Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Epson DX7400 - reanimacja po długim czasie nieużywania

16 Lis 2017 13:11 612 2
  • Poziom 3  
    Witam,

posiadam drukarkę Epson Stylus DX7400 i mam z nią pewien problem.

Drukarka ma już kilka lat, ale praktycznie nie była używana.
    Po wyczerpaniu oryginalnego tuszu zakupiłem komplet zamienników z allegro. Drukarka wykryła zamienniki i można było drukować, lecz druk nie był zbyt dobrej jakości. Kilka razy wyczyściłem dysze za pomocą oprogramowania Epson i skończyło się to tym, że drukarka uznała, że tusz się skończył. Mimo tego w dalszym ciągu chlupotał on w pojemniczkach. Zacząłem wtedy kombinować z resetowaniem chipów. Na internecie znalazłem jakiś program, niestety było to tak dawno temu, że nie pamiętam co to było. I wtedy właśnie coś przekombinowałem. Najprawdopodobniej w drukarkę wgrałem inne firmware albo coś z tym związanego.

I tak sobie ten sprzęt przeleżał kilka lat sporadycznie używany jako skaner. Na standardowych sterownikach z Windows 7.
    Teraz przyszedł czas na próbę reanimacji.

Zakupiłem więc nowe tusze. Ponownie jakieś zamienniki z allegro. Sterownik od drukarki DX7400 działa średnio. Druk idzie, ale w oprogramowaniu Epson w miejscu gdzie jest informacja o zużyciu tuszy nic nie pokazuje. Inne opcje z oprogramowania Epson też działają. Na sterowniku z Windows ogólnie druk idzie. W obu przypadkach niestety wychodziły same kreseczki. Więc ponownie wziąłem się za czyszczenie dyszy i tak kilka razy, aż drukarka stwierdziła, że tusz się wyczerpał. Tak jak poprzednio w zbiorniczkach on chlupocze.

Wracając do mojej wcześniejszej "zmiany firmware".

Wczoraj ściągnąłem jakiś program, w którym jest możliwość zresetowania chipu. Widzi on moją drukarkę jako CX7300. Pamiętam, że tak samo było już te parę lat temu. Niestety resetu nie mogłem zrobić, gdyż muszę posiadać jakiś kod.
    Sterownik od drukarki CX7300 działa już trochę lepiej. Tu przynajmniej widać poziom tuszy.

Czy jest możliwość w warunkach domowych zreanimować ten sprzęt. Najlepiej przywrócić mu jego oryginalne oprogramowanie?

Druga sprawa to poprawa druku. Skoro automatyczne czyszczenie dyszy nie wiele daje to czy opłaca się robić ręczne ich czyszczenie?
    Tak jak w tym temacie: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1371088.html

Dodam jeszcze, że robiąc test dyszy drukarka drukuje 4 małe tabelki, każdą w innym kolorze. Jeśli gdzieś jest przerwa to oprogramowanie radzi zrobić kolejne czyszczenie. W moim przypadku teraz drukowały się tabelki czarne i niebieskie w jakich powiedzmy 30 %. Po kilku czyszczeniach nic się nie zmieniło w ich wyglądzie.

Czy to może znaczyć, że dysze są zapchane starym tuszem?
    Czy bardziej wina leży po stronie tanich zamienników?

Proszę o pomoc w walce z tym sprzętem.
  • Poziom 3  
    W sumie to ostatnio wydemontowałem głowicę, po ponownym montażu i włożeniu nowych tuszy (zamienników) nie zostały one wykryte. Nie wiem czy przypadkiem przez tę moją zabawę i najprawdopodobniej zmianę oprogramowania nie ubiłem drukarki.