Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Eltrox HurtonEltrox Hurton
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Perfecta - załączenie obu stref poprzez wejście o reakcji 'załącz czuwanie'

marcinelli21 16 Nov 2017 09:35 3282 18
 • #1
  marcinelli21
  Level 6  
  Witam

  W centrali Perfecta 16 istnieją dwie strefy (czuwanie nocne i dzienne nie występuje). Wejścia podzielone pomiędzy obie strefy ale żadne nie jest przypisane do obu stref. Żadne wejście nie ma włączonej opcji "1/2 Czuwa przy czuwaniu jednej strefy". Typ reakcji wejść to "Natychmiastowa" lub "Wejścia/wyjścia". Wszystkie wejścia o typie reakcji "Wejścia/wyjścia" znajdują się w pierwszej strefie (druga strefa ich nie posiada). Wszystkie wejścia (oprócz wejść "wej/wyj") mają włączoną opcję "Kontroluj przy zał. czuwania".
  Oprócz ww. skonfigurowane jest wejście o akcji "14. Zał. czuwanie", które jest przypisane do obu stref, z opcją o typie czuwania "pełnym".

  Na czym polega problem:
  Jeśli włączono czuwanie tylko strefy drugiej, aktywacja wejścia "załącz czuwanie" spowoduje załączenie czuwania także w strefie pierwszej, i to jest ok. Ale jeśli czuwa tylko strefa pierwsza, aktywacja wejścia "załącz czuwanie" nie powoduje załączenia czuwania w strefie drugiej i nie wiem za bardzo co może być tego powodem. Próbowałem z użyciem opcji "1/2 Czuwa przy czuwaniu jednej strefy" dla tego wejścia, dodać wejście o typie "wej/wyj" w drugiej strefie ale nie przyniosło to rezultatu...

  Co może być nie tak?

  Edit:
  może screeny coś pomogą:

  płyta główna:
  Perfecta - załączenie obu stref poprzez wejście o reakcji 'załącz czuwanie'

  strefy:
  Perfecta - załączenie obu stref poprzez wejście o reakcji 'załącz czuwanie'

  wejście "natychmiastowe":
  Perfecta - załączenie obu stref poprzez wejście o reakcji 'załącz czuwanie'

  wejście "wej/wyj":
  Perfecta - załączenie obu stref poprzez wejście o reakcji 'załącz czuwanie'

  wejście "zał. czuwanie":
  Perfecta - załączenie obu stref poprzez wejście o reakcji 'załącz czuwanie'
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
 • Eltrox HurtonEltrox Hurton
 • #2
  zuzek
  Level 16  
  Sprobuj zmienc typ na 13. ZAŁ./WYŁ. CZUWANIE - bedziesz obslugiwal jednym kanalem pilota, ale powinno poomc.
 • #3
  marcinelli21
  Level 6  
  Użycie tej akcji, w tym przypadku odpada...
 • Eltrox HurtonEltrox Hurton
 • #4
  suworow
  Admin of Property security
  A można spytać jakaż to specyfika obiektu i potrzeby zdecydowały o tym, że mamy dwie strefy a nie np dwa tryby uzbrojenia?

  Nie pytał bym, ale kolejny założony przez kolegę temat w zabezpieczeniach ewidentnie wskazuje na całkiem niezłe przygotowanie teoretyczne i całkowity brak praktyki ;)
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3399127.html
 • #5
  marcinelli21
  Level 6  
  Instalatorem SSWiN z prawdziwego zdarzenia nie byłem, nie jestem i nie mam aspiracji aby nim zostać... ;-) Kiedyś miałem krótką styczność z systemami alarmowymi i tematyką tą po prostu interesuję się do dzisiaj, śledząc co się w tej branży dzieje. Czasami przypada mi w udziale kontakt z systemem alarmowym, na usilną prośbę jakiejś znajomej osoby, choć nie chcę tego robić, bo jak zaznaczyłem wcześniej, nie znam się na tym na tyle aby wnikać w działanie systemu który czuwa nad bezpieczeństwem mienia czy osób.
  Niestety tak było i w tym przypadku. Znajomemu firma instalatorska montował system na Perfekcie. Miało to być na WRL (koniecznie chciał mieć piloty dla dzieci, choć zdecydowanie mu to odradzałem). Dziwnie okazało się, że założyli "zwykłą" Perfectę. Później sytuację starali się uratować sprzedając sterownik radiowy z pilotami do tej centrali, niestety nie przyjechali już go zamontować, a kontakt się tradycyjnie urwał... Niestety znajomy mnie usilnie prosił o uruchomienie tego, aby zaczęło to wszystko działać (przynajmniej na ile pozwala teraz sytuacja). Sterownik podłączyłem, wszystko zdaje się działać ok, problem jest tylko taki jak wspomniałem już wcześniej.
  Dlaczego dwie strefy, a nie czuwanie nocne i dzienne (w zasadzie to wystarczyłoby samo nocne i pełne)? Próbowałem na nocnym to zrobić ale efekt był taki sam, tzn jeśli było załączone nocne, to użycie pilota do załączenia całości nic nie dawało. Zrobiłem to na dwóch strefach po prostu z przyzwyczajenia ;-) - pamiętam, że dawno temu jak miałem styczność np. z Integrą, to tam nie było czegoś takiego jak czuwanie nocne i dzienne, tylko same strefy (choć mogę się mylić).
  Wątek z połączeniem rezystora w EOL, wziął się oczywiście z tego samego powodu - firma zrobiła sabotaż sygnalizatora na NC.
 • #6
  suworow
  Admin of Property security
  marcinelli21 wrote:
  pamiętam, że dawno temu jak miałem styczność np. z Integrą, to tam nie było czegoś takiego jak czuwanie nocne i dzienne, tylko same strefy (choć mogę się mylić).

  W integrze da się też uzyskać częściowe uzbrojenie strefy, ale prawdą jest że przy większych systemach bazuje się głownie na strefach. Mniejsze systemy są zdecydowanie mniej elastyczne, ale jednocześnie mają wbudowane gotowe rozwiązania czyniące ich konfigurację łatwiejszą. Te ułatwienia to między innymi gotowe tryby czuwania....
  Jak na amatora nieźle kolega sobie radzi.
  Sytuację już znamy, nie znamy jednak nadal specyfiki obiektu i potrzeb usera które to nakazują uzbroić oddzielnie wszystkie linie we/wyj od linii natychmiastowych. Może problem leży gdzieś w założeniach...
  pozdrawiam

  ps. to całkiem dobrze świadczy o koledze, że zwrócił chociażby uwagę na sposób podłączenia sabotażu sygnalizatora i zadaje sobie trud by dostać się do sygnalizatora i to poprawić.
 • #7
  marcinelli21
  Level 6  
  suworow wrote:
  uzbroić oddzielnie wszystkie linie we/wyj od linii natychmiastowych

  Nie za bardzo rozumiem, co kolega ma na myśli...?

  Dom jednorodzinny, parter i poddasze. Wejście/wyjście to wiatrołap i garaż. Znajomy chce mieć możliwość włączania czuwania na noc we wszystkich pomieszczeniach, oprócz trzech na górze (dla nich byłoby czuwanie nocne lub druga strefa). Czuwania dziennego nie ma, ma być tylko pełne lub nocne. Niestety ktoś zapomniał o manipulatorze na poddaszu (nie ma WRL więc nie można już założyć bezprzewodowego), więc czuwanie nocne miałoby być załączane z manipulatora w... wiatrołapie. Niestety (a może teraz stety ;-) ) czujki tak są rozmieszczone, że da się przejść z poddasza do wiatrołapu nie będąc zauważonym przez żadną z zamontowanych obecnie czujek 8-), oprócz czujki w wiatrołapie. Zdaję sobie sprawę, że system ten nie jest zbudowany idealnie, zdaje sobie teraz też z tego jego właściciel, ale chcę mu "uratować" co jeszcze da się w nim uratować na chwilę obecną, a on o dodatkowych wydatkach na modyfikację/przebudowę z racji swojego wku...a (przynajmniej na razie) nie chce słyszeć...
 • #8
  suworow
  Admin of Property security
  marcinelli21 wrote:
  Nie za bardzo rozumiem, co kolega ma na myśli...?

  I vice versa (albo jak kto woli perfecta ;) ) Pisał kolega wcześniej że chce uzbrajać obie strefy niezależnie, a ja nie rozumiem po co uzbrajać np samą górę.
  To co kolega napisał teraz, wydaje się być sensowniejsze:
  marcinelli21 wrote:
  Znajomy chce mieć możliwość włączania czuwania na noc we wszystkich pomieszczeniach, oprócz trzech na górze

  Instalowałem raptem dwie perfecty i nie stosowałem w nich uzbrajania z pilota, a przez analogię do Versy wydaje mi się, że jest możliwe uzbrojenie w danym trybie. ( To na noc) Wychodząc uzbrajamy w trybie pełnym, lub jeżeli ktoś pozostał w domu znowu w trybie nocnym. Nie bardzo rozumiem ( może czegoś nie biorę pod uwagę) w czym tkwi problem.
  pozdrawiam
 • #9
  marcinelli21
  Level 6  
  "Problem" jest taki, że po prostu chciałem dociec, dlaczego z wejścia o typie akcji 14. można załączyć pełne czuwanie, w sytuacji gdy w danym momencie czuwa strefa II, a nie można tego zrobić gdy w danym momencie czuwa strefa I. Ot, tak aby zaspokoić własną ciekawość... ;-)
  Tak jak kolega, zauważył problemu odnośnie logiki działania takiego systemu niema, bo raczej jest mało prawdopodobne aby ktoś chciał włączać pełne czuwanie w sytuacji gdy jest aktywne czuwanie nocne w danej strefie (lub czuwa tylko strefa załączana na noc), czyli de facto włączyć czuwanie w pomieszczeniach w których właśnie przebywa... ;-)
  Myślę, że nie ma większego sensu drążyć tego tematu, może kiedyś w przyszłości przypadkowo się to wyjaśni, no chyba, że ktoś ma jeszcze jakieś pomysły...
 • #10
  suworow
  Admin of Property security
  marcinelli21 wrote:
  Ot, tak aby zaspokoić własną ciekawość... ;-)

  To napisz do satela. Perfecta do dość świeży produkt i miejscami ( co sygnalizowali już użytkownicy na forum) zawiera błędy. Sprawdzałeś wersję softu i jak reaguje na identyczne polecenie z Perfecta Control czy via sms?
 • #11
  marcinelli21
  Level 6  
  Soft aktualizowałem do najnowszej wersji (1.01).
  Wygląda na to, że w sterowaniu przez SMS sytuacja wygląda podobnie. Gdy naruszam to wejście (o akcji "14. zał. czuwanie") w sytuacji gdy czuwa strefa I to brak reakcji (w zdarzeniach widać, że SMS sterujący centrala odebrała). Także gdy do SMSa "przypiszę" funkcję "49. Zał. czuwanie, strefa 1+2, czuwanie pełne" i wysyłam go w przypadku czuwania I strefy, również brak reakcji...
 • #12
  suworow
  Admin of Property security
  No to mnie zaintrygowałeś. Można prosić chociażby na pw plik konfiguracyjny. Tych zrzutów co zamieściłeś nie chce mi się przeglądać, a tak mając plik zarzucę go przy okazji centrali i będę mógł to sobie przetestować.
 • #13
  zuzek
  Level 16  
  To moze z mojego podworka, bo sytuacja jest podobna jesli nie taka sama.
  Domek, parter + pietro, manipulator na wejsciu - na noc uzbrajamy tylko dol.
  Parter do strefy pierwszej, pietro do drugiej, na schodach przycisk/pilot/cokolwiek tak, aby wieczorem ostatni z domownikow idac do gory uzbrajal strefe pierwsza. Schodzac - innej drogi na dol nie ma - naciskamy ten sam przycisk i parter rozbrojony. Nie potrzeba do tego manipulatora/telefonu/nic poza przyciskiem NO. Do pelni szczescia - bo w domu dzieci wiec sytuacja musi byc jasna - na schodach lampka ktora w przypadku uzbrojenia swieci na czerwono.

  Centrala:
  - wejscie jako 13 wyl/zal czuwanie, typ 2 czuwanie nocne
  - czujniki ktore maja byc uzbrojone sa wpisane jako nocne (praktycznie cala strefa)
  - out 4 - 12 - zasilanie w czuwaniu, gdy czuwa strefa pierwsza nocna

  Jesli wchodzisz do domu, to rusza czas na wejscie i musisz rozbroic system z manipulatora. Idziesz do gory, naciskasz przycisk i dol sie uzbraja. Wracasz do lodowki (parter), naciskasz przycisk i dol rozbrojony.

  Dlaczego czuwanie nocne, a nie cala strefa? Wskaznik swieci tylko wtedy gdy uzbroiles system z pilota, czyli jesli masz normalne uzbrojenie to jest on nieaktywny.
 • Helpful post
  #14
  dariusz.bembenek
  Stationary Alarms specialist
  Wracając do pierwszego posta:

  marcinelli21 wrote:
  Na czym polega problem:
  Jeśli włączono czuwanie tylko strefy drugiej, aktywacja wejścia "załącz czuwanie" spowoduje załączenie czuwania także w strefie pierwszej, i to jest ok. Ale jeśli czuwa tylko strefa pierwsza, aktywacja wejścia "załącz czuwanie" nie powoduje załączenia czuwania w strefie drugiej i nie wiem za bardzo co może być tego powodem

  Sprawdziłem u siebie. Identyczne zachowanie. Nie sądzę, że jest to logiczne zachowanie centrali, a raczej (na 99%) błąd. Proponuję zgłosić to do Satela. Na pewno to uwzględnią przy następnym firmware. Czy kolega to zgłosi? Proszę o info, bo jeżeli nie to sam to zgłoszę.
 • #16
  dariusz.bembenek
  Stationary Alarms specialist
  suworow wrote:
  wierząc bez najmniejszego zwątpienia

  Dzięki za wiarę, testy były konkretne :)
 • #17
  marcinelli21
  Level 6  
  dariusz.bembenek wrote:
  Czy kolega to zgłosi? Proszę o info, bo jeżeli nie to sam to zgłoszę.

  Zgłosiłbym to, ale wiem, że kolega Darek ma większą siłę "przebicia" w Satelu ;-), więc jeśli może, to niech zgłosi...
 • #18
  dariusz.bembenek
  Stationary Alarms specialist
  Mam potwierdzenie od technika z Satela. Temat jest przekazany do działu programistów.
 • #19
  marcinelli21
  Level 6  
  Ok. Nie pozostaje nam nic innego jak tylko czekać na kolejną wersję firmware'u....

  ............................................................................
  Ogłoszenie

  Przeczytaj również:
  Centrala alarmowa Satel Perfecta, konfiguracja - wybrane zagadnienia Zbiór tematów
  Wyjścia (programowalne i nie tylko) central alarmowych
  Jak działają wyjścia alarmowe centrali
  Podłączenie dowolnej czujki do dowolnej centrali alarmowej - poradnik
  Jak podłączyć sygnalizator do centrali alarmowej - poradnik


  Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi poradnikami, tematami wyróżnionymi, artykułami, z zakresu systemów zabezpieczeń takich jak domofony, automatyka bram i szlabanów, systemy alarmowe, kamery, kontrola dostępu:
  Poradniki dot. systemów zabezpieczeń


  Jeżeli w w/w tematach nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie, zapraszamy na forum:
  Systemy zabezpieczeń


  Zachęcamy również do odwiedzenia sekcji Poradniki Ogólne, gdzie znajdziecie materiały z pozostałych działów forum, w tym dla osób rozpoczynających swoją przygodę z elektroniką:
  Poradniki Ogólne