Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie, włącznik światła i kinkiet, nowy dom

biku11 20 Lis 2017 22:55 1884 41
  • #31 20 Lis 2017 22:55
    biku11
    Poziom 7  

biku11 napisał:
    iema to znaczenia i tak nie uzyskasz selektywności. -> DLACZEGO?

Bo nie mam takiej techniczne możliwości. -> CZYLI ROZUMIEM ŻE WSZYSCY MAJĄ TAKI PROBLEM SKORO TECHNICZNIE NIE DA SIĘ TEGO ROZWIĄZAĆ?

biku11 napisał:
    Pisałem o przełączniku sieć agregat on nie powinien znajdować się w rozdzielnicy musi być 3P+N -> DLACZEGO?

Bo przewód N powinien być rozłączany jako ostatni i załączany jako pierwszy w przeciwnym razie może dojść do załączenia faz a co za tym idzie uszkodzenia wszystkich urządzeń w domu.

biku11 napisał:
    Ochronnik to jakiś gadżet na sztukę ->CO TO JEST OCHRONNIK?

To jakiś bubel który podczas przepięcia może narobić bałaganu w rozdzielnicy. Powinieneś nieć zamontowany ochronnik z członem odcinającym a nie warystory na dodatek In 20kA -> MOŻESZ JAKIS LINK PRZESŁAC DO TAKIEGO OCHRONNIKA O KTÓRYM PISZESZ? DLACZEGO MOŻE NAROBIĆ BAŁAGANU?

biku11 napisał:
    C20 nie może być stosowany jeśli przekrój przewodów to 2,5mm2 -> DLACZEGO? JAKI POWINIEN BYĆ ZASTOSOWANY?

Dla przekrojów 2,5mm2 w domu wystarczy 16A .-> OK SKORO WYSTARCZY TO TEŻ NIE OZNACZA ŻE TEN KTÓRY MAM U SIEBIE JEST JAKIMŚ ZAGROŻENIEM NP DLA ROZDZIELNI ? :-)

biku11 napisał:
    C10 z jakiego powodu zamontowano może to nie rażący błąd ale jakie jest uzasadnienie dla charakterystyki C -> NIE WIEM NIE JESTEM SPECJALISTĄ W TEJ DZIEDZINIE MOŻE TY MI PODPOWIESZ ?

Ja ci nie powiem bo nie wiem podejrzewam że przypadkowo "co miałem to dałem"- > A JAKI BEZPIECZNIK TUTAJ BYŚ RADZIŁ I DLACZEGO?

Nie jestem znawcą w temacie ale patrząc jak podchodzisz do tematu muszę przyznać że trafiłem na eksperta w swojej dziedzinie

Dodano po 2 [minuty]:

MonikaMarcin - oczywiście jutro postaram się podjechać na budowę i zastosować się do Waszych zaleceń :-)

dodatkowo mam zamiar wrzucić te wszystkie Wasze uwagi elektrykowi który przyjedzie do mnie w tym tygodniu także jesli są jeszcze jakieś uwagi to chętnie "wysłucham" ;-)

• Sklep HeluKabel
  • #32 20 Lis 2017 23:01
    MonikaMarcin
    Poziom 20  

biku11 napisał:
    Dla przekrojów 2,5mm2 w domu wystarczy 16A .-> OK SKORO WYSTARCZY TO TEŻ NIE OZNACZA ŻE TEN KTÓRY MAM U SIEBIE JEST JAKIMŚ ZAGROŻENIEM NP DLA ROZDZIELNI ?

Teraz to już chyba żartujesz.
    Jak byś miał 63 A to tez byś tak pisał?
    Jest ZAGROŻENIEM! Dla całego domu a nie tylko rozdzielni.

Dodano po 2 [minuty]:

biku11 napisał:
    Bo przewód N powinien być rozłączany jako ostatni i załączany jako pierwszy w przeciwnym razie może dojść do załączenia faz a co za tym idzie uszkodzenia wszystkich urządzeń w domu.

Poszukaj schematu "połączenie w gwiazdę" i popatrz CO SIĘ DZIEJE jak "punkt wspólny" jest bez N.
    Na własne oczy widziałem 20 lat temu, jak święcą (krótki czas) żarówki, jak "upaliło" zero w kiosku gastronomicznym.
    Nie radzę testować na dzisiejszych sprzętach domowych.

• #33 21 Lis 2017 00:29
    gkwiatkowski
    Poziom 22  

biku11 napisał:
    Dla przekrojów 2,5mm2 w domu wystarczy 16A .-> OK SKORO WYSTARCZY TO TEŻ NIE OZNACZA ŻE TEN KTÓRY MAM U SIEBIE JEST JAKIMŚ ZAGROŻENIEM NP DLA ROZDZIELNI ? :-)

Prąd powyżej 16A płynący przez kabel 2,5mm2 położony pod tynkiem powoduje jego mocne nagrzewanie, aż do spłynięcia izolacji i pożaru włącznie. Dlatego dla takiego kabla stosuje się bezpieczniki maksymalnie 16A.
    Dla kabla 1,5mm2 stosuje się bezpieczniki max. 10A.
    Jest w sieci tabelka pokazująca zależność maksymalnego dopuszczalnego prądu w kablu w zależności od przekroju i zamontowania kabla.

• #34 21 Lis 2017 06:20
    mawerix123
    Poziom 36  

biku11 napisał:
    CZYLI ROZUMIEM ŻE WSZYSCY MAJĄ TAKI PROBLEM SKORO TECHNICZNIE NIE DA SIĘ TEGO ROZWIĄZAĆ

Nie wszyscy, nowi odbiorcy Taurona nie mają tego problemu.

biku11 napisał:
    MOŻESZ JAKIS LINK PRZESŁAC DO TAKIEGO OCHRONNIKA O KTÓRYM PISZESZ

Nie mogę, w necie poczytaj, nie znam Twojej instalacji.

biku11 napisał:
    NIE OZNACZA ŻE TEN KTÓRY MAM U SIEBIE JEST JAKIMŚ ZAGROŻENIEM

Rzecz w tym, że jest zagrożeniem, koledzy wyżej wyjaśnili.

biku11 napisał:
    A JAKI BEZPIECZNIK TUTAJ BYŚ RADZIŁ I DLACZEGO?

Zazwyczaj stosuje się B10, ale skoro już jest C10 i IPZ pozwala, może zostać.

biku11 napisał:
    przyznać że trafiłem na eksperta w swojej dziedzinie

Nie jestem żadnym ekspertem.

• Sklep HeluKabel
  • #35 21 Lis 2017 22:09
    Brivido

Poziom 28  

Wszystko co powyżej B16 jest do sprawdzenia, generalnie chodzi o przekraczanie obciążalności prądowej przewodów i typowych gniazd wtyczkowych.

Ochronnik to to coś pierwszego w skrzynce, niby ma "chronić przed piorunami" i przepięciami, natomiast ten aktualny to jest zwykła "zapchaj dziura", byle by był. Tania chińszczyzna. A poza tym raczej powinien być za wyłącznikiem głównym/przełącznikiem.

Przełącznik j/w. Gdy N się nie załącza w odpowiedniej chwili, w zależności od podłączonych urządzeń do gniazd, może pojawić się na nich do 400 V, zamiast 230 V. Różnicówek 3-fazowych na obwody jednofazowe też się to tyczy.

Co do selektywności, ogólnie wyłączniki instalacyjne (bezpieczniki "es"), niezależnie od typu B, C, D i ich wartości prądu, nie są ze sobą selektywne na zwarcia. Wszystkie są zbudowane z takiego samego członu zwarciowego, dlatego przy odpowiednim prądzie zwarcia to jest loteria który wyłączy, jeśli nie każdy po kolei. Ale to właśnie sprawa Zakładu Energetycznego i tego co masz w warunkach przyłączenia. Jako zabezpieczenie przedlicznikowe powinno się stosować wyłączniki selektywne bądź ograniczniki mocy (Aktualnie Tauron tak ma w warunkach).

Co do puszek, w tej dolnej widzę przewody NKT z zielonym paskiem. Jeśli oba takie są, to tu najpewniej masz gniazdo, to 3x2.5 mm2. W tej środkowej to jakaś skrętka? No i w górnej pojedynczy przewód. Czy on też ma zielony pasek? Ogólnie trochę dziwne, ale może i na górze ma być gniazdo, a na dole oświetlenie na 2.5 mm2?

Ogólnie, to dziś się już nie stosuje osobnych puszek połączeniowych, jak kiedyś pod sufitem i wszystkie połączenia robi się pod gniazdami i łącznikami, dlatego wychodzi więcej przewodów niż jeden.

Ogólnie temat instalacji elektrycznych jest dość rozległy i zawsze się znajdzie więcej różnych kruczków, od kabla zasilającego dom, przez jego instalacje w środku, łazienki, połączenia wyrównawcze, połączenia w rozdzielnicy, zastosowany osprzęt i dużo innych kwestii.
    Nie ma też co ukrywać faktu, że większość dzisiejszych instalacji to typowa masówka, tak by tylko działały, jakoś tam niby bezpieczne były itp, ale wiadomo, wszędzie są koszta to i tutaj się oszczędza, tam urwie na cenie, a "wyjdzie na to samo".

PS. Używaj funkcji cytowania, bo troszkę źle się czyta odpowiedzi ;)

Cytat:
    biku11 napisał:
    przyznać że trafiłem na eksperta w swojej dziedzinie

Nie jestem żadnym ekspertem.

Ekspertem może i nie, ale po prostu ktoś, kto poświęca więcej uwagi tematowi instalacji elektrycznych, a nie tylko ktoś, kto skleca jak leci i "będzie Pan zadowolony" :)

• #36 26 Lis 2017 20:43
    biku11
    Poziom 7  

Brivido, dziękuję za tak obszerne wyjaśnienia tego tematu. W najbliższy piątek jednak będzie u mnie elektryk, który montował mi całą instalację. Na podstawie dyskusji, którą prowadzimy w tym temacie, będę chciał mu zadać pytania dotyczące bezpieczników. Pytania, które będę zadawał (proszę o ewentualne wasze uwagi):-)
    1. Dlaczego mam zamontowane bezpieczniki powyżej 16 i dlaczego jest charakterystyka "C"?
    2. Ochronnik; dlaczego jest zamontowany chiński, skoro to jest tak ważna część tej instalacji?
    3. Bezpiecznik C20 nie powinien być stosowany w instalacji domowej, proszę o jego opinię w temacie.

• #37 26 Lis 2017 20:55
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

biku11 napisał:
    Brivido dziękuję za tak obszerne wyjaśnienia tego tematu. W najbliższy piątek jednak będzie u mnie elektryk który montował mi całą instalację. Na podstawie dyskusji którą prowadzimy w tym temacie będę chciał mu zadać pytania dotyczące bezpieczników. Pytania które będę zadawał(proszę o ewentualne wasze uwagi):-)
    1. Dlaczego mam zamontowane bezpieczniki powyżej 16 i dlaczego jest charakterystyka "C"
    2. Ochronnik dlaczego jest zamontowany chiński skoro to jest tak ważna częśc tej instalacji
    3.Bezpiecznik c20 nie powinien być stosowany w instalacji domowej proszę o jego opinie w temacie

Ochronnik powinien być T1+T2, na zdjęciu tego nie widać.

Do tego zapytaj dlaczego wykonawca użył przełącznika, który nie jest przystosowany do rozłączania toru neutralnego.

• #38 02 Gru 2017 16:39
    biku11
    Poziom 7  

Był elektryk. Mocno rozkminiał, dlaczego wyzwala ten bezpiecznik w zewnętrznej skrzynce i sam nie za bardzo wie, co z tym zrobić. Ma przyjechać raz jeszcze i podjąć próbę wymiany bezpiecznika w skrzynce zewnętrznej na tą samą firmę, którą mam w skrzynce w domu. Łukasz, nie pytałem o te dwa pkt., o których pisałeś, bo zupełnie nie wiem, o co chodzi. Pisałem, że jestem laikiem w temacie, więc prośba o bardziej zjadliwe dla laika tłumaczenie tematów ;-)

• #39 17 Gru 2017 11:00
    biku11
    Poziom 7  

mała aktualizacja . W dniu wczorajszym ponownie nastąpiło zwarcie wywołane przez przy montowaniu gniazdka. Tym razem nie wyrzuciło bezpieczników ani w środku ani na zewnątrz. Natomiast 3 wyłączyło prąd w kilku pomieszczeniach. Z 4 rzędów bezpieczników ( zdjęcia załączyłem wczesniej) 3 dolne rzędy straciły prąd. tzn bezpieczniki są włączone a prądu nie ma w kilku pomieszczeniach. tylko bezpieczniki w pierwszym rzędzie działają. jakaś rada dlaczego tak się zadziało?
    i jeszcze jedna kwestia być może powiązana z powyższym( sugestia sąsiada). kable prowadzące do garażu idą po zewnętrznej ścianie domu po cegłach być może tam jakieś zwarcie mogło wystąpić?

• #40 17 Gru 2017 13:01
    michalek1988
    Poziom 21  

Tu chodzi o bezpieczeństwo Twoje, Twoich bliskich, i osób które Cię odwiedzą. Skoro coś rozłączyło, ale bezpieczniki są OK; to Moim zdaniem jedyne wyjście, to wezwanie jak najszybciej elektryka, aby pomierzył Ci całą instalację i poprawił ewentualne błędy. Tym razem jednak poproś kogoś innego, a nie tego co poprzednio. Nie łączy bo COŚ jest przerwane, bo COŚ jest niedokręcone, bo COŚ jest poluzowane, bo COŚ jest zwarte (np wkręt zwiera Ci żyły, gdy nimi poruszałeś przy montażu gniazd), bo COŚ jest zawilgocone, bo COŚ innego. Nie bazujmy na domysłach, przypuszczeniach. Dziś niedziela, raczej nikogo nie znajdziesz, ale może zapytaj znajomych na Facebooku , może sąsiad ma kogoś kogoś poleci, jeśli nie to poszukaj w książce telefonicznej. Ważny jest tutaj czas, bo teraz jesteś bez światła, a następnym razem może dojść do czegoś znacznie poważniejszego. Można też spróbować ogłosić się tutaj:https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewforum.php?f=172&offer_tag=ask" target="_blank" class="postlink ">Bazar, ale z racji naglącego terminu zanim ktoś się tu zgłosi sprawa może być już nie aktualna.

• #41 17 Gru 2017 22:07
    biku11
    Poziom 7  

obecnie nikt nie mieszka w budynku. Elektryk jest wezwany . Proszę o rady co mogło sie wydarzyć bym mógł podjąć rozmowę z elektrykiem w tym temacie?

• #42 18 Gru 2017 19:28
    Brivido

Poziom 28  

Pokaż zdjęcia tablicy bez osłony przedniej.