Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wrzący wręcz przekaźnik, dlaczego?

19 Lis 2017 03:29 489 4
  • Poziom 20  
    Proszę o pomoc.
    Skonstruowałem sobie e-bike na bazie silnika szczotkowego 450W i sterownika DC 1000W.
    Obecnie wszystko poskładane, zadowolony że wszystko działa jak należy, okazało się, że po kilku chwilach od załączenia układu przekaźnik grzeje się tak, że parzy w dotyku.
    Zaraz za akumulatorem (3x12V 15Ah) dałem przekaźnik, żeby odciążyć styki przełącznika na kierownicy.
    Zwykły przekaźnik od rozrusznika skutera, 12V 100A.
    Co prawda załącza napięcie 36V, ale to chyba nie problem.
    Jest jednak jedno 'ale' - przekaźnikiem załączam MASĘ instalacji a nie plus - czy to przyczyna przegrzewania?

Jak mniemam, grzeją się cewki w przekaźniku, nie jest to kwestia przeciążenia prądowego styków.

Czy można temu zaradzić?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 37  
    Witam,
    nie wiem czy dobrze rozumiem, ale chyba załączasz cewkę przekaźnika (12 V) napięciem 36 V czyli trzykrotnie większym, moc tracona na tej cewce jest więc dziewięciokrotnie większa niż przewidziana przez producenta, więc się mocno nagrzewa. Może zasil cewkę z napięcia 12 V, z pojedynczego akumulatora.
    Z drugiej strony przy napięciu 36 V ten przekaźnik (zaprojektowany na 12 V) może mieć mniejszą zdolność łączeniową, mogą mu się dość szybko zużyć styki.
    Sprawdź czy Twój regulator nie ma jakiegoś sterującego wejścia "enable / disable", do którego możesz bezpośrednio podłączyć przełącznik na kierownicy.

Pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny dla użytkowników
    Z tego co ja zrozumiałem, zasilasz cewkę raczej napięciem znamionowym (12V) a przez styki załączasz te 36V. Prawdopodobnie styki się grzeją. Spróbowałbym je wyczyścić, bo być może mają jakiś nalot.
  • Poziom 38  
    Stycznik rozrusznika nie jest urządzeniem przeznaczonym do pracy ciągłej. Wewnątrz znajduje się cewka nawinięta dość grubym drutem. Zmierz prąd pobierany przez cewkę. Potem pomnóż razy napięcie zasilania, a wyjdzie Ci moc wydzielana w cieple. Rozważ użycie innego przekaźnika, takiego który jest przeznaczony do pracy ciągłej.
  • Poziom 43  
    zybex napisał:
    Z tego co ja zrozumiałem, zasilasz cewkę raczej napięciem znamionowym (12V) a przez styki załączasz te 36V.
    Ja zrozumiałem, że całość jest zasilana 36V. Nic więc dziwnego, że cewka przekaźnika się gotuje.