Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakiej F-my bojler (Płaszczowy czy dwuwężownicowy)?

Alfred_92 19 Lis 2017 09:53 1689 17
  • #1 19 Lis 2017 09:53
    Alfred_92
    Poziom 32  

Panowie, przyszedł czas na wymianę dziadka z 73 roku (stary ocynkowany).
    W pobliskich sklepach dostępne są Elektromet-y i Kospele zarówno dwuwężownicowe jak i płaszczowe.
    Płaszczowe parametrami miażdżą wężownicowe, ale zapewne są jakieś wady o których jako zwykły użytkownik nie wiem??
    które z powyższych cieszą się lepszą opinią, Elektromet ma 5 czy 6 lat gwarancji a Kospel 3 (warunkiem jest podobno coroczna wymiana elektrody magnezowej).
    Może polecicie coś innego?

0 17
  • #2 19 Lis 2017 13:19
    762302
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 19 Lis 2017 13:37
    Alfred_92
    Poziom 32  

teoretycznie dwie wężownice da się połączyć szeregowo, bo to nie jest problem, i wtedy masz podwójną powierzchnię wymiany ciepła.
    Pytanie jakie są wady wymiennika płaszczowego, bo na pewno jakieś są.

1
  • #4 19 Lis 2017 13:45
    762302
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 19 Lis 2017 14:01
    Romulus7874
    Poziom 27  

Ale z dwoma wężownicami występuje w wersji pionowej( z różnymi wariacjami-typ Slim itp), a dwupłaszczowe w wersjach poziomych (?)tylko.
    Może mylisz opis "podwójna wężownica" co oznacza tylko jedną rurę wężownicy zagiętą wewnątrz boilera dwa razy.

0
  • #6 19 Lis 2017 14:11
    Alfred_92
    Poziom 32  

Nie widziałem ich fizycznie, ale prawdopodobnie to właśnie takie.
    Na papierze Płaszczowy bije taki dwu wężownicowy na głowę, mocą grzewcza (27kW a 12kW robi ogromna różnicę.
    Zastanawia mnie to czy taki płaszcz nie będzie zbyt szybko wychładzał instalacji C.O. po wygaśnięciu ognia w piecu (dobowe straty ciepła).
    Pozostaje jeszcze kwestia tego której f-my produkty są trwalsze, mój obecny ocynkowany bojler jest z 1973 roku, i zdaję sobie że nowy emaliowany nie wytrzyma połowy tego, ale ucieszyłbym się gdybym miał 10-15 lat spokoju, dodam że w instalacji grzewczej posiadam wodę (nie glikol).

1
  • #7 19 Lis 2017 15:30
    Sstalone
    Poziom 27  

Być może niedługo nie będziesz miał wyboru, pozostaną na rynku tylko płaszczowe ze względu na efektywność energetyczną...

Akurat u mnie wolałbym z wężownicą, ze względu na mniejsze wychładzanie wody powrotnej do kotła.

0
  • #8 19 Lis 2017 15:49
    tronics
    Poziom 36  

Sstalone napisał:
    Być może niedługo nie będziesz miał wyboru, pozostaną na rynku tylko płaszczowe ze względu na efektywność energetyczną...

Akurat u mnie wolałbym z wężownicą, ze względu na mniejsze wychładzanie wody powrotnej do kotła.

Bzdura. 2 i 3 wężownicowe pionowe mają i będą się miały dobrze. Szczególnie, że naprawdę duże (400L i więcej) i tak z reguły są właśnie pionowe z wężownicą. A co kolega rozumie przez efektywność energetyczną? Moc nominalna wymiennika jest podawana z pewnymi założeniami. Czy jest kolega absolutnie pewien, że typowa instalacja odzwierciedla warunki laboratoryjne? Bo tak samo się podaje moc grzejników, np. 5kW ... zakładając przepływ tyle a tyle L/min i temperaturę czynnika 95°C.

Nawiasem mówiąc mam 2 wężownicowy Stalmet 200L jako suplementacja istniejącego wcześniej dwupłaszczowego 120L Galmet. Latem w Galmecie dogrzewa grzałka, a ogrzewanie jest na kolektorze słonecznym wyciągającym zazwyczaj 40°C w słoneczny dzień, ponad 50°C w upalny. Jak do tej pory anodę wymieniałem 3x w galmecie i 1x w stalmet (zakładając wymianę co 18msc). Trwałość obu powiedziałbym że podobna, galmet jest gorszy w demontażu bo trzeba odkręcać wiele nakrętek i ściągać grzałkę z anodą.

0
  • #9 19 Lis 2017 16:15
    Alfred_92
    Poziom 32  

Sstalone napisał:

Tego też właśnie się między innymi obawiam, dlatego chciałem usłyszeć opinię ludzi którzy tego typu sprzęty montują, serwisują czy nawet użytkują.

0
  • #10 19 Lis 2017 17:07
    Sstalone
    Poziom 27  

tronics napisał:
    Bzdura.

Pisałem o poziomych bojlerach. Co to jest efektywność energetyczna określa dyrektywa. Można sobie poczytać np. https://www.junkers.pl/files/JUNKERS_Dryrektywa_ErP_PL.pdf

Cytat ze strony czwartej: "Od 2019 roku będą obowiązywały nowe klasy energetyczne. Wówczas dla źródeł ciepła zostanie dodana klasa A+++, a przy
    urządzeniach do przygotowania c.w.u. klasa A+. W obu grupach produktowych zostaną wycofane najniższe klasy od G do E."

0
  • #11 19 Lis 2017 17:11
    Alfred_92
    Poziom 32  

Właśnie, zapomniałem dodać że mowa o boijlerach poziomych.

0
  • #12 19 Lis 2017 18:23
    tronics
    Poziom 36  

Sstalone napisał:
    tronics napisał:
    Bzdura.

Pisałem o poziomych bojlerach. Co to jest efektywność energetyczna określa dyrektywa. Można sobie poczytać np. https://www.junkers.pl/files/JUNKERS_Dryrektywa_ErP_PL.pdf

Cytat ze strony czwartej: "Od 2019 roku będą obowiązywały nowe klasy energetyczne. Wówczas dla źródeł ciepła zostanie dodana klasa A+++, a przy
    urządzeniach do przygotowania c.w.u. klasa A+. W obu grupach produktowych zostaną wycofane najniższe klasy od G do E."

W zbiornikach poziomych z reguły wężownice są tzw. U, podwójna wężownica, jest to rozwiązanie stosunkowo słabe i w tej sytuacji ja również jak najbardziej polecam zbiornik dwupłaszczowy skoro kolega Alfred_92 wyjaśnił, że chodzi o poziome.

Dlaczego chciałem by kolega "efektywność energetyczną" rozwinął? Gdyż prędkość przenoszenia ciepła z jednego medium do drugiego nie ma nic wspólnego z efektywnością (skutecznością, sprawnością) energetyczną. Co najwyżej powiedziałbym, że tutaj bardziej chodzi o zapewnienie odpowiedniej izolacji termicznej czyt. niskich strat dobowych (emisji ciepła z zasobnika do otoczenia) co zaś zupełnie nijak ma się do tego jak zbudowany jest wymiennik. Zresztą w zalinkowanym omówieniu dyrektywy również jest to wskazane jasno:
    Cytat:
    Dla pośrednio ogrzewanych zasobników c.w.u. zdefiniowano minimalne wymagania. Podstawą obliczeń są w tym przypadku straty postojowe.

0
  • #13 19 Lis 2017 19:28
    Sstalone
    Poziom 27  

tronics napisał:
    W zbiornikach poziomych z reguły wężownice są tzw. U, podwójna wężownica, jest to rozwiązanie stosunkowo słabe i w tej sytuacji ja również jak najbardziej polecam zbiornik dwupłaszczowy skoro kolega Alfred_92 wyjaśnił, że chodzi o poziome.

Dlaczego chciałem by kolega "efektywność energetyczną" rozwinął? Gdyż prędkość przenoszenia ciepła z jednego medium do drugiego nie ma nic wspólnego z efektywnością (skutecznością, sprawnością) energetyczną. Co najwyżej powiedziałbym, że tutaj bardziej chodzi o zapewnienie odpowiedniej izolacji termicznej czyt. niskich strat dobowych (emisji ciepła z zasobnika do otoczenia) co zaś zupełnie nijak ma się do tego jak zbudowany jest wymiennik. Zresztą w zalinkowanym omówieniu dyrektywy również jest to wskazane jasno:
    Cytat:
    Dla pośrednio ogrzewanych zasobników c.w.u. zdefiniowano minimalne wymagania. Podstawą obliczeń są w tym przypadku straty postojowe.

Moim zdaniem, dlaczego mam wydać na zbiornik dwupłaszczowy 200 zł więcej w stosunku np. do wężownicy U, skoro nie potrzebuję takiej mocy wężownicy na jednostkę czasu? A w dotychczasowym zbiorniku to jaki był wymiennik? Podgrzewał cwu w wystarczającym tempie?
    Nie wiem które bojlery są trwalsze. Jeżeli dwupłaszczowe byłyby trwalsze, można by się było zastanowić. Poza tym znaczenie może mieć średnica króćców przyłączeniowych CO, dwupłaszczowe mają mniejszą średnicę..., jak ktoś zmienia instalację, może być to opcja do zastanowienia.

Ja zauważyłem, że bojlery poziome już nie mają czterech króćców do cwu a tylko dwa, bo mniejsze straty postojowe. Poza tym, jak mamy instalację z wymuszonym obiegiem, to ma znaczenie ile pompa będzie musiała chodzić, aby dokonać wymiany ciepła, wtedy wygrywa dwupłaszczowy, jak obieg bojlera chroni powrót kotła, wygrywa wężownica U, bo nie zależy nam na znacznym obniżeniu wody kotłowej a pompa i tak musi chodzić, jak bojler znajduje się w obiegu grawitacyjnym, to nie ma to znaczenia, a większa średnica króćców i rur jej sprzyja.

Co do rynku, słyszałem że jeden z producentów skoncentruje się tylko na płaszczowych, z uwagi na ErP, być może to tylko wymówka dla klientów.

0
  • #14 19 Lis 2017 21:35
    andexp
    Poziom 18  

Pomyśl o zakupie używanego bojlera ze stali nierdzewnej markowych producentów. Na Popularnym Portalu Aukcyjnym są dostępne w rożnych wariantach i pojemnościach, fakt w zakupie będzie pewnie drożej, tylko należy wziąć pod uwagę, że nie będziesz miał już potrzeby jego wymiany. Ja mam pionowy z podwójna wężownicą, z możliwością zamontowania grzałki na GZ5/4 ". Kocioł 25 kW poza sezonem grzewczym niepełnym wiadrem drewna nagrzewa 160 l wody do temperatury 55-60 ° C w 30-40 minut. No i odpada problem z anodami aby zachować gwarancję i kwestią nieuniknionej wymiany w przyszłości.

1
  • #15 19 Lis 2017 21:56
    tronics
    Poziom 36  

Cytat:
    kwestią nieuniknionej wymiany w przyszłości

Anoda jest właśnie po to by ta nieunikniona wymiana była do uniknięcia przy regularnej wymianie co 12-18 mies. w zależności od zużywania się (w "kwaśnej" czy natlenowanej wodzie będzie ulegała szybciej niezależnie od liczby mikropęknięć emalii i ognisk korozji). W przypadku tytanowej wymiana jest kilkukrotnie rzadsza. Stal nierdzewna to fajny materiał, ale nie wpadajmy w paranoję. Z reguły różnica w cenie nie zwróci się przez okres użytkowania.

1
  • #16 22 Lis 2017 23:12
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 39  

andexp napisał:
    Pomyśl o zakupie używanego bojlera ze stali nierdzewnej markowych producentów. Na Popularnym Portalu Aukcyjnym są dostępne w rożnych wariantach i pojemnościach, fakt w zakupie będzie pewnie drożej, tylko należy wziąć pod uwagę, że nie będziesz miał już potrzeby jego wymiany.

I tu możesz się zdziwić. Nierdzewne też pękają od naprężeń, z wiekiem stal stopowa ulega zmęczeniu .

Wracając do tematu: polecam dwu płaszczowy jeśli ma być poziomy+ ochrona przed wychładzaniem. Do tego pojawia się pytanie : jakie źródło ciepła, jaki kocioł, ile osób korzysta z CWU?

0
  • #17 25 Lis 2017 00:21
    Alfred_92
    Poziom 32  

Piec węglowy 25kW bez podajnika, dom parterowy, z CWO korzystaja przeważnie 4 osoby.
    Na dobotych stratach ciepła zależy mi przede wszystkim dlatego że poranny prysznic w zimnej wodzie (brak pieca z podajnikiem), nie nalezy do przyjemnych.

0
  • #18 25 Lis 2017 16:39
    roman 18
    Poziom 20  

witajcie. Kolego bardzo dużo zależy od tego czy na bojler dwupłaszczowy podasz odpowiednią ilość ciepła bo jeżeli nie będzie wystarczająca po pociechypozdrawiam. z tego miał nie będziesz .bardzo dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie bojlera pionowego, wiszący lub stojący,na osobnej pompie z zaworem zwrotnym aby pompa co. nie zabierała ciepła z bojlera .

0