Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt suboofera W.20.300.2x4.MC

mkpl 17 Lis 2017 09:36 801 3
  • #1 17 Lis 2017 09:36
    mkpl
    Poziom 37  

Witam
    Mam kilka pytań.
    Czy aby określić charakterystykę zestawu powinienem "przemnożyć" charakterystykę głośnika z charakterystyka wynikłą z symulacji?

Czy mała obudowa BR o wymiarach 30x30x30 z płyty 1.8mm może być zrobiona z płyty wiórowej czy lepiej z MDF?
    Skrzynia ma na tyle małe wymiary, że wg mnie płyta wiórowa była by wystarczająca (małe powierzchnie) ale to tylko moje przypuszczenie i prosił bym o potwierdzenie lub skrzytykowanie pomysłu.

W skrzyni bedzie siedział głosnik STX'a W.20.300.2x4.MC w 20L strojonych na 37Hz. Br średnicy 70mm.

Kolejne pytanie. Do wyliczonej objętości dodałem około 2L (głośnik + objętość zajmowana przez BR) zakładając, że przy tak małej objętości netto ma to znaczenie.

Pozdrawiam

0 3
  • #2 17 Lis 2017 12:26
    Kraniec_Internetów
    Poziom 39  

mkpl napisał:
    Czy aby określić charakterystykę zestawu powinienem "przemnożyć" charakterystykę głośnika z charakterystyka wynikłą z symulacji?

Zalezy na jaką charakterystykę patrzysz. Niektóre programy pokazują "charakterystykę zestawu" lub podobne nazwy.
    mkpl napisał:
    Czy mała obudowa BR o wymiarach 30x30x30 z płyty 1.8mm może być zrobiona z płyty wiórowej czy lepiej z MDF?

Lepiej z MDFu. Podobno ma lepsze właściwości w kwestii dźwięku (ja nie sļyszę), jest dużo sztywniejszy iprzyjemniejszy w obróbce. Niemniej wiórówka też jest ok.
    mkpl napisał:
    W.20.300.2x4.MC w 20L strojonych na 37Hz. Br średnicy 70mm.

Nie. Producent zaleca:
    Cytat:
    Recommended enclosure: 30L@30Hz - Bass Reflex or 15L Closed

I taką zrób. Kto jak kto ale producent wie co produkuje.
    mkpl napisał:
    Do wyliczonej objętości dodałem około 2L (głośnik + objętość zajmowana przez BR) zakładając, że przy tak małej objętości netto ma to znaczenie.

Dobrze. Przewidź też wzmocnienia w środku i je też wlicz w objętość.

0
  • #3 17 Lis 2017 13:43
    mkpl
    Poziom 37  

W kwestii strojenia specjalnie zmieniłem. Nie zależy mi aż na tak niskim zejściu wiec podniosłem strojenie przez co mogłem zmniejszyć objętość skrzynki i poprawić impuls (18ms). W oryginale wszyscy narzekają, że sub strasznie się ociąga i stosują skrzynki 23L i strojenie na 32Hz. Nie zamierzam też wyciągać z niego 300W. myślę 50 ~80W to góra czego mi potrzeba. Chodzi tylko o podbudowanie dołu a nie generowanie trzęsienia ziemi (do czego ten przetwornik się nie nadaje).

0
  • #4 26 Lis 2017 00:54
    mkpl
    Poziom 37  

Skrzynka skończona.
    Wymiary wewnętrzne 29x29x26cm, po odliczeniu BR i głośnika wychodzi ~20L. Strojenie na 36Hz. Opóźnienie grupowe 14ms dla 36Hz. Maksimum 18ms dla 27Hz (tu nie pracuję).
    Skrzynia typowy wiór 18mm - całkowicie wystarczający.

BR to 40cm rury kanalizacyjnej 75mm. Średnica wewnętrzna 70mm. Całość niestety nie mieści się na wprost i zastosowałem kolanko. Koniec Znajduje się mniej więcej w połowie wysokości skrzyni.

Brzmienie - Fajne. Generalnie głośnik mnie bardzo pozytywnie zaskoczył. Średnio grał w moim pokoju (bardzo mały) ale po przeniesieniu do większego pomieszczenia miło zaskoczył.

Bass jest niski wyraźny i miękki. Trochę świszczy BR (końcówki tunelu do obrobienia) ale jest to prototyp i docelowo ma pracować w aucie (gdzie świstów już nie słychać).

Eksperymentowałem z zasilaniem głośnika. Z pewnym ryzykiem podłączyłem 2 tylne kanały radia wprost na 2 cewki subwoofera i wg. mnie było to wystarczające by odpowiednio podbudować przód. Takie połączenie wymagało by dodatkowo pasywnej zwrotnicy odcinającej wokal.

Obecnie głośnik spięty szeregowo (8R) i podłączony do wzmacniacza KENWOOD KAC715 skonfigurowanego na 2R (ograniczenie mocy). Natomiast radio napędza zestawy 2 drożne 2x 16cm (przód) + 2x 13cm (tył).

Generalnie polecam. Gdybym miał budować raz jeszcze zmienił bym tylko bryłę subwoofera z "domowej" na taką bardziej dopasowaną do bagażnika samochodu.

1