Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.
itemscope itemtype="https://schema.org/QAPage"

Unitra zodiak + Tonsil ZgP-25-8-585 - zostawić czy sprzedać?

bulasek 18 Lis 2017 12:02 507 11
  • Unitra zodiak + Tonsil ZgP-25-8-585 - zostawić czy sprzedać?

Poziom 8  

Witam,
    jak zaznaczyłem w temacie jestem nowy na forum. Mam problem i potrzebowałbym fachowej pomocy. Chodzi o to że odziedziczyłem w spadku sprzęt grający po ojcu - jest to Gramofon Unitra G8010 oraz amplituner Unitra Zodiak - do tego kompletu są głośniki - kolumny Unitra Tonsil ZgP-25-8-585. Dokładna specyfikacja "kolumn":
    Kolumny mają 25W @ 8ohm i jak na taką moc radzą sobie całkiem nieźle z nagłaśnianiem małych imprez i domówek.
    Kolumna posiada trzy głośniki:
    GD 20/25;
    GDW 9/15/6 z kondensatorem 2,2 mikro faradów;
    GDW 5/40/9 z kondensatorem 470 nano faradów.

Sytuacja wygląda w ten sposób. W kolumnach był jeden głośnik niesprawny i został wymieniony na nowy. Po podłączeniu całego zestawu okazało się że niestety uszkodzony jest amplituner i niestety jedna kolumna nie gra. Chciałbym sobie sprawić coś przyzwoitego do grania. Trochę przejrzałem forum elektrody w poszukiwaniu inspiracji/rozwiązania mojego problemu.
    Czy budować na tym co mam (w sumie mam 2 działające głośniki) czy zostawić to wszystko i budować zestaw od podstaw?
    Czy może zostawić głośniki i dobrać do tego wzmacniacz oraz gramofon i jakieś dvd/cd player?

Proszę o poradę. Jak dojdziemy co robić to wtedy będziemy rozmawiać o budżecie :)

0 11
    Poziom 37  

cześć

Nowy, czy nie nowy, na każdym portalu pomocowym będzie od Ciebie oczekiwane podawanie w temacie pytania istoty problemu.
    "Pomocy" , "Potrzebna pomoc" itd ... to typowe przykłady JAK NIE redagować swojego pytania.

Użyj "Edytuj"

0
    Poziom 43  

Jeśli ten zodiak jest na pewno uszkodzony, to naprawa w serwisie, będzie raczej nieopłacalna. Chyba że sam potrafisz to zrobić?
    Jak chcesz tylko posłuchać muzyczki z gramofonu (winyle masz?), czy odtwarzacza CD (masz?) i mieć jakieś nagłośnienie do komputera, to wystarczy kupić do tych kolumn jakiś wzmacniacz, ew. amplituner.
    Do DVD/kina domowego, zazwyczaj (choć nie jest to regułą) są dedykowane zestawy głośnikowe, więc raczej te kolumny nie będą potrzebne, chyba że będziesz dźwięk odtwarzał wyłącznie w stereo.
    Wszystko zależy od Twoich wymagań i budżetu, więc musisz (jak sugeruje kolega wyżej) jaśniej i precyzyjniej nakreślić swoje preferencje.

Myślę, że bardziej odpowiednim dla twojego wątku, będzie dział " RTV Co kupić".

Pozdrawiam.

0
    Poziom 8  

Dziękuję za odpowiedź. Chodzi o to że kompletnie się nie znam na tym stereo. Odziedziczyłem sprzęt i mam sporo płyt winylowych (nie liczyłem ale szacuje że ok 100szt) i słuchanie tego na tym sprzęcie to niestety męka. Przynajmniej w obecnym stanie.

Mam taki plan aby stworzyć sobie "centrum multimedialne" do słuchania muzyki/oglądania filmów. Dlatego na początek potrzebuję porady odnośnie tego co mam, czyli zostawiać kolumny czy sprzedać/wymienić. Moim marzeniem jest mieć solidny odtwarzacz oraz przyzwoite głośniki/kolumny ze wzmacniaczem.

Teraz to na co czekamy najbardziej, budżet może oscylować w okolicach 3000zł. Patrzyłem na wzmacniacze yamahy oraz kolumny pearl, z tym że nie wiem czy to do siebie spasuje, i tutaj jest cały problem.

0
    Poziom 43  

Jakkolwiek 100 winyli to wartość dodana, tak te kolumny zgp a zwłaszcza Zodiaka, należało by raczej zaliczyć do wartości ujemnej, mając na uwadze jakość słuchanej muzyki. Gramofon (choć do Adama mu daleko) obleci.
    Jak:

bulasek napisał:
    do słuchania muzyki/oglądania filmów

To najlepiej amplituner kd. Co prawda nie wszystkie posiadają przedwzmacniacz gramofonowy, ale można się posiłkować zewnętrznym.
    Kolumny, hmm, najlepiej odsłuchać, lub poradzić się kogoś bardziej kompetentnego ode mnie. Bardziej siedzę w pro audio, jak w home audio. :-)
    Dlatego, jak napisałem wcześniej:
    DjMapet napisał:
    bardziej odpowiednim dla twojego wątku, będzie dział " RTV Co kupić"

...lub załóż tam nowy temat.
    Tam więcej fachowców od home audio, choć i tu czasem ktoś zagląda, więc może się wypowie na temat upatrzonych przez Ciebie sprzętów.

Pozdrawiam.

0
    Poziom 43  

Temat zgłosiłem do moderatora z prośbą o przeniesienie do odpowiedniego działu, więc pozwolę sobie na pisanie w tym;
    Osobiście polecałbym jakiś starszy (byle sprawny) amplituner ze stajni SONY'ego. Można trafić na używki za przyzwoite pieniądze, a są (moim zdaniem) dobrej jakości jeśłi o dźwięk chodzi. Jak sobie jakiś upatrzysz - zapodaj link ocenimy, doradzimy.

0
    Poziom 8  

OK, dzięki za odpowiedź. Nadal jednak mam problem, z tymi głośnikami, zostawiać czy sprzedawać?

0
    Poziom 43  

Najpierw kup amplituner, pograj nim z tymi tonsilami jakiś czas a potem kup zestaw kolumn do kd i po posłuchaniu tego zestawu, będziesz wiedział, czy sprzedać Tonsile.

Pozdrawiam.

0
    Poziom 8  

Oki, dziękuję za info. Może wyjdę na głąba ale co to jest to całe "kd"? No i odnośnie amplitunera to nawet używki kosztują po 200-300zł i zastanawiam się czy od razu brać coś dobrego czy "wyrzucić" te 300zł na byle co?

Wydaje mi się że chyba lepiej zakupić dobry sprzęt nowy/używany ale żeby tylko później wymienić głośniki. Tak mi się wydaje z czysto finansowego punktu widzenia.

Co polecacie więc na dobry początek?

0
    Poziom 43  

bulasek napisał:
    co to jest to całe "kd"?

Kino domowe. :-)
    Jako że kasy trochę chcesz wydać a nie bardzo się znasz na sprzęcie, to radzę pójść w kierunku nowego sprzętu.

Nie uważam, by dział " Początkujący Elektronicy", był odpowiedni dla kogoś, kto nie chce niczego naprawiać a jedynie chce wyposażyć się w sprzęt home audio. :-)
    Jak pisałem wcześniej, załóż nowy temat w "RTV Co kupić" a ten wątek w nim podlinkuj jako załącznik.

Pozdrawiam.

0
    Poziom 43  

DjMapet napisał:
    Nie uważam, by dział " Początkujący Elektronicy", był odpowiedni dla kogoś, kto nie chce niczego naprawiać a jedynie chce wyposażyć się w sprzęt home audio. :-)
    398216 Usunięty napisał:
    Temat zgłosiłem do moderatora z prośbą o przeniesienie do odpowiedniego działu, więc pozwolę sobie na pisanie w tym;

Najwidoczniej Moderator wie lepiej.

0
    Poziom 8  

OK, czyli powinienem pisać w home audio? tam są użytkownicy którzy mi pomogą? Chciałbym głównie sprzęt do słuchania winyli oraz cd, w przyzwoitej/dobrej jakości - wiem że nie stać mnie obecnie na wydanie dużej kwoty na bardzo dobry sprzęt- jednak chciałbym aby słuchanie muzyki sprawiało przyjemność oraz żebym mógł spokojnie usłyszeć każdy dźwięk. Osobiście nie uważam żeby soundbar był odpowiednim sprzętem do tego - chociaż mogę się mylić, proszę mnie poprawić/polecić jeśli się mylę

Nie wiem na ile to istotne ale mieszkam w niedużej miejscowości i niestety nie mogę sobie pozwolić aby pójść do jakiegoś fachowego sklepu muzycznego i przesłuchać/przetestować sprzęt, dlatego liczę na waszą pomoc :)

0