Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekładniki prądowe - obawy przy podłączeniu w rozdzielni

15 Lis 2017 20:00 2016 21
  • Poziom 8  
    Witam

Jestem na etapie budowy domu, elektryk podłącza mi rozdzielnie. Wymyśliłem sobie monitorowanie parametrów sieci poprzez analizator Siemens PAC3200

https://www.low-medium-voltage.siemens.pl/solutionandproducts_lmv/3211.htm

Do pomiaru natężenia prądów w fazach chce skorzystać z 3 przekładników prądowych 125A/1A, gdzie zawinięte ma być 10 pętli przewodów poszczególnych faz (jedna na przekładnik), co będzie dawało stosunek 12,5A/1A. W teorii i "w laboratorium" wszystko działa OK.

Elektryk jednak ma pewne wątpliwości czy jest to bezpieczne do permanentnej instalacji. Według niego może stworzyć się cewka i przy dużym obciążeniu może się coś grzać i nawet spalić...

Czy obawy elektryka są prawidłowe? Osobiście nie widzę błędu w sztuce - po to są te przekładniki.
  • Poziom 8  
    xury napisał:
    Nie rozumiem do końca. Chcesz użyć gotowych przekładników, czy zamierzasz je sam wykonać?
    I niby co miałoby się spalić?

Mam gotowe przekładniki, działają. Rozumiem ich działanie. Urządzenie działa i mierzy prąd.

Pytam czy obawy elektryka z uprawnieniami, który podłącza mi prąd w domu jednorodzinnym. On obawia się o bezpieczeństwo takiego rozwiązania, gdyż pewnie pierwszy raz trafił mu się taki klient.

Reasumując - czy nawinięcie zwojów na przekładniku może być w jakikolwiek sposób niebezpieczne?
  • Pomocny post
    Admin Elektroenergetyka
    Ja też bym miał obiekcje, nie dziwię się elektrykowi.
    Pokaż to swoje dzieło, bo na razie nie wiemy o czym piszemy.
    Jaki problem zastosować gotowy, bezpieczny i atestowany wyrób?
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 8  
    Kupiłem przekładniki 125/1 ze względu na cenę - przy trzech sztukach wychodziło znacznie taniej - w tym wypadku w grę wchodzą koszty - buduję amatorską automatykę domową i jest to jej element.

Zastosowałem zasadę jak na poniższym obrazku:

Źródło powyższego obrazka: [url=]http://www.electronics-tutorials.ws/transformer/current-transformer.html[/url]

Mój podłączenie ma wyglądać następująco:

• Pomocny post
    Moderator - Elektryka
    SzymekCRX napisał:
    Czy obawy elektryka są prawidłowe? Osobiście nie widzę błędu w sztuce - po to są te przekładniki.

Osobiście uważam, że nie do końca znasz specyfikę przekładników prądowych.
    Czytaj tutaj.
    Zwróć szczególną uwagę na skutki rozwarcia obwodu wtórnego.
    O ile dla przekładnika fabrycznego skutki mogą być dość niebezpieczne, to w przypadku samodzielnego przezwojenia (pierwotne 10x) mogą być wręcz katastrofalne - przepięcie na cewce wtórnej i nagrzewanie rdzenia.

Elektryk miał rację. Ja także sugeruję zastosować przekładniki fabryczne i nie dziadować na samoróbkach, bo nie dość że możesz uwalić ten rejestrator i cały misterny plan automatyki domowej, to też sobie i osobom postronnym krzywdę możesz zrobić.
  • Poziom 8  
    zbich70 napisał:
    SzymekCRX napisał:

Osobiście uważam, że nie do końca znasz specyfikę przekładników prądowych.
    Czytaj tutaj.
    Zwróć szczególną uwagę na skutki rozwarcia obwodu wtórnego.
    O ile dla przekładnika fabrycznego skutki mogą być dość niebezpieczne, to w przypadku samodzielnego przezwojenia (pierwotne 10x) mogą być wręcz katastrofalne - przepięcie na cewce wtórnej i nagrzewanie rdzenia.

Elektryk miał rację. Ja także sugeruję zastosować przekładniki fabryczne i nie dziadować na samoróbkach, bo nie dość że możesz uwalić ten rejestrator i cały misterny plan automatyki domowej, to też sobie i osobom postronnym krzywdę możesz zrobić.

Dziękuję za rzeczową pomoc wszystkim w temacie :)

Rozumiem, że taki przekładnik odpowiednio dobrany do maksymalnej wartości prądu będzie prawidłowym rozwiązaniem:

https://www.dacpol.eu/pl/przekladnik-pradowy-tac005-z-uzwojeniem-pierwotnym/product/przekladnik-pradowy-tac005-z-uzwojeniem-pierwotnym
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 8  
    WojcikW napisał:
    W ogóle nie rozumiem dlaczego przerabiasz na 12,5/1? W normalnej instalacji domowej przekładniki będą przeciążone. Jakie masz zabezpieczenie przedlicznikowe? No chyba nie 10A? Nie możesz dać 5 zwojów, będzie 25/1? Niby dla samego przekładnika dowijanie zwojów przy proporcjonalnym zmniejszeniu prądu nie szkodzi. Pozostaje kwestia wtrąconej indukcyjności do instalacji. Ale myślę, że do mocy 5VA na fazę nie powinno to mieć znaczenia. Jaką moc znamionową mają te przekładniki?

Nie mam dostępu do tych przekładników fizycznie w tej chwili - podam parametry za kilka dni.

"Wymyśliłem" to przerabianie żeby zwiększyć czułość zakładając, że prąd nie osiągnie 125A. Może jest to zbędne w takim razie?

Zabezpieczenie mam 32A z tego co pamiętam - moc 11/13kW do domu. 32A jest na faze czy faza ma 32A/3 bo już się pogubiłem?
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Poziom 13  
    Trochę nie rozumiem tych kombinacji - gotowy przekładnik prądowy 40/5A kosztuje katalogowo 76zł netto (TI-40-5 firmy F&F). Choć warto zauważyć że dla przekładnika Ti-30-5 producent zaleca 4-krotne przełożenie przewodu przez okno przekładnika.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 43  
    SzymekCRX napisał:
    Wymyśliłem sobie monitorowanie parametrów sieci poprzez analizator Siemens PAC3200

Pytanie podstawowe jakie przekładnie przyjmie analizator.
  • Poziom 20  
    SzymekCRX napisał:
    zakładając, że prąd nie osiągnie 125A

Ile???

Dodano po 1 [minuty]:

SzymekCRX napisał:
    32A jest na faze czy faza ma 32A/3 bo już się pogubiłem?

3x32A

Dodano po 1 [minuty]:

32/3=11A słabo no nie? :-D
  • Poziom 8  
    Ok, tak gwoli ścisłości kupiłem odpowiednie przekładniki 30/5A.

A tam ulotka :)

• Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 8  
    WojcikW napisał:
    Trzeba się trzymać instrukcji montażowej. Jak 4 razy to trzeba 4 razy a nie np. 100 razy.

Racja, tutaj się zgodzę. Temat wyczerpany. Dzięki wszystkim!
  • Poziom 1  
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 2  
    Zamów z Dacpola, mają duzy wybór
  • Poziom 8  
    Chciałem potwierdzić, że wszystko działa tak, jak założyłem. Żadnych problemów z przekładnikami, zgodnie z instrukcją działają prawidłowo