Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tester rezonatorów kwarcowych.

wesoly wymiatacz 19 Lis 2017 00:14 5445 20
  • Witam wszystkich bardzo serdecznie.

W kilku słowach chciałbym opisać urządzenie które wykonałem kilka dni temu, jakim jest Tester Rezonatorów Kwarcowych. Jego celem jest testowanie sprawności kwarców używanych na szeroką skalę choćby w pilotach.
    Cały układ jest bajecznie prosty ale nieraz to właśnie ta prostota cieszy oko.

Całość składa się z kilku elementów elektronicznych:
    - 2 tranzystory NPN BC547C
    - 2 kondensatory 10nF
    - 2 kondensatory 220pF
    - 2 rezystory 1k
    - 1 rezystor 3k3
    - 1 rezystor 47k
    - 1 dioda LED

Oprócz tego:
    - zasilanie z 6 baterii AA 1.5V tzw. paluszków ułożonych w koszyczku
    - klips na baterię 9V
    - przełącznik dwupozycyjny
    - połówka podstawki precyzyjnej DIL8
    - kawałek płytki uniwersalnej
    - obudowa wykonana z pudełka po tic tacach oklejona taśmą malarską

Schemat wygląda następująco:

Aby przeprowadzić test wpinamy w miejsce SN1 nasz kwarc po czym przełączamy włącznik w pozycję ON. Jeśli dioda świeci jasnym światłem wiadomo, że rezonator kwarcowy jest sprawny. Jeśli natomiast po włączeniu dioda nie świeci lub świeci w prawie niezauważalny sposób wnioskujemy, że mamy do czynienia z elementem uszkodzonym.

Jeszcze kilka zdjęć:

Od razu zaznaczam, że jestem początkujący i ten układ też jest raczej dla początkujących choć nie tylko :lol: .
    Choć jakość wykonania nie powala to myślę, że raczej nie będę wprowadzał poważnych modyfikacji. Zapraszam do komentowania.

Film z działania:
    https://youtu.be/Fj9-v1jD8LE

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 19 Lis 2017 01:10
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 19 Lis 2017 05:38
    dec1234
    Poziom 14  

A co się dzieje z kwarcem gdy np. jest delikatnie ukruszony? Też będzie drgał?
    Urządzonko chyba i tak wykryje tylko czy kwarc działa czy nie.

• #4 19 Lis 2017 09:48
    wesoly wymiatacz
    Poziom 9  

@R-MIK K tak masz rację, te tranzystory są dziwnie umiejscowione ale to dlatego, że już nie chciało mi się przerabiać schemat i dlatego tak je połączyłem. Co do zasad rysowania schematów to myślałem, że istnieje dowolność rozmieszczania elementów. No nic człowiek się uczy na błędach. :lol:
    @dec1234 Jeśli kwarc będzie drgał to dioda zostanie załączona. Ale jeśli nastąpi poważne uszkodzenie kwarcu to elektrody się zewrą i dioda się nie zapali.

• #5 19 Lis 2017 10:13
    drobok
    Poziom 28  

Mógłbyś się pokusić o pomiar częstotliwości głównej / harmonicznych. Wtedy by to miało sens ;)

• #6 19 Lis 2017 10:26
    Simon79
    Poziom 18  

Jaki jest zakres częstotliwości badanych kwarców? Czy można sprwdzić np. kwarc zegarkowy i np. 27MHz? Kiedyś wykonałem dwa proste testery i na jednym kwarc nie był wykrywany jako sprawny, a na drugim już tak :)

• #7 19 Lis 2017 11:12
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 19 Lis 2017 11:35
    JARO.PL1
    Poziom 7  

siema,
    znalazłem twoje dzieło na fb

czy mógł byś pokazać jak ono działa i co dokładnie robi?
    z tego co widzę to może się przydać np. jak padnie pilot a mam w domu tak owy i musiałem kupować nowy

• #9 19 Lis 2017 13:08
    Freddy
    Poziom 43  

Trochę inne wartości elementów i lepiej narysowany schemat. :)

Cytat:
    This is a simple XTal tester circuit. T1 and XTal have formed an oscillator. C1 and C2 are voltage divider for oscillator. if the XTal is safe, the oscillator will work well and its output voltage will be rectified by C3, C4, D1 and D2, then T2 will run and LED will light. The circuit is suitable to test 100KHz - 30MHz Xtal.

Choć nadal nie jest to urządzenie pomiarowe. :)

• #10 19 Lis 2017 14:11
    wesoly wymiatacz
    Poziom 9  

@Simon79 Największy rezonator jaki miałem w domu to 20MHz i przy takiej wartości tester sprawdza się znakomicie, dolny próg to 100kHz.
    @drobok Pomiar częstotliwości to już inna bajka, może kiedyś gdy znajdę więcej czasu to coś pokombinuję. Ale pomysł dobry.
    @R-MIK @Freddy Taa będę musiał się trochę podszkolić w tworzeniu schematów bo uczę się na własną rękę a do stworzenia tego schematu wykorzystałem jakiś dotąd nieznany mi program. Natomiast rady Szanownych Ekspertów wezmę sobie do serca.

• #11 19 Lis 2017 15:46
    eurotips
    Poziom 35  

Nie spotkałem jeszcze testera na którym można sprawdzić zarówno kwarce zegarkowe i te powyżej 1MHz jednocześnie. Mój miernik mierzy tylko f podstawową w zakresie 1-40 MHz.
    Autor też zegarkowego na swoim testerze nie sprawdzi chyba że z kondensatorami pokombinuje i do zegarkowego do istniejących C1 i C2 równolegle dołoży celem zwiększenia pojemności.

• #12 19 Lis 2017 16:52
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 19 Lis 2017 23:22
    Jawi_P
    Poziom 33  

R-MIK napisał:
    rządzenie pomiarowe to raczej nie jest. Dlaczego tranzystory na schemacie sa "dziwnie" umieszczone? Powinny byc w lustrzanym odbiciu, schemat by lepiej wyglądał.
    Właściwie, to cały schemat należałoby narysowac w lustrzanym odbiciu. Przjęło sie rysować schematy wejście po lewej, wyjście po prawej.

I słusznie, można zwrócić uwagę na takie detale początkującym, by nie popełniali błędów jak wydawcy czasopisma dla elektroników wydawanego od lat.
    Pozwolę sobie zamieścić fragment:

• #14 20 Lis 2017 00:18
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #16 20 Lis 2017 09:00
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #17 20 Lis 2017 11:48
    Jawi_P
    Poziom 33  

Ja tylko zaznaczam, że takie "czytelne" schematy zdarzają się również w literaturze. Taki pierwszy-lepszy przykład.
    A jeśli chodzi o autora, to lubiłem kiedyś poczytać sobie opisy jego konstrukcji. Znalazł sobie miejsce w mojej pamięci.
    Co współcześnie mnie bardzo irytuje, to oddzielenie na schemacie czasami poszczególnych elementów, np. kwarc osobno, źródło prądowe osobno itd.
    Schemat przedstawiony przez autora ma co najwyżej "dziwnie" wstawione tranzystory. Da się "przeżyć".
    Coś mi się wydaje, że taki tester składaliśmy na szybko z kolegą jakieś... 20 lat temu?
    Bo przytargał kartonik kwarców.
    Zresztą chyba schemat dość popularny obecnie w internecie :)

• #18 20 Lis 2017 12:13
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #19 21 Lis 2017 15:38
    wesoly wymiatacz
    Poziom 9  

Dodałem film z działania urządzenia. Niestety obrócony o 90 stopni ale jakoś specjalnie to nie przeszkadza.

• #20 25 Lis 2017 00:20
    leonow32

Poziom 30  

Wszystko fajnie, ale tak właściwie jaki jest cel tego urządzenia? Co dokładniej to potrafi rozpoznać jako wadę?

No i przede wszystkim - ile zdarzyło się takich zepsutych kwarców? Kwarc jest elementem dość wytrzymałym i jest cała masa innych bardziej podatnych na uszkodzenia.

• #21 25 Lis 2017 20:09
    wesoly wymiatacz
    Poziom 9  

@leonow32 A no już tłumaczę: celem budowy tego urządzenia jest uzupełnienie funkcji których nie posiadają cyfrowe mierniki uniwersalne. A nóż trzeba będzie sprawdzić czy posiadane przez nas kwarce, pochodzące choćby z demontażu, są sprawne. Co dokładniej to potrafi rozpoznać jako wadę - już tłumaczyłem.

leonow32 napisał:
    Kwarc jest elementem dość wytrzymałym i jest cała masa innych bardziej podatnych na uszkodzenia.

Zgadza się ale ileż to razy upadł nam na podłogę choćby pilot od telewizora? Czasem zdarza się tak, że pilot odmawia posłuszeństwa. Warto wtedy przed pójściem do serwisu samemu poszukać przyczyny. Wtedy właśnie po to aby sprawdzić ten jeden element - rezonator kwarcowy, używamy tego testera. Jasne wszystko to delikatnie mija się z celem, no cóż niech każdy to oceni. Jest wiele innych bardziej podatnych na uszkodzenia elementów ale o to właśnie chodzi, że ja polutowałem sobie z kilku elementów takie o to coś by sprawdzać akurat tą drobnicę.

Szukaj w 5mln produktów