło spalania ???
  • Pomocny post
    Poziom 9  
    Witam

Nie jestem serwisantem kotłów gazowych (sam też potrzebuję pomocy w tym zakresie – na szczęście jest na tym forum Osoba, która mi ostatnio pomaga), ale myślę że mogę przekazać kilka użytecznych informacji na ten temat.
    Nastawy dla kotłów gazowych mamy podane dla pieca wyrażone w postaci Górnej Liczby Wobbego w jednostkach energii na jednostkę objętości czyli [kWh/m3].

Liczbę Wobbego zdefiniowano po to, aby móc porównywać energię wytwarzaną przez różne paliwa pomiędzy sobą (dlatego teraz mamy rozliczenia nie w m3, ale właśnie w kWh).
    Zależność pomiędzy Górną liczbą Wobbego (GLW) a ciepłem spalania (Cs) zgodnie z definicją jest następująca:

Górna Liczba Wobbego=(Ciepło spalania)/√(gęstość względna gazu)

gdzie gęstość względna gazu=(gęstość_gazu)/(gęstość_powietrza)

Wiemy, że gęstość gazu < gęstości powietrza (gaz ziemny jest lżejszy od powietrza), zatem gęstość względna jest < 1 i jest jednostką bezwymiarową. Daje to w wyniku wartość GLW większą od Cs.

W podanym przykładzie w rejonie Poznania mamy podane odpowiednio GLW i właśnie Cs (pokazałem to w załączonym pliku).
    Możemy zatem dla konkretnego przypadku łatwo obliczyć ile wynosiła gęstość względna gazu (gwg)
    Przekształcając wzór otrzymujemy np. dla rejonu Przeźmierowa i okolic odpowiednio
    gwg = (Cs/GLW)^2 = (41,03/53,49)^2 =~ 0,76^2 = 0,5884

Oczywiście pojawia się pytanie jak to się ma wartości podawanych przez producentów kotłów gazowych.

Spróbujmy wyrazić GLW nie [MJ/nm3], a w [kWh/nm3]:
    1kWh = 1000W x 3600s = 1000 J/s x 3600s = 3,6 x 10^6 J = 3,6 MJ
    1kWh = 3,6 MJ
    Uwaga: jednostka nm3 – to tzw. normalne metry sześcienne, czyli metry sześcienne w warunkach normalnych.

Mając podane wartości GLW w [MJ/nm3] wystarczy podzielić przez nasz współczynnik przeliczeniowy 3,6 by dostać wartość GLW wyrażoną w [kWh/nm3]

Wykorzystując tę zależność dla naszego przykładu dostajemy dla Przeźmierowa:
    GLW = 53,49 [MJ/nm3] = 53,49/3,6 [kWh/nm3] = 14,8 [kWh/nm3] =~ 15[kWh/nm3]
    I tu mamy swoją odpowiedź dotyczącą wymaganej nastawy = 15,0

Weźmy teraz inny przykład Kościana (ma inny, bardziej zubożony gaz)
    GLW = 40,19 [MJ/nm3] = 40,19/3,6 [kWh/nm3] = 11,16 [kWh/nm3] =~ 11,2 [kWh/nm3]
    Wybieramy wtedy najbliższą wartość nastawy na kotle czyli ok 11,0

Reasumując:
    Aby otrzymać odpowiedni rodzaj nastawy należy wartość GLW podawaną przez PGNiG podzielić przez współczynnik 3,6:

GLW [kWh/nm3] = GLW [MJ/nm3] /3,6

Aby sprawdzić nasze przypuszczenia i obliczenia proponuję zajrzeć na stronę internetową:

https://swi.gaz-system.pl/swi/public/embed.seam?lang=pl&viewId=E_PUB_059&cid=261179

Mamy tutaj podawane parametry gazu ziemnego dla różnych rejonów w Polsce.
    Spróbujmy wyszukać w tabeli rejony zasilania podane przez PGNiG.

Podajemy nad nazwą punktu Przeźmierowo i dajemy filtruj. Sprawdźmy też, że oglądamy dane za ostanie miesiące 2017. Teraz sprawdzamy GLW =~ 14,7[kWh/nm3] co jest zgodne z naszymi obliczeniami. Przy okazji zobaczmy, że wyliczona przez nas gęstość względna w przybliżeniu zgadza się z danymi zawartymi na stronie internetowej. Ponadto mamy podany skład gazu, który powinien rozwiać nasze wątpliwości.

Dla Przeźmierowa mamy gaz wysokometanowy (93,6%metanu) i wprost GLW = 14,77 [kWh/nm3] (załączony plik)
    Dla Kościana mamy gaz zaazotowany (78,3% metanu i 20,3%azotu) i GLW = 11,01 [kWh/nm3] (załączony plik)

Ja ze swej strony proszę o ewentualne potwierdzenie, że dla gazu wysokometanowego ustawiane są wartości na kotle gazowym uwzględniając liczbę Wobbego 15,0 [kWh/nm3], a dla zaazotowanego ok 11,0 co potwierdzałoby mój wywód.
  • Poziom 9  
    Witam

Na zakończenie warto dodać, że to co wszyscy mamy na fakturze i za co płacimy, a przy okazji najmniej lubimy, to ciepło spalania, wyrażone w [kWh], gazu dostarczonego w danym okresie rozliczeniowym.
    Podsumowując zaś wszystkie rozważania:

Jeśli mamy wyjściowe ciepło spalania Cs w [kWh/m3], to otrzymujemy po przeliczeniach górną liczbę Wobbego GLW, czyli mniej więcej poniższą formułę:

Cs (za to płacimy) --> GLW (wykorzystujemy do ustawień kotła)

Pozdrawiam