Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

General Electric GE PP989DN4BB - Płyta z USA (2x120V) na 230V

pioadam 16 Nov 2017 19:19 1140 5
Bosch
 • #1
  pioadam
  Level 10  
  Szanowni Koledzy,
  Potrzebuję pilnej pomocy, w przeciwnym przypadku zostanę zamordowany przez Małżonkę :)

  Do nowego mieszkania kupiłem "okazyjnie" płytę indukcyjną GE PP989DN4BB. Wiedząc, że sprzęt pochodzi z USA zwróciłem uwagę na tabliczkę znamionową i... zamroczyło mnie :/
  Na tabliczce 240V/60Hz, założyłem, że jest to max. napięcie na fazę. Dzisiaj przyjechała do nas kuchnia, w blacie zostały wycięte wszystkie otwory - w tym pod tą płytę, panowie od mebli wyszli więc zabrałem się za podłączenie elektryki i ZONK. Na szczęście coś mnie tknęło żeby dokładnie sprawdzić manual przed podłączeniem płyty do prądu.

  Płyta wymaga 2 faz 120V, jakiś pomysł jak to podłączyć? Niestety patent z Boscha nie przejdzie (przełączenie kabli na wersję 230V), nie ma tu płyty głównej - wszystko jest na kablach. Wg schematu wszystko jest zasilane ze 120V.
  Obstawiam, że zostaje mi zakup transformatora, jeśli tak będę wdzięczny za pomoc w doborze.
  Niestety wymiana płyty na inny model raczej nie wchodzi w grę - ten model jest znacznie szerszy od standardowej indukcji, musiałbym kupić nowy blat + brak okapu.
  W załączniku manual do płyty.
  Pozdrawiam i liczę na Waszą pomoc,
  Pioadam
  General Electric GE PP989DN4BB - Płyta z USA (2x120V) na 230VGeneral Electric GE PP989DN4BB - Płyta z USA (2x120V) na 230VGeneral Electric GE PP989DN4BB - Płyta z USA (2x120V) na 230V
 • Bosch
 • #2
  Piotr2608

  Level 40  
  Transformator z USA na 10 kW?
  Cena transformatora 5 kW ≈ 500 - 600 PLN.
  Opcja druga zakup transformatora ok 10 kW z wyjściem 2 x 120 V .
 • Bosch
 • #3
  pioadam
  Level 10  
  Wydaje mi się, że to najsensowniejsza opcja. Mimo wszystko koszt podobnej płyty na naszym rynku to około 10k więc nawet wydanie 1k zł i tak nadaj jest bardzo opłacalne.
  Mógłbym prosić o jakieś źródło gdzie znajdę autotrafo w takich pieniądzach? Wszystko co znajduję to od 1300zł za 5kW :/
  Czy dobrze rozumiem, że z 3-fazówki biorę 2xL i N, pod nie łączę 2 trafa i z nich zasilam L1 i L2 w płycie a N za trafami mogę spiąć i jednym przewodem podłączyć do płyty? Z budowy autotransformatora wynika, że N przechodzi przez urządzenie bezpośrednio ale wolę się upewnić :)
  Zastanawiam się jeszcze nad możliwością przerobienia sterowania w płycie na 230V - grzałki pracują na 2 fazach czyli 240V, jedynie sterownie jest na 120V (ze schematu wynika, że są tam tylko żarówki, 0 elektroniki), może udałoby się to jakoś przerobić i zasilać bezpośrednio z 230V ale to już wolałbym oddać komuś do zrobienia.

  EDIT:
  Znalazłem transformator 5kVA Volt Polska VP-5000VA, w tym momencie dostępny wyłącznie na allegro (7048884240) - dzwoniłem do Volt Polska, w 2 tygodnie zostały wykupione wszystkie zasilacze z ich magazynu i w tym momencie można go kupić wyłącznie przez hurtownie.
  Pan z działu technicznego nie zaleca łącznia linii N dwóch transformatorów ze względu na możliwe uszkodzenie transformatora w przypadku zwarcia na płycie, jednak nie widzę lepszego rozwiązania (poza kupnem autotrafa 3 fazowego lub zrobienia na zamówienie 2 fazowego 10kW, koszt min 3tyś zł) - mam tylko jeden przewód neutralny w płycie. Co myślicie o takim rozwiązaniu?
 • #4
  Lodxx
  Home appliances specialist
  Z tego co widzę jest to płyta ceramiczna a nie indukcyjna jak piszesz.Myślę że dało by radę ją przerobić na normalne zasilanie bez zastosowania autotransformatora.Kwestia znalezienia dobrego speca.
 • #5
  pioadam
  Level 10  
  O widzisz, i to jest świetna wiadomość :) Byłem przekonany, że to indukcja ale szczerze mówiąc nie znam się na płytach i wszystkie wyglądają dla mnie podobnie. W takim razie czy znasz może kogoś z Małopolski/Śląska kto podjąłby się takiej przeróbki? Płyta jest sterowana w pełni analogowo i jeśli dobrze widzę na schemacie grzałki pracują na 240V (?) więc teoretycznie powinno dać się to zrobić bez jakichś strasznych kosztów. Jedynie zostaje kwestia wentylatora - on jest na 120V, ale w razie czego można wrzucić mały transformator tylko do zasilania wentylatora.
 • #6
  Lodxx
  Home appliances specialist
  Nie znam ale jak byś komuś zaproponował dobą cenę to myślę że by się podjął,trzeba sprawdzić na jakie napięcie są dawkowniki i neonówki,grzałki powinny działać ale to też trzeba sprawdzić powinny być tam oznaczenia.