Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panasonic TX-50EX700E nie radzi sobie z czernią

17 Lis 2017 08:02 2160 8
  • Poziom 2  
    Witam.

Niedawno kupiłem TV Panasonic TX-50EX700E i po pierwszym zachwycie zauważyłem, że czarne i ogólnie ciemne obszary obrazu to elementy, w których ten telewizor, pomimo zastosowania matrycy MVA, nie radzi sobie najlepiej. Na załączonych zdjęciach widać, że ciemne tło usiane jest migoczącymi obszarami w kształcie prostokątów. I tu pojawia się moje pytanie. Jak ustawić parametry obrazu, żeby pozbyć się tego efektu, bo powiem szczerze, że mój 10-letni Sony radzi sobie o niebo lepiej z takimi rzeczami.

Proszę o pomoc.

• Poziom 39  
    Rozdzielczość telewizora to 4K UHD a podajesz mu sygnał HD no i bidulek musi teraz przeliczyć rozdzielczość HD 1920x1080 pikseli na 4K UHD 4 razy większą 3840 x 2160 pikseli.
    Morał - kupujemy TV z taką rozdzielczością ekranu z jaką ten TV będzie pracował i nie podążajmy za modą.
    Twój stary TV nawet z matrycą SD i nie koniecznie HD Redy będzie pracował zdecydowanie lepiej gdyż w tym wypadku liczba dostarczanych informacji do TV jest dużo większa, obraz będzie wyraźniejszy. Jeśli wysyłasz do TV 4K sygnał HD, ilość informacji jest 4x mniejsza a TV musi do produkować brakującą ilość pikseli oraz linii co wiąże się z efektem tzw. pikselozy.

• Poziom 39  
    W takim razie zgłoś TV do serwisu - reklamacja, naprawa.
  • Poziom 10  
    Mam koledzy dokładnie to samo. To jakaś kpina jest. Czy udało się to naprawić?
  • Poziom 2  
    Znalazłem przyczynę, ale problem pozostaje.

Przyczyną jest jakość obrazu, a raczej jego rozdzielczość. Istotna jest też jakość sygnału.

Przykłady:

1. TVN, Polsat - problem występuje w bardzo czarnych sceneriach.
    2. HBO, TVN24 - brak problemu.
    3. Netflix - brak problemu.
    4. YouTube - jeśli film jest z jakiegoś oficjalnego źródła to problem nie występuje. Natomiast jeśli wrzuca to podrzędny użytkownik tego serwisu to choćby to była 4K to problem będzie występował. Nie wiem dlaczego jest taka zależność.

Ale i tak udało mi się zmniejszyć widoczność tych prostokątów niemal do zera poprzez niewielkie rozjaśnienie (+4) ciemnych obszarów obrazu. Jest taka funkcja z suwakiem w ustawieniach obrazu.
  • Poziom 10  
    Dziękuję za odpowiedź. Posiadam kablowe z Vectry i w TV mam moduł ci+. Wczoraj na tv6 HD chciałem oglądać csi i niestety się nie dało. Cały film prawie w nocy i kwadraciki goniły kwadraciki.

Prosił bym jeszcze o parametry ekranu jakie ma Pan u siebie. Aktualnie jadę na Naturalny albo Prawdziwe kino.

Pozdrowienia
  • Poziom 10  
    Dziękuję za podpowiedzi.Dziś przetestuję jak dzieci pójdą spać. :)