Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

General Electric GE PP989DN4BB - Płyta z USA (2x120V) na 230V

pioadam 16 Lis 2017 19:19 774 5
  • Poziom 9  
    Szanowni Koledzy,
    Potrzebuję pilnej pomocy, w przeciwnym przypadku zostanę zamordowany przez Małżonkę :)

Do nowego mieszkania kupiłem "okazyjnie" płytę indukcyjną GE PP989DN4BB. Wiedząc, że sprzęt pochodzi z USA zwróciłem uwagę na tabliczkę znamionową i... zamroczyło mnie :/
    Na tabliczce 240V/60Hz, założyłem, że jest to max. napięcie na fazę. Dzisiaj przyjechała do nas kuchnia, w blacie zostały wycięte wszystkie otwory - w tym pod tą płytę, panowie od mebli wyszli więc zabrałem się za podłączenie elektryki i ZONK. Na szczęście coś mnie tknęło żeby dokładnie sprawdzić manual przed podłączeniem płyty do prądu.

Płyta wymaga 2 faz 120V, jakiś pomysł jak to podłączyć? Niestety patent z Boscha nie przejdzie (przełączenie kabli na wersję 230V), nie ma tu płyty głównej - wszystko jest na kablach. Wg schematu wszystko jest zasilane ze 120V.
    Obstawiam, że zostaje mi zakup transformatora, jeśli tak będę wdzięczny za pomoc w doborze.
    Niestety wymiana płyty na inny model raczej nie wchodzi w grę - ten model jest znacznie szerszy od standardowej indukcji, musiałbym kupić nowy blat + brak okapu.
    W załączniku manual do płyty.
    Pozdrawiam i liczę na Waszą pomoc,
    Pioadam
    General Electric GE PP989DN4BB - Płyta z USA (2x120V) na 230VGeneral Electric GE PP989DN4BB - Płyta z USA (2x120V) na 230VGeneral Electric GE PP989DN4BB - Płyta z USA (2x120V) na 230V

• Poziom 38  
    Transformator z USA na 10 kW?
    Cena transformatora 5 kW ≈ 500 - 600 PLN.
    Opcja druga zakup transformatora ok 10 kW z wyjściem 2 x 120 V .
  • Poziom 9  
    Wydaje mi się, że to najsensowniejsza opcja. Mimo wszystko koszt podobnej płyty na naszym rynku to około 10k więc nawet wydanie 1k zł i tak nadaj jest bardzo opłacalne.
    Mógłbym prosić o jakieś źródło gdzie znajdę autotrafo w takich pieniądzach? Wszystko co znajduję to od 1300zł za 5kW :/
    Czy dobrze rozumiem, że z 3-fazówki biorę 2xL i N, pod nie łączę 2 trafa i z nich zasilam L1 i L2 w płycie a N za trafami mogę spiąć i jednym przewodem podłączyć do płyty? Z budowy autotransformatora wynika, że N przechodzi przez urządzenie bezpośrednio ale wolę się upewnić :)
    Zastanawiam się jeszcze nad możliwością przerobienia sterowania w płycie na 230V - grzałki pracują na 2 fazach czyli 240V, jedynie sterownie jest na 120V (ze schematu wynika, że są tam tylko żarówki, 0 elektroniki), może udałoby się to jakoś przerobić i zasilać bezpośrednio z 230V ale to już wolałbym oddać komuś do zrobienia.

EDIT:
    Znalazłem transformator 5kVA Volt Polska VP-5000VA, w tym momencie dostępny wyłącznie na allegro (7048884240) - dzwoniłem do Volt Polska, w 2 tygodnie zostały wykupione wszystkie zasilacze z ich magazynu i w tym momencie można go kupić wyłącznie przez hurtownie.
    Pan z działu technicznego nie zaleca łącznia linii N dwóch transformatorów ze względu na możliwe uszkodzenie transformatora w przypadku zwarcia na płycie, jednak nie widzę lepszego rozwiązania (poza kupnem autotrafa 3 fazowego lub zrobienia na zamówienie 2 fazowego 10kW, koszt min 3tyś zł) - mam tylko jeden przewód neutralny w płycie. Co myślicie o takim rozwiązaniu?
  • Specjalista AGD
    Z tego co widzę jest to płyta ceramiczna a nie indukcyjna jak piszesz.Myślę że dało by radę ją przerobić na normalne zasilanie bez zastosowania autotransformatora.Kwestia znalezienia dobrego speca.
  • Poziom 9  
    O widzisz, i to jest świetna wiadomość :) Byłem przekonany, że to indukcja ale szczerze mówiąc nie znam się na płytach i wszystkie wyglądają dla mnie podobnie. W takim razie czy znasz może kogoś z Małopolski/Śląska kto podjąłby się takiej przeróbki? Płyta jest sterowana w pełni analogowo i jeśli dobrze widzę na schemacie grzałki pracują na 240V (?) więc teoretycznie powinno dać się to zrobić bez jakichś strasznych kosztów. Jedynie zostaje kwestia wentylatora - on jest na 120V, ale w razie czego można wrzucić mały transformator tylko do zasilania wentylatora.
  • Specjalista AGD
    Nie znam ale jak byś komuś zaproponował dobą cenę to myślę że by się podjął,trzeba sprawdzić na jakie napięcie są dawkowniki i neonówki,grzałki powinny działać ale to też trzeba sprawdzić powinny być tam oznaczenia.