Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kuchenka indukcyjna Clatronic DKI 3184 - niesprawne jedno pole

jan-stan 17 Lis 2017 23:06 2262 9
 • #1 17 Lis 2017 23:06
  jan-stan
  Poziom 18  

  Kuchenka indukcyjna Clatronic DKI 3184 - niesprawne jedno pole
  Witam.
  Po włączeniu zasilania obie płyty zachowują się poprawnie, włączają się odpowiednie kontrolki, na wyświetlaczu pojawia się symbol ' L '. Następnie włączanie lewej płyty (1400W) przebiega bez problemu. Natomiast włączenie prawej płyty (2000W) wywołuje trzykrotne piknięcie, płyta nie grzeje i po kilku sekundach wraca do czuwania (L na wyświetlaczu). Podczas oględzin jedyne co zauważyłem niepokojącego to przegrzana jedna nóżka układu scalonego U1.
  Moje prośby są następujące:
  1. Na układzie (24 nóżki) są napisy ES2J2A T11B 4 PG BGG09946 IH001 0952V. Który napis jest symbolem tego układu i czy warto (finansowo) go szukać? Pytam, bo próbowałem szukać i nie znalazłem odpowiadającego numerem.
  2. Płytę szklaną dotykają dwa elementy. Jeden to bezpiecznik termiczny. Drugi element przypomina trochę diodę Zenera. Co to jest?
  3. Może są inne sugestie odnośnie niesprawności.
  Z góry dziękuję i pozdrawiam.

  0 9
 • #2 18 Lis 2017 20:47
  Mirek99
  Poziom 22  

  Może na początek wrzuć fotki od spodu z pokazaniem podłączeń.

  0
 • #3 20 Lis 2017 14:10
  jan-stan
  Poziom 18  

  Jak to mówią i piszą im dalej w las tym więcej drzew. Coraz bardziej podziwiam ludzi działających w nieuporządkowanym ( w mojej ocenie ) świecie elementów elektronicznych, mam na myśli oznaczenia, skróty, symbole, itp. Chyba, że jest to świadoma zapora dla takich amatorów jak ja. To jestem w stanie zrozumieć. ':D'
  Ale do rzeczy.
  1. Nie potrafię znaleźć noty dla tranzystora ( chyba ) o symbolu HEF 947.
  2. Co kryje się pod symbolem jak na zdjęciu ? Wlutowany jest element przypominający szklaną diodę Zenera, na korpusie jest jeden czarny wąski pasek. Wlutowany jest tak, że dotyka tranzystora.
  3. Na płytce jest kilka zaznaczonych punktów z przypisanymi wartościami napięć. Czy do mierzenia wystarczy podłączyć do płytki zasilanie czy też muszą być podłączone wszystkie elementy ( element grzejny, pulpit sterowniczy, itd ) ?

  0
 • Pomocny post
  #4 20 Lis 2017 15:57
  Mirek99
  Poziom 22  

  Z twojego opisu wnioskuję, że nie masz wiedzy ani doświadczenia w tej dziedzinie. Proponuje nie wykonywać pomiarów przy włączonym zasilaniu. Może to skończyć się dla Ciebie co najmniej porażeniem. Odłącz kuchenkę od zasilania sieciowego i jeżeli masz miernik i potrafisz wykonać pomiar to sprawdź, czy ten bezpiecznik termiczny ma przejście. Jeżeli ma to kup taki sam i zamontuj. Może to być przyczyną awarii. Ta dioda obok bezpiecznika termicznego to prawdopodobnie czujnik temperatury (słaba jakość zdjęć). Diodę też można sprawdzić miernikiem. Oczywiście najlepiej jest dalsze pomiary powierzyć komuś kto ma wiedzę i doświadczenie.

  1
 • #5 22 Lis 2017 11:10
  jan-stan
  Poziom 18  

  Faktem jest, że jestem amatorem. Mimo to w ciągu ostatnich kilkunastu latach udało mi się (dzięki podstawowym pomiarom) "uratować " kilka sztuk sprzętu AGD i RTV. Tym razem też, zanim oddam fachowcom, a (może się nie opłaca) ponownie spróbuję.
  Nadal proszę o wyjaśnienie:
  1. Mam nadzieję, że to gra słów. Niesprawny bezpiecznik termiczny ma mieć przejście czy przerwę. Ja rozumie, że jak jest niesprawny, to ma przerwę.
  2. Źle odczytałem symbol tranzystora, właściwy symbol był starty, dopiero patrząc na tranzystor ze sprawnej płytki odczytałem właściwy symbol - H20R 1203. W związku z tym tranzystorem typu IGBT mam pytanie związane z załączonym filmem:
  a) Czy w ten sposób można sprawdzać tranzystory typu IGBT w tradycyjnej obudowie?
  b) czy ten facet przy dotykaniu C lub E dotyka jednocześnie G?
  3. Czego dotyczy symbol z poprzedniego postu ?
  4. Co to może być za element obok bezpiecznika termicznego? Dioda to chyba nie jest, bo w obu kierunkach nie ma przejścia. Zarówno dla elementu z części kuchenki sprawnej jak i dla elementu z części kuchenki niesprawnej.
  www.youtube.com/watch?v=aiEdjz0s1DM

  1
 • Pomocny post
  #6 22 Lis 2017 20:04
  Mirek99
  Poziom 22  

  4. Jakość zdjęć słaba i przypuszczam że jest to dioda. Jak mierzysz tą diodę , w jaki sposób i jaki miernikiem ? Bezpiecznika ( topikowy, termiczny) sprawny ma przejście.
  2 a. Można ale na takim jak tam napięciu
  2 b. Widać to na filmie że nie dotyka .
  3. Jaki symbol ? może symbol R NTC ? Jeżeli ten symbol to jest termistor o ujemnym współczynniku oporności.

  1
 • #7 22 Lis 2017 22:51
  jan-stan
  Poziom 18  

  2b. Jakość filmu słaba, wydawało mi się, że dotyka kciukiem.
  4. Diodę mierzyłem miernikiem MAXCOM MX 800, ustawiłem na sprawność diody, zmieniając podczepienie końcówek miernika sprawdzałem oba kierunki, w obu przypadkach było OL.
  Tak a pro po, czemu często czytam jak pomagający pyta innych, jakim miernikiem są wykonywane pomiary. Pomijam problem dokładności. A, jeszcze jedno, może w końcu od Ciebie dowiem się do czego służy w moim mierniku funkcja TRIG LAMP. Fizycznie jest to okienko w którym widać żarówkę podobną do neonówki. Funkcja ta nie jest przypisana do jakiejkolwiek pozycji na pokrętle.

  0
 • Pomocny post
  #8 23 Lis 2017 10:13
  Mirek99
  Poziom 22  

  Ten test działania za pomocą ręki to taka sztuczka. Jest to zastąpienie rezystora oporem skóry. Poszukaj w necie są tam pokazane sposoby sprawdzenia.
  Jeżeli dioda jest sprawna powinno pokazać Ci wartość spadku napięcia na diodzie około 500 mV w kierunku przewodzenia, a zaporowym nieskończoność. Dla germanu trochę mniej. Zasada jest taka mierzysz diodę odłączoną od układu. Potrenuj na innych diodach. Dużo informacji na te tematy zajdziesz tu na Elektrodzie i oczywiście w necie. Szukaj sam, czytaj bo to jest sposób na pogłębianie wiedzy.

  Ten miernik jest miernikiem, który ma funkcje ustawiania zapłonu w samochodach. Są na ten temat informacje zawarte w instrukcji miernika lub oczywiście w necie.
  Pozdrawiam

  0
 • #9 03 Gru 2017 23:16
  jan-stan
  Poziom 18  

  Nasunęło mi się jeszcze pytanie.
  Jak kuchenka rozpoznaje, że naczynie jest odpowiednie ? Czy to nie ten element obok bezpiecznika termicznego jest odpowiedzialny za rozpoznanie ?

  0
 • #10 17 Kwi 2018 18:54
  jan-stan
  Poziom 18  

  Po wymianie paru elementów płyta zaczęła działać ale ...
  Kuchenka jest dwustanowiskowa. Płyta sterująca nr 1 jest zasilana bezpośrednio, płyta sterująca nr 2 jest zasilana poprzez przekaźnik. Przekaźnik jest sterowany poprzez tranzystor ( SS8050 ) znajdujący się się na płycie nr 1, sterowany jest minus. Tranzystor jest sterowany z procesora, gdzie na odpowiedniej nóżce nie ma napięcia.
  Mam dwa pytania :
  1. skoro każda płyta jest zabezpieczona przeciążeniowo i termicznie to dlaczego płyta nr 2 jest dodatkowo zabezpieczona poprzez odcięcie zasilania;
  2. co się może stać jeśli przekaźnik włączający zasilanie płyty nr 2 będzie zasilany na "sztywno ", bezpośrednio, z pominięciem tranzystora i procesora.

  P.S.
  Może jednak ktoś podpowie co z niżej podanych symboli na procku jest jego symbolem. Próbuję różnych kombinacji ale wyszukiwarka i tak nic nie znajduje.
  ES2J2A T11B 4 PG BGG09946 IH001 0952V

  0