Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

TERMOTECH typ Termo-Eco C19 sterownik ST-80 brak sterowania podajnikiem

radiomechanik 19 Nov 2017 00:53 1419 0
 • #1
  radiomechanik
  Level 23  
  Kocioł automatyczny TERMOTECH typ Termo-Eco C19 sterownik ST-80 .
  Naprawiam siostrze sterowanie piecem jak w temacie . Atechniczna rodzinka zgłosiła mi problem z mglistymi informacjami.
  Z racji nikłego doświadczenia z energetyką cieplną mam problem z precyzyjnym określeniem problemu, natomiast automatyką jako taką zajmuję się na codzień.
  W sieci brak jakichkolwiek schematów produktów tej firmy ( Kotły Stąporków).
  Pierwotnie rodzinka zgłosiła mi problem ze sterownikiem - dostarczyli mi ST-80 bez żadnych opisów tylko z informacją, że ślimak dostarczający ekogroszek nie podaje.
  Dedukując że silnik z motoreduktorem ma najwyższe obciążenie to jest najmocniejszy przekaźnik na płycie.
  Wymieniłem przekaźniki zgodnie z oryginałami - RM50 do sterowania nadmuchem i pompą CO, oraz zamiennik oryginała HF115F- 12V ze stykiem pojedynczym 16 A do silnika.
  W między czasie został zdiagnozowany nie działający silnik podajnika - podmieniony kondensator rozruchowy nie daje efektu - silnik lekko buczy jak po prostu głośny transformator .
  Podłączony sterownik nie uruchamia silnika - sterując manualnie, słychać tylko klik przekaźnika i uruchomienie pompy CO.
  Przekaźnik od nadmuchu i podajnika się nie odzywa.
  Moje pytanie to jakie mają być wartości czujników - tak abym mógł zasymulować na stole we warsztacie warunki pracy kotła, nie musząc ciągle jeździć do pacjenta po 20 km w jedną stronę ...
  W związku z tym że w internecie brak schematów tego sterownika (albo producent skutecznie blokuje przepływ informacji) - rozrysowałem schemat.
  Co prawda większą amatorszczyznę już widziałem nawet w urządzeniach przemysłowych ale rozwiązania tutaj stosowane to dyplomatycznie uznam jako nieporozumienie.
  Sterownik składa się z dwóch płytek - modułów połączonych tasiemką.
  Moduł mikroprocesora, wyświetlacza , LED sygnalizacji oraz swich-y. Drugi moduł to zasilacz elektroniki podający +12V, +5V oraz elementy wykonawcze mocy - przekaźniki i triak.
  O ile trochę rozumiem zastosowanie obwodu termika, który przerywa obwód w emiterach tranzystorów przekaźników nadmuchu i podajnika, tak nie bardzo rozumiem podwójnego sterowania obwodu dmuchawy - przekaźnik z osobnym sterowaniem a następnie triak z osobnym sterowaniem z mikroprocesora.
  Logika projektanta mnie przerasta :-)TERMOTECH typ Termo-Eco C19 sterownik ST-80 brak sterowania podajnikiemTERMOTECH typ Termo-Eco C19 sterownik ST-80 brak sterowania podajnikiem