Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny do kina domowego Alton 80, Alton 110, czy Altus 200?

rudyroman 16 Lis 2017 11:13 1296 37
  • #1 16 Lis 2017 11:13
    rudyroman
    Poziom 16  

Witajcie!
    Wczoraj nastała mi w domu straszna buba:/ Wpadli znajomi z dziećmi i jedno uszkodziło mi głośnik niskotonowy w Altonach 80. Spowodowało to że postanowiłem przy okazji wymiany głośnika dopieścić całe kolumny tak jak trzeba i troszkę zmodernizować. Aczkolwiek naszła mnie jeszcze myśl aby wymienić moje altonki na coś nieco lepszego.
    Tylko pytanie czy jest w ogóle sens? Mam zamiar wymienić je na altony 110 lub altusy 200 i na nich dopiero zrobić kapitalkę. Jeśli wymienić to na które? Alton 110 czy altus 200? Myślałem jeszcze nad altusami 300 ale zbyt duże chyba i pomieszczenie zbyt małe do komfortowego słuchania.

Kolumny będą jako stereo do kina domowego (słuchanie muzyki, oglądanie filmów), pokoje ok 20-25mkw. Wzmacniacz jeszcze nie wiem, aktualnie philips fr-755 ale będzie zmieniony na jakiś z wejściem optycznym.

0 29
  • Sklep HeluKabel
  • #2 18 Lis 2017 12:21
    cefaloid
    Poziom 30  

A dlaczego koniecznie musi to być kolumna z PRLu o gabarytach pralki automatycznej i paśmie przenoszenia 15 litrowej kolumny podstawkowej? Np takie zejdą basem niżej niż altusy

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3289042.html

Jak masz się bawić w kapitalkę tych zemst komunizmu to weź że zrób od zera jakieś współczesne kolumny.

0
  • #3 19 Lis 2017 07:27
    rudyroman
    Poziom 16  

^^ To żeś mi pojechał:) Żartuję oczywiście:) Wiesz te gabaryty właśnie mnie urzekają:) Podobają mi się duże, masywne kolumny z wyeksponowanym sporym głośnikiem basowym z przodu, zresztą kolumny mają towarzyszyć lcd 55 cali i takie maleństwa które podesłałeś nie ma co wyglądały by przy niej bynajmniej śmiesznie jakbym głośniczki od komputera postawił (choć oczywiście dobrze wiem że pewnie są lepsze pod względem dźwięku niż te o których pisałem). Aczkolwiek kolego na jedno Ci muszę zwrócić tutaj uwagę,nie wiem jak jest z altusami bo nie miałem, ale posłuchaj sobie altonów na żywoto zewnością zmienisz zdanie że pasmo mają jak 15 litrowa podstawka - ja w moich do komfortowego słuchania muzyki i żeby rodzice mieszkający piętro niżej się nie czepiali muszę skręcać bas na amplitunerze. Altony akurat pod względem pasma są naprawdę super, altusy to fakt tłuką się za bardzo, ale alton moim zdaniem klasa jeśli chodzi o dźwięk.

0
  • #4 19 Lis 2017 21:18
    cefaloid
    Poziom 30  

Miałem i słuchałem, wybacz ale moja opinia to:
    - wysokotonowe, tubowe GDWT 9/70 generują niemal taki sam jazgot jak w Altusach
    - pasmo przenoszenia od 40Hz przy takiej krowie to nieporozumienie

Może to co podesłałem wygląda śmiesznie ale ma pokazać że Altony mają takie "śmieszne" zejście na basie.

I wiesz co? Nie tylko ja tak myslę.

Jak już koniecznie chcesz kolumny z tej epoki stylistycznej to ja bym osobiście szukał na portalach jakichś kolumn Vintage mało dziś już znanych firm które kiedyś robiły kolumny pierwsza klasa. Taka kolumna nie ma schodzić do 40hz tylko poniżej 30.

0
  • #5 19 Lis 2017 21:41
    rudyroman
    Poziom 16  

A może nie miałeś/nie słuchałeś lub miałeś/słuchałeś skończone z dziurawymi membrankami lub ratowane chińskimi zestawami naprawczymi;)
    Żartuję oczywiście:)
    Wiesz dużo zależy w jakim stanie były i oczywiście na czym słuchasz.
    Ja tam żadnego jazgotu nie zauważyłem nigdy i dla mnie ich dźwięk jest naprawdę super, wysokie zawsze możesz skręcić na pokrętłach regulacyjnych na kolumnie no a o korektorze w sprzęcie napędzającym kolumny nie wspomnę, zresztą wystarczy założyć kopułkowe z new mildtonów i nie masz wtedy żadnego jazgotu.
    A co do tych 40Hz to nie jest pomyłka, mówimy tutaj o ZESTAWIE STEREO, jest to zestaw stworzony głównie do słuchania muzyki, tam zejście rzędu 25-30hz jest pomyłką, wtedy nie słuchasz muzyki tylko jedno wielkie dudnienie, do takich częstotliwości buduje się subwoofery:) Ja wiem że te kolumny mają swoje minusy i plusy, dla mnie akurat więcej jest na plus i dlatego idę akurat w te zestawy a nie inne i tak zresztą było sprecyzowane pytanie w pierwszym poście, gdybym chciał znać opinie na temat tych kolumn to bym o nią zapytał:) I wiesz że nie interesuje mnie co myślą inni? Zapytaj kogokolwiek o Lamborghini (samochód) to znajdziesz kilku zwolenników i rzesze krytykujących. Wiem że jest wiele kolumn w moim typie różnych firm w stylu vintage, ale w większości są to strasznie małopopularne zestawy w naszym kraju i możesz je zliczyć na palcach i w razie jakichś braków czy uszkodzenia głośnika to chyba zostanie mi tylko kupienie drugich takich na części, a do altonów na sklepie tonsila mam prawie wszystko.

0
  • #6 20 Lis 2017 07:09
    cefaloid
    Poziom 30  

rudyroman napisał:
    Kolumny będą jako stereo do kina domowego (słuchanie muzyki, oglądanie filmów),

rudyroman napisał:
    A co do tych 40Hz to nie jest pomyłka, mówimy tutaj o ZESTAWIE STEREO

To do czego tp w końcu ma być bo się pogubiłem...

A tak na serio.

Widzę że zadałeś tu pytanie ale chyba tylko po to byśmy Ci przytaknęli że masz świetny plan.

Tak naprawdę nie potrzebujesz się od nas nic dowiedzieć. Ty masz własną opinię i wiesz czego chcesz. I będziesz zaklinał rzeczywistość aby to udowodnić.

Więc kup te Altusy/Altony i się nimi ciesz.

Ps. Potwierdziłeś w ostatniej wypowiedzi jedną rzecz. Już wcześniej czułem że w zestawie na 99% będzie też korektor (niech zgadnę ustawiony w 'uśmiech') co jednoznacznie świadczy o pożądanym brzmieniu którego komentował już nie będę.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #7 20 Lis 2017 07:22
    mariuszp19
    Poziom 32  

rudyroman napisał:
    gdybym chciał znać opinie na temat tych kolumn to bym o nią zapytał I wiesz że nie interesuje mnie co myślą inni?

To po co ten wątek??

0
  • #8 20 Lis 2017 08:36
    rudyroman
    Poziom 16  

Panie czytaj Pan ze zrozumieniem...
    "Kolumny będą jako stereo do kina domowego (słuchanie muzyki, oglądanie filmów)"
    Czyli przeznaczenie uniwersalne, tzw. domowe centrum rozrywki, czasem posłuchać muzyki, czasem obejrzeć film, więc zbyt duży bas tutaj odpada bo jak do filmu mocny bas jest super, tak do muzyki kompletnie się nie nadaje a nie będę jak kot z pęcherzem latał i kręcił korektorem żeby zmniejszyć bas chcący posłuchać sobie muzyki czy przełączając na mtv albo coś.

Dalej nawołuję Cię do czytania ze zrozumieniem. Wyraźnie zadałem pytanie które z tych kolumn (alton 80,110 czy altus 200 są najlepsze), a nie czy wam się podobają czy nie.

0
  • #9 20 Lis 2017 09:07
    mariuszp19
    Poziom 32  

rudyroman napisał:
    Wyraźnie zadałem pytanie które z tych kolumn (alton 80,110 czy altus 200 są najlepsze)

Żadne, wszystko zostało już wcześniej napisane. Zero selektywności, chaos, czyli jednym słowem, jak to kolega cefaloid napisał jazgot. To się do kina nie nadaje, a tym bardziej do muzyki.
    Kolega myli miękkie zejście basu poniżej 40Hz z dudnieniem. To są zupełnie inne kwestie i to drugie wynika właśnie z kiepskiej jakości obudów (gabaryty, zwrotnice, br) w połączeniu ze złym ich ustawieniem w pomieszczeniu, jak też i akustyki samego pomieszczenia.

0
  • #10 20 Lis 2017 13:49
    rudyroman
    Poziom 16  

Ehhh do zgłaszania takich "specjalistów" powinien być na elektrodzie specjalny przycisk. Ja tu pytam o to czy lepiej się pisze długopisem czy piórem a Ci odpowiadają że jednak lepiej żebym kupił sobie diesla.

LUDZIE OPAMIĘTAJCIE SIĘ!!! JA CHCĘ TE KOLUMNY KTÓRE PODAŁEM A NIE INNE!!!

Albo dobra inaczej. Mówicie haos? Mówicie szajs, tandeta? Ok spoko. Podajcie mi w tym budżecie (czyli nieprzekraczalne 500PLN - tyle mi wyjdzie zrobienie kapitalki altonów a powinno coś nawet zostać), na dobry zestaw stereo który zagra lepiej od wymienionych, a przy tym nie będzie ustępował im wizualnie. No mądrale dawać. Aaaa no i oczywiście nie wyskakujcie mi tutaj po raz kolejny z 15 litrowymi pudełeczkami po zapałkach bo tak jak pisałem to ma towarzyszyć 55 calowemu tv a miejsce do oglądania oddalone na 3,5-4m od telewizora.

1
  • #11 20 Lis 2017 14:05
    mariuszp19
    Poziom 32  

rudyroman napisał:
    LUDZIE OPAMIĘTAJCIE SIĘ!!! JA CHCĘ TE KOLUMNY KTÓRE PODAŁEM A NIE INNE!!!

Weź sobie podłącz każde z osobna i wybierz te, które Ci najbardziej pasują.

rudyroman napisał:
    to ma towarzyszyć 55 calowemu tv a miejsce do oglądania oddalone na 3,5-4m od telewizora.

Aaaa, to trzeba było napisać, że chodzi Ci o meble, a nie o grające zestawy głośnikowe. Na meblach to ja się nie znam. Sorry, kończę dyskusję.

0
  • Pomocny post
    #12 20 Lis 2017 15:13
    Mario-1990
    Poziom 16  

Cześć.Miałem wszystkie wymienione wyżej zestawy teraz mam altus 300 i voyager 200. Ostatnio remontowałem SCHERZO 350, z czystym sumieniem mogę polecić ,jeżeli masz zmieniać to jedynie seria voyager dobre i do filmu i muzyki. No i mają normalny sopran nie tubowy. Tuby to jedynie do rocka i techno :) a za te pieniądze to i tak byś nic porządnego zagranicznego nie kupił.

Dodano po 19 [minuty]:

A co do korektora i ustawieniu go w tzw uśmiech. Panowie zapominacie że każdy z nas słyszy indywidualnie, i każdemu inne ustawienie będzie odpowiadało. Wystarczy że puścisz muzykę złapiesz za małżowiny uszne lekko je odchylisz do przodu i już by trzeba było coś na korektorze przestawić. Każde ucho jest inne i każdy słyszy inaczej jeden lubi dźwięk altusów drugi nie umie go przeboleć skoro autor tematu lubi niech ma. Ja na co dzień słucham voyagerów a jak chce trochę hałasu posłuchać to idzie altus w obroty na końcówce mocy słabej jakości mam tego no omnitronic p-1500 i rumor gwarantowany,ale czasem lubię.Ale to tak nie w temacie.

0
  • #13 20 Lis 2017 15:49
    marcin55246
    Poziom 24  

rudyroman napisał:
    Wiesz te gabaryty właśnie mnie urzekają....masywne kolumny z wyeksponowanym sporym głośnikiem basowym z przodu

Zrób sobie estradówki na choćby 12-15 cali. W cenie tych starych mebli możesz zrobić lepsze meble :D
    rudyroman napisał:
    posłuchaj sobie altonów na żywoto zewnością zmienisz zdanie że pasmo mają jak 15 litrowa podstawka
    rudyroman napisał:
    alton moim zdaniem klasa jeśli chodzi o dźwięk

Bez obrazy, ale nie słyszałeś klasy... Słuchałem altonów i miałbym na ich niekorzyść wiele do zarzucenia... Ja mam podstawki na 8" w 18litrach i miażdżą te PRLowskie pudła, dźwiękiem, jak i efektywnością.

Jak masz brać, to bierz Altus200. Altony słyszałem i uszy opadły...

0
  • #14 20 Lis 2017 16:01
    rudyroman
    Poziom 16  

No widzicie Panowie i można konstruktywnie sformułować wypowiedź NA TEMAT?
    Mario piszesz że miałeś wszystkie wyżej wymienione, miałeś zarówno altony 80 i 110? Jest między nimi jakaś większa różnica? Czy raczej szkoda zachodu z wymianą 80 na 110? Bo moje 80 i tak do remontu więc przy okazji mógłbym je zmienić na 110 jeśli by faktycznie różnica była warta zachodu, bo jeśli nie to zostaję przy moich 80:) Co do tej tuby to masz rację, ale na szczęście altonki mają pokrętło i można wysokie zjechać na minimum:) Chociaż ja planowo przy remoncie mam zamiar zmienić na kopułkowe z new mildtonów które są w zasadzie młodszą i lepszą (ale niestety droższą...) kopią altonków.

A dla powyższych niedowiarków:
    Link
    (post nr. 5)
    poczytajcie sobie co można niewielkim nakładem finansów i czasu wykrzesać z tego typu kolumn. I wtedy mogą spokojnie konkurować ze sporo droższymi zestawami.

Estradowe odpadają napewno, to ma być sprzęt wyłącznie do słuchania muzyki w domu nie robienia imprez. W cenie tych starych mebli raczej nie mam szans zrobić nic lepszego. Dobre, podkreślam dobre DIY z grubej płyty i dobrych głośników to zabawa rzędu 1000+
    Jedyna opcja to kupić coś używanego, ale też w tym budżecie pole do popisu ograniczone... Tak że co do stosunku cena/jakoś tylko i wyłącznie altony który to stosunek moim zdaniem wypada całkiem znośnie, a po remoncie i unowocześnieniu i wymianie tubowych na kopułki powinno być naprawdę super.

0
  • Pomocny post
    #15 21 Lis 2017 01:40
    Mario-1990
    Poziom 16  

Miałem wszystkie,a nawet wiele więcej trochę chińszczyzny też miałem, z zachodu miałem pięknie grające philipsy ale na malutkich 16 cm basie grało super ale tylko po cichu. Potem dostałem stare altony z parafii no i teraz mam co mam i podchodzę do tego z dystansem bo pracuje 1000m pod ziemią w strasznym hałasie i wiem że moje uszy i tak po robocie słyszą byle jak byle co, bo są zmęczone. Między 80 i 110 mogę powiedzieć że moje odczucie jest takie że głośniki 25 cm z tonsila lepiej grają od 30 cm ale to tylko moje odczucie,wiem też że moje następne kolumny to będą voyagery 350 z 2x25 cm basem i kopułką wysoko tonową oczywiście.A co do wielkości kolumn i nazywania meblami to się nie zgadzam duży zawsze może więcej szczególnie przy dobrym mocnym wzmacniaczu i odpowiednio dużym pomieszczeniu.

0
  • #16 21 Lis 2017 06:03
    rudyroman
    Poziom 16  

Dzięki za info:)
    Z tym 25cm lepszymi niż 30 to chyba faktycznie coś jest, ale pewnie nie ze wszystkimi głośnikami tonsila bo np 25/60 z altonów jest nieporównywalnie lepszy od 30/60 od altusów 140, ale czy tak samo będzie z altonami 110 gdzie jest 30/80 to już nie mam pojęcia bo tych większych nie słuchałem w dobrym stanie... voyager super kolumny ale już cena... 1000pln na wejście...

0
  • #17 21 Lis 2017 09:18
    cefaloid
    Poziom 30  

Kolego, jeśli koniecznie nie chcesz nic innego niż alton / altus to będzie to miało jeden pozytywny efekt:

Otóż problemy typu "Wpadli znajomi z dziećmi i jedno uszkodziło mi głośnik niskotonowy w Altonach 80" będą dość tanie w naprawie.

Jedyne co w takim razie możemy polecić to przeanalizowanie tych tematów:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic968837.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3372523.html

0
  • #18 21 Lis 2017 12:20
    rudyroman
    Poziom 16  

Wiesz to nie jest tak że nie chcę nic innego. Bo teoretycznie w tych pieniądzach (powiedzmy +/- 100PLN) jestem w stanie zrobić jakieś niezłe DIY, ale w tych pieniądzach to i tak taka samoróbka nie będzie jakimś dużym skokiem ponad tonsila, wiesz jakbym miał z 1500 na stole to raczej bym nie szedł w unitrę tylko w coś naprawdę dobrego (nawet używanego) albo sam bym coś zrobił, ale w tym budżecie którym dysponuję mam tylko dwie opcje do wyboru: tonsil albo jakieś inne markowe dobre kolumny, ale w tych innych robi się problem wtedy jak coś ulegnie awarii (spalisz wysokiego, poleci zawieszenie albo coś innego) i wtedy masz naprawdę problem co zrobić, a w przypadku tonsila (czy to altus, czy to alton czy inne), najdroższy czyli gdn to koszt raptem jakieś 150zł i jeszcze gratis gwarancja kilka lat:)

0
  • Pomocny post
    #19 21 Lis 2017 20:42
    marcin55246
    Poziom 24  

rudyroman napisał:
    Estradowe odpadają napewno, to ma być sprzęt wyłącznie do słuchania muzyki w domu nie robienia imprez

Nikt nie powiedział, że trzeba robić imprezy. Po cichu też potrafi zagrać, i to nie gorzej jak tonsile.

Lepszą alternatywą dla Altusów mogą być klony Pylon Amber(10" i D500 STX). Koszt to jakieś 5 stówek na całość.

0
  • #20 22 Lis 2017 07:36
    rudyroman
    Poziom 16  

Nie no jakoś nie wyobrażam sobie estradowych kolumn w domu...
    Te Pylon Amber są całkiem ok cena diy podobna do remontu altonów, ale...
    -pasmo takie samo jak obecne altony 80
    -moc 250w... żeby ruszyć membranę w tym niskotonowym trzeba by zapodać pewno ze 100w/kanał, gdzie w tonsilu max to 80 a komfort słuchania mam przy 30-40w
    -te Ambery są tylko 2 way w oparciu o tubę i aż 27cm bas (czyli dwie skrajności co raczej moim zdaniem nie wróży przyjemnego oglądania filmów...)
    -wygląd tuby zostawię bez komentarza (kolumny mają grać w salonie razem z tv...)

Wydaje mi się że sporo lepszym wyborem były stx-y f150n / f-180n (używane można kupić w granicach 500pln), diy na nowych przetwornikach pewnie drożej. Ale mam już średniotonowy co mi zapewni sporo większy komfort przy oglądaniu telewizji/filmów.

Ok Panowie po wielu lekturach różnych forów jestem już pewien że gdybym miał zmieniać kolumny to napewno nie na alton 110 bo różnica jest praktycznie żadna (nawet według wielu opinii altony 70 i 80 są lepsze od 110).
    Tak więc jest już jedna opcja mniej a pozostały jeszcze:
    -wymiana na altus 200
    -wymiana na coś innego
    -regeneracja, a raczej rewitalizacja (unowocześnienie) moich altonów 80.

0
  • Pomocny post
    #21 22 Lis 2017 15:06
    cefaloid
    Poziom 30  

rudyroman napisał:
    moc 250w... żeby ruszyć membranę w tym niskotonowym trzeba by zapodać pewno ze 100w/kanał, gdzie w tonsilu max to 80 a komfort słuchania mam przy 30-40w

Zupełnie źle rozumiesz co to jest moc głośnika.

To efektywność a nie moc mówi o tym jak głośno będzie on grał gdy np podasz mu 1W mocy. Moc mówi tylko ile watów potrafi on znieść bez spalenia się.

Stąd jeśli np głośnik A ma moc 250W i efektywność 91dB... a głosnik B ma moc 50W ale efektywność 89dB.... to po podłączeniu do wzmacniacza 15W ten pierwszy będzie głośniejszy.

rudyroman napisał:
    -te Ambery są tylko 2 way w oparciu o tubę i aż 27cm bas (czyli dwie skrajności co raczej moim zdaniem nie wróży przyjemnego oglądania filmów...)

Zgadza się.

rudyroman napisał:
    Wydaje mi się że sporo lepszym wyborem były stx-y f150n / f-180n (używane można kupić w granicach 500pln)

Ani się waż, one są gorsze jak najgorsze Tonsile.
    To już lepiej pozostań przy Altusach / Altonach i je zmodyfikuj wg linków które podesłałem. Wymień wysoktonowy, wytłum odpowiednio, daj wzmocnienia. Będzie dużo lepiej. STX ma dziś fajne głosniki w super cenach ale nie te... to jest z czasów sprzedawania samoróbek w blaszanej budzie na bazarze. Alton przy tym jest po prostu sporo lepszy.

0
  • #22 22 Lis 2017 19:36
    rudyroman
    Poziom 16  

Rozumiem co to jest moc głośnika:) I sumie obydwaj rozumiemy, natomiast ja niedokładnie sprecyzowałem a Ty nieco źle zrozumiałeś o co mi chodziło:) Z tą efektywnością oczywiście masz rację ale:)... W tym przypadku obydwa mają jednakową efektywność (92dB według producentów), natomiast ambery mają 250w a altony 80:) Kolumny są podpięte do philipsa fr755 który pobiera 195w z siedzi i na co dzień słucham muzyki na nie więcej niż 1/3 głośności (co pewnie daje moc w graniach 25-30w) bo później już jest zbyt głośno i albo rodzice się czepiają albo ja mam dość bo już mi nie leży głośne słuchanie muzyki i przy takiej mocy zapodanej jest już miły dla ucha bas ale nie jeszcze dudnienie. No i jak na altony to jest jeszcze ok bo jest to jakieś 1/3 mocy, tak przypadku takich 250w amberów to było by to raptem 1/10 ich pełnej mocy i obawiam się że przy takiej mocy na jakikolwiek bas nie miałbym co liczyć bo jednak jakąś odpowiednią moc trzeba zapodać żeby membrana zadrżała tak jak powinna.
    Wiesz jeśli nie znajdę żadnego ciekawego diy w zbliżonym do podanego budżetu to chyba faktycznie zrobię gruntowny remont i modernizację altonów wprowadzając je w XXI wiek.

0
  • #23 22 Lis 2017 19:49
    marcin55246
    Poziom 24  

Zdziwiłbyś się jak potrafi zagrać głośnik o mocy 250W zasilany tylko 50W. Moc to nie wszystko.

0
  • #24 23 Lis 2017 07:21
    rudyroman
    Poziom 16  

Nie wiem jak zagra taki 250 zasilany 50w (chociaż u mnie jest połowa z tego więc 25w a piszesz o 50), wiem natomiast jak gra głośnik niskotonowy (mówimy tutaj oczywiście o średnicach 22-30cm) 60-80w przy kilku watach (może i głośno nawet to on zagra, ale niskich tonów masz tam jak na lekarstwo, a dopiero jak zadasz mu z 1/5 mocy znamionowej to dopiero pokazuje jakie ma naprawdę pasmo przenoszenia).

0
  • #25 03 Gru 2017 15:21
    cefaloid
    Poziom 30  

rudyroman napisał:
    No i jak na altony to jest jeszcze ok bo jest to jakieś 1/3 mocy, tak przypadku takich 250w amberów to było by to raptem 1/10 ich pełnej mocy i obawiam się że przy takiej mocy na jakikolwiek bas nie miałbym co liczyć bo jednak jakąś odpowiednią moc trzeba zapodać żeby membrana zadrżała tak jak powinna.

Powyższe sugeruje że jednak wcale nie czujesz co to moc głośnika a co to efektywność.

Inaczej wiedziałbyś że powyższe to kompletna nieprawda. Bo:

1. To, że nie słyszysz basu na małych mocach nie wynika z teorii jakoby głośnikowi należało podać 1/3 mocy maksymalnej aby zaczął produkować bas. To jest ułomność naszego słuchu który nie słyszy cichego basu. Oba te głośniki zachowały by się identycznie tzn zacząłbyś słyszeć bas przy identycznej mocy dostarczanej (tyle samo watów a nie tyle samo % mocy maksymalnej).

2. Głośnik o większej mocy zagrałby z mniejszymi zniekształceniami. Nowe głośniki mają o wiele większy liniowy zakres wychylenia membrany.

Ale nie ważne. Przy ryzyku że dzieci wetkną paluszek w głośnik to poszedłbym w regenetację altona. Jak coś to najtańsza naprawa. A na lepiej brzmiącą kolumnę przyjdzie jeszcze czas...

0
  • #26 12 Gru 2017 14:11
    marcin55246
    Poziom 24  

rudyroman napisał:
    No i jak na altony to jest jeszcze ok bo jest to jakieś 1/3 mocy, tak przypadku takich 250w amberów to było by to raptem 1/10 ich pełnej mocy i obawiam się że przy takiej mocy na jakikolwiek bas nie miałbym co liczyć bo jednak jakąś odpowiednią moc trzeba zapodać żeby membrana zadrżała tak jak powinna.

Powiem Ci jedno, mam kolumnę na 15"/300W oraz podstawki 8"/90W i przy "tej samej mocy"(nie ruszając potencjometru) grają tak samo, pomijając efektywność(98 do 90). Bas jest w obydwu taki sam. Nie wiem czy definicja basu dla Ciebie to drżenie szyb czy coś innego.

rudyroman napisał:
    dopiero jak zadasz mu z 1/5 mocy znamionowej to dopiero pokazuje jakie ma naprawdę pasmo przenoszenia).

Zadziwia mnie Twoja wiedza na temat pasma przenoszenia w funkcji mocy :)

0
  • #27 13 Gru 2017 07:34
    rudyroman
    Poziom 16  

cefaloid napisał:
    1. To, że nie słyszysz basu na małych mocach nie wynika z teorii jakoby głośnikowi należało podać 1/3 mocy maksymalnej aby zaczął produkować bas. To jest ułomność naszego słuchu który nie słyszy cichego basu. Oba te głośniki zachowały by się identycznie tzn zacząłbyś słyszeć bas przy identycznej mocy dostarczanej (tyle samo watów a nie tyle samo % mocy maksymalnej).
    O boże.... Pany nie mam do was sił... Ok to może inaczej.
    Spróbuję Ci to bardziej łopatologicznie wytłumaczyć.
    Przyjmijmy że że masz 2 głośniki:
    1) średnica 25cm, moc znamionowa 50w, SPL 90dB
    2) średnica 25cm, moc znamionowa 500w, SPL 90dB

Max wychył membrany w obydwu 1cm (przy mocy max głośnika).
    Częstotliwość sygnału powiedzmy 50Hz

Żeby uprościć głośnik 2 wychyli membranę o 1cm przy danej częstotliwości przy 500w (czyli super zapodałeś 500w głośnik Ci gra pięknie przy tej mocy, odpowiednia głośność jest super), przy tej samej głośności w głośniku 1 membrana wyleci z głośnika to wiadome.
    To teraz sobie odwróć sytuację:
    Zapodaj 50w na 1 głośnik, membranka wychyli Ci się o 1cm (czyli super zapodałeś 50w głośnik Ci gra pięknie przy tej mocy, odpowiednia głośność jest super), i teraz odpowiedz sobie na pytanie o ile wychyli Ci się w 2gim głośniku? Też o 1cm? A jeśli tak to co jak zapodasz 100, 150, 200w? A jeśli mniej niż o 1cm to mi powiedz jak on zagra w porównaniu z głośnikiem nr 1?

marcin55246 napisał:
    Powiem Ci jedno, mam kolumnę na 15"/300W oraz podstawki 8"/90W i przy "tej samej mocy"(nie ruszając potencjometru) grają tak samo, pomijając efektywność(98 do 90). Bas jest w obydwu taki sam. Nie wiem czy definicja basu dla Ciebie to drżenie szyb czy coś innego.

Jak kolumny o efektywności 98 i 90dB mogą zagrać tak samo przy tej samej mocy? Przecież te 9dB robi kilkukrotną różnicę w głośności... Oj chyba nie z moją wiedzą jest jednak słabo...

0
  • #28 13 Gru 2017 11:45
    cefaloid
    Poziom 30  

rudyroman napisał:
    marcin55246 napisał:

Jak kolumny o efektywności 89 i 90dB mogą zagrać tak samo przy tej samej mocy? Przecież te 9dB robi kilkukrotną różnicę w głośności... Oj chyba nie z moją wiedzą jest jednak słabo...

Stawiam piwo, że wkradła się literówka i miało być 89dB vs 90dB (czyli róznica 1dB niemal niewykrywalna uchem). Jeśli nie zdziwiła Ciebie taka gigantyczna i nierealna skuteczność kolumny domowej = 98dB i nie uznałeś że to musi być literówka, to zacytuję pewnego forumowicza:
    rudyroman napisał:
    O boże.... Pany nie mam do was sił...

Ale wracając do tego argumentu:
    rudyroman napisał:
    cefaloid napisał:
    O boże.... Pany nie mam do was sił... Ok to może inaczej.
    Spróbuję Ci to bardziej łopatologicznie wytłumaczyć.
    Przyjmijmy że że masz 2 głośniki:
    1) średnica 25cm, moc znamionowa 50w, SPL 90dB
    2) średnica 25cm, moc znamionowa 500w, SPL 90dB

Max wychył membrany w obydwu 1cm (przy mocy max głośnika).
    Częstotliwość sygnału powiedzmy 50Hz

Żeby uprościć głośnik 2 wychyli membranę o 1cm przy danej częstotliwości przy 500w (czyli super zapodałeś 500w głośnik Ci gra pięknie przy tej mocy, odpowiednia głośność jest super), przy tej samej głośności w głośniku 1 membrana wyleci z głośnika to wiadome.
    To teraz sobie odwróć sytuację:
    Zapodaj 50w na 1 głośnik, membranka wychyli Ci się o 1cm (czyli super zapodałeś 50w głośnik Ci gra pięknie przy tej mocy, odpowiednia głośność jest super), i teraz odpowiedz sobie na pytanie o ile wychyli Ci się w 2gim głośniku? Też o 1cm? A jeśli tak to co jak zapodasz 100, 150, 200w? A jeśli mniej niż o 1cm to mi powiedz jak on zagra w porównaniu z głośnikiem nr 1?

Brawo! Oto w jakże prześmiewczy sposób kolega odkrył, że 'komunistyczny' głośnik GDN25/60 ma o wiele mniejszy (żenujaco niski mowiąc prawdę) parametr x-max od jakiegokolwiek współczesnego głośnika.

Pominę tu inne parametry tegoż głośnika, czy nawet wynikające z parametrów głośnika zestrojenie obudowy. Które powodują że skala 'telepania się' membrany wcale nie odzwierciedla poziomu generowanego dźwięku. W jednej kolumnie głośnik X będzie się telepał jak przyrodzenie psa, nie generując nic a nic basu a w innej obudowie głośnik Y ruchem 2mm wygeneruje go całkiem sporo.

Poziom polemiki pozostawię bez komentarza. Kolego zrozum, nikt Tobie łaski nie robi tłumacząc coś jak krowie na rowie. Jeśli wiesz lepiej to czas to zakończyć. A i my mamy lepsze rzeczy do robienia w życiu (mówiąc szczerze) niż przekonywanie Ciebie do czegokolwiek. Możemy chociażby piwo sobie wypić z większą korzyścią dla siebie samego, niż przekonywanie nieprzekonywalnego człowieka. Nie mówiąc już o różnicy w przyjemności płynącej z obu czynności ;)

0
  • #29 13 Gru 2017 12:35
    mariuszp19
    Poziom 32  

cefaloid napisał:
    Poziom polemiki pozostawię bez komentarza. Kolego zrozum, nikt Tobie łaski nie robi tłumacząc coś jak krowie na rowie. Jeśli wiesz lepiej to czas to zakończyć. A i my mamy lepsze rzeczy do robienia w życiu (mówiąc szczerze) niż przekonywanie Ciebie do czegokolwiek. Możemy chociażby piwo sobie wypić z większą korzyścią dla siebie samego, niż przekonywanie nieprzekonywalnego człowieka. Nie mówiąc już o różnicy w przyjemności płynącej z obu czynności

Miałem się już nie wtrącać, ale chciałem kolegę pochwalić za i tak wielką wytrwałość w polemice.

0
  • #30 13 Gru 2017 16:01
    marcin55246
    Poziom 24  

cefaloid napisał:
    Stawiam piwo, że wkradła się literówka i miało być 89dB vs 90dB (czyli róznica 1dB niemal niewykrywalna uchem)

Nie :) różnica między 98dB TF1525, a stare HECO 90dB.

cefaloid napisał:
    W jednej kolumnie głośnik X będzie się telepał jak przyrodzenie psa, nie generując nic a nic basu a w innej obudowie głośnik Y ruchem 2mm wygeneruje go całkiem sporo.

Miałem to napisać, ale kolega lepiej to ujął :D
    Mój TF ma xmax 2,5mm, a lepiej przenosi niskie tony niż nie jeden GDN tonsila. Oczywiście przy stałym poziomie mocy dostarczanej do głośnika. Chodzi o bas, nie buczenie.

0