Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekazywanie mocy na wał, w silniku indukcyjnym, przy 230 V, a 6kV

kamil94goldman 19 Lis 2017 13:40 306 5
  • #1 19 Lis 2017 13:40
    kamil94goldman
    Poziom 3  

Witam,

Zastanawiałem się ostatnio nad takim zagadnieniem:

Załóżmy, że mamy dwa silniki indukcyjne, każdy o mocy np. 10 kVA, lecz jeden jest zasilany z napięcia 230 V, a drugi z napięcia 6 kV.
    - Pierwszy silnik zasilany 230 V, ma prąd znamionowy około 43 A
    - Drugi silnik zasilany 6kV, ma prąd znamionowy około 1,7 A

Zastanawia mnie jedna rzecz: prąd przepływający przez uzwojenia stojana, wytwarza wirujący strumień magnetyczny po obwodzie maszyny, który przenika do wirnika i indukując w nim prąd wirowy, wytwarza moment elektromagnetyczny działający na wirnik. Lecz zastanawia mnie, jak przy zasilaniu takiej maszyny napięciem 6kV, zostaje przekazana taka sama moc na wał silnika, skoro płynie tylko 1,7 A, a przy zasilaniu napięciem 230V, płynie 43 A?

0 5
  • #3 19 Lis 2017 14:25
    kamil94goldman
    Poziom 3  

klamocik napisał:
    P czyli moc równa się U napięciu razy I natężeniu.. więc pomnóż silnik 1 oraz 2 wyniki będą bardzo podobne.

No tak to logiczne, zresztą pisałem, że są o takich samych mocach. Ale jak to ma się do prądu - strumienia magnetycznego, za pomocą którego jest ta moc przenoszona na wał. Skoro to niejako strumień magnetyczny, przenosi moc na wal, a strumień jest proporcjonalny do prądu, to jak przy prądzie 1,7 A, a 43 A, jest taka sama moc na wale (zaznaczam moc mechaniczna na wale).

0
  • Pomocny post
    #4 19 Lis 2017 14:55
    PREDAT
    Poziom 21  

Przy większym napięciu jest więcej zwojów , mimo że prąd mniejszy to wypadkowy strumień
    jest ten sam.

0
  • Pomocny post
    #5 19 Lis 2017 15:17
    Rezystor240
    Poziom 34  

Porównaj silnik do transformatora.
    Możesz mieć moc 100VA przy, 1A i 100V lub 100A i 1V.

I do odpowiedniego napięcia i prądu dobierz uzwojenia.
    Dam Ci przykład:
    W lutownicy transformatorowej uzwojenie jest nawinięte płaskownikiem miedzianym, są tam (przykładowo) 2 zwoje przez, które płynie prąd o wartości 100A
    W transformatorze (przykładowo) prostownika masz drut nawojowy 2,5mm² i 100 zwojów, prąd płynie 5A przy napięciu 14V.

Powracając do silnika.
    Silnik na napięcie znamionowe 6KV będzie miał dużo zwojów, nawinięte stosunkowo cienkim drutem.
    Ponieważ nie będzie pobierał dużego prądu, kosztem dużego napięcia.
    Silnik na napięcie Znamionowe 230V będzie miał mniej zwojów, nawinięte grubszym drutem.
    Ponieważ musi pobierać większy prąd, kosztem małego napięcie.
    Co w rezultacie do taką samą moc, nie zależnie od napięcia zasilania.

0
  • #6 19 Lis 2017 16:19
    kamil94goldman
    Poziom 3  

No tak, że nie pomyślałem o ilości zwojów i o tym że przepływ będzie taki sam. Dziękuję za pomoc.

0