Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amatorski oscyloskop/generator USB (k. dźwiękowa)

19 Lis 2017 07:41 8127 18
  • Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #3 19 Lis 2017 15:45
    katakrowa
    Poziom 18  

Fajne tanie i wygląda na skuteczne. Miałem tego Hanteka więc podejrzewam, że twój działa lepiej - może nie ten zakres ale mimo wszystko :-)

Mam jednak pytanie co daje zastosowanie dodatkowego wzmacniacza przed wejściem do karty dźwiękowej ?
    Czy mógłbyś udostępnić kod źródłowy swojej aplikacji - widziałem, że chyba w visual studio c++ to robiłeś?

• #4 19 Lis 2017 16:33
    meraks
    Poziom 1  

Chciałbym przywitać się ze wszystkimi (pierwszy post).
    Mam pewne wątpliwości co do sposobu uproszczonej kalibracji.
    Woltomierz napięcia przemiennego wskazuje napięcie skuteczne.
    Kalibrujemy amplitudę. Wydaje się, że dopiero po uwzględnieniu współczynnika √2
    otrzymamy poprawną kalibrację. Może się pomyliłem, więc proszę o wyjaśnienie.
    Niewykluczone że procedura kalibracji uwzględnia ten fakt.
    Pozdrawiam,
    SM

• #5 19 Lis 2017 20:43
    2661034
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 20 Lis 2017 08:54
    cefaloid
    Poziom 30  

goreckidiy napisał:
    Parametry urządzenia:
    Częstotliwość: 20kHz

Przy jakim próbkowaniu powyższe jest prawdziwe? Bo przy 44.1 kHz nie jesteś kompletnie w stanie ocenić kształtu sygnału 20kHz bo to daje 2 próbki na okres. Przy 192kHz (o ile karta takie ma) jestem w stanie w to uwierzyć.

goreckidiy napisał:
    Dobór karty dźwiękowej:
    W zasadzie można użyć dowolnej. Warto jednak mieć na uwadze, że lepszą okaże się ta z której można usunąć filtr składowej stałej, zarówno na wejściu mikrofonowym, jak i na wyjściu słuchawkowym. Filtr składowej stałej powoduje, że na wejście nie da się podać napięcia stałego. W efekcie wykres prostokątny nie będzie go w ogóle przypominał, sinusoida będzie miała charakterystyczne „dzióbki” na szczycie, a trójkąt będzie kładł się na prawą stronę.

Bardzo słuszna uawaga. Niemniej jedank nie chodzi tu tylko o filtr składowej stałej ale i filtry obcinające pasmo do 20kHz. Przykładowo sygnał prostokątny 1kHz z karty dźwiękowej gdzie pasmo jest ograniczone do 20kHz będzie wyglądał o tak:

Powód jest fajnie wytłumaczony tutaj.

Mam nadzieję że przy próbkowaniu 192kHz filtr takich kart jest ustawiony na okolice 100kHz czyli można jego działanie pominąć.

Generalnie patrząc na wykresy z Hanteka: za te pieniądze dobra robota, a ten Hantek nie jest wart 10zł. Nie wspomniałeś że analiza FFT z karty dźwiękowej (16 bit lub 24 bity) będzie miarodajna a z Hantekta (który ma bodajże 8bitów...) to będzie jakiś bezwartościowy ślaczek.

• #7 20 Lis 2017 09:32
    pawel-jwe
    Poziom 30  

A co z kwestią odwracania fazy sygnału przez kartę dźwiękową (wejście MIC)? Sam miałem ten problem i jest to dość powszechne (ponoć jest to kwestia softwarowa - sterowniki, ale tego tematu nie zgłębiałem).
    Do tego w tańszych kartach faza lubi się rozjeżdżać na granicach pasma, co dodatkowo "psuje" wykresy.

• #8 20 Lis 2017 10:07
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 20 Lis 2017 18:59
    cefaloid
    Poziom 30  

R-MIK napisał:
    Przy próbkowaniu 44kHz, pasmo "cyfrowe" 22kHz "analogowe", max 1..2kHz (10..20 próbek na okres), realnie 100..200Hz (100..200 próbek na okres). Czemu może służyć taki "oscyloskop". Jedynie do stwierdzenia tętnień zasilacza liniowego.

Dlatego można a nawet trzeba użyć próbkowania 192kHz. Wtedy już zaczyna to mieć sens i coś tam można poanalizować.

Za 10 - 20 zł to niech będzie i nawet do zabawy :)

R-MIK napisał:
    Lepiej kupic używany oscyloskop i generator.

Problem jest taki, że za nieduży pieniądz kupisz co najwyżej oscyloskop analogowy. A ten w epoce mikroprocesorów jest wg mnie mało przydatny.

Cyfrowe znów poniżej 2000zł to też w zasadzie zabawki. Przy takim używanym za 1000zl wypada mieć obok analogowy bo takie coś w pomiarach audio oznacza zabawkę a nie oscyloskop:

No bo co ten szum +/- 1bit oznacza? Że do głupiego audio potrzeba nam nie 8 a 12 bitów rozdzielczości + "cyfrowy fosfor" a to kosztuje.

Tak że w krytyce ująlbym fakt że to kosztuje 20zł a nie 2000.

• #10 22 Lis 2017 18:09
    2661034
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 22 Lis 2017 18:34
    Freddy
    Poziom 43  

Przestańcie wieszać pieski na @goreckidiy :)

Według słownika PWN:oscyloskop to przyrząd do obserwacji i pomiaru przebiegów elektrycznych

Według wiki:Oscyloskop – przyrząd elektroniczny służący do obserwowania, obrazowania i badania przebiegów zależności pomiędzy dwiema wielkościami elektrycznymi, bądź innymi wielkościami fizycznymi reprezentowanymi w postaci elektrycznej

Obojętne zatem, czy pasmo jest 20kHz, czy też 10GHz - to jest oscyloskop

• #12 22 Lis 2017 21:27
    cefaloid
    Poziom 30  

goreckidiy napisał:
    Czy rozmowy na temat rozdzielczości 8 / 12 bitów odnoszą się w jakiś sposób to mojego projektu ? – nie bardzo.
    Porównywanie oscyloskopu za > 2000zł do karty dźwiękowej również mija się z celem, bo to jak by porównywać telewizor LCD 40’ Full HD do Rubina ;)

Kolega KOMPLETNIE nie zrzumiał mojej wypowiedzi. Kompletnie.

• #13 23 Lis 2017 05:34
    2661034
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 23 Lis 2017 06:56
    cefaloid
    Poziom 30  

Zaszło nieporozumienie... Tą dygresją o chciałem wszystkm krytykom uświadomić ile by kosztowało to, czego brak krytykowali w Twojej przystawce. Chciałem pokazać że nawet te niby super "oscyloskopy" za ponad 1000zł (Siglenty, Rigole, Owony) mają sporo problemów. A tutaj koszt jest na poziomie 20 zł. Żadej koszt. Jak podkręcisz próbkowanie do 192kHz (da się?) to pasmo powinno być już ciekawe i nie tak znowu mało idzie podejrzeć. A że nie super precyzyjnie? W 90% przypadków chodzi o to by obejrzeć wykres poglądowo.

• #15 23 Lis 2017 20:42
    wesoly wymiatacz
    Poziom 9  

Ej, no nie każdy może sobie pozwolić na urządzenie warte 1000+ a tu tanio, prosto a, że wady ma to jak każde nawet super drogie cacka będzie je miało i już. Przecież opisanym oscyloskopem i tak sporo można podejrzeć. A pozwolić sobie może na niego każdy.

• #16 29 Lis 2017 11:19
    kassans
    Poziom 31  

Fajna konstrukcja! Możesz opisać jak usunąłeś filtry w swojej karcie dźwiękowej i gdzie mniejwięcej były ?

• #17 29 Lis 2017 18:29
    2661034
    Użytkownik usunął konto  
  • #18 29 Lis 2017 22:31
    kassans
    Poziom 31  

Akurat mam stacjonarkę to myślałem nad karta dźwiękowa na PCI a one są bardziej podatne na modyfikacje :)

• #19 30 Lis 2017 05:29
    2661034
    Użytkownik usunął konto