Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio Lampowe Mazur - Urwane przewody

16 Lis 2017 19:10 1500 12
  • Poziom 17  
    Kolego wydaje mi się iż mało kto ma tak dobrą pamięć by po takim zdjęciu stwierdzić gdzie miejsce tych przewodów. Weź miernik i znajdź drugi koniec.Podaj co jest na ich końcu, do czego są podłączone, wówczas będzie można coś podpowiedzieć. Tak to tylko wróżenie z fusów niestety.
  • Poziom 5  
    Tych przewodów jest ogólnie trzy jeden jest podłączony do wejścia gramofonowego reszta urwana ale wszystkie są podłączone do przełącznika zakresów.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Z.Z.U napisał:
    Tych przewodów jest ogólnie trzy jeden jest podłączony do wejścia gramofonowego reszta urwana ale wszystkie są podłączone do przełącznika zakresów.

Więc teraz patrzysz na schemat i po kolei sprawdzasz który przewód od przełącznika gdzie idzie. Gdy trafisz na taki który właśnie nie jest połączony sprawdzasz gdzie powinien się znaleźć. Powtarzasz to dla kolejnego przewodu. Uwierz inaczej się nie da. Inaczej sprawa by wyglądała gdyby ktoś robił te radia codziennie i to po kilka sztuk. Dziś tylko miernik i schemat. Co do innych usterek już łatwiej będzie innym pomóc tobie.
  • Poziom 5  
    Znalazłem miałem zły schemat jeden przewód był przylutowany to potencjometru a drugi do masy.Tych Mazurów było kilka wersji i tu był problem.Dziękuję za poświęcony czas i odpowiedzi.
  • Poziom 17  
    Ważne że powoli naprawa idzie do przodu.Podczas pracy zachowaj dużą ostrożność by nic więcej nie urwać, co przy tego typu montażu ułatwia ewentualne oderwanie. Warto przyjrzeć się punktom lutowniczym i ewentualnie je poprawić. Zwróć też uwagę na rezystory. Zdarzają się z poluzowanymi pierścieniami na końcówkach. Wówczas czeka je wymiana.
  • Poziom 5  
    A co zrobić z kondensatorami które pewnie straciły swoją pojemność ? Dużo słyszałem o zamianach na styrorefleksowe czy na któreś powinienem zwrócić szczególną uwagę?Nie chciał bym uszkodzić lamp elektronowych.
  • Poziom 20  
    Możesz wymienić kondensator opisany na schemacie 20 TpF.Kondensator ten przyłączony jest do anody triody L2.Podaje sygnał m.cz. z anody triody L2,przez regulację barwy,na siatkę S1 lampy EBL21.Kondensator zamienny to 22nF/ 400V.
  • Poziom 5  
    Spróbuję znaleźć zamiennik.Mam jeszcze pytanie związane z transformatorem głośnikowym,mam tylko od Pioniera U2 czy będzie kompatybilny z Mazurem?
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Nie są to transformatory kompatybilne.Transformator Pioniera U2 przeznaczony jest do lampy UBL21 której Ra to 3-3,5 kΩ. Mazur pracuje na lampie EBL21, której Ra to 5,7-7 kΩ. Użycie transformatora z Pioniera U2 spowoduje pewne niedopasowanie warunków pracy EBL21. Efektem będzie co najmniej, zmniejszenie użytecznej nie zniekształconej mocy wyjściowej. Sprawdź jeszcze statyczne warunki pracy lampy EBL21 (pentody).
  • Poziom 5  
    A w jaki sposób można je odróżnić.Na nich przeważnie nie ma oznaczeń.
  • Poziom 20  
    Piszesz, że masz transformator od Pioniera.To chyba wiesz co masz.

Dodano po 13 [minuty]:

Transformator do Pioniera to TW3-328. Rezystancja uzwojenia pierwotnego to 200-230 Ω. Transformator do Mazura to TW3-329 z rezystancją uzwojenia pierwotnego 350-390 Ω. Rezystancje oczywiście dla prądu stałego.
  • Poziom 5  
    Wszystko jest w porządku radio jest sprawne może kiedyś uda mi się dostać transformator głośnikowy.Dziękuję za pomoc