Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyj±tek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Łuparka hydrauliczna - Problem z pomp±.

16 Lis 2017 20:59 5382 57
 • Poziom 11  
  Witam. Zbudowałem sobie łuparkę hydrauliczn±, pocz±tkowo zasilana pomp± hydrauliczn± z Ursusa C330. Niestety od pocz±tku z pomp± były problemy ( stara) pompa ciekła, póĽniej wywaliło uszczelniacz na wałku. Zakupiłem zawór jednokierunkowy. Niestety po około 2 tyg. pracy znowu padło uszczelnienie. Postanowiłem kupić now± pompę, padło na Nsz 32. i teraz się zastanawiam czy znowu nie wywali mi uszczelnienia. Poniżej schemat podł±czenia i linki do pompy, rozdzielacza i zaworu. Siłownik nie wiem jaki¶ z odzysku dwustronnego działania.
  https://www.sklepdlarolnika.pl/pl/p/POMPA-HYDRAULICZNA-ZEBATA-HYDROSILA-NSZ32-LEWA/11251
  https://www.sklepdlarolnika.pl/pl/p/ROZDZIELACZ-HYDRAULICZNY-1-SEKCYJNY-40L/15740
  https://www.sklepdlarolnika.pl/pl/p/ZAWOR-ZWR...38-PRZEPLYW-45Lmin-CISNIENIE-MAX-350bar/24076
  Łuparka hydrauliczna - Problem z pomp±.
 • Poziom 21  
  Lub w układzie nie ma zaworu przeci±żeniowego i pompa bywa chwilami przeci±żona, co jest możliwe w łuparce.
  W każdym układzie hydraulicznym taki zawór powinien być. W tym przypadku może wskazywać też na za mały siłownik. Skoro ze szrotu, to poszukać większego.

  Schemat nieczytelny, nic nie widać.
 • Poziom 1  
 • Użytkownik usun±ł konto  
 • Poziom 1  
 • Użytkownik usun±ł konto  
 • Poziom 1  
 • Poziom 26  
  Grzesiek1098 napisał:
  Zakupiłem zawór jednokierunkowy.

  W jakim celu? Nie widzę tutaj potrzeby jego stosowania i wedle mnie stanowi barierę dla oleju hydraulicznego dławi±c jego przepływ (może nie wiele ale na pewno dławi trochę).
  Grzesiek1098 napisał:
  Postanowiłem kupić now± pompę, padło na Nsz 32. i teraz się zastanawiam czy znowu nie wywali mi uszczelnienia.

  I będzie ci wywalać w każdej pompie gdyż jak się domy¶lam pompa wyciska o wiele za dużo niż powinna bo pracuje za pewnę na ci¶nieniu 200-300bar czyli na granicach możliwo¶ci. Od czego s± węże hydrauliczne? Podstaw± jest zamontowanie manometru pomiędzy pomp± a rozdzielaczem(najlepiej zamiast zaworu zwrotnego). No i czy zbiornik ma odpowietrznik?
  Podaj także czy bardzo ci się grzeje olej, moc silnika, przełożenie na kołach(czy przełożenie bezpo¶rednie do pompy), oraz typ oleju(HV46 czy HL46 a moze inny?) ;)
 • Użytkownik usun±ł konto  
 • Poziom 11  
  Dziękuje za odpowiedzi. I tak, pierwotnie układ wygl±dał następuj±co; silnik 3.5Kw poł±czony z pomp± hydrauliczn± z c330 (pompa była w stanie agonalnym lecz wszystko jaki¶ czas działało poprawnie) sprzęgłem kłowym, obroty 1440, rozdzielacz fabrycznie nowy ustawiony na 175 Bar, siłownik ¶rednica tłoka 30mm, ¶rednica cylindra po wierzchu 74mm, skok 700mm. Przewody wszystkie nowe. Zbiornik z odpowietrznikiem. Teraz planuję zakupion± pompe NSZ 32 poł±czyć z silnikiem 5.5Kw poprzez koła pasowe aby uzyskać obroty zalecane przez producenta czyli min 1920 max 2400 obr/min. W tabeli z parametrami pompy pisz± że ci¶nienie nominalne to 16Mpa maksymalne 21Mpa. Nowy rozdzielacz ustawiony na 175 Bar więc teoretycznie powinno byc dobrze. Olej to Boxol 26. Zawór jednokierunkowy doradził mi jaki¶ "pseudohydraulik". Koszt nie duży więc kupiłem.
 • Poziom 14  
  Ze schematu twojego wynika ,że zrobiłe¶ szkolny bł±d -brak zaworu przelewowego za ewentualnym zaworem zwrotnym.
  Prawidłowo powinno być dwa zawory przelewowe jeden do ustawienia ci¶nienia a drugi jako zawór bezpieczeństwa ustawiony
  kilkadziesi±t bar wyżej.
  Zawór przelewowy ustawi ci ci¶nienie (do luparki 40-100 bar w zależno¶ci od ¶rednicy tłoka).
  Przy niższym ci¶nieniu przestanie się grzać olej i pompa ma dużo większ± wydajno¶ć(szybsze ruchy tłoka).
  Praca bez zaworu przelewowego grozi uszkodzeniem przewodów ,uszczelnień a także pompy.
  Pamiętaj nowa pompa zębata może dać do 350bar .Uszkodzenie przewodów przy takim ci¶nieniu jest groĽne dla życia i zdrowia
  jeżeli znajdziesz się w ich zasięgu.
 • Poziom 26  
  Grzesiek1098 napisał:
  Olej to Boxol 26

  Nie jestem specialist± w olejach ale mam znajomego majstra który naprawia maszyny ciężkie(koparki itp.) i wiem, że ten olej nie nadaje się do siłowników a jedynie do skrzyń hydraulicznych, przeno¶ników momentów itp. do przekładni ogólnie. Kup HV46 firmy Jasol i będziesz zadowolony, ja stosuje taki w ładowarce Volvo.
  Grzesiek1098 napisał:
  Zawór jednokierunkowy doradził mi jaki¶ "pseudohydraulik". Koszt nie duży więc kupiłem.

  Ja nie widzę tutaj sensu jego stosowania.
  Grzesiek1098 napisał:
  Teraz planuję zakupion± pompe NSZ 32 poł±czyć z silnikiem 5.5Kw poprzez koła pasowe aby uzyskać obroty zalecane przez producenta czyli min 1920 max 2400 obr/min.

  Silnik zdecydowanie za duży do tej pompy. Powinien być 3kW max to w przypadku niezadziałania zaworu przelewowego ci zga¶nie(zadławi) silnik. U mojego kolegi w łuparce silnik jest 3 fazowy 2.2kW sprzężony z pomp± NSZ 32 bezpo¶rednio i nie udało mu się tego silnika zatrzymać z t± pomp±. Ale on to ma wielki siłownik od koparki to co innego bo łupie wszystko.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Strumien swiadomosc... napisał:
  NIe używaj max obrotów pompy bo będziesz jedynie grzał olej.

  Ja bym dał max 1500 obr/min dla pompy NSZ 32. My¶lę, że i tak ma duż± wydajno¶ć jak na tak mały siłownik autora więc da radę bez problemu.
 • Poziom 43  
  LENIWIEC_PL napisał:
  Silnik zdecydowanie za duży do tej pompy

  CO¶ wam się pomieszało , je¶li to pompa od białoruski to faktycznie ma 32cm3/obr ale ma prędko¶ć znamionow± 1000obr/min , ci¶ znamionowe 160bar 56l/min zapotrzebowanie na moc 18kW a nie jakie¶ 3 czy 5kW.
 • Użytkownik usun±ł konto  
 • Poziom 11  
  sciagacz.izolacji napisał:
  Grzesiek1098 pompa się nie nadaje.

  Za duża? Już kupiona więc musi zostać. Jeżeli dołożę drugi zawór przelewowy to będzie dobrze?
 • Użytkownik usun±ł konto  
 • Poziom 11  
  Sam zawór przelewowy nie wystarczy?
 • Poziom 26  
  Grzesiek1098 napisał:
  Sam zawór przelewowy nie wystarczy?

  Zawór przelewowy ma służyć tylko za zabezpieczenie żeby ci znowu pompy nie rozwaliło(uszczelnień).
  My mówimy teraz o zapotrzebowaniu tej pompy na energię.
 • Poziom 11  
  Czyli pozostaje zastosowanie odpowiedniej przekładni. Ok jak poskładam wszystko i mnie nie ubije :D to napiszę jak się maszyna sprawuję. Narazie dziękuję za dobre rady.
 • Poziom 25  
  Dzielnik strumienia załóż. Ustawiasz sobie ilo¶ć oleju jaka ma trafić na rozdzielacz a reszta wraca do zbiornika. Pompa ma za duży wydatek jak na rozdzielacz 40l już nie jeden popełnił ten bł±d w mtz-cie z którego ona pochodzi. Efekt grzanie oleju.
  Rozdzielacz posiada zawór bezpieczeństwa i żaden inny nie jest potrzebny. W pozycji stop olej swobodnie przepływa przez niego i wraca do zbiornika nie wytwarzaj±c ci¶nienia. Twierdzenie ze jest potrzebny drugi na wypadek czego¶ tam jest z lekka przesad±. Ograniczenie obrotów pompy do kilkuset nie jestem przekonany czy jest dobrym wyj¶ciem.
 • Użytkownik usun±ł konto  
 • Poziom 25  
  Dla czego olej ma się grzać skoro jedna jego czę¶ć przez dzielnik wróci do zbiornika a druga pójdzie na rozdzielacz. Zbyt duż± ilo¶ć oleju jak na jeden rozdzielacz podzieli na dwie strugi. Niestety już w pompę zainwestował i z bardzo nie ma wyj¶cia.
  A co ma zrobić ten zawór jednokierunkowy w sytuacji gdy pompa ma zdecydowanie za duży wydatek jak na jeden rozdzielacz o z deka małym przepływie i odbiorniku o o wiele mniejszym zapotrzebowaniu? Olej może się tym zaworem przemieszczać tylko w jednym kierunku i co dalej?
 • Poziom 43  
  sewo.k napisał:
  Niestety już w pompę zainwestował i z bardzo nie ma wyj¶cia.


  Ale o czym w ogóle piszesz , rozdzielacz i tak nie będzie wydolny bo przez niego i tak ci±gle i zawsze przepływa pełny strumień oleju.

  Po drugie tylko przekł±dnia ratuje autora.
 • Poziom 12  
  Grzesiek1098 napisał:
  Teraz planuję zakupion± pompe NSZ 32 poł±czyć z silnikiem 5.5Kw poprzez koła pasowe aby uzyskać obroty zalecane przez producenta czyli min 1920 max 2400 obr/min


  te 1920 to nie obroty minimalne, tylko nominalne. Pompa może pracować z powodzeniem i poniżej tych obrotów.

  silnik 5,5kW przy ci¶nieniu 160 bar obsłuży pompę max 20 l/min.

  Ta pompa NZS 32 ma wydajno¶ć 32cm3/ obr, czyli przy około 630 obr/ min da 20l/min. Na tym silniku nie ma mowy żeby¶ wyci±gn±ł 60l/ min czy nawet 40/min i 160 bar. Można osi±gn±ć te wydajno¶ci , ale kosztem ci¶nienia. Np dla 40l/min przy 5,5Kw silniku to jakie¶ 80 bar, ale takie zmniejszanie ci¶nienia dla łuparki to bez sensu bo siła nacisku tłoka też zmalałaby drastycznie .

  Więc to:
  sewo.k napisał:
  Pompa ma za duży wydatek jak na rozdzielacz 40l już nie jeden popełnił ten bł±d w mtz-cie z którego ona pochodzi. Efekt grzanie oleju.
  .

  w tym przypadku nie będzie miało miejsca, i dywagacje o dzielnikach strumienia itp. s± tu co najmniej nie na miejscu.

  Dla uzyskania ci¶nienia 160bar i przepływu 60l/min autor musiałby dać silnik przynajmniej 17kW. Przy 5,5kW silniku będzie musiał znacznie zredukować obroty i tym samym wydajno¶ć pompy.
  Niestety fizyki nie oszukamy. Policzcie sobie.

  Dodano po 31 [minuty]:

  Je¶li kolega chce to budować na silniku 5,5Kw 1400obr/ min to łatwiej byłoby to zrobić na mniejszej pompie o wydajno¶ci gdzie¶ w okolicach 15cm3/ obr i ożenić j± bezpo¶rednio z silnikiem . Nie trzeba by było przekładni.
 • Poziom 11  
  Witam.
  Dzięjuję za duże zainteresowanie tematem. Ale mógł by kto¶ napisać jasno czy będzie to działać w końcu czy nie, bo jeden pisze daj zawór, drugi dzielnik, a trzeci pisze o obrotach. Czyli jak to ma w końcu wygl±dać? Silnik 5.5kW 1400obr/min przez przekładnię pasow± ok. 700obr/min na pompie dalej rozdzielacz - siłownik, czy dać jeszcze ten zawór dodatkowo?