Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Opel Meriva A Z18XE - Mało mocy, dusi i coś wyje w silniku

d3lta 18 Nov 2017 23:23 1482 3
    d3lta
    Level 18  
    Witam.

Przypadek zdarzył mi się taki że wracając z pracy coś zaczęło mi lekko stukać w okolicy silnika, słyszalne przy przyśpieszaniu, nasilało się przy lekkim skręcaniu w prawo, natomiast w lewo cichło całkowicie. Odgłos jakby plastik pukał o blachę. Po kilku minutach stukanie zniknęło. Następnie po kilku kilometrach podczas przyśpieszania mocno szarpnęło samochodem. Auto delikatnie osłabło, nie chciał się zbierać w średnim zakresie obrotów.
    Zanim dojechałem do domu coś zaczęło w silniku wyć (powyżej 2000 obr/min). Myślałem że to lewe powietrze ale rozebrałem i sprawdziłem cały dolot, wydaje się być w porządku.
    Po każdym odpaleniu kwiczenie wzmaga się. Na filmiku jest moment gdy wciskam gaz do dechu, silnik rozkręca się do 4000 obr/min a następnie zostaje zduszony jakąś wewnętrzną siłą. Co to może być? Łożyskowanie jakiegoś wału czy co?

https://youtu.be/GPbAtvJoZQA

Błędów nie wyświetla żadnych.
    W załączniku livedata z op-com.

Co sprawdzić w pierwszej kolejności?
    sk700
    Level 31  
    d3lta wrote:
    Co sprawdzić w pierwszej kolejności?

Ceny silników na aukcjach :)
    Cokolwiek sprawdzałeś? Poziom oleju? Zdjąłeś pasek osprzętu i sprawdziłeś czy wszystko się kręci jak powinno? Ciśnienie oleju? Ustawienie rozrządu? Kompresje?
    d3lta
    Level 18  
    Hej ;-)

Poziom oleju prawidłowy. Pasek osprzętu zdjęty i dalej wyje. Ciśnienie oleju na zimnym 3 bar potem spada. Rozrząd oko-kontrolnie na znaki jest w porządku. Kompresjo-metru nie mam niestety.

Po głębszym osłuchaniu wydaje mi się że to lewe powietrze gdzieś piszczy.
    Rozebrałem cały dolot, włącznie z kolektorem, przepustnicą, wężykami do przepustnicy, podciśnieniem do serwo. Wszystko w porządku. Myślałem też że może ciągnie lewe pod pokrywą rozrządu ale przy odkręconym korku wlewu oleju dalej piszczy.

Gdzie mogę jeszcze poszukać? Brakuje mi pomysłu...