Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

XW532 z Sonoff Wifi 4ch - jak podłaczyć ?

18 Lis 2017 21:52 1149 7
  • Poziom 9  
    posiadam napęd movoo xw532 oraz sterownik Zdalny włącznik WiFi/RF 4 kanały

Jak zainstalować sterownik tak aby brama zamykana była za pomocą sterownika sonoff ?

pomoże ktoś ?

Pozdrawiam
    Łukasz
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
  • specjalista -automatyka bramowa
    Sonoff ma 4 wyjścia NO i NC na zwykłych przekaźnikach więc z tej strony nie ma problemu (użycie któregoś wyjścia NO jako sterującego monostabilnego).
    Gorzej od strony Moovo - ten napęd nie ma ŻADNEGO wejścia sterującego. Pozostaje użyć rozwiązania pośredniego. Tzn do Sonoff podpiąć zwykłego pilota Moovo z wyprowadzonymi od przycisku kabelkami lub użyć któregoś z wyrobów Proximy zgodnego z Moovo - np piloty dopuszkowe (z zaciskami śrubowymi i z zasilaniem zewnętrznym)
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
  • Poziom 9  
    niestety nie udało mi się podłączyć.

a robiłem to tak:

1. 3x mrugnięcie podczas trzymania prg na nowym nadajniku a potem czekam na 1 mrugnięcie aczkolwiek chcę zaprogramować pozycję 1.
    - nowy nadajnik akceptuje kilkoma mrugnięciami wybraną pozycję.

2. wedle instrukcji movo klikam 3x wolno przyciskiem którym programuje owy nowy pilot. Po zakończeniu klikam przycisk w pkt 1. ( robiłem to na 2 sposoby czyli 3x mrugniecie i zaznaczam 1, innym razem tylko faktycznie kliknięciem przycisku prg na pilocie. Nie dawało efektu i brama się nie zamykała.

..... nie mam pewności co do wyzwalania pilota dopuszkowego, zrobiłem zworkę i łączyłem LP i 1. Pilot mrugnął na czerwono więc pewno sygnał szedł .

robiłem to 2 metry od bramy i nie wiem co w takiej sytuacji przycisk prg ma robić na bramie. był wyłaczony a raz właczony.

Bez efektów ale będe jęszcze próbował.
  • Pomocny post
    specjalista -automatyka bramowa
    Wybacz ale mieszasz pojęcia.

Te kody przycisków w nadajniku i manewry przyciskiem PRG to nadawanie wirtualnego numer przycisku, które pilot dopuszkowy wyśle po zwarciu fizycznego zacisku 1-4 z L (czyli powiedzmy - naciśnięciu fizycznego przycisku) i nie ma nic wspólnego z dopisywaniem pilota do napędu.
    Czyli jak już w to wlazłeś - ustaw na początek tak jak w zwykłym pilocie - przycisk 1 - kod 1 , 2- kod 2 itp ( i pewnie tak było ustawione fabrycznie) - czyli dla przycisku 1 trzymasz PRG do jednego błyśnięcia i zwalniasz, przy drugiej serii błysków po pierwszym błysku naciskasz krótko PRG (podobnie z następnymi - np. dla przycisku 2 - trzymasz PRG aż LED błyśnie 2 razy, puszczasz, czekasz na drugie błyśnięcie w drugiej serii błysków i wciskasz po nim krótko PRG)

PO tym wszystkim dopiero dopisujesz piloty do napędu wg instrukcji.
    Poniżej cytat z instrukcji:
    Cytat:

01. Wybierz przycisk nadajnika, który chcesz wczytać (przykład: przycisk
    T3).
    02. Wybierz polecenie, spośród wymienionych wcześniej, które chcesz
    przypisać do wybranego przycisku (przykład: polecenie “2”).
    03. Wciśnij przycisk “P1” (na Centrali) ilość razy odpowiadającą numerowi
    wybranego polecenia (na naszym przykładzie “2” razy) i sprawdź
    czy zielona dioda L2 mignie krótko tyle samo razy (mignięcia z regularną
    częstotliwością).
    04. (w przeciągu 10 sekund) Wciśnij i przytrzymaj na nadajniku przez co
    najmniej 2 sekundy przycisk, który chcesz wczytać (na naszym przykładzie
    jest to przycisk T3).
    Jeśli wczytanie powiodło się zielona dioda mignie długo 3 razy (= wczytywanie
    ok). Pamiętaj – Przed upływem 10 sekund możesz wczytać przycisk
    NOWEGO nadajnika z tym samym poleceniem (jest to przydatne, kiedy
    na przykład trzeba wczytać większą ilość nadajników do tej samej Centrali).
    W przeciwnym razie, odczekaj, aż zielona dioda L2 zgaśnie (= procedura
    zakończona) a czerwona dioda L1 ponownie zacznie migać w regularnych
    odstępach.

Jeśli - jak opisałeś w pkt 2 - klikasz 3 razy P1 na Moovo to dopisujesz guzik pilota do funkcji "otwarcie częściowe" - i takie otwarcie ten guzik uruchomi. Normalne otwarcie (czyli krok po kroku) to kliknięcie P1 jeden raz (potem przytrzymaj ponad 2 sek. przycisk pilota, który będzie realizował otwarcie krok po kroku. Led ma mrugnąć 3 razy. Dopisane).
    Wszystkie rodzaje otwarcia , które obsługuje Moovo - są w tabelce obok:
    Cytat:
    1 = Krok po kroku: odpowiada sekwencji ... Otwiera - Stop - Zamyka
    - Stop ... Pierwsze polecenie aktywuje manewr Otwarcia; następne
    - gdy skrzydło jest w ruchu - powoduje Stop; trzecie aktywuje manewr
    Zamknięcia; czwarte - gdy skrzydło jest w ruchu - powoduje Stop i tak
    dalej...
    2 = Krok po kroku 2: odpowiada sekwencji... Otwiera - Stop - Zamyka
    - Otwiera ... Pierwsze polecenie aktywuje manewr Otwarcia; drugie
    - gdy skrzydło jest w ruchu - powoduje Stop; trzecie aktywuje manewr
    Zamknięcia; czwarte - gdy skrzydło jest w ruchu – aktywuje manewr
    Otwarcia i tak dalej...
    3 = Częściowe otwarcie: odpowiada całkowitemu otwarciu jednego
    skrzydła. Polecenie to działa tylko jeśli Skrzydło 2, czyli to które znajduje
    się pod spodem, jest całkowicie zamknięte.
    4 = Zespół Mieszkalny: polecenie to jest przewidziane dla sytuacji o
    wysokim natężeniu ruchu i pozwala na programowanie wszystkich nadajników
    zespołów mieszkalnych przy użyciu jednego przycisku “otwarcie
    w trybie zespołu mieszkalnego”.

Czyli w domowych zastosowaniach użyjesz otwarcia nr 1 (zwykłe - krok po kroku) i ew. na drugim przycisku pilota funkcję furtki (czyli otwarcie nr 3 - częściowe).
    Pozostałe nieużywane przyciski pilota możesz użyć do obsługi innych napędów lub w ogóle sterowania innymi rzeczami - np. włączaniem światła.

Cytat:
    nie mam pewności co do wyzwalania pilota dopuszkowego, zrobiłem zworkę i łączyłem LP i 1

Co do pilota dopuszkowego - którego nabyłeś? Na pilotach Proximy PD230 nie widzę zacisku LP? Jest zacisk L - czyli faza 230V

Pisząc wszędzie powyżej "przyciśnięcie przycisku pilota" - dla pilota dopuszkowego - miałem na myśli zwieranie L i wejścia 1-4, czyli tak, jak chyba robisz.
    Tak na boku - wyzwalanie jest z 230V więc ostrożnie ze zworkami w gołej ręce....

PS - Sonoffa ustawiasz w tryb monostabilny (wystarczy 0,5 sek) czyli "inching mode" jak piszą... co zdaje się znaczy - tryb czasowy.
  • Poziom 9  
    Działa, udało się :) Po prostu jak normalnego pilota trzeba było a ja coś kombinowałem na około żeby przycisk już zakodowany przekopiować do dopuszkowego. Jakoś pod górkę.

kupiłem jeszcze lampkę , zamontuję ją pewni bez problemu tylko nie wiem jak podłączyć antenę?

w instrukcji nie ma nic na ten temat.

wygląda to tak jak na tym zdjęciu: https://www.i-pohony.cz/ridici-jednotky/moovo-mci1-ridici-jednotka-pro-pohony-moovo/

ale te ikonki antenek to chyba raczej nie to ?

Dziękuję Wam za pomoc

Łukasz
  • Poziom 18  
    Moovo posiada specjalnego pilota stosowanego w przypadku gdy chcemy sterować bramą za pomocą domofonu tak to opisują : MTI4
    Zminiaturyzowany 4-przyciskowy nadajnik ze zmiennym kodem, Możliwość podłączenia do 4 przycisków (opcjonalne), umożliwiających zarządzanie automatami drogą kablową do dostania np w casto cena cośw okolicach 150-200 pln i wtedy możesz już kabelkiem podłączyćsterownik jaki chcesz, jedyny ból to, to że jest to nadal pilot czyli najlepiej żeby był na zewnątrz.
  • specjalista -automatyka bramowa
    Cytat:
    kupiłem jeszcze lampkę , zamontuję ją pewni bez problemu tylko nie wiem jak podłączyć antenę?

Lampka musi być dedykowana od zestawu - zwykła nie podejdzie.
    W tym napędzie nie ma możliwości podłączenia anteny (można próbować rozbierając centralkę ale gwarancja wtedy idzie.... , poza tym łatwo coś uwalić - musiałby to robić elektronik z pojęciem).
    Te symbole to nie antenki a uziemienie - przy zacisku od silnika - uziemienie konstrukcji bramy, przy zacisku zasiania sieciowego - zabezpieczenie PE (żółto-zielony kabel z puszki lub bolec uziemiający - ale musi być 3-przewodowa instalacja w domu).
  • Poziom 9  
    Mam maila aby się podzielić jak rozwiązałem problem, więc:

Jeśli chodzi o Sonoff Wifi 4ch to działa bez zarzutu. Łączy się z internetem i za pomocą komórki można włączać i wyłączać urządzenie. Jest również konfiguracja dla przycisku aby wysyłał jedynie tylko syganał i powracał. Jednak w tej sytuacji używając własnie tego programu na komórce nie wiem czy brama jest zamknięta czy otwarta aczkolwiek przycisk powraca zawsze na "off" po właczeniu.

Do tego sprzętu właśnie zamontowałem pilot dopuszkowy który udało mi się zaprogramować, jednak mam jeszcze drobne problemy aczkolwiek przycisk 2 nie chce się zaprogramować wiec zaprogramowałem na przycisku 3 otwieranie bramy. A otwieranie drzwi garażu zapisałem na 1 przycisku i tutaj pojawił się problem który będe musiał rozwiązać kiedyś jak będę miał czas bo na 1 przycisku otwiera sie i brama i i drzwi garażu :)

Dziękuję za pomoc, jeśli jeszcze dołożę troszkę starań zrobie to wszystko jak trzeba.