Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Yamaha R-840 - Nie pozostaje w trybie standby po wyłączeniu.

ancanar 15 Nov 2017 17:42 762 10
 • #1
  ancanar
  Level 15  
  witam.

  Mam taka dziwna przypadłość w swojej wieży. Czasami nie reaguje ani na włącznik na pilocie ani na ten wbudowany. Dotyczy to tylko wzmacniacza - odtwarzacz włącza się. Co dziwne, jeśli wypnie się i wepnie na nowo kabel zasilający do kontaktu to w 99% wzmacniacz znowu zaczyna działać. Próbowałem ruszać kablem i wtyczka i wygląda na to, że wszystko jest połączone dobrze.

  EDIT:

  Wyczytałem, że niektóre wzmacniacze nie lubią się z "listwami" zasilającymi. Wieża jest podłączona na właśnie takim przedłużaczu, ale jak dotąd problemów nie było.

  EDIT 2:

  Poobserwowałem zachowanie wieży i to wygląda tak, że po wyłączeniu wzmacniacz jest normalnie w stanie "stand by" (świeci się żółta lampka) a po około minucie za każdym razem samoistnie się wyłącza całkowicie (lampka gaśnie). Dokładnie to zachowanie lampki standby wygląda tak - po około 20 sekundach na sekunde gaśnie i zapala się znowu a po kolejnych 10 sekundach gaśnie juz na stałe aż do ponownego podpięcia zasilania.. Odpięcie i podpięcie zasilania skutkuje właśnie powrotem w tryb "standby" nigdy wcześniej nic podobnego się nie działo.
 • Helpful post
  #2
  sylweksylwina
  Moderator of Computers service
  Jak bardzo jesteś zaawansowany jeżeli chodzi o elektronikę? Potrafisz wykonać pomiary? Do naprawy zapewne będzie zasilacz standby.
 • #3
  ancanar
  Level 15  
  sylweksylwina wrote:
  Jak bardzo jesteś zaawansowany jeżeli chodzi o elektronikę? Potrafisz wykonać pomiary? Do naprawy zapewne będzie zasilacz standby.


  Niestety. Raczej słabo. Podejrzewam, że to może być ta kwestia: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3188149.html#15581471 ten sam model i objawy. Pytanie czy ta usterka może jakoś "postępować"? lub wplywac na inne funkcjw sprzetu? Jeśli całość sprowadzałaby się do kwesti włączenia i wyłaczenia zasilania przy każdym użyciu to moge to przeżyć. Ew jesli koszty nie byłyby ogromne to jakiś serwis RTV.
 • Helpful post
  #4
  sylweksylwina
  Moderator of Computers service
  Ciężko stwierdzić czy może coś więcej ulec uszkodzeniu. Najlepiej byłoby udać się do serwisu aby przywrócić pełną sprawność.
 • #5
  ancanar
  Level 15  
  Czy warto to robić w autoryzowanym serwisie yamahy czy raczej w jakimś lokalnym? Myślisz ze ew. dalsze uszkodzenia mogą obejmować coś więcej niż sam tryb standby?
 • #6
  sylweksylwina
  Moderator of Computers service
  Ciężko stwierdzić czy uszkodzi się zasilacz standby czy coś jeszcze, albo będzie cały czas jak teraz ew. się samo naprawi :P
  Autoryzowany serwis pewnie za dużo sobie policzy....
 • #7
  ancanar
  Level 15  
  Zacznę od telefonu do serwisu autoryzownego i zobaczę co mi tam powiedzą. Ale myślę że póki co chyba można ze sprzętu korzystać :p?

  Dodano po 32 [minuty]:

  Rozumiem, że Twoja rada byloby zniesienie sprzętu do najbliższego serwisu RTV?

  Dodano po 42 [minuty]:

  Ciekawi mnie także czy tego typu usterki miga mieć jakikolwiek wpływ na brzmienie sprzętu? Czy raczej przy ewentualnym postępowaniu problemów po prostu będą się nasilać kłopoty z zasilaniem?
 • #8
  sylweksylwina
  Moderator of Computers service
  Zasilacz st-by zasila tylko uC odbiornik IR i umożliwia uruchomienie sprzętu, jednak jako iż zasila uC to sprzęt może się zachowywać nieprzewidywanie oraz mogą powstawać zakłócenia....
 • #9
  ancanar
  Level 15  
  Mógłbyś rozwiną skrót uC? I co do zakłóceń - może to się objawiać jakąś stała i ciągłą zmiana brzmienia czy raczej ew. jak już zakłóceniami wyraźnie "odzielnymi" od muzyki (trzaski, piski czy coś w tym rodzaju)?
 • Helpful post
  #10
  sylweksylwina
  Moderator of Computers service
  Jak już to trzaski, jeżeli chodzi o rozwinięcie to chodzi o główny procesor odpowiedzialny za sterowanie w zasadzie wszystkim począwszy od włączenia poprzez wybór źródeł dźwięku, zmian głośności itp. Po co dalej kombinować, zanieś sprzęt do lokalnego serwisu, no chyba że to jakaś wada fabryczna i serwis Yamahy gratis ci zrobi :P Zapewne naprawa skończy się na wymianie kondensatora z wątku który podesłałeś.
 • #11
  ancanar
  Level 15  
  Tak planuje, ale po prostu ciekawość mnie pcha do pytań :P Myślałem też nawet, że to dobra okazja do upgradu sprzetu, ale widze że jakoś nie ma już minizestawow z obsługą choćby DVD (o BR już nie wspomne) i taki wszechstronniejszy zestaw trzeba by skladać z osobnych wzmacniaczy i odtwarzaczy, jeden łączyć analogowymi kablami drugi cyfrowymi... aż głowa boli :P