Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nowe układy ASIC dedykowane do rozpoznawania głosu - niebawem dostępne..?

ghost666 17 Nov 2017 22:46 1116 0
IGE-XAO
 • Nowe układy ASIC dedykowane do rozpoznawania głosu - niebawem dostępne..?
  Rozpoczęły się prace projektowe nad stworzeniem systemu sztucznej inteligencji w układzie ASIC, dedykowanego do rozpoznawania głosu ludzkiego. Jak informuje firma analityczna Semico Research wydatki na rozwój tego typu układów będą nieprzerwanie rosnąć i osiągną około 20% wszystkich wydatków na projektowanie układów ASIC do roku 2021.

  Cały czas rośnie popularność systemów sterowanych głosem, takich jak cyfrowi asystenci w postaci Amazon Echo czy Google Home. Także systemu uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji cały czas się popularyzują. Nie ma więc co się dziwić, że obie te technologie spotykają się w jednym miejscu i dodatkowo czynione są starania, aby tego rodzaju układy zaimplementować w krzemie, zamiast przeliczania w chmurze, co pozwoliłoby na dodanie tego typu funkcji do wielu urządzeń konsumenckich dookoła nas.

  Jak mówi Rich Wawrzyniak (na zdjęciu), analityk sektora układów ASIC i SoC w Semico Research, systemy sztucznej inteligencji i rozpoznawania wzorców, głosu, języka i automatyczne tłumacze niebawem znajdą swoją drogą do każdego układu, który posiada w sobie procesor, jednostkę DSP czy układ programowalny (FPGA) i jakieś zdolności obliczeniowe.

  "Istnieje ogromne zapotrzebowanie na tego rodzaju funkcje na każdym poziomie i w niemalże każdym segmencie rynku" komentował Wawrzyniak w materiałach prasowych. "Wierzymy, że niebawem tego typu możliwości staną się po prostu kolejną funkcją w układach, co pociągnie za sobą kolejny wielki przełom w przemyśle półprzewodnikowym".

  Raport opracowany przez Wawrzyniaka w Semico poświęcony jest układom ASIC i analizuje ich rynek od początku roku 2017. Przewiduje on, że ilość sprzedawanych ASICów wzrośnie o ponad 10% do roku 2021 w porównaniu do 2016. Wzrost ten będzie głównie spowodowany zwiększonym popytem ze strony segmentów automatyki przemysłowej i elektroniki konsumenckiej.

  W przypadku wielu innych segmentów, gdzie tradycyjnie stosuje się układy ASIC, wzrost jest istotnie niższy, co związane jest z nasycaniem się rynku i zmniejszającym popytem. Z kolei segment związany z Internetem Rzeczy dopiero co zaczyna swoją egzystencję, dzięki czemu popyt na układy w tym segmencie może tylko rosnąć, co właśnie czyni.

  Oprócz sektorów IoT i AI wzrost sprzedaży układów ASIC spowodowany jest także rozwojem, technologii smart-grid (inteligentnych sieci energetycznych), elektroniki noszonej, dysków SSD, dronów, przemysłowego IoT, systemy 5G i ADAS (wspomagania kierowców) itp. Wszystkie one dopiero, tak na prawdę, zaczynają się rozwijać.

  Cytowany raport przewiduje także, że w przyszłym roku sprzedaż układów ASIC dedykowanych do systemów Internetu Rzeczy przekroczy poziom 1,8 miliarda układów.

  Źródło: https://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1332617&

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11195 posts with rating 9473, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • IGE-XAO