Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PSX SCPH 5502 - Potencjometr (RV703) na płycie głównej.

18 Lis 2017 16:13 549 3
 • Poziom 8  
  Chciałbym sobie powspominać grę na PSX, dlatego próbuje go naprawić.
  8-9 lat temu kręciłem potencjometrem na taśmie lasera i na płycie głównej. Oba połamałem... Znalazłem potencjometr z jakiegoś DVD ROM'u, był podobny więc wstawiłem go na płytę, hehe :P. Było to dawno temu, dlatego nie pamiętam już co się działo konkretnie. Teraz znalazłem inny potencjometr wstawiłem go za złamany na taśmę od lasera, wartość jest podstawowa 1200, pozostał mi ten od płyty głównej.
  Jeśli znalazł by się tutaj ktoś kto ma tą wersje (5502), miernik, chwile czasu na odkręcenie 6 śrubek, i pomierzenie wartości między 1-2, 1-3, 2-3.
  Laser leciutko świeci, napęd obróci się 3 razy, taki jest stan na ten moment, jak napisałem było to dawno temu, dlatego nie jestem pewien czy właśnie, dlatego zaprzestałem naprawiania, bo zobaczyłem, że laser i napęd mają takie objawy. Potencjometr, który był wlutowany na MB miał takie wartości:
  1-2=2,78k
  1-3=3,07k
  2-3=2,06k
  PSX SCPH 5502 - Potencjometr (RV703) na płycie głównej.
  Ogólnie nie rozumiem działania tych potencjometrów, po przekręceniu, nie jestem w stanie już osiągnąć ww. wartości, i tak wydawało mi się dziwne, że między 1-3 jest 3,07 k ohma, przecież pomiędzy 1-2 jest maks 2,78 o co w tym chodzi, tak łatwo go zniszczyć?

  Może coś uda się zrobić jak będe miał wartości. Ale ciemno to widzę.
  Z góry dziękuje.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 8  
  bubus1769 napisał:
  Tymi potencjometrami ustawia się moc lasera bez odpowiedniego sprzętu i wiedzy łatwo go uwalić. Prościej dla ciebie będzie chyba wymiana całego modułu lasera.


  Dzięki za odpowiedź, uważasz że jeśli kręciłem tym RV703 to nie uległa awarii jakaś część na płycie głównej? Po wstawieniu tego potencjometru na taśmę lasera, laser zaczął się świecić, słabo ale świeci. Oczywiści potrzebuję wartości tego n MB bo bez niego nie działa nawet napęd (silniczek, 3 razy zakręci i wyłączony). Konsola ma prawie dwie dychy ale bez problemu się uruchamia, obraz dobry, aż byłem zdziwiony, że na LCD z RGB nie ma aż takiej pixelozy, wiadomo nie jest tak miękki jak na CRT. Słyszałeś kiedyś o kimś by wsadził porządny laser z CD ROM'u? Czy spektrum światła jest na tyle inne, że nie zobaczy płyty ? CD-ROM mam, jak znajdę kogoś kto mi da wartości rv703 i zacznie działać to może podmienię laser. Tylko będzie problem z przyklejaniem.
  jakby ktoś nie wiedział to ten potencjometr wygląda tak i tu się znajduję Link
 • Poziom 8  
  Temat można zamknąć.
  Dowiedziałem się, że potencjometr, który jest potrzebny w wymienionym temacie to 50 kOhms. Dokładne ustawienie jest zależne od płyty głównej. Osoba która mi pomogła w tym temacie:https://assemblergames.com/threads/old-psx-scph-550x-trimmer-pod-rv703-need-value.67561/
  dała parametry dotyczące płyty:
  SCPH-5500, Board P/N 1-664-537-11

  1-2: 42.58k
  1-3: 32.25k
  2-3: 18.26k
  Okazało się też, że konsola z modchipem nie potrzebuje tego potencjometru, kontrolę nad laserem przejmuje modchip.
  W moim przypadku okazało się, że jedna z kulek do trzymania płyty, wpadła pod taśmę w głowicy lasera między lustrem a laserem i czujnikiem. Teraz wszystko działa.