Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

przycisk chwilowy i ciągłe zamknięcie obwodu

norek007 15 Nov 2017 22:29 534 2
 • #1
  norek007
  Level 6  
  Witam, mam taki problem, bo zastanawiam jaki schemat zbudować, żeby przycisk chwilowy zamykał obwód po jego jednokrotnym wyciśnięciu, a po kolejnym wyciśnięciu przecinał obwód. Myślałem o jakimś tranzystorze, ale nie mam pojęcia jak to rozwiązać. Chcę to wykorzystać do włączania diody led, konkretnie w latarce wiec też mam ograniczone miejsce.
  Mógłbym wykorzystać dwu-pozycyjny przycisk on/off lecz nie ma na niego miejsca. Dodam że zasilanie diody led to dwa akumulatorki 3.7V połączone równolegle. Proszę o propozycje jak to rozwiązać.
 • #2
  _jta_
  Electronics specialist
  Standardowo to się robi na przerzutniku J-K (master-slave), albo D (wyzwalanym zboczem - edge-triggered), ale to są układy 14-pinowe. Dałoby się też na 2 tranzystorach - zrobić z nich przerzutnik bistabilny (może tak, żeby w jednym ze stanów nie płynął prąd), i podłączyć kondensator i przycisk tak, żeby wciśnięcie przycisku wykorzystywało napięcie na kondensatorze do zmiany stanu przerzutnika - do tego wystarczy, żeby kondensator był ładowany z kolektora pierwszego tranzystora, a przycisk podawał jego napięcie na bazę.
 • #3
  Freddy
  Level 43  
  @norek007 Poświęciłeś chociaż chwilkę na szukanie na naszym forum?
  NIE - masz tam podane na tacy kilka rozwiązań.