Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowe rządowe taryfy prądu do ogrzewania domów - najnowsze informacje.

wnoto 20 Mar 2018 10:22 26862 619
    Sstalone
    Poziom 27  
    BUCKS napisał:
    Tylko budując swój nowy dom to i tak mamy przyłącze i zużycie na cele budowlane...

Kolega podniósł istotny wątek. Czy rzeczywiście nowy dom ma limit zero? Czy zużycie na cele budowlane i mieszkaniowe może być porównywane?
  • Zasilacze UPS
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 35  
    Fajnie by było od razu wejść w G12as na przyłączu budowlanym. Tylko to wymaga pewnie zabiegów, aby to przyłącze formalnie nie było budowlanym. :-D
    No bo przecież na budowlanym obowiązują taryfy z serii "C".
    BUCKS
    Poziom 34  
    Rozmawiałem z Biurze Obsługi Klienta sieci ENEA i dowiedziałem się, że kupując mieszkanie z rynku wtórnego i wybierając G12as to jako limit roczny będzie uwzględnione wcześniejsze roczne zużycie dla tego miejsca.
    Inaczej mówiąc dostajemy w spadku czyjeś zużycie. Jeśli było ono niskie to nasz plus, jeśli było ekstremalnie wysokie to nasza strata.

Jeśli będziemy budować nowy dom to jako limit roczny uwzględnią zużycie dla taryfy budowlanej, chyba, że będziemy korzystać z generatora prądu.
    Z rozmowy wynikało, że limit 0kWh będzie przyznany tylko wtedy jeśli to jest pierwszy licznik elektryczny pod danym adresem w całej historii tego adresu, więc warianty z kupowaniem używanego mieszkania, przepisywania umowy między rodziną itp. odpadają.

Nie wiem ile w tym prawdy, a ile ściemy, bo brakuje jasnych i klarownych reguł dot. taryfy G12as.
    Pracownicy sami nie wiedzą co mają mówić klientom, bo co chwilę dostają z góry nowe wytyczne, więc panuje w tym temacie jeden wielki burdel i chaos.
    lukiiiii
    Poziom 26  
    No ok w pierwszym roku limit z poprzedniego, a co w 2 roku korzystania z taryfy?
    BUCKS
    Poziom 34  
    lukiiiii napisał:
    No ok w pierwszym roku limit z poprzedniego, a co w 2 roku korzystania z taryfy?

Limit jaki Ci wyliczą za rok poprzedzający zmianę na G12as obowiązuje przez cały okres umowy.
    Z tego powodu zużycie w ciągu roku poprzedzającego zmianę na G12as powinno być możliwie jak najniższe.
    Dlatego ta taryfa ma sens przy przejściu z G11 (taryfy całodobowej) na G12as, bo chcemy przejść na ogrzewania elektryczne, czy grzanie c.w.u., czyli znacząco zwiększymy zużycie energii.
    Jeśli obecnie mamy G12 i ogrzewamy mieszkanie to przejście na G12as jest bez sensu, bo z racji wcześniejszego dużego zużycia będzie obowiązywał wysoki limit, a nie będzie znacznego zwiększenie zużycia energii, aby było na czym obniżyć koszty.
    mpepe
    Poziom 10  
    Witam,
    Dostałem pismo z Tauron, że taryfa g12e została wyłączona i zostanę przeniesiony do g12[2]. Rozumie, że jest to taryfa 2 strefowa ?
    Mam wybór ta albo G11.

Jaka jest całkowita cena za KW/h w taryfie g12 i G11 brutto?
    stomat
    Specjalista elektryk
    Bo cena za dystrybucję znajduje się w taryfie twojego dostawcy a nie w taryfie sprzedawcy.
  • Zasilacze UPS
    gaz4
    Poziom 31  
    Nie widziałem takiech danych i podejrzewam, że nieprędko je zobaczymy. Ale energetyka odnotowała sukcesy na polu G12as - ponad pół roku obowiązywania i wreszcie wystawiono pierwsze faktury!

http://forum.samochodyelektryczne.org/viewtopic.php?t=2267&postdays=0&postorder=asc&start=75

Rybnik to chyba rejon Tauronu więc ta firma jako pierwsza poradziła sobie z algorytmem uwzgledniającym limity. PGE ciągle nie wystawia faktur, a z lektury całego wątku wynika, że Energa robi wszystko co jest możliwe by nikt na G12as nie przeszedł. Gdy ostatnio zajrzałem na ich stronę nie mogłem znaleźć dokumentów dot. tej taryfy (poprzednio je czytałem), zamiast tego formularz do kontaktu. Pocieszajace jest to, że nie było żadnej ściemy z ceną, za nocny prąd policzyli 22 grosze brutto czyli tyle co ustaliliśmy w styczniu:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16975996#16975996
    tabor05
    Poziom 10  
    Proszę o poradę jak zmniejszyć rachunki za prąd w mieszkaniu. Wprowadzam się do mieszkania, gdzie matka płaciła za energię el, ok 40zł miesięcznie w G11. Ja będę zużywał ok 140 zł miesięcznie za energię el. Czy warto się zdecydować na taryfę G12 as, czy inną ? Lepiej założyć bojlery, ogrzewacze wody w kuchni i łazience ? Obecnie jest tylko gazowy ogrzewacz w łazience Termet. Co robić?
    BUCKS
    Poziom 34  
    tabor05 napisał:
    Proszę o poradę jak zmniejszyć rachunki za prąd w mieszkaniu.

Np. ograniczyć korzystanie z urządzeń zużywających energię elektryczną, a które w danej chwili są zbędne.

tabor05 napisał:
    Wprowadzam się do mieszkania, gdzie matka płaciła za energię el, ok 40zł miesięcznie w G11.

Jeśli korzystała z ograniczonej ilości urządzeń elektrycznych i w ograniczonym czasie to tyle mogła płacić.

tabor05 napisał:
    Ja będę zużywał ok 140 zł miesięcznie za energię el. Czy warto się zdecydować na taryfę G12 as, czy inną ?

G12as przy zwykłym użytkowaniu nie opłaca się. Ta taryfa ma sens tylko wtedy kiedy mieliśmy stosunkowo niskie zużycie, a potem nagle po zmianie na G12as chcemy je zwiększyć ale głównie w godzinach nocnych 22-6, bonp. będziemy mieli ogrzewanie elektryczne, akumulacyjne lub dodatkowy bojler elektryczny grzejący tylko w nocy.
    Warto pamiętać, że G12as ma o kilka złotych miesięcznie wyższe opłaty abonamentowe niż G11, więc nie można sugerować się wyłącznie ceną energii

tabor05 napisał:
    Lepiej założyć bojlery, ogrzewacze wody w kuchni i łazience ? Obecnie jest tylko gazowy ogrzewacz w łazience Termet.

Bojlery elektryczne oznaczają zwiększenie zużycia energii, czyli wzrost rachunków o kolejne kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Jeśli będą to małe pojemności bojlera to może być konieczność dogrzewania w ciągu dnia, więc nie skorzystasz za bardzo z "oszczędności" jakie może dać G12as w porównaniu z G11. Będzie wręcz odwrotnie, że będziesz płacił co najmniej kilka złotych więcej każdego miesiąca niż w taryfie G11 za to samo zużycie.

tabor05 napisał:
    Co robić?

Moim zdaniem nic nie zmieniaj, nie ma to sensu.
    Taryfa G12as to bardziej marketingowa ściema niż coś przydatnego dla wielu gospodarstw domowych. Owszem znajdą się wyjątki dla których może to być jakaś alternatywa ale nie mówił bym, że jest to powszechne i tańsze dla każdego.

Trzeba by patrzeć bardziej kompleksowo np. w jaki sposób tam jest rozwiązane ogrzewanie i co można by zmienić, aby zoptymalizować budżet domowy.
    Ale jeśli problemem jest, że mama płaciła 40zł, a Ty będziesz płacił 140zł to nie sądzę, że jakiekolwiek modernizacje wchodzą w grę, bo zwykle oznaczają one wydatki liczone w tysiącach złotych.
    tabor05
    Poziom 10  
    Dzięki za odpowiedź. Miałem na myśli fakt, że zwiększę zużycie energii w tym mieszkaniu a podobno taryfa G12as jest opłacalna po zwiększeniu energii elektrycznej. Do tej pory jest ten gazowy grzejnik wody w łazience a w kuchni i tak coś muszę wstawić (przepływowy lub bojler) . Dojdzie też zmywarka i trochę innych urządzeń tak że zużycie wzrośnie bo będzie więcej urządzeń i ludzi. Jednak rzeczywiście te urządzenia będą pracować raczej w dzień.
    BUCKS
    Poziom 34  
    tabor05 napisał:
    podobno taryfa G12as jest opłacalna po zwiększeniu energii elektrycznej

Tylko zwiększenie o kilka tysięcy kWh w skali roku ale w godzinach nocnych 22-6.
    W zeszłym roku jak liczyłem to po zmianie na G12as zwiększenie zużycia o ok. 224kWh w skali roku i tylko w godzinach 22-6 wyrównywało kwoty rachunków między G11, a G12as.
    Dopiero do 225kWh zaczynamy oszczędzać pierwsze grosze.
    Mając dodatkowe 724kWh to "oszczędzamy" tylko na 500kWh i w zeszłym roku wychodziło mi w Excelu ok. 10zł/mc netto.

Jeśli jesteś pewny, że zwiększysz zużycie energii o co najmniej kilkaset kWh ale w godzinach 22-6 to jeszcze ma to sens.
    Jeśli zwiększenie zużycia będzie ale w godzinach szczytu, czyli w ciągu dnia 6-22 to sobie podaruj taryfę G12as.

Tylko jeśli to będzie nowa umowa na Ciebie to przez pierwszy rok musiałbyś mieć niskie zużycie np. nie mieszkać tam i zużywać mało energii. Dopiero od 2 roku mógłbyś zwiększyć zużycie i skorzystać z zalet jakie daje G12as.
    Wojewoda82
    Poziom 17  
    tabor05 napisał:
    Dzięki za odpowiedź. Miałem na myśli fakt, że zwiększę zużycie energii w tym mieszkaniu a podobno taryfa G12as jest opłacalna po zwiększeniu energii elektrycznej. Do tej pory jest ten gazowy grzejnik wody w łazience a w kuchni i tak coś muszę wstawić (przepływowy lub bojler) . Dojdzie też zmywarka i trochę innych urządzeń tak że zużycie wzrośnie bo będzie więcej urządzeń i ludzi. Jednak rzeczywiście te urządzenia będą pracować raczej w dzień.

A czym ogrzewasz mieszkanie. miejskie, gazowe, węgiel, prąd? Czym będziesz grzał CWU?

Ja płace 60 zł/miesiąc, 67 metrów, taryfa G11, wszędzie ledy w żyrandolach, komputer stacjonarny z zasilaczem 500W (do grania, używany z 3h dziennie, internet i granie), zmywarka (A++, raz na 4-5 dni), lodówka (A+), pralka(A++, co 4 dni) piekarnik (z 2x tydzień), 6 letni telewizor 32 cale na świetlówkach (z 2h dziennie), frytkownica + sandwich (z 3x/tydzień) prąd do kotła gazowego dwufukcyjnego. Sam.

Taryfa G12as, jest w sumie możliwa do skorzystania tylko gdy co roku postępowałby u ciebie wzrost zużycia energii w nocy. Wymusza ona, tak jak inne G12, przestawianie się trochę na życie w nocy (pranie zmywanie (to akurat nie jest problem, nastawy czasowe)), dogrzewanie CWU i kąpiele w godzinach nocnych, najlepiej z ogrzewaniem elektrycznym akumulacyjnym (podłogówka elektryczna, pompa ciepła z podłogówką, piece akumulacyjne).

Dla przeciętnego użytkowania, który nie używa prądu do ogrzewania (czy to pośrednio czy bezpośrednio) taryfy z grypy G12 są zwykle totalnie nieopłacalne.
    tabor05
    Poziom 10  
    Ogrzewanie centralne, mieszkanie w środku bloku, 2piętro. Przekonaliście mnie, że nie warto nic zmieniać. Mam może tylko dylemat czy mały bojlerek pod zlewem w kuchni czy ogrzewacz przepływowy ( do umycia rąk czy szklanki) ? Dzięki za porady
    Zbigniew Rusek
    Poziom 34  
    Jeśli to ma być podgrzewacz elektryczny, to przepływowy ma zawsze dużą moc i nie zawsze instalacja elektryczna jest do tego dostosowana. Jednofazowe zapewniają malutki strumyczek ledwie ciepłej wody (w zimie wręcz letniej).
    gaz4
    Poziom 31  
    W przypadku G12as jest wiele nieporozumień. Nie trzeba każdego roku zwiększać zużycia, a wchodząc w nią z zerowym zużyciem nie trzeba czekać aż rok by z niej skorzystać. Sprawa wyglada tak, że limit dotyczy pierwszego roku przed przejściem na G12as, a jak dom jest nowy wynosi on 0. W tym wypadku jest pytanie czy policzą zero czy będzie limit zużycia mamy?

G12as ma nieco wyższe opłaty stałe i aby je wyzerować należy zużyć te kilkaset kWh jak wyżej napisał kolega BUCKS. Najłatwiej można to zrobić bojlerem ale tu jest specyficzna sytuacja. Jak rozumiem w łazience zostaje gaz, a prąd ma być używany wyłącznie w kuchi? Jeżeli tak, to G12as rzeczywiście nie ma sensu. W kuchni nie jest potrzebny duży przepływ więc można zaryzykować ogrzewacz przepływowy na jednej fazie. Jak komuś nie wystarczy strumyczek ciepłej wody może zainstalować jakiś mały (np 40 litrowy) bojlerek - do kuchni wystarczy. Najlepiej po prostu podpiąć sie pod ogrzewacz gazowy i po problemie.
    BUCKS
    Poziom 34  
    gaz4 napisał:
    Sprawa wyglada tak, że limit dotyczy pierwszego roku przed przejściem na G12as, a jak dom jest nowy wynosi on 0. W tym wypadku jest pytanie czy policzą zero czy będzie limit zużycia mamy?

Z ciekawości pytałem w punkcie obsługi klienta i dostałem informację, że w przypadku nowego lokalu limit nie wyniesie zero, bo wezmą sobie limit z pierwszego roku eksploatacji.
    Nie drążyłem, bo jak w styczniu czytałem regulaminy to nie kojarzę, aby była mowa, że po zmianie na G12as na kolejne lata biorą pod uwagę limit z pierwszego roku.

Aby nie było wątpliwości najlepiej byłoby zmienić abonenta i jeśli mamy pustostan to przez rok nabić niskie zużycie i dopiero wtedy przejść na G12as, wówczas mamy zagwaratntowany niski limit. Inaczej to jest loteria. Można czytać regulaminy a potem w punkcie obsługi klienta powiedzą i tak zupełnie co innego.

Dlatego nie podoba mi się ta taryfa G12as, bo jak dla mnie jej warunki powinny być proste jak budowa cepa, a tutaj jest to zagmatwane i do końca nie wiadomo jak to będzie. Niby obowiązują regulaminy itd. ale jeśli można je interpretować na dwojaki sposób to potem jest pole do popisu dla Zakładu Energetycznego i zapewne nie będą szli na rękę klientom.
    Ryszard49
    Poziom 34  
    Nie bardzo rozumiem o co tak właściwie chodzi osobom biorącym udział w dyskusji. Jest podwyżka cen energii elektrycznej, jest, to przerzucamy koszty na cenę finalną produktu i nie ma sprawy. Tak zrobią wszyscy producenci. Ma ktoś jakieś pytania?.
    Xantix
    Poziom 40  
    Ryszard49 napisał:
    Jest podwyżka cen energii elektrycznej, jest

Nie, na razie energetycznie duzi gracze oficjalnych taryf nie zgłosili do zatwierdzenia, więc przez najbliższe tygodnie podwyżek nie będzie.
    Ryszard49 napisał:
    to przerzucamy koszty na cenę finalną produktu i nie ma sprawy.

Może dla ciebie sprawy nie ma, ale mi wzrost ceny prądu o 30% jednak może trochę kłopotu sprawić.

Ryszard49 napisał:
    Ma ktoś jakieś pytania?.

Tak, dlaczego tak drogo? ;)
    Ryszard49
    Poziom 34  
    Xantix kiedyś można było negocjować stawkę, przy np. zużyciu miesięcznym 250000 kWh, teraz takiej możliwości nie ma, więc przerzucamy koszty na klienta. Wszyscy tak zrobią.
    Xantix
    Poziom 40  
    @Ryszard49 Człowieku o czym ty gadasz? Każdy, kto tutaj dyskutuje wie, skąd że koszty zawsze ponosi odbiorca końcowy. My tutaj stawiamy pytanie: "czemu musi być tak drogo"?
    Ryszard49
    Poziom 34  
    Xantix, jest wolny rynek i nie widzę żadnego problemu. Ja kupuje energię elektryczną i nie zastanawiam się dlaczego jest taka a nie inna cena. Ja teraz muszę tak zarządzać w firmie żeby te podwyżki jak najmniej odbiły się na cenie wyrobu finalnego. Być może trzeba zmienić park maszynowy na bardziej nowoczesny .
    Xantix
    Poziom 40  
    Ryszard49 napisał:
    Xantix, jest wolny rynek i nie widzę żadnego problemu.

Wolny rynek? W energetyce? Z której planety spadłeś na ziemię? Nie słyszałeś o Urzędzie Regulacji Energetyki? Chłopie, jeśli twoja firma nie jest jakąś hutą, cementownią czy inną stocznią to dla ciebie nie ma żadnego wolnego rynku, bo handel energią z małymi i średnimi podmiotami podlega bardzo ścisłym regulacjom. W sumie to cała energetyka zawodowa nie jest do końca "wolna"...

Ryszard49 napisał:
    Ja kupuje energię elektryczną i nie zastanawiam się dlaczego jest taka a nie inna cena.

Jak rozumiesz do sklepu idziesz i kupujesz wszystkie produkty także bez oglądania się na ich cenę? Jeśli tak - gratuluję wypchanego portfela. Niestety nie wszyscy tak mają...
    Ryszard49
    Poziom 34  
    Xantix masz małą wiedzę w tym temacie , jest prawie "własna" stacja trafo. Jak jesteś w temacie to zrozumiesz.
    Cytat:
    Jak rozumiesz do sklepu idziesz i kupujesz wszystkie produkty także bez oglądania się na ich cenę? Jeśli tak - gratuluję wypchanego portfela. Niestety nie wszyscy tak mają...

Czyli zamknąć firmę ?.
    BUCKS
    Poziom 34  
    Ryszard49 napisał:
    Nie bardzo rozumiem o co tak właściwie chodzi osobom biorącym udział w dyskusji.

Ja np. poruszam kwestię warunków jakie dotyczą taryfy G12as.
    Analogicznie jak w sieciach komórkowych masz do wyboru różne taryfy i ważna jest też optymalizacja.

Wiadomo w dzisiejszych czasach telefon komórkowy to podstawa więc każdy będzie jakieś tam koszty ponosił ale można je zoptymalizować i dobrać dla swoich potrzeb odpowiednią taryfę.
    Podobnie jest z energią elektryczną tylko, że w tym przypadku wybór taryfy G12as stawia przed potencjalnym klientem więcej pytań niż odpowiedzi.

Szukając odpowiedzi w sprawie G12as to dostajemy wiadomości, których nigdzie nie można potwierdzić oficjalnie, bo jak już podpisze się umowę to obowiązują warunki umowy i regulaminów itp. A czytając cennik dystrybucji to wiem, że nic nie wiem, więc nie znajduję potwierdzenia słów pracowników Zakładu Energetycznego w sprawie zasad ustalania limitu rocznego, który ma bezpośredni wpływ na wysokość rachunków w taryfie G12as.
    Cenniki itp. powinny być proste i nie budzące wątpliwości, a w przypadku G12as jest to maksymalnie skomplikowane.
    Nie uważam siebie za guru ale skoro ja nie rozumiem tego cennika i zasad jakie obowiązują przy ustalaniu rocznego limitu dla G12as to wątpię, aby to ogarnął przeciętny Kowalski.
    A pytając się z punktach obsługi klienta to dostaję sprzeczne informacje zwrotne, więc raz pracownik mówi jedną wersją, potem inny pracownik wyśmiewa tego pierwszego i mówi inną wersję ale formalnie nie udało mi się potwierdzić żadnej z nich.
    gaz4
    Poziom 31  
    BUCKS napisał:
    gaz4 napisał:
    Sprawa wyglada tak, że limit dotyczy pierwszego roku przed przejściem na G12as, a jak dom jest nowy wynosi on 0. W tym wypadku jest pytanie czy policzą zero czy będzie limit zużycia mamy?

Z ciekawości pytałem w punkcie obsługi klienta i dostałem informację, że w przypadku nowego lokalu limit nie wyniesie zero, bo wezmą sobie limit z pierwszego roku eksploatacji.
    Nie drążyłem, bo jak w styczniu czytałem regulaminy to nie kojarzę, aby była mowa, że po zmianie na G12as na kolejne lata biorą pod uwagę limit z pierwszego roku.

Albo niedoinformowani albo świadomie odstraszają od G12as, podobno Energa robi straaaaszne problemy dla tych co ją zamawiają. Na forum o samochodach elektrycznych kilka osób zamówiło tę taryfę i dostają pierwsze faktury. U niektórych masa błędów ale z tego co piszą reklamacje są uznawane. Jedna faktura (PGE) ma 0kWh jako limit oraz stawki dokładnie takie jak tu obliczyliśmy. Czyli moja interpretacja tych mocno zagmatwanych przepisów jest prawidłowa, nowe domy startują z zerowym limitem.

http://forum.samochodyelektryczne.org/viewtopic.php?t=2267&postdays=0&postorder=asc&start=150
    Xantix
    Poziom 40  
    Ryszard49 napisał:
    Xantix masz małą wiedzę w tym temacie , jest prawie "własna" stacja trafo.

Mam wystarczającą wiedzę, żeby wiedzieć, że ta "prawie własna stacja trafo" raczej ci ceny za energię elektryczną nie obniży (no najwyżej za dystrybucję). Bo wiesz, transformator pradu nie produkuje tylko przetwarza i przesyła. ;)

Ryszard49 napisał:
    Czyli zamknąć firmę ?.

Zamykaj czy otwieraj - twoja sprawa. Ale skoro piszesz, że nie patrzysz na cenę kupowanego prądu to niby czemu masz kombinować z ograniczaniem kosztów? Przecież ciebie cena energii ponoć nie interesuje?