Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samsung WF7452 - wyrzuca bezpiecznik różnicowy

gkgkgk 16 Nov 2017 13:20 1827 13
    gkgkgk
    Level 11  
    Witam,

Pralka Samsung WF7452SUV, po podłączeniu do gniazdka sieciowego po kilku sekundach wyrzuca bezpiecznik różnicowy. Odchyliłem panel sterowania i metodą eliminacji doszedłem do wniosku, że wtyczka zaznaczona na schemacie powoduje to zwarcie/upływność. Zajrzałem do pralki od spodu, ale nie mogę zlokalizować miejsca, do którego idą kabelki z w/w wtyczki - wszystko jest zaizolowane taśmą. Czy mógłbym prosić o wyjaśnienie do których elementów doprowadzone są przewody z tej wtyczki?
    Samsung WF7452 - wyrzuca bezpiecznik różnicowy Samsung WF7452 - wyrzuca bezpiecznik różnicowy
    Pozdrawiam z góry dziękując, :-)
    PS.
    Czy można w ramach testów czasowo wyeliminować wyłącznik drzwi i gdzie należy "zainterweniować" w tej pralce? Doczytałem na forum, że ten wyłącznik sprawia również podobne problemy.
    Gobro
    Level 31  
    Trzeba ściągnąć blachę z przodu na dole pralki odkręcając 2 wkręty na bokach. Po ściągnięciu tej blachy będzie widać, że leje się woda po zbiorniku powyżej grzałki, która może powodować zadziałanie bezpiecznika różnicowo - prądowego. Jeżeli wyciągniesz tą wtyczkę co na zdjęciu procesor nie pozwoli na załączenie pralki.
    gkgkgk
    Level 11  
    Witam.

Bezpiecznik różnicowy wyskakuje po włączeniu pralki do sieci, ściśle kabla sieciowego do gniazdka, bez wybierania jakiejkolwiek funkcji. Podświetlenie panelu następuje z wtyczką włączoną i bez niej też, dlatego chcę iść śladem tych przewodów, ale nie wiem dokąd prowadzą. Mogę je "przegwizdać", ale liczę, że na forum odpowiedź znajdę szybciej. Z tego co widać od spodu po odkręceniu plastikowej "podłogi" (2 wkręty), to mogą iść do:

1. Wielo wtyk do silnika i jedna żyła na obudowę silnika - zabezpieczenie termicze?
    2. Pompka odprowadzająca wodę - odłączyłem kabelki do niej i zabezpieczenie nadal wyskakuje.
    3. Okolice grzałek, chyba czujnik temperatury?
    djlukas
    Level 27  
    Na schemacie zaznaczyłem twoją wtyczkę.

Induktorem zlokalizujesz upływ.
    gkgkgk
    Level 11  
    Witam,

kolory się zgadzają, ale widzę, że przewody od tej wtyczki idą w dół pralki, to po pierwsze, może to trochę inny model pralki. Po drugie zdejmowałem wtyczki z zaworów "wodnych" i zwarcie NIE ustępowało. Po dzisiejszym wieczornym podejściu jestem na takim etapie: tylko zdjęcie wtyczki z zespołu blokady drzwi powoduje, że zwarcie ustępuje. Zajrzałem do środka tego zespołu i nie bardzo jest tam coś do zepsucia, no chyba, że cewka elektromagnesu ma zwarcie, albo wilgoć, spróbuję poszukać schematu i coś głębiej przeanalizować. Jeszcze może być tak, że bez blokady nie działają inne obwody, w których to zwarcie w rzeczywistości istnieje. Najlepiej byłoby "zasymulować" działanie zespołu blokady, poprzez odpowiednie zwarcia na jej stykach, ale nie mam schematu.

Pozdrawiam
    Gobro
    Level 31  
    Odepnij na próbę masę z grzałki i sprawdź .
    MonikaMarcin
    Level 20  
    gkgkgk wrote:
    Najlepiej byłoby "zasymulować" działanie zespołu blokady, poprzez odpowiednie zwarcia na jej stykach, ale nie mam schematu.
    Nie da się wzrokowo ocenić co się zwiera gdy zamykasz drzwiczki?
    Gobro wrote:
    masę z grzałki
    O przewodzie ochronnym kolega pisze?
    gkgkgk wrote:
    bez blokady nie działają inne obwody, w których to zwarcie w rzeczywistości istnieje.
    Na 99% tak jest.
    gkgkgk
    Level 11  
    Ale chyba coś z tą blokadą jednak nie gra, bo:

1. drzwiczki zamknięte lub otwarte, blokada z wtyczką włożoną - przebicie

2. drzwiczki zamknięte lub otwarte, blokada z odpiętą wtyczkę - brak przebicia

Zdecydowałem się na zakup blokady.
    MonikaMarcin
    Level 20  
    gkgkgk wrote:
    Wyrzucone pieniądze, bo:
    gkgkgk wrote:
    Jeszcze może być tak, że bez blokady nie działają inne obwody, w których to zwarcie w rzeczywistości istnieje.
    MonikaMarcin
    Level 20  
    artfik wrote:
    Gobro Ci podpowiedział odepnij zero od grzałki.

Masa, zero...
    O czym wy piszecie?
    Zamienimy wtyczkę i gdzie to twoje "zero" będzie?
    gkgkgk
    Level 11  
    Założyłem z powrotem blokadę drzwi na swoje miejsce i odłączyłem grzałkę. Zwarcie znikło, czyli jednak grzałka do wymiany, dziękuję za porady i gratuluję trafności tym co ją typowali. Na koniec dodam, że grzałka z racji jej konstrukcji i "ciężkich" warunków użytkowania zawsze powinna być pierwszą podejrzaną jako źródło upływności.

Pozdrawiam
    MonikaMarcin
    Level 20  
    MonikaMarcin wrote:

gkgkgk napisał:
    Wyrzucone pieniądze,

gkgkgk wrote:
    Założyłem z powrotem blokadę drzwi na swoje miejsce i odłączyłem grzałkę. Zwarcie znikło,

No i fajnie... ;-)
    gkgkgk
    Level 11  
    Witam,

Finał - grzałka wymieniona, pralka sprawna, :D. W ciemnych miejscach na powierzchni grzałki chyba były przebicia. Wytrzymała 7 lat, a przez ostanie 1,5 roku prała nawet 2 x dziennie.

Dziękuję jeszcze raz za wskazówki i pozdrawiam.