Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Optoelektronika Filtry uniwersalne

m23ati 17 Lis 2017 22:08 330 2
  • #1 17 Lis 2017 22:08
    m23ati
    Poziom 3  

Witam. Mam do wykonania projekt w programie PSpice związany z filtrami uniwersalnymi. Filtry mam przedstawić w układach UAF21, UAF 22 UAF. Nie wiem jakie są to układy i co w nich jest wykorzystane. Czy znalazła by się osoba która wytłumaczyła by mi co to za układy ? Niżej jest zdjęcie skonstruowanego przeze mnie układu jest to dopiero początek mojej pracy. Nie wiem czy to wql jest dobrze.

0 2
  • #2 18 Lis 2017 00:45
    Kraniec_Internetów
    Poziom 40  

m23ati napisał:
    Niżej jest zdjęcie skonstruowanego przeze mnie układu jest to dopiero początek mojej pracy. Nie wiem czy to wql jest dobrze.

Nie jest. To co narysowałeś to aktywny filtr dolnoprzepustowy, tylko zasilanie układu pobrałeś z jego wyjścia - kompletnie bez sensu. Powinno to wyglądać tak:
    Na początek poczytaj o tym jak działa taki filtr i do czego służy. Filtr powyżej strojony jest na 70Hz a tłumienie wynosi 6dB/okt. Oznacza to, że do jakichś 60 Hz filtr nie tłumi sygnału wejściowego, więc na wejściu jest to co na wyjściu. Następnie ze wzrostem częstotliwości do 70Hz tłumienie zaczyna wzrastać, a dla 70Hz ma ono -3dB, dalej spada właśnie -6dB co oktawę, czyli co każde podwojenie częstotliwości.
    Najprostsze wytłumaczenie tego układu jest takie - dla niskich częstotliwości kondensatory mają dużą reaktancję (opór). Dzięki temu na wejście nieodwracające wzmacniacza operacyjnego podawane jest pełne napięcie wejściowe. Na wejście odwracające "przeciska" się mała część sygnału, więc łącznie tłumienie jest nieduże. Jeżeli częstotliwość zwiększymy to część sygnału "ucieka" do masy, część do wejścia odwracającego. Dzięki temu na wyjściu uzyskujemy sygnał niższy.
    Więcej dowiesz się z internetu, gdzie opracowań jest multum. W kwestii projektowania jedyne moje doświadczenia, to nie obliczanie ich tylko korzystanie z tabel. Niestety nie mogę teraz ich znaleźć, ale jak się rozejrzysz to może Ci się uda - ładnie było to wyjaśnione w PDFie będącym skanem z jakiejś gazetki dla elektroników. Między innymi podane były wartości rezystancji jak wyżej, kondensator dolny dobierałeś z tabeli dla danej częstotliwości, a górny 10x większy.

0
  Szukaj w 5mln produktów