Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kaloryfer grzeje tylko 10 cm od góry

marcin211986 18 Nov 2017 20:26 1431 5
    marcin211986
    Level 9  
    Witam, mam problem z ogrzewaniem, a konkretnie chodzi o to że jeden kaloryfer grzeje tylko na 10 centymetrów od góry, ale powiem od początku co się działo.

Cała instalacja (układ otwarty) już była jak się wprowadziliśmy i wszystko było ok. Zaczynając od kotłowni, z pieca jest wyjście na rozdzielacz (podłoga na trzy pomieszczenia i trzy wyjścia na kaloryfery) i w sumie to do tego miejsca jest ok. Cyrk zaczął się jak strzeliła rurka w podłodze i jedna zasilająca dwa z kaloryferow, zostały one odcięte od rozdzielacza. Żeby nie stracić dwóch kaloryferów to zostały połączone z jednym z pozostałych grzejników (trójnik przed tym sprawnym i odejście na te dwa odcięte, w sumie teraz są trzy kaloryfery na jednym wyjściu rozdzielacza).
    Od tamtej pory przestała grzać podłoga która do tej pory pracowała bez zarzutu i grzejniki te dwa dołączone pod jeden sprawny też nie chcą grzać.
    Wszystko odpowietrzone, pompa sprawna.

Chociaż gdy pompa pracuje na 3 biegu to w kółko zapowietrza się jeden kaloryfer a w kotłowni w rurach słychać przelewajaca się wodę.

Nie znam się za bardzo na takich tematach, więc przepraszam za brak fachowego języka.
    Mam nadzieję że ktoś podpowie co mogę zrobić z tym bałaganem
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    stanislaw1954
    Level 43  
    Żeby coś doradzić, trzeba by więcej wiedzieć o instalacji. Rodzaj opału, z czego wykonana-przekroje rur... itd, może jakieś zdjęcia.
    roman 18
    Level 23  
    witajcie.Kolego według tego co opisujesz ,podejrzewam że do grzejnika za mało ciepła jest doprowadzone ,skoro takie masz objawy że grzeją tylko górna część grzejnika ,a powodem jest podłączenie z jednego wyjścia rozdzielacza kilku grzejników . Natomiast podłoga prawdopodobnie zapowietrzona,ale to wymaga czasu i znajomości zagadnienia aby odpowietrzyć podłogówkę.pozdrawiam.
    smyk55
    Level 23  
    Witam
    W tym roku miałem podobny przypadek. Różnica pomiędzy Twoją a moją instalacją grzewczą polega na tym, że nie mam podłogówki. Usterka wystąpiła po modyfikacji układu grzewczego. Zapowietrzenie z którym nie mogłem sobie poradzić nie było widoczne (wycieki). Przyczyna - nieszczelność w miejscu modyfikacji instalacji. U mnie pompa obiegowa jest na powrocie (nie wiem czy to prawidłowo), podczas pracy pompy powstaje podciśnienie które zasysało powietrze do układu (tak wyjaśniał fachowiec). Nie wiem na ile w tym prawdy, ale na zdrowy rozsądek może być prawda. Rada - sprawdź modyfikacje jednocześnie analizując same przepływy. Przestała grzać podłoga - przepływ zamyka się poza nią samą, przeanalizuj to.
    Pozdrawiam
    marcin211986
    Level 9  
    stanislaw1954 wrote:
    Żeby coś doradzić, trzeba by więcej wiedzieć o instalacji. Rodzaj opału, z czego wykonana-przekroje rur... itd, może jakieś zdjęcia.

Instalacja wykonana z rurek PEX przekrój 14mm, piec węglowy

Dodano po 9 [minuty]:

roman 18 wrote:
    witajcie.Kolego według tego co opisujesz ,podejrzewam że do grzejnika za mało ciepła jest doprowadzone ,skoro takie masz objawy że grzeją tylko górna część grzejnika ,a powodem jest podłączenie z jednego wyjścia rozdzielacza kilku grzejników . Natomiast podłoga prawdopodobnie zapowietrzona,ale to wymaga czasu i znajomości zagadnienia aby odpowietrzyć podłogówkę.pozdrawiam.

W temacie podłogi był moment że zaczynała powoli grzać, tzn miejscami było czuć ciepło a po jakimś czasie znów przestała grzać.
    stanislaw1954
    Level 43  
    Na takich cienkich rurkach(PEX 14mm), nie ma mowy żeby prawidłowo grzały trzy grzejniki wyprowadzone z jednego wyjścia z rozdzielacza.Z zapowietrzeniem, to być może w trakcie awarii doszło do zapowietrzenia podłogówki i nie udało się jej skutecznie odpowietrzyć. Gdzie jest naczynie wyrównawcze? Jak wygląda wyprowadzenie rur z kotła CO? Jakimi rurami