Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naprawa uszkodzonej izolacji w ścianie

maleer 15 Lis 2017 20:54 882 26
  • #1 15 Lis 2017 20:54
    maleer
    Poziom 12  

Witam wszystkich,

Potrzebuję porady w naprawie izolacji przewodu typu YDY ułożonego w ścianie, żyły miedziane nie są uszkodzone. Przewód na moje nieszczęście przechodzi przez jedną ścianę, 10 cm przewodu w narożniku i wchodzi przez ścianę do kolejnego pomieszczenia. Uszkodzenie oczywiście bo jakby mogłoby być inaczej jest właśnie na tych 10 cm, także montaż puszki nie wchodzi w grę, izolowanie też odpada, wymiana przewodu (o zgrozo nie).
    Mamy XXI wiek także na pewno jest jakieś mazidło, coś ala mufa kablowa tylko że w gęstszej konsystencji, że można odtworzyć izolację.
    Jak dla mnie cena tego specyfiku jest drugo... albo i nawet trzeciorzędna.

Pozdrawiam

0 26
  • #2 15 Lis 2017 21:18
    Dra98
    Poziom 40  

maleer napisał:
    Mamy XXI wiek także na pewno jest jakieś mazidło, coś ala mufa kablowa tylko że w gęstszej konsystencji, że można odtworzyć izolację.

Można użyć żywicy epoksydowej lub termogluta takiego jak do klejenia elementów w zasilaczu ATX. Nie widać uszkodzenia więc ciężko wyrokować.

0
  • #3 15 Lis 2017 21:42
    maleer
    Poziom 12  

No co tu dużo mówić, w 99% uszkodzenie przewodu w ścianie powstaje na skutek wiercenia, nie było inaczej w moim przypadku. Niestety przejechałem wiertłem po izolacji zewnętrznej i żył powodując zwarcie, lecz tak jak wspomniałem wcześniej żyła miedziana jest cała.
    A mógłbyś podać jakieś konkretne specyfiki (to są jakieś profesjonalne preparaty do tego typu uszkodzeń i jak wykonam później pomiary izolacji to będzie ok.).

0
  • #4 15 Lis 2017 23:13
    15kVmaciej
    Poziom 34  

Jeden z moich patentów to opalarka i pasek izolacji wycięty z kawałka zbędnego przewodu. Nie zawsze jest odpowiedni dostęp do uszkodzenia i wpierw warto potrenować gdzieś na boku.

0
  • #5 15 Lis 2017 23:23
    maleer
    Poziom 12  

Ciekawa metoda, powiedz coś więcej o technologii :)

0
  • #6 16 Lis 2017 09:06
    15kVmaciej
    Poziom 34  

W supermarketach są odpowiednie dysze do opalarek i sztyfty przeróżnych typów PCV. Ale przy jakimś poziomie sprytu wystarczy opalarka i kawałek izolacji, dobrze jest mieć skórzane rękawiczki i coś do dociskania zgrzewanych elementów. Ja mam różne wałki teflonowe, bo czasem zgrzewam taśmy na konwojerach, ale zauważyłem, że im większej wprawy się nabiera, tym mniej narzędzi potrzeba :)
    Moja metoda jest dobra dla tych, co już trochę w życiu przysmażyli sobie palce

0
  • #7 16 Lis 2017 11:14
    zbich70
    Specjalista elektryk

maleer napisał:
    Przewód na moje nieszczęście przechodzi przez jedną ścianę, 10 cm przewodu w narożniku i wchodzi przez ścianę do kolejnego pomieszczenia.

Trudno z takiego opisu wywnioskować jaki jest przebieg przewodu w ścianach, a także którędy przeszło wiertło i jakie zniszczenia poczyniło.
    Jeżeli pojechałeś wiertłem równolegle do przewodu (lub pod ostrym kątem), to szkody mogą być większe niż wygląda to z zewnątrz.

Tak czy owak, jeśli uważasz że wystarczy iż w otwór po wiertle wciśniesz porcję jakiegoś "cudownego mazidła" i bedzie super - to jesteś w błędzie.
    Trzeba to niestety trochę rozkuć, odsłonić, ocenić co się porobiło i dopiero wtedy podjąć decyzję w jaki sposób naprawiać.

2
  • #8 16 Lis 2017 13:16
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

maleer napisał:
    Potrzebuję porady w naprawie izolacji przewodu typu YDY ułożonego w ścianie, żyły miedziane nie są uszkodzone. Przewód na moje nieszczęście przechodzi przez jedną ścianę, 10 cm przewodu w narożniku i wchodzi przez ścianę do kolejnego pomieszczenia. Uszkodzenie oczywiście bo jakby mogłoby być inaczej jest właśnie na tych 10 cm, także montaż puszki nie wchodzi w grę

Więc należy dać dwie puszki, wycinając felerny fragment przewodu. Trudne? Niestety, tak to bywa. Za brak myślenia trzeba zapłacić.

2
  • #9 16 Lis 2017 23:24
    maleer
    Poziom 12  

retrofood napisał:
    Za brak myślenia trzeba zapłacić.

Rozumiem że ty masz w oczach rentgen i widzisz co akurat jest pod tynkiem, no ręce same składają się do oklasków.

Nie uciekam przed skutkami swojego pecha, ale też chcę mieć możliwość wyboru metody naprawy uszkodzenia , jednocześnie aby było to najbezpieczniejsze dla instalacji i użytkownika. Jestem przekonany że są preparaty, które mogą zastąpić uszkodzoną izolację przewodu nie pogarszając jego parametrów.

0
  • #10 16 Lis 2017 23:29
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

maleer napisał:
    retrofood napisał:
    Za brak myślenia trzeba zapłacić.

Rozumiem że ty masz w oczach rentgen i widzisz co akurat jest pod tynkiem, no ręce same składają się do oklasków.

Uważasz że jestem złośliwy? Nic podobnego. Sam też płaciłem i byłem wtedy wściekły, ale to faktu nie zmieniało.

0
  • #11 16 Lis 2017 23:39
    maleer
    Poziom 12  

zbich70 napisał:
    Tak czy owak, jeśli uważasz że wystarczy iż w otwór po wiertle wciśniesz porcję jakiegoś "cudownego mazidła" i bedzie super - to jesteś w błędzie.
    Trzeba to niestety trochę rozkuć, odsłonić, ocenić co się porobiło i dopiero wtedy podjąć decyzję w jaki sposób naprawiać.

A kto powiedział, że użyję preparatu bezpośrednio w sam otwór po wiertle (to nie kotwa chemiczna), przecież w ten sposób nikt nie jest w stanie ocenić jak mocno przewód jest uszkodzony.
    Rozkułem to na tyle, że mogłem ocenić iż żyły miedziane są nieuszkodzone.
    Dodano po 8 [minuty]:
    retrofood napisał:
    Uważasz że jestem złośliwy? Nic podobnego. Sam też płaciłem i byłem wtedy wściekły, ale to faktu nie zmieniało.

No takie wrażenie można było odnieść.
    W sumie to już sobie z tym poradziłem, niestety dość sporo powiększyłem otwór w ścianie aby był jak najlepszy dostęp do uszkodzenia.
    Użyłem izolacji na 5kV z firmy 3M, najpierw każdą żyłę osobno a później cały przewód. Myślę że będzie ok, ale przed zagipsowaniem zrobię pomiary.

0
  • #12 17 Lis 2017 18:34
    Adam.kowalski432
    Poziom 3  

W każdym domu przydaje się wykrywacz przewodów i metali w ścianie. I ty sobie zakup to bo bardzo się przydaje.

0
  • #13 17 Lis 2017 18:45
    REMUR.
    Poziom 19  

Skoro masz rozkute, to może dało by radę naciągnąć peszel Link, jest ona przecięta wzdłuż.

0
  • #14 17 Lis 2017 19:00
    maleer
    Poziom 12  

REMUR. napisał:
    Skoro masz rozkute, to może dało by radę naciągnąć peszel Link, jest ona przecięta wzdłuż.

Z pewnością poprawi to izolację przed przebiciem do masy.

0
  • #15 17 Lis 2017 19:03
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

maleer napisał:
    REMUR. napisał:

Z pewnością poprawi to izolację przed przebiciem do masy.

Do masy szpachlowej czy szczątkowej ?

0
  • #16 17 Lis 2017 20:37
    maleer
    Poziom 12  

ok..., uziemienia (czyt. ściany).

0
  • #17 17 Lis 2017 20:48
    Akrzy74
    Admin Elektroenergetyka

Uziemienie i żadna ściana nie są i nie będą żadną masą, bez względu na to, co można przeczytać w innych działach. Tylko tutaj (w tym dziale) można uzyskać właściwe informacje na temat ochrony przeciwporażeniowej. Często jest tak, że w innych działach wypisują bzdury. :)
    Czy koledzy słyszeli o taśmie Scotch? Uprzedzam, wysoka jakość i cena. Kilka rodzajów- np. ekran, więc potrzebna choćby minimalna wiedza w danym zakresie. Niemniej jednak polecam ten produkt.

0
  • #18 17 Lis 2017 20:58
    15kVmaciej
    Poziom 34  

Akrzy74 napisał:
    Czy koledzy słyszeli o taśmie Scotch? Uprzedzam, wysoka jakość i cena. Kilka rodzajów- np. ekran, więc potrzebna choćby minimalna wiedza w danym zakresie. Niemniej jednak polecam ten produkt.

Naprawa uszkodzonej izolacji w ścianie

😂😂😂

0
  • #19 17 Lis 2017 21:06
    Akrzy74
    Admin Elektroenergetyka

Maciej, zdjęcia z internetu mnie nie przekonują, a z tego wnioskuję, że nie wiesz o czym mowa. Straciłeś więc "kilkanaście" punktów. :lol:
    Sprawdź Scotch 11 i 23.

0
  • #20 17 Lis 2017 21:16
    15kVmaciej
    Poziom 34  

Akrzy74 napisał:
    Maciej, zdjęcia z internetu mnie nie przekonują, a z tego wnioskuję, że nie wiesz o czym mowa. Straciłeś więc "kilkanaście" punktów. :lol:

Bo w domu mam tylko podróbki, według mnie kleją tak samo jak Scotch ale tańszeNaprawa uszkodzonej izolacji w ścianie

Trzeba było od razu podać numerki... :D

Po za tym, mógłbym zasypać serwer zdjęciami ile to już „napraw” takimi taśmami musiałem naprawiać...

0
  • #21 17 Lis 2017 21:35
    Akrzy74
    Admin Elektroenergetyka

15kVmaciej napisał:
    Bo w domu mam tylko podróbki, według mnie kleją tak samo jak Scotch ale tańsze

Chinol !

0
  • #23 17 Lis 2017 21:59
    Akrzy74
    Admin Elektroenergetyka

maleer napisał:
    Ja osobiście użyłem SCOTCH 33

A wie kolega jaka jest różnica między taśmą elektroizolacyjną a samowulkanizującą?

1
  • #24 17 Lis 2017 22:03
    maleer
    Poziom 12  

Nazwa mówi wszystko, nie trzeba rozwijać (oczywiście mowa o samowulkanizującej)
    Natomiast niewątpliwie jest grubsza, co wiadomo jest lepsze.

0
  • #25 17 Lis 2017 22:12
    Akrzy74
    Admin Elektroenergetyka

maleer napisał:
    Co o nim myślicie?

Używam taśmy samowulkanizującej (oraz ekranu- dla dociekliwych) Scotch przy uszkodzeniach i na złączach na kablu 6kV. Czy to wystarczająca jest ochrona w kablach/ przewodach na napięcie 400V? Wg mnie to wyższa półka w instalacjach niskiego napięcia. Dodatkowo należy zabezpieczyć takie złącze koszulką lub zwykłą taśmą.

1
  • #26 17 Lis 2017 22:29
    maleer
    Poziom 12  

Akrzy74 napisał:
    Używam taśmy samowulkanizującej (oraz ekranu- dla dociekliwych) Scotch przy uszkodzeniach i na złączach na kablu 6kV.

Taśmę samowulkanizującą nadal mogę użyć bo jak to kolega wspomniał
    elpapiotr napisał:
    Do masy szpachlowej ?

Jeszcze nie ma :)

0
  • #27 17 Lis 2017 23:09
    Plumpi
    Specjalista - systemy grzewcze

maleer napisał:

Rozumiem, gdybyś to napisał za czasów PRL-u, ale obecnie w sprzedaży jest cała masa przeróżnych przyrządów do lokalizowania przewodów w ścianach i nie są to wcale jakieś kwoty nieosiągalne.

maleer napisał:

Nie uciekam przed skutkami swojego pecha, ale też chcę mieć możliwość wyboru metody naprawy uszkodzenia , jednocześnie aby było to najbezpieczniejsze dla instalacji i użytkownika. Jestem przekonany że są preparaty, które mogą zastąpić uszkodzoną izolację przewodu nie pogarszając jego parametrów.

Problem jest w czym innym.
    Jak trafisz wiertłem w przewód instalacyjny to oczywiście nie musisz go od razu przeciąć, ale wystarczy, że jest w tym miejscu lekko zgnieciony (przewężony). Taki przewód może przez wiele lat nie stwarzać problemów, ale kiedy mocno obciążysz ten obwód, przewód ten w tym miejscu może się upalić. Wtedy będziesz kuł ściany, aby znaleźć miejsce uszkodzenia, a o problemie z wiertarką już dawno zapomnisz. Nawet jak będziesz pamiętał to i tak nie będziesz pewien w którym to było miejscu. Będziesz wtedy wspominał dobre rady i pluł sobie w brodę, że trzeba było jednak wtedy zrobić te 2 puszki i wymienić dany odcinak na nowy.

Jedyne dobre rozwiązanie to przeciąć ten przewód w miejscu wiercenia. Odkuć obydwa końce tego przeciętego przewodu tyle, żeby starczyło na wykonanie połączenia w puszkach. Następnie wiercisz otwory na 2 puszki i obsadzasz puszki. Pomiędzy puszkami montujesz nowy odcinek przewodu.
    Puszki możesz dać nieco głębiej, aby je można było zamknąć dekielkami i zagipsować.

Można też to wykonać bez puszek.
    Po odkuciu końców przewodu nasuwa się na te odkute przewody koszulki termokurczliwe z klejem. Następnie odizolowuje się poszczególne żyły i łączy je dodatkowym odcinkiem przewodu. Przewody łączy się poprzez skręcenie i polutowanie lub zaciskając specjalne, pogrubione tulejki miedziane. Ewentualnie zalewając te tulejki cyną.
    Następnie tak połączone żyły owija się izolacją, po czym nasuwa się koszulkę termokurczliwą i podgrzewa tak, aby zakryła wszystkie żyły przewodu.
    Po wykonaniu takiej izolacji, przewód spokojnie można zagipsować.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo