Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

USB HDD. M.in bład CRC. DMDE widzi pliki bez problemu. SMART OK? CHKDSK?

18 Lis 2017 11:01 699 17
  • Poziom 6  
    Hej

Problem dotyczy dysku USB WD My Passport Ultra 1TB
    Dysku używałem zazwyczaj podpinając do tabletu przez kabel OTG z dodatkowym zasilaniem, który z czasem jednak się uszkodził(kabel OTG) i dysk często rozłączało jak coś na nim robiłem.
    Ostatnio właśnie kopiowałem coś i rozłączyło dysk i pierwszy raz jakieś okno mi wyskoczyło, że jakiś błąd typu czerwony krzyżyk i 0x02348n2c3(<-przykład. Wtedy nie zwróciłem na to uwagi).
    Potem dysk już nie działał ani na tablecie ani na komputerach. Explorer widzi dysk ale nie może w niego wejść.
    Myślałem, żeby uruchomić chkdsk /r czy tam /f ale właśnie nie pamiętam jak to było, że chyba warto zrobić jakąś kopię czegoś zanim się to uruchomi?

Poniżej zamieszczam zrzuty ekranu S.M.A.R.T. oraz DMDEUSB HDD. M.in bład CRC. DMDE widzi pliki bez problemu. SMART OK? CHKDSK?USB HDD. M.in bład CRC. DMDE widzi pliki bez problemu. SMART OK? CHKDSK?USB HDD. M.in bład CRC. DMDE widzi pliki bez problemu. SMART OK? CHKDSK?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    SMART nie ok.
    Błędy odczytu (01),
    interfejsu (C7),
    sektory czekające na remap (C5)...
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    davis89 napisał:
    Myślałem, żeby uruchomić chkdsk /r czy tam /f ale właśnie nie pamiętam jak to było

Nie wolno uruchamiać chkdsk na uszkodzonym dysku, a ten sprawny nie jest. Należy wykonać REMAP w programie MHDD. Po jego wykonaniu wrzuć ponownie SMART.
  • Pomocny post
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Nie próbuj nawet czymkolwiek teraz naprawiać tego dysku. Próbuj wykonać kopię posektorową tego dysku na sprawny na początek. Zobaczymy jak system odczyta kopię na nowym dysku. Wstępnie widocznych uszkodzeń w strukturze partycji nie ma. Mogą być w $MFT w dalszej części lub innym pliku partycji wymaganym do jej działania. Przy wykonywaniu kopii zapisz sobie numery błędnych sektorów. Ten dysk ma zintegrowane USB z elektroniką, będzie ciężko go naprawić w warunkach domowych (przy próbie remapu czy też zerowania będzie się rozłączał pewnie).
  • Poziom 6  
    Dziękuje za odpowiedzi.
    Czyli wpierw spróbować REMAP MHDD? Taka operacja już sama nie jest ryzykowna? Może wpierw zrobić kopię, czy mogę później?
    I MHDD czyta dyski USB?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Przed wszelką ingerencją najpierw kopia.
    davis89 napisał:
    I MHDD czyta dyski USB?

Czytać może i czyta, a kolega @mati211p naświecił problem, którym głównie jest brak typowego interfejsu SATA w tym HDD.
  • Pomocny post
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Nic nie próbuj remapować, bo może mu się pogorszyć. Najpierw wykonaj kopię na sprawny dysk. Chyba, że dane nieistotne, wtedy zacznij od remapu, a jak nie pomoże, to próbuj zerowania. Przydałoby się co najmniej do USB 3.0 go podłączyć.
  • Poziom 6  
    Najgorzej, bo nie mam i nie będę miał dostępu raczej prędko do żadnego dodatkowego dysku oraz jestem w "kraju 3 świata", więc serwisów tu raczej nie ma, a wysyłka do Polski też zakładam nie w chodzi w grę.

Można próbować skopiować najważniejsze dane np. płatną wersją DMDE albo live cd linuxem? Jeśli błędy nie są fizyczne to raczej nie wiele ryzykuje?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    davis89 napisał:
    Można próbować skopiować najważniejsze dane np. płatną wersją DMDE albo live cd linuxem?

Można.
  • Poziom 43  
    davis89 napisał:
    Jeśli błędy nie są fizyczne to raczej nie wiele ryzykuje?

Trzeba zakładać, że fizyczne ze względu na (01). :(
  • Moderator - Komputery Serwis
    Przy próbie odczytu niestabilnego sektora najczęściej rośnie 01 co wcale nie wyklucza, że po operacji zapisu na tych sektorach nie będą one działać poprawnie. Dysk ma na szczęście niewiele tych sektorów niestabilnych (przynajmniej tych do tej pory wykrytych), więc jeszcze są szanse, że da się go w przyszłości używać (chociaż wtedy warto brać pod uwagę jego możliwą zmniejszoną niezawodność).

Victoria pod Windows może sobie poradzić z remapem sektorów na dysku z interfejsem USB, ale jak pisali poprzednicy - najpierw warto wyciągnąć z tego dysku istotne dane, a później próbować go doprowadzać do porządku.
  • Poziom 9  
    Skopiowałem istotne pliki jakimś programem(wpierw próbowałem przez live CD linuxa, ale tam mi jakiś błąd wyskakiwał, nie było dostępu do dysku, jeśli treść tego błędu może być istotna, to wrzucę tu jutro) i uruchomiłem skan na Victorii, ale chyba coś źle robię:
    USB HDD. M.in bład CRC. DMDE widzi pliki bez problemu. SMART OK? CHKDSK?vic1.jpg Download (392.46 kB)

I tak ogólnie to na jakiej zasadzie to remapowanie pomoże widzieć dysk z powrotem, normalnie?[/td]
  • Poziom 43  
    davis89x napisał:
    na jakiej zasadzie to remapowanie pomoże widzieć dysk z powrotem

Dane z sektorów z wolnymi czasami dostępu są przepisywane do tych z normalnymi czasami. A sektory z wolnymi czasami są zaznaczane, aby ich nie używać.
    davis89x napisał:
    uruchomiłem skan na Victorii, ale chyba coś źle robię:

Nie skan, lecz remap miałeś robić. Zaznacz "remap" miast "ignore".
  • Poziom 9  
    Ok, dziękuje za odpowiedź.
    Z tą Victorią to chodziło mi o to, że tam w oknie wyskakują mi cały czas jakieś uwagi to raz, a dwa czy aby na pewno wszystko jest dobrze ustawione, bo przy takiej prędkości to za pare dni by się proces dopiero ukończył. W dodatku postęp nie idzie cały czas tylko skacze, tzn zatrzymuje się i rusza.
  • Poziom 43  
    davis89x napisał:
    w oknie wyskakują mi cały czas jakieś uwagi

Wychodzi na to, że dysk jest w gorszym stanie niż wskazywał SMART.
    Spróbuj zerowania i zamieść ponownie SMART.
    davis89x napisał:
    przy takiej prędkości to za pare dni by się proces dopiero ukończył.

To już zależy od Ciebie, co postanowisz. Wygląda na to, że dysk się kończy i nic już z niego nie będzie.
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Jakim gorszym? Błędy 01 i interfejs USB, jakoś pojawiające się cały czas warningi mnie nie dziwią.
  • Poziom 9  
    No ale te ustawienia w w Victori to dobre są? Może trzeba tam zmienić coś? Czas czy wielkość bloku, nie wiem nie znam się.
    Dodatkowo SMART w Victori tu nie działa, nie wiem czy to istotne.
    I może tak powoli idzie też przez to, że próbowałem na razie przez ten kabel OTG z tabletu bo na razie tylko do takiego sprzętu mam dostęp.
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Victoria na jakim systemie uruchomiona? Jak masz możliwość zmiany rozmiaru bloku to ustaw 1, to będzie skanowało sektor po sektorze. Wg mnie trzeba go podłączyć przez USB 3.0 najlepiej (oczywiście wraz z odpowiednim kablem).